Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Ukrayna’da askeri uçak düştü! Çok sayıda ölü ve yaralı var

Ukrayna’nın kuzeydoğusundaki Harkiv ilinde AN-26 tipi askeri uçağın düştüğü, kazada 18 kişinin hayatını kaybettiği, 2 kişinin ise ağır yaralandığı bildirildi. 

BOLD – Ukrayna İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ukrayna’nın Harkiv iline bağlı Çuguyiv ilçesinde AN-26 tipi askeri uçağın düştüğü ve alev aldığı duyuruldu.  

Kaza sırasında uçakta 18 askeri öğrenci ve 5 mürettebatın bulunduğu, yerel saatle 21.45 itibarıyla kazada 18 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. 

Sürgün gazeteci Abdullah Bozkurt’a İsveç’te saldırı!

Dünya

“Türkiye artık sadece bir Yunan veya Fransız sorunu değil AB sorunudur”

Avrupa Parlamentosu’ndaki en büyük grup olan Hristiyan Demokratların (Avrupalı Halkların Partisi – EPP) Alman lideri Manfred Weber Euronews’e verdiği özel röportajda Avrupa Birliği’ne çağrı yaparak Türkiye ile ilgili artık somut yaptırım adımlarının atılmasını istedi.

BOLD – Avrupa’nın ekonomik gücünü göstermesinin zamanı geldiğini ifade eden Weber, özellikle son Fransa-Türkiye gerinliğine ve AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Macron ve Fransa ile ilgili sert retoriğine işaret ederek şunları söyledi:

“Erdoğan’ın bizimle oyun oynadığını hemen anlayabilirsiniz. Bu nedenle gecikmeden şimdi bir adım atılması gerekiyor. Eğer Avrupa’nın güvenirliğini, imajını düşünüyorsak hemen harekete geçmeliyiz. Sözler artık yeterli değil. Ekonomik gücümüzü kullanmanın zamanı geldi. Avrupa Birliği’nin Türkiye için önemi Türkiye’nin bizim için öneminden çok daha fazla”.

“GÜMRÜK BİRLİĞİ’Nİ GÖZDEN GEÇİRMEK ZORUNDAYIZ”

Weber AB’nin Türkiye konusunda artık tek ses olması gerektiğine inanıyor ve Ankara’nın artık sadece bir Rum sorunu, Yunan sorunu veya Fransız sorunu değil bir Avrupa Birliği sorunu olduğunu ileri sürüyor.

Weber sözlerine şöyle devam etti:

“Açık konuşayım; eğer Cumhurbaşkanı Erdoğan şimdi Fransız mallarının Türkiye’ye girişine engel çıkaracaksa o zaman iyi anlamalıdır ki bu mallar Gümrük Birliği’nin bir parçasıdır ve bu antlaşmaya göre bu malların Türk pazarına özgürce girme hakkı vardır. Yani özel olarak ayrıma tutulamazlar. Bu Gümrük Birliği prensibine yönelik böyle bir saldırı olur ve bu nedenle bir sonraki AB Konseyi’nde biz de var olan Gümrük Birliği şartlarını oturup gözden geçirmeliyiz”.

ABD’den Türkiye’ye S-400’ler için ‘yaptırımlar masada’ uyarısı

Okumaya devam et

Dünya

Dişileri Bakanlığı Fransa’nın Nice kentindeki saldırıyı kınadı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Nice’te üç kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı kınadığı açıklamada, “Hiçbir sebep şiddeti meşrulaştıramaz” ifadesini kullandı. Fransız halkı ile dayanışma mesajı verdi. Avrupa Birliği de saldırıyı kınadı.

BOLD – Fransa’nın güneyindeki Nice kentinde bugün Notre Dame Kilisesi’nde düzenlenen ve üç kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı Türkiye kınadı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Hiçbir sebep, bir insanın canına kıyılmasını mazur gösteremez, şiddeti meşrulaştıramaz. Kutsal bir ibadet mekânında böyle vahşi bir saldırıyı düzenleyenlerin, dini, insani, ahlaki değerlerden nasibini almadığı açıktır” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye’nin de “terörün farklı türleri mücadele eden ve terör nedeniyle vatandaşlarını kaybeden” bir ülke olduğu belirtilerek, “Nice şehri sakinleri başta olmak üzere, Fransız halkıyla terör ve şiddete karşı dayanışma içinde olduğumuzu vurguluyoruz” denildi.

BÜTÜN AVRUPA SİZİNLE

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de Twitter hesabından saldırıyı kınayıp “Tüm kalbimle Fransa’nın yanındayım (…) Bütün Avrupa Fransa ile dayanışma halinde. Barbarlık ve fanatiklik karşısında kararlı ve birlik içinde olacağız” mesajı paylaştı.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel de ‘menfur saldırıyı kınadığını’ ifade edip “Bütün Avrupa sizinle” diye seslendi.

Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli de “Şiddet ve nefreti körükleyip yaymak isteyenler karşısında birlik olma sorumluluğumuz var” açıklaması yaptı.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte de Fransız halkına seslenip “Yalnız değilsiniz” dedi.

Fransa’nın Nice şehrinde bıçaklı saldırı: En az üç kişi öldü

Okumaya devam et

Dünya

Suudi Arabistan’da Fransız konsolosluğunun güvenlik görevlisine saldırı

Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde Fransız konsolosluğunda güvenlik görevlisine saldıran bir Suudi vatandaşı tutuklandı. Bu arada Fransa’nın Avignon kentinde vatandaşları silahla tehdit eden bir kişi polis tarafından vuruldu.

BOLD – Suudi Arabistan’ın Cidde kentindeki Fransız Konsolosluğuna bugün kesici aletle düzenlenen saldırıda bir güvenlik görevlisi yaralandı. Fransa’nın Suudi Arabistan Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada saldırganın gözaltına alındığı ve yaralanan güvenlik görevlisinin de hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Saldırganın motivasyonuna dair bir açıklama yapılmadı.

Açıklamada, “Saldırgan Suudi güvenlik güçleri tarafından saldırının ardından derhal gözaltına alındı. Güvenlik görevlisi hastaneye kaldırıldı ve hayati tehlikesi bulunmuyor” ifadesi kullanıldı. Saldırıyı kınayan Büyükelçilik, Fransız vatandaşlarına da “son derece dikkatli” olmaları uyarısında bulundu.

Cidde’nin bağlı olduğu Mekke bölgesi polis yetkilileri saldırganın Suudi uyruklu olduğu bilgisini paylaştı. Ancak güvenlik görevlisinin milliyeti konusunda bilgi verilmedi.

Suudi yetkililer de, Fransız Büyükelçiliği de saldırının nedenine ilişkin açıklama yapmadı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Hazreti Muhammed karikatürlerini yayınlanmasını savunan açıklamalarının ardından geçen hafta Müslüman ülkelerde Fransa’ya karşı protesto gösterileri düzenlenmiş, Macron’un açıklamaları devlet ve hükümet düzeyinde de kınanmıştı.

SİLAHLA TEHDİT EDEN KİŞİ POLİS TARAFINDAN VURULDU

Bu arada Fransa’nın güneyindeki Avignon kentinde yer alan Montfavet bölgesinde çok sayıda kişiyi silahla tehdit ettiği öne sürülen bir kişinin polis tarafından vurulduğu bildirildi.

Fransız polisi, söz konusu kişinin vurularak etkisiz hale getirildiği yönündeki haberleri doğruladı. Europe 1 radyosu, saldırganın eylemi sırasında “Allahu Ekber” diye bağırdığını duyurdu.

Avignon’daki eylemin Nice’deki bıçaklı saldırıyla ilgilisinin olup olmadığı henüz bilinmiyor. Olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü belirtiliyor.

Fransa’nın Nice şehrinde bıçaklı saldırı: En az üç kişi öldü

Okumaya devam et

Popular