Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Santrale direnen Çapaklı köylüsüne ‘gasp kararnamesi’ şoku

Manisa Çapaklı’da yapımı planlanan Biyogaz Enerji Santrali’ne direnen köylülere, 24 Temmuz’daki sert jandarma müdahalesi sonrası ikinci darbe. Proje alanına yakın 5 arazinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca acele kamulaştırılmasına karar verildi.

BOLD – Türkiye Çapaklı Mahallesi sakinlerini Biyogaz Enerji Santrali inşaatına direnirken maruz kaldıkları sert jandarma müdahalesi ile tanıdı. 24 Temmuz’daki olayda, yapımı üstlenen şirketin iş makinelerini engellemek için yol kapatan ve aralarında kadınların da bulunduğu 150 kişilik grup tartaklandı ve 30 köylü gözaltına alındı.

PARSELLER ACELE KAMULAŞTIRILACAK İBARELİ

Sözcü’den İlker Kılıçaslan’ın haberine göre sürecin iptali için Manisa 1. İdare Mahkemesi’nde hukuk mücadelesi veren mahalle sakinleri, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ikinci şoku yaşadı. İlgili metinde, “Ege Biyogaz Enerji Santrali’nin yapımı amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Çapaklı Mahallesi’nde biyogaz santraline yakın olan 135 no’lu adadaki 52, 53, 54, 55, 56 no’lu parseller acele kamulaştırılacak” ifadeleri kullanıldı.

OLAĞANÜSTÜ HÂLLERE ÖZEL YÖNTEMLE BAŞVURDULAR

Vatandaşların avukatı ve Salihli Çevre Derneği Başkanı Seçil Ege Değerli, acele kamulaştırmanın hukuka ve yasaya aykırı olduğunu vurguladı. Bunun olağanüstü hâllerde yapılması gereken bir yöntem olduğuna dikkat çekti. Kararın iptali için Manisa 1. İdare Mahkemesine dava açacaklarını dile getirip “Kararname sonuçta idari işlem, iptal davası açacağız. Öncesinde açtığımız davalar sürüyor. Projeye açtığımız davada keşif yapıldı ama hâlen devam ediyor. Bunun ardından santrale yol açılması için imar planı değişikliğine gidildi. Ona karşı da dava açmıştık. Bu da sürüyor. Şimdi karşımıza bununla çıktılar. Gereken yasal yollar neyse başvuracağız” dedi.

 

KARAR EKİ İLE ALAN 6-7 KAT BÜYÜTÜLMÜŞ

Kararname ile kamulaştırmaya tepki gösteren CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen ise yazılı bir açıklama ile şunları dile getirdi: “Sırtını iktidara dayayan istediği kararı çıkartıyor. Devletin acil ihtiyacı için değil tamamen şirketin isteği ile çıkarılmıştır. Üstelik karar ekindeki haritaya göre biyogaz tesisi kurulmak istenen alanın en az 6-7 kat büyütüldüğü görülüyor. Devlet, arazilerin satılması ile ilgili köylülere herhangi bir teklifte dahi bulunmadan el koydu. Bu haksız gasp için, Çapaklı köylülerimizin ve bizlerin hukuksal mücadelesi devam edecek.”

 

Gündem

Danzikyan: Hep beraber kaybediyoruz, kanıyoruz

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki savaş Türkiye’de yaşayan Ermenileri evinden etti. Türkiye’de yaşayan 142 Ermeni maruz kaldığı ayrımcılık sebebiyle ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.

BOLD – İnsan hakları ihlalleri, ırkçılık, ayrımcılık… Türkiye’nin karnesindeki kırık notlar artıyor. Ermenistan ve Azerbaycan arasında yaşanan gerilimin faturasını bu sefer Türkiye’de yaşayan Ermeniler ödemek zorunda kaldı. Gördükleri ayrımcılık sebebiyle 142 Ermeni vatandaş Türkiye’den ayrılmak zorunda kaldı.

142 ERMENİ TÜRKİYE’Yİ TERK ETTİ

Ayrılık haberini Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yetvart Danzikyan duyurdu. Acı durumu “hep beraber kaybediyoruz, kanıyoruz” sözleriyle sosyal medyadan paylaşan Danzikyan, “Türkiye’de yaşayan Ermenistanlılar’dan 142 kişi bugün ülkesine döndü. Hep beraber kaybediyoruz, kanıyoruz” dedi.

Bakü ve Erivan arasında yaşanan gerilimin ardından yaklaşık bir ay önce, İstanbul Kumkapı’da Türkiye Ermenileri Patrikhanesi’nin bulunduğu sokakta ve Ermeni vatandaşların yoğun olarak yaşadığı Balat’ta bayraklı konvoylar oluşturulmuştu. Yaşanan gelişmeler provokasyon endişesini de beraberinde getirmişti.

Okumaya devam et

Gündem

Beyaz örtüyle sansürlenen Kariye Camisi’nin açılışı ertelendi

Kubbesindeki tarihi duvar resimleri beyaz bir örtüyle kapatılan ve yarın ibadete açılacağı duyurulan Kariye Camisi’nin açılışı hazırlık süreci tamamlanmadığı gerekçesiyle ertelendi.

BOLD – Yarınki cuma namazında ibadete açılması planlanan Kariye Camii’nin açılışı ertelendi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada “İstanbul’un Fatih ilçesinde bulunan Kariye Camii’nin ibadete açılması, hazırlıkların tekemmül sürecinin devam etmesi sebebiyle ileri bir tarihe ertelenmiştir.” denildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, iki gün önce tarihi müzedeki çalışmaların ardından Hz. İsa tasvirleri, Hristiyan sembollerinin beyaz bir örtüyle kapatıldığını duyurmuş ve ”Dünya sanat tarihinin baş yapıtlarından Kariye fresk ve mozaiklerinin kapatılması ne yazık ki yapının karakterini ve sanatsal değerini öldürecek vasıfsızlıkta. Solda eski hali, sağda yeni hali. Proje Türkiye kültür mirası yöneten ve koruyan bakanlık ve kurumları.” demişti.

Camiye dönüştürülen tarihi Kariye’ye beyaz örtülü sansür

Okumaya devam et

Gündem

9 aylık bebeğine rağmen tutukladılar

Yargıtay tarafından cezası onaylanan Suna Aras, 9 aylık bebeği olmasına rağmen cezaevine gönderildi. Sütten kesilmeyen bebeğe şimdilik halası bakıyor.

BOLD – Ağrı merkezde yaşayan 9 aylık bebek sahibi Suna Aras bugün tutuklandı. Yargıtay tarafından cezası onaylandığı için tutuklanan Aras 20 ay hapis yatacak. Suna Aras’ın tutuklanma kararını Twitter hesabından duyuran HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu “Anne, çocuk ayrı. Şu an halasının yanında çatlayıncaya ağlıyor.” dedi.

Gergerlioğlu’na mesaj gönderen Suna Aras’ın eşi ise “Eşimi ve 9 aylık çocuğumu bugün Emniyet’ten gelip aldılar. Yargıtay cezasını onaylamış. 20 ayı daha var. Çocuk erken doğumla dünyaya geldiği için sıkıntı yapıyor.” diye konuştu.

5275 Sayılı Ceza İnfaz Kanununa göre yeni doğum yapan kadınlar bebek 18 aylık oluncaya kadar gözaltına alınmaması ve tutuklanmaması gerekiyor. Bu kanun terör kapsamında tutuklananlara uygulanmıyor.

7 aylık hamile kadın gözaltına alındı

Okumaya devam et

Popular