Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

TL’deki devalüasyon yüzde 30’u geçti

TL’i dolar karşısındaki değer kaybı 9 ayda yüzde 30’u geçti. Sene başında dolar 5,95 lira seviyesindeyken, euro da 6,66 liradan işlem görüyordu. Geçen 9 aylık süreçte dolardaki yükseliş 1,85 lira, eurodaki yükseliş ise 2,42 lira oldu.

BOLD – Türk Lirası’nın yabancı ülke para birimleri karşısındaki değer kaybı sürüyor. Önceki gece saatlerinde 7,80’e yükseldikten sonra 7,66-7,67 seviyelerine gerileyen dolar, dün sabah saatlerinde yeniden 7,80’e çıktı. Euro da 9 lirayı aşarak 9,09’a kadar yükseldi. TL, sene başından bu yana döviz karşısında yüzde 30 devalüe oldu.

MERKEZ BANKASI’NIN ADIMLARI BOŞA ÇIKTI

Türk Lirası’ndaki değer kaybı durdurulamıyor. Geçen haftayı 7,66 seviyesinden kapatan dolar, jeopolitik gerginliklerin etkisiyle yeni haftaya da yükselişle başladı. Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve BDDK’nın swap adımlarıyla 7,51 seviyelerine kadar gerileyen dolar, önceki gün gece saatlerinde 7,85’le rekor tazeledi. Gece saatlerindeki hareketliliğin ardından 7,67’de dengelenen kur, sabah saatlerinden itibaren yeniden yükselişe geçti ve 7,80’e çıktı.

DEVALÜASYON, YÜZDE 30’U AŞTI

Dolar gibi rekoru tazeleyen euro da önceki gece yarısı 9,12’nin üzerini gördükten sonra biraz gerilese de, gün içinde 9,09’a kadar yükseldi. Sene başında dolar 5,95 lira seviyesindeyken, euro da 6,66 liradan işlem görüyordu. Geçen 9 aylık süreçte dolardaki yükseliş 1,85 lira, avrodaki yükseliş ise 2,42 lira oldu. TL’nin sene başından bu yana dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 31 olurken, euro karşısındaki değer kaybı da yüzde 26,7 olarak gerçekleşti.

Koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 8 bini geçti

Ekonomi

Hakan Atilla Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’nü bıraktı

Halkbank davası nedeniyle 28 ay hapis yatan Hakan Atilla, ABD ile Türkiye arasındaki gerilimi gidermek için Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü görevinden istifa etti.

BOLD – Hakan Atilla, Borsa İstanbul A.Ş’deki genel müdürlük görevinden istifa etti. Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada şöyle denildi: “Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Sn. Mehmet Hakan Atilla’nın kendi isteğiyle 08.03.2021 tarihinden itibaren Genel Müdürlük görevinden istifa etmesi nedeniyle, 08.03.2021 tarihli Yönetim Kurulu kararı ile istifası kabul edilmiştir. Borsamız kararı, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığına bildirilmiştir.”

ABD’de Halkbank davası sebebiyle 28 ay hapis yattıktan sonra Türkiye’ye döndüğünde Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’ne getirilen Hakan Atilla’nın bu ay sonunda istifa edeceği iddia edilmişti. Hakan Atilla, iddiaya ilişkin yaptığı ilk açıklamada izne ayrıldığını doğruladı. “İddialara cevap vermek anlamlı değil o yönde bir karar alırsam borsa resmî bilgilendirme yapar elbette” dedi.

Financial Times gazetesinden Ayla Jean Yackley imzalı haberde, Atilla’nın istifa iddiası, “Türkiye ile ABD arasındaki anlaşmazlığı gidermek için sembolik bir jest olabilir” şeklinde yorumlanmıştı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Vatandaş fırından bayat ekmek, marketten çürük sebze meyve topluyor

Malatyalı bir fırıncı ziyarete gelen siyasilere işlerin kötü gidişini anlatırken, vatandaşın sıcak ekmek almaya gücü kalmadığını, kendisinin de artık marketteki çürük meyve sebzeye yöneldiğini söyledi.

BOLD – CHP’li Veli Ağbaba’nın Malatya’da ziyaret ettiği bir fırıncı günde ekmek satışlarının 300-400 ekmeğe düştüğünü söyleyerek isyan etti.

İnsanların bayat ekmeğe yöneldiklerini söyleyen fırıncı esnafı, çalışmasına rağmen kendisinin de marketlerdeki taze meyve ve sebzeyi alamadığı anlattı.

Doğalgaz ve elektrik faturalarının belini büktüğünü söyleyen esnaf çocuklarına çikolata bile alamadığını dile getirdi.

İşte kadın kanıyla yazılan AKP tarihi

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Babacan TÜİK’e Algıları Ayarlama Enstitüsü ismi verdi

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun büyüme rakamlarını gerçekçi bulmadı. Babacan, TÜİK’e ‘Algıları Ayarlama Enstitüsü’ ismi verdi.

BOLD – Partisinin 1. Milas İlçe Kongresi’nde konuşan Babacan, 13 yıl bakanlık yaptığı AKP hükumetini eleştirdi. Babacan, “Algıları Ayarlama Enstitüsü diyor ki, Türkiye ekonomisi büyüdü. G-20 ülkeleri arasında Çin’den sonra ikinci ülke olduk büyümede. Algıları Ayarlama Enstitüsü’nün yeni oyuncağı da bu. Diyorlar ki geçen yıl 1,8 büyüdük. Milli gelir arttı diyorlar. Milli gelir enflasyondan fazla arttı diyorlar.” dedi.

Türkiye’de geçen yıl çalışan sayısının 2019 yılına göre 3 milyon azaldığına işaret eden Babacan, “Ülkede çalışan sayısı azalıyor, çalışanların çalışma saatleri de azalıyor, buna rağmen ekonomi büyüyor. Bu büyümeye akıl erdiren varsa bir bana anlatsın.” diye konuştu.

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0