Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Gurbetçiye kötü haber: Almanya Türkiye’deki hesaplarına erişecek

Türk ve Türk kökenli tüm şahıslarla tüzel kişilerin banka hesap bilgileri ve Türkiye’deki her türlü kazanç bilgilerini yıl sonu itibarıyla alacağını duyuran Almanya, kapsamın 2020 ile sınırlı olduğunu fakat şüpheli durumda önceki yıllara da müdahale edileceğini belirtti.

BOLD – Yurt dışındaki Türkler dikkate alınmadan imzalanan ‘Banka ve finansal bilgilerin otomatik paylaşımı’ anlaşması Almanya’daki gurbetçilerin başını ağrıtacak. Türkiye’nin kabul ettiği sürece göre Almanya Maliye Bakanlığı, anlaşmanın sene sonunda yürürlüğe gireceğini açıkladı. Otomatik Bilgi Paylaşımı ile Almanya, Türk ve Türk kökenli gerçek ve tüzel kişilerin, her türlü finansal bilgisine erişebilecek. Benzer duyuruyu İsviçre de yaptı.

EMEKLİLİK VE KİRA GELİRLERİ DE LİSTEDE YER ALDI

Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre anlaşma çerçevesinde Almanya’daki Türk ve Türk kökenlilerin, Türkiye’deki banka hesapları, bunlara gelen her türlü banka hareketi, borsa veya diğer finansal yatırım gelirleri, finans kurumlarındaki sigorta ya da sermaye gelirleri, hesap sahibinin kimlik ve adres bilgileri, hesap özetleri, faiz-kâr payı ve satış kazançları, emeklilik gelirleri, kira gelirleri Alman Maliye Bakanlığı’na bildirilecek.

10 MİLYAR EUROLUK TAHSİLAT YAPILACAĞI TAHMİN EDİLİYOR

Almanya şimdiye kadar 50 ülkeden 10 milyon hesaba ulaştı. Gurbetçilerin hesaplarına da erişilmesi ile sayının daha çok artacağı hesaplanıyor. Almanların planı, yurt dışındaki bu paraların ‘vergisini’ alabilmek. Böylece yaklaşık 10 milyar euroluk yeni vergi ve cezası tahsil edilebileceği hesaplanıyor.

ALMANYA’DAKİ BEYANLARIN DOĞRU OLUP OLMADIĞINA BAKILACAK

Uluslararası şirketler adına vergi ve mali denetimler yapan KPMG Şirketi, konuyla ilgili müşterilerine gönderdiği Türkçe ve Almanca bilgi notunda şunları aktardı: “Federal Merkezi Vergi Dairesi, iletilen veri kayıtlarını filtreleyecek ve yurt içinde yaşayan vergi mükelleflerini vergi numaralarıyla eşleştirecek. Sonra bilgiler ilgili vergi dairelerine iletilecek. Orada, Türkiye’deki gelirlerin Almanya’daki vergi beyanlarında geçerli beyan edilip vergisinin ödenip ödenmediği incelenecektir. Bilgiler sadece 2020 için olmaktadır. Ancak bilgiler önceki yılların hesap bakiyeleri ve gelirleri konusunda saptamayı da sağlar. Kuşku bulunduğunda maliye daha önceki yılların geliri hakkında tahmini değer biçebilir.”

İHBAR EDENLER 5 YILLIK ETMEYENLER 10 YILLIK VERGİ ÖDEYECEK

Açıklamada ayrıca Türkiye’deki gelir ve kazançlarını bildirmemişlerin yıl sonuna kadar kendini ihbar etmesi gerektiği vurgulandı. İhbar edenler, son 5 yılın ayrıca hesaplanan vergilerini ödeyecek; etmeyenler 10 yıl geriye dönük vergi ve ceza ödeyecek. Türkiye’de parası olduğu hâlde, Almanya’dan sosyal yardım, devlet yardımı almışlara ise ceza soruşturmaları açılabilecek.

AKP’li Güngören Belediye Başkanı’na ‘sınırsız bütçeli’ imza yetkisi

Dünya

Almanya’nın seyahat uyarısı artık Türkiye genelini kapsayacak

Almanya tarafından seyahat uyarısından muaf tutulan tatil beldeleri Aydın, İzmir, Muğla ve Antalya da 9 Kasım’dan itibaren seyahat uyarısı kapsamında yer alacak.

BOLD – Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye yönelik, Kovid-19 salgını yüzünden riskli ülkeler için uygulanan, seyahat uyarısını güncelledi. Buna göre seyahat uyarısından muaf tutulan Aydın, İzmir, Muğla ve Antalya da 9 Kasım’dan itibaren seyahat uyarısı kapsamında yer alacak.

Bu tarihten itibaren dört ilden Almanya’ya geri dönmek isteyenler artık yola çıkmadan 48 saat içinde kendi imkanlarıyla Türkiye’de Kovid-19 testi yaptırmak zorunda kalacak.

Testi pozitif çıkanların yine Türkiye’de 14 günlük karantinaya girmeleri, hastalık durumunda ise tedavilerini Türkiye’de yaptırmaları gerekecek.

Ülke ya da bölgelere yönelik seyahat uyarısı, seyahat yasağı anlamına gelmiyor. Almanya Dışişleri Bakanlığı bu ülkelere gerekli olmayan turistik seyahatlerden kaçınılması uyarısında bulunuyor. Ancak bakanlığın seyahat uyarısı yaptığı ülkeye gidenler, seyahat sigortası gibi konularda çıkabilecek hukuki sorunlardan kendileri sorumlu oluyor.

Türkiye ile en çok turisti ağırladığı Almanya arasında geçen yaz, tatil beldelerindeki önlemler konusunda yoğun trafik yaşandı. Türkiye’nin önlemler konusundaki konseptini uygun bulan Alman yetkililer, tatil beldeleri Aydın, İzmir, Muğla ve Antalya’yı seyahat uyarısı kapsamında çıkardı.

İngiltere Dışişleri Bakanı’ndan Fransa’ya destek Türkiye’ye NATO uyarısı

 

Okumaya devam et

Dünya

Ermenistan yine sivilleri vurdu: 21 ölü 70 yaralı

Bakü ve Erivan arasındaki ateşkese rağmen Ermenistan yine sivilleri vurdu. Berde şehir merkezine düzenlenen saldırıda ilk belirlemelere göre 21 sivil Azeri vatandaşı hayatını kaybetti. Çok sayıda da yaralı olduğu belirtiliyor.

BOLD – Azerbaycan-Ermenistan savaşında bir kez daha siviller hedef alındı. İlk belirlemelere göre 70 kişinin yaralandığı saldırıda 21 sivil öldü. Diğer yandan kent merkezindeki caddede park halinde bulunan 3 araç tamamen yandı, iş yerleriyle alt yapılar da hasar aldı.

ALİYEV: İNTİKAMINI SAVAŞ ALANINDA ALACAĞIZ

Saldırı sonrası sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev “Berde’de Ermenistan silahlı kuvvetlerinin füze saldırısında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum. Berde sakinlerinin intikamı alınacak ve işgalcilere savaş alanında gereken yanıt verilecektir” dedi.

Azerbaycan Milli Savunma Bakanlığı ise Ermenistan’ın PKK ile işbirliği yaptığını, buna karşın Azerbaycan Ordusu’nun cephede mücadele ederek 183 yerleşim yerini işgalden kurtardığını duyurdu.

TÜRKİYE’DEN KINAMA

Türk Dışişleri Bakanlığı ise sivillere yönelik saldırıyı kınadığı açıklamasında “İşgal ettiği topraklardan çıkmamak için her yola başvuran Ermenistan yönetimi, akıl ve vicdanını kaybetmiş bir şekilde hareket etmektedir. Bu son saldırı Ermenistan’ın işlediği ve sorumlu tutulacağı savaş suçları listesinde bir utanç vesikası olarak yerini almıştır” ifadelerine yer verildi.

Okumaya devam et

Dünya

Tayyip Erdoğan’dan Suriye’ye yeni operasyon iması

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’de “tüm teröristler belirlediğimiz hattın dışına çıkartılmazsa, ihtiyaç duyduğumuz her an harekete geçmek için meşru nedenlerimiz var” dedi. Bu arada Esad rejiminin İdlib’e saldırılarında 2 sivil hayatını kaybetti.

BOLD –  AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP Meclisi Grubu toplantısı konuşmasında gerekirse Suriye’ye yine operasyon düzenlenebileceği mesajı verdi.

Erdoğan, Hatay’ın İskederun ilçesindeki canlı bomba eylemini anımsatarak, bunun Suriye’ye yönelik operasyonların ne kadar haklı olduğunu bir kez daha gösterdiğini söyledi.

Erdoğan,”Suriye sınırımız boyunca kontrolümüz altında bulunmayan yerlerdeki terör örgütü varlığının ve ülkemize yönelik tehditlerinin, bize verilen tüm sözlere rağmen artarak sürdüğünü görüyoruz. Şayet bize verilen sözler tutularak buralardaki tüm teröristler belirlediğimiz hattın dışına çıkarılmazsa ihtiyaç duyduğumuz her an harekete geçmek için meşru sebebe sahip olduğumuzu bir kez daha tekrarlıyorum” şeklinde konuştu.

Rusya’nın İdlib’de Suriye Milli Ordusu güçlerinin eğitim merkezine yönelik saldırısını da eleştiren Erdoğan, “Rusya’nın İdlib bölgesindeki Suriye Milli Ordusu güçlerinin eğitim merkezine yönelik saldırısı bölgede kalıcı barış ve huzurun istenmediğinin işaretidir” dedi.

İDLİB’E YÖNELİK REJİM SALDIRISINDA 2 SİVİL ÖLDÜ

Suriye’de Esad rejimi ve İran destekli grupların, İdlib gerginliği azaltma bölgesine düzenlediği saldırılarda 2 sivil yaşamını yitirdi, 10 sivil yaralandı.

İdlib’de Türkiye ve Rusya arasında 5 Mart’ta Moskova’da yapılan bir mutabakat çerçevesinde ateşkes sağlanmıştı. Ancak geçtiğimiz gün Rus savaş uçakları Türkiye’nin desteklediği Suriye Milli Ordusu’na bağlı Feylaku’ş Şam grubunun eğitim kampını havadan vurmuştu.

Saldırıda 78 Feylaku’ş Şam mensubu hayatını kaybetmiş, 100’e yakın kişi de yaralanmıştı. Saldırı, ateşkesten beri gerçekleşen en büyük çatışma olarak kayıtlara geçti.

Rus savaş uçakları İdlib’de Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu güçlerini vurdu: Onlarca ölü

Okumaya devam et

Popular