Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

AKP’nin Almanya koluna seçim yolsuzluğu soruşturması

Almanya’da AKP’ye yakınlığı ile bilinen BİG-Dergah ittifakının adayı Selgün Çalışır’ın, aday olduğu eyalet seçimleri öncesi oy satın aldığı iddiaları Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde kriz çıkardı. Savcılık “seçim sahtekarlığı” iddiasıyla soruşturma başlattı.

BOLD – Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (NRW) eyaletinde yapılacak yerel seçimler öncesinde, Türkiye kökenli göçmenlerin öncülüğünde kurulan ittifak partisi BİG-Dergah’ın “seçim yolsuzluğu” yaptığı iddiası gündeme geldi. İddialar savcılık tarafından soruşturuluyor.

5 BİNİ BUL 12 BİN 500 AL

Bild gazetesinin haberine göre, seçimden günler önce YouTube’a düşen ses kaydında oy satın alma pazarlığı yapılıyor. Kayıttaki ses, “Üst sınır yok. Bana 4 bin getirmek istediğini söyledin. 10 bin vereceğimi söylemiştim. 2 bin için size 5 bin vereceğim. 5 bin bul, 12 bin 500 al. Marxloh’da bazı şeyleri değiştirmek istiyorum. Para burada önemli değil. Açık ve net bir teklif.” Ses kaydında bunu söyleyen kişinin, ittifak partisi BİG-Dergah adayı Selgün Çalışır’ın olduğu iddiasının oraya atılması, Almanya’da, “seçim güvenliğinin tehlikeye gireceği” endişelerine yol açtı.

Parti kendi tanımına göre kendisini göçmenlerin, özellikle de Müslümanların “çıkarlarının temsilcisi” olarak görüyor. Ancak, Bild gazetesinde partiyle ilgili şu yorum yer alıyor: “(Parti) yıllardır Erdoğan partisi AKP’nin Almanya’daki bir kolu olmakla suçlanıyor. Parti bu suçlamaya karşı kendini şiddetle savunsa da parti görevlilerinin bazı bağlantıları bunu doğruluyor. Ayrıca Çalışır’ın seçim çalışmalarını finanse etmek için parayı nereden bulduğu şüpheli.” Söz konusu konuşmanın posta yoluyla verilecek oylar için olduğu iddia ediliyor.

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI, EV VE İŞ YERLERİ ARANDI

Haberlere göre, ses kaydının ortaya çıkmasıyla birlikte Duisburg Cumhuriyet Savcılığı “seçim sahtekarlığı” iddiasıyla konuyla ilgili soruşturma başlattı. Çalışır’ın iş yerinin ve evinin aradığı belirtildi. Duisburg Cumhuriyet Savcılığı, “Arama sırasında kapsamlı deliller bulundu. Değerlendirilmesi gereken seçim belgeleri var. Bu belgeler de sahtecilik açısından kontrol edilecek” açıklaması yaptı. Eyalet yönetiminden bir sözcü ise, “Polis tarafından seçim sahtekarlığına yönelik bir soruşturmanın devam ettiği konusunda bilgilendirildik. Soruşturma makâmlarıyla yakın temas halindeyiz ve onları bu konuda destekliyoruz” dedi. WDR’in bu konudaki sorusunu yanıtlayan Selgün Çalışır da iddiaları reddederek “Kayıttaki ses benim değil, montaj” dedi.

Tutuklu KHK’lı öğretmen sabah sayımında beyin kanaması geçirdi

Dünya

Almanya’nın seyahat uyarısı artık Türkiye genelini kapsayacak

Almanya tarafından seyahat uyarısından muaf tutulan tatil beldeleri Aydın, İzmir, Muğla ve Antalya da 9 Kasım’dan itibaren seyahat uyarısı kapsamında yer alacak.

BOLD – Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye yönelik, Kovid-19 salgını yüzünden riskli ülkeler için uygulanan, seyahat uyarısını güncelledi. Buna göre seyahat uyarısından muaf tutulan Aydın, İzmir, Muğla ve Antalya da 9 Kasım’dan itibaren seyahat uyarısı kapsamında yer alacak.

Bu tarihten itibaren dört ilden Almanya’ya geri dönmek isteyenler artık yola çıkmadan 48 saat içinde kendi imkanlarıyla Türkiye’de Kovid-19 testi yaptırmak zorunda kalacak.

Testi pozitif çıkanların yine Türkiye’de 14 günlük karantinaya girmeleri, hastalık durumunda ise tedavilerini Türkiye’de yaptırmaları gerekecek.

Ülke ya da bölgelere yönelik seyahat uyarısı, seyahat yasağı anlamına gelmiyor. Almanya Dışişleri Bakanlığı bu ülkelere gerekli olmayan turistik seyahatlerden kaçınılması uyarısında bulunuyor. Ancak bakanlığın seyahat uyarısı yaptığı ülkeye gidenler, seyahat sigortası gibi konularda çıkabilecek hukuki sorunlardan kendileri sorumlu oluyor.

Türkiye ile en çok turisti ağırladığı Almanya arasında geçen yaz, tatil beldelerindeki önlemler konusunda yoğun trafik yaşandı. Türkiye’nin önlemler konusundaki konseptini uygun bulan Alman yetkililer, tatil beldeleri Aydın, İzmir, Muğla ve Antalya’yı seyahat uyarısı kapsamında çıkardı.

İngiltere Dışişleri Bakanı’ndan Fransa’ya destek Türkiye’ye NATO uyarısı

 

Okumaya devam et

Dünya

Ermenistan yine sivilleri vurdu: 21 ölü 70 yaralı

Bakü ve Erivan arasındaki ateşkese rağmen Ermenistan yine sivilleri vurdu. Berde şehir merkezine düzenlenen saldırıda ilk belirlemelere göre 21 sivil Azeri vatandaşı hayatını kaybetti. Çok sayıda da yaralı olduğu belirtiliyor.

BOLD – Azerbaycan-Ermenistan savaşında bir kez daha siviller hedef alındı. İlk belirlemelere göre 70 kişinin yaralandığı saldırıda 21 sivil öldü. Diğer yandan kent merkezindeki caddede park halinde bulunan 3 araç tamamen yandı, iş yerleriyle alt yapılar da hasar aldı.

ALİYEV: İNTİKAMINI SAVAŞ ALANINDA ALACAĞIZ

Saldırı sonrası sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev “Berde’de Ermenistan silahlı kuvvetlerinin füze saldırısında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum. Berde sakinlerinin intikamı alınacak ve işgalcilere savaş alanında gereken yanıt verilecektir” dedi.

Azerbaycan Milli Savunma Bakanlığı ise Ermenistan’ın PKK ile işbirliği yaptığını, buna karşın Azerbaycan Ordusu’nun cephede mücadele ederek 183 yerleşim yerini işgalden kurtardığını duyurdu.

TÜRKİYE’DEN KINAMA

Türk Dışişleri Bakanlığı ise sivillere yönelik saldırıyı kınadığı açıklamasında “İşgal ettiği topraklardan çıkmamak için her yola başvuran Ermenistan yönetimi, akıl ve vicdanını kaybetmiş bir şekilde hareket etmektedir. Bu son saldırı Ermenistan’ın işlediği ve sorumlu tutulacağı savaş suçları listesinde bir utanç vesikası olarak yerini almıştır” ifadelerine yer verildi.

Okumaya devam et

Dünya

Tayyip Erdoğan’dan Suriye’ye yeni operasyon iması

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’de “tüm teröristler belirlediğimiz hattın dışına çıkartılmazsa, ihtiyaç duyduğumuz her an harekete geçmek için meşru nedenlerimiz var” dedi. Bu arada Esad rejiminin İdlib’e saldırılarında 2 sivil hayatını kaybetti.

BOLD –  AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP Meclisi Grubu toplantısı konuşmasında gerekirse Suriye’ye yine operasyon düzenlenebileceği mesajı verdi.

Erdoğan, Hatay’ın İskederun ilçesindeki canlı bomba eylemini anımsatarak, bunun Suriye’ye yönelik operasyonların ne kadar haklı olduğunu bir kez daha gösterdiğini söyledi.

Erdoğan,”Suriye sınırımız boyunca kontrolümüz altında bulunmayan yerlerdeki terör örgütü varlığının ve ülkemize yönelik tehditlerinin, bize verilen tüm sözlere rağmen artarak sürdüğünü görüyoruz. Şayet bize verilen sözler tutularak buralardaki tüm teröristler belirlediğimiz hattın dışına çıkarılmazsa ihtiyaç duyduğumuz her an harekete geçmek için meşru sebebe sahip olduğumuzu bir kez daha tekrarlıyorum” şeklinde konuştu.

Rusya’nın İdlib’de Suriye Milli Ordusu güçlerinin eğitim merkezine yönelik saldırısını da eleştiren Erdoğan, “Rusya’nın İdlib bölgesindeki Suriye Milli Ordusu güçlerinin eğitim merkezine yönelik saldırısı bölgede kalıcı barış ve huzurun istenmediğinin işaretidir” dedi.

İDLİB’E YÖNELİK REJİM SALDIRISINDA 2 SİVİL ÖLDÜ

Suriye’de Esad rejimi ve İran destekli grupların, İdlib gerginliği azaltma bölgesine düzenlediği saldırılarda 2 sivil yaşamını yitirdi, 10 sivil yaralandı.

İdlib’de Türkiye ve Rusya arasında 5 Mart’ta Moskova’da yapılan bir mutabakat çerçevesinde ateşkes sağlanmıştı. Ancak geçtiğimiz gün Rus savaş uçakları Türkiye’nin desteklediği Suriye Milli Ordusu’na bağlı Feylaku’ş Şam grubunun eğitim kampını havadan vurmuştu.

Saldırıda 78 Feylaku’ş Şam mensubu hayatını kaybetmiş, 100’e yakın kişi de yaralanmıştı. Saldırı, ateşkesten beri gerçekleşen en büyük çatışma olarak kayıtlara geçti.

Rus savaş uçakları İdlib’de Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu güçlerini vurdu: Onlarca ölü

Okumaya devam et

Popular