Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Avrupa Konseyi’nden Osman Kavala kararı: AİHM kararı 3 Aralık’a kadar uygulansın

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının uygulanmasını denetlemekle görevli Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, tutuklu işadamı Osman Kavala ile ilgili yeni bir karar aldı.

BOLD – Komite, Ankara hükümetinden Osman Kavala’nın serbest bırakılmasına ilişkin AİHM kararının hızla uygulanmasını istedi. 3 Aralık’taki bir sonraki komite toplantısına kadar Kavala serbest bırakılmazsa “bir ara karar hazırlanacağı” uyarısında bulundu.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Strazburg’da devam eden toplantısında, Osman Kavala dosyasının Anayasa Mahkemesi’nin gündemine gelmesinden mutluluk duyduklarını, ancak Kavala’nın halen tutuklu bulunmasının AİHM kararına aykırı olduğunu belirtti. Kavala hakkındaki hukuki süreçlerin bir an önce son bulmasını ve serbest bırakılmasını istedi.

Bakanlar Komistesi kararında, AİHM’in “Kavala’nın bir suç işlediğinden şüphelenmek için makul nedenler bulunduğunu gösteren herhangi bir delil olmadığı ve tutukluluğunun makul sürelerin ötesinde gerçekleştiğine ilişkin” tespitlerine atıfta bulunuldu. AİHM kararında yer alan, “Kavala’nın yargılanma sürecinin, işadamını susturmak ve diğer insan hakları savunucularını caydırmak gibi gizli bir amaç taşıdığı ve böylece AİHS’in 18’inci maddesinin ihlal edildiğinin” de altı çizildi.

ANAYASA MAHKEMESİ İNCELEMESİ “UZUN VE KABUL EDİLEMEZ”

Anayasa Mahkemesi’nin itirazları incelemek için 1 yıl 5 aylık sürenin “uzun olduğu ve kabul edilemeyeceği” de belirtilen Bakanlar Komitesi kararında, Kavala’nın hala başka gerekçelerle tutuklu bulunmasının AİHM tarafından alınan karara açıkça aykırı olduğu belirtildi:

“Komite, Türk yetkililerin bir önceki Komite kararını hızla tercüme edip Anayasa Mahkemesi dahil ilgili kurumlara yaymasını memnuniyetle karşılamıştır. Ancak Komite’ye verilen bilgilere göre, Anayasa Mahkemesi’nin Kavala’nın talebine ilişkin incelemesini 29 Eylül 2020’den ileri bir tarihe ertelediği tespit edilmiştir. Komite, Anayasa Mahkemesi’nin incelemesini en kısa sürede tamamlamasını ve Mahkeme’nin kararını uygulaması yönündeki güçlü ümidini ifade etmektedir. Komite, bu konudaki açık göstergelere rağmen, ‘şikayetçinin’ halen serbest bırakılmamış olmasından duyduğu derin endişeyi dile getirir ve yetkilileri derhal Kavala’nın serbest bırakılmasını garanti etmeye çağırır.”

3 ARALIK’A KADAR SÜRE

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, AİHM tarafından alınan kararın ‘ihlalin olumsuz sonuçlarının bir an önce silinmesi’ gerektirdiğini hatırlatarak, “Bu nedenle, 2013’te Gezi Parkı’nda yaşanan olaylarla ilgili beraat ettirilmesi için bekleyen temyiz başvurusunun sağlanması, Temmuz 2016’daki darbe girişiminin Mahkeme’nin bulgularına dayanılarak daha fazla geciktirilmeksizin sonuçlandırılması gerekir. Komite bu konudaki gelişmeleri 1-3 Aralık tarihinde ele alacaktır. Bu tarihe kadar Kavala serbest bırakılmazsa, Sekretarya’ya karar taslağı hazırlama talimatı verecektir” uyarısı yaptı.

AVRUPA KONSEYİ BAKANLAR KOMİTESİ

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, üye devletler için bağlayıcı olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararlarının uygulanmasını denetlemekten sorumlu.  Bakanlar Komitesi, 3’er aylık periyotlarla toplanıyor.

1 Ekim’de Strazburg’da bir araya gelen komite, Türkiye’de tutuklu işadamı Osman Kavala’nın da aralarında bulunduğu, 13 ülkeden 30’u aşkın dosyayı ele aldı.

Avrupa Konseyi’nden HDP operasyonlarına tepki

Dünya

Dünyayı ikiye bölen Maduro ne zaman bırakacağını açıkladı

ABD ve müttefiklerine karşı Rusya, İran, Meksika, Çin, Türkiye, Endonezya, Küba’nın desteklediği alan Venezuela lideri Maduro, pazar günkü seçimleri kaybederse başkanlığı bırakacağını açıkladı.

BOLD – Ekonomik krizin ardından iç karışıklığın yaşandığı Venezüella’da muhalefetin kontrolündeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, 23 Ocakta kendisini ‘geçici devlet başkanı’ ilan etti. Guaido, başta ABD olmak üzere birçok Latin Amerika ve Batı ülkesinin desteğini aldı. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise olayı darbe girişimi olarak niteleyerek, ABD ile diplomatik ilişkilerin kesti.

Maduro, Rusya, Belarus, İran, Meksika, Çin, Türkiye, Küba, Nikaragua, Endonezya gibi diğer birçok ülkenin desteğini aldı. Dünya, Venezuela Devlet Başkanı Maduro üzerinden resmen kutuplara ayrıldı.

MUHALEFET KAZANIRSA BIRAKIRIM

Devlet televizyonundan Venezuela halkına seslenen Maduro, muhalefetin önümüzdeki 6 Aralık Pazar günü yapılması planlanan parlamento seçimlerini kazanması halinde istifa etmeye hazır olduğunu belirtti.

Trump üç çocuğu, damadı ve avukatı için önleyici af peşinde

 

Okumaya devam et

Dünya

Trump üç çocuğu, damadı ve avukatı için önleyici af peşinde

Amerika Birleşik Devletleri’nde 3 Kasım’da yapılan başkanlık seçimlerini kaybeden Başkan Donald Trump’ın danışmanlarıyla görüşerek 3 çocuğu, damadı ve kişisel avukatı Rudy Guilani için görev süresi sona ermeden ‘önleyici af’ çıkarma konusunu görüştüğü ileri sürüldü. Trump ise haberleri yalanladı.

BOLD – Konu hakkında bilgi sahibi iki kaynak, Trump’ın, seçilmiş Başkan Joe Biden’ın göreve gelmesinin ardından Adalet Bakanlığı nezdinde 3 çocuğu (Donald Trump Jr., Eric Trump ve Ivanka Trump) ile Ivanka’nın eşi ve aynı zamanda Beyaz Saray Danışmanı, damadı Jared Kushner’den intikam almak isteyebileceğini ve bundan endişe duyduğunu söylediğini aktardı.

Donald Trump Jr.

En büyük oğlu Donald Trump Jr., 2016’daki kampanya sırasında babasının rakibi Demokrat aday Hillary Clinton hakkında ‘zarar verici bilgiler’ sunma iddiası ve ‘Ruslarla olan temasları’ nedeniyle özel Danışman Robert Mueller tarafından soruşturuluyordu, ancak kendisine herhangi bir suçlama yöneltilmedi.

Donald Trump’ın kızı Ivanka Trump ve damadı Jared Kushner

Başkan Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner’in de güvenlik izni almak için yabancılarla (Ruslar) temasları hakkında federal yetkililere yanlış bilgi verdiği ortaya çıkmıştı.

Bu arada Manhattan bölge savcısının Trump Organizasyonu’na yönelik soruşturması, vergi indirimlerini de içerecek şekilde genişletilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump ve oğlu Eric Trump

Soruşturma sırasında milyonlarca dolarlık danışmanlık ücreti ortaya çıkmış ve bazı yetkililer, bu duruma Ivanka Trump’ın dahil olduğunu belirtmişti.

ABD medyası, Trump’ın son 10 yılda sadece 2 yıl 750’şer dolar vergi ödediğini ortaya koymuştu.

EYALET VE YEREL SUÇLARA KARŞI KORUMA SAĞLAMIYOR

New York Times’ın haberine göre, Başkan Donald Trump her ne kadar önleyici af çıkarsa da söz konusu af, eyalet veya yerel suçlara karşı koruma sağlamıyor.

Diğer yandan Başkan Donald Trump’ın azil sürecinde Kongre’de ifade veren ABD’nin Avrupa Birliği (AB) elçisi Gordon Sondland, Trump’ın rakibi Joe Biden’a yönelik Ukrayna’da soruşturma açılması için yapılan baskının Başkan Trump’ın direktifi doğrultusunda icra edildiğini söylemişti.

ABD Başkanı Donald Trump ve avukatı Rudy Giuliani

Ayrıca elçi Sondland, Beyaz Saray’ın Ukrayna ile yürütülecek ilişkilerin Trump’ın şahsi avukatı Rudi Giuliani’nin öncülüğünde olmasını istediği ifadesi de haberlerde yer almıştı.

Ancak Giuliani, Manhattan federal savcıları tarafından Ukrayna’daki iş anlaşmaları ve Amerikan Büyükelçisinin görevden alınmasındaki rolü nedeniyle soruşturma altında bulunuyor.

TRUMP, HABERLERİ YALANLADI

ABD Başkanı Donald Trump ise af konusunda araştırma yaptığı haberlerini yalanladı.

Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Af araştırması yalan haber” dedi.

ABD Adalet Bakanı Barr, Trump’la ters düştü: Seçim sonucunu etkileyecek bir hile bulamadık

Okumaya devam et

Dünya

AİHM Dağlık Karabağ konusunda Türkiye aleyhine verdiği ihtiyati tedbir kararını kaldırdı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Ermenistan’ın talebi üzerine Türkiye aleyhine verdiği ihtiyati tedbir kararını kaldırdı.

BOLD – AİHM’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Ermenistan, 4 Ekim’de Dağlık Karabağ konusunda Türkiye’ye karşı ihtiyati tedbir uygulanması konusunda AİHM’ye başvurdu.

Mahkeme, 6 Ekim’de Dağlık Karabağ’daki çatışmaya doğrudan veya dolaylı müdahil olan taraflara, sivillerin haklarının ihlal edilmemesi yönünde çağrıda bulunarak Türkiye’ye karşı ihtiyati tedbir kararı aldı.

Bunun üzerine Türkiye, 9 Kasım’da Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya tarafından imzalanan ateşkes anlaşmasına atıfta bulunarak aleyhine verilen ihtiyati tedbir kararının kaldırılması için mahkemeye başvurdu.

AİHM, 1 Aralık’ta Türkiye’nin verdiği bilgiyi göz önünde bulundurarak kararı tekrar değerlendirdi ve ihtiyati tedbir kararını kaldırdı.

Dağlık Karabağ’da kurulacak Türk-Rus Ortak Merkezi’nin görev esaslarına ilişkin mutabakat imzalandı

Okumaya devam et

Popular