Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Avrupa Konseyi’nden Osman Kavala kararı: AİHM kararı 3 Aralık’a kadar uygulansın

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının uygulanmasını denetlemekle görevli Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, tutuklu işadamı Osman Kavala ile ilgili yeni bir karar aldı.

BOLD – Komite, Ankara hükümetinden Osman Kavala’nın serbest bırakılmasına ilişkin AİHM kararının hızla uygulanmasını istedi. 3 Aralık’taki bir sonraki komite toplantısına kadar Kavala serbest bırakılmazsa “bir ara karar hazırlanacağı” uyarısında bulundu.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Strazburg’da devam eden toplantısında, Osman Kavala dosyasının Anayasa Mahkemesi’nin gündemine gelmesinden mutluluk duyduklarını, ancak Kavala’nın halen tutuklu bulunmasının AİHM kararına aykırı olduğunu belirtti. Kavala hakkındaki hukuki süreçlerin bir an önce son bulmasını ve serbest bırakılmasını istedi.

Bakanlar Komistesi kararında, AİHM’in “Kavala’nın bir suç işlediğinden şüphelenmek için makul nedenler bulunduğunu gösteren herhangi bir delil olmadığı ve tutukluluğunun makul sürelerin ötesinde gerçekleştiğine ilişkin” tespitlerine atıfta bulunuldu. AİHM kararında yer alan, “Kavala’nın yargılanma sürecinin, işadamını susturmak ve diğer insan hakları savunucularını caydırmak gibi gizli bir amaç taşıdığı ve böylece AİHS’in 18’inci maddesinin ihlal edildiğinin” de altı çizildi.

ANAYASA MAHKEMESİ İNCELEMESİ “UZUN VE KABUL EDİLEMEZ”

Anayasa Mahkemesi’nin itirazları incelemek için 1 yıl 5 aylık sürenin “uzun olduğu ve kabul edilemeyeceği” de belirtilen Bakanlar Komitesi kararında, Kavala’nın hala başka gerekçelerle tutuklu bulunmasının AİHM tarafından alınan karara açıkça aykırı olduğu belirtildi:

“Komite, Türk yetkililerin bir önceki Komite kararını hızla tercüme edip Anayasa Mahkemesi dahil ilgili kurumlara yaymasını memnuniyetle karşılamıştır. Ancak Komite’ye verilen bilgilere göre, Anayasa Mahkemesi’nin Kavala’nın talebine ilişkin incelemesini 29 Eylül 2020’den ileri bir tarihe ertelediği tespit edilmiştir. Komite, Anayasa Mahkemesi’nin incelemesini en kısa sürede tamamlamasını ve Mahkeme’nin kararını uygulaması yönündeki güçlü ümidini ifade etmektedir. Komite, bu konudaki açık göstergelere rağmen, ‘şikayetçinin’ halen serbest bırakılmamış olmasından duyduğu derin endişeyi dile getirir ve yetkilileri derhal Kavala’nın serbest bırakılmasını garanti etmeye çağırır.”

3 ARALIK’A KADAR SÜRE

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, AİHM tarafından alınan kararın ‘ihlalin olumsuz sonuçlarının bir an önce silinmesi’ gerektirdiğini hatırlatarak, “Bu nedenle, 2013’te Gezi Parkı’nda yaşanan olaylarla ilgili beraat ettirilmesi için bekleyen temyiz başvurusunun sağlanması, Temmuz 2016’daki darbe girişiminin Mahkeme’nin bulgularına dayanılarak daha fazla geciktirilmeksizin sonuçlandırılması gerekir. Komite bu konudaki gelişmeleri 1-3 Aralık tarihinde ele alacaktır. Bu tarihe kadar Kavala serbest bırakılmazsa, Sekretarya’ya karar taslağı hazırlama talimatı verecektir” uyarısı yaptı.

AVRUPA KONSEYİ BAKANLAR KOMİTESİ

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, üye devletler için bağlayıcı olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararlarının uygulanmasını denetlemekten sorumlu.  Bakanlar Komitesi, 3’er aylık periyotlarla toplanıyor.

1 Ekim’de Strazburg’da bir araya gelen komite, Türkiye’de tutuklu işadamı Osman Kavala’nın da aralarında bulunduğu, 13 ülkeden 30’u aşkın dosyayı ele aldı.

Avrupa Konseyi’nden HDP operasyonlarına tepki

Dünya

Sezgin Baran Korkmaz’ın tutukluluğu devam edecek

Avusturya’da mahkeme, Türkiye ve ABD tarafından kara para aklama soruşturması kapsamında iadesi istenen Sezgin Baran Korkmaz’ın tutukluluk halinin kaldırılmasına ilişkin yapılan itirazı kabul etmedi.

BOLD – Avusturya’daki Wels Bölge Yüksek Mahkemesi, Türkiye ve ABD tarafından kara para aklama soruşturması kapsamında iadesi istenen Sezgin Baran Korkmaz’ın tutukluluk halinin kaldırılmasına ilişkin yapılan itirazı reddetti. Korkmaz’ın tutukluluk hâli 22 Eylül’e kadar uzatıldı

Wels Savcılığı Basın Biriminden Savcı Christoph Weber, Korkmaz’ın Wels Bölge Mahkemesinin 5 Temmuz’da aldığı tutukluluk halinin devam etmesine yönelik karara yapılan itirazın, Yüksek Mahkemece kabul edilmediğini aktardı.

Firar etme tehlikesi gerekçesiyle tutuklanmasına hükmedilen şahsın tutukluluk halinin devam etmesine karar verildiğini belirten Weber, Korkmaz’ın tutukluluk halinin 22 Eylül’e kadar devam edeceği bilgisini paylaştı.

Weber, 5 Ağustos’ta yapılması öngörülen Korkmaz’ın 3’üncü duruşmasının da başka bir tarihe ertelendiğini kaydetti.

ABD VE TÜRKİYE İADESİNİ İSTİYOR

SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz, ABD’nin talebi üzerine 19 Haziran’da Avusturya’nın başkenti Viyana’ya yaklaşık 250 kilometre uzaklıkta bir kasabada emniyet güçlerince gözaltına alınmıştı.

Korkmaz’ın 5 Temmuz’da görülen 2. davasında tutukluluk halinin devam etmesine hükmedilmiş, Korkmaz da bu karara itiraz etmişti.

Korkmaz’ı hem ABD hem de Türkiye ‘kara para aklama’ suçlarından yargılamak için Avusturya’dan istiyor.  Korkmaz’ın tutukluluk hali konusunda kararı Wels Bölge Yüksek Mahkemesi verecek. Ancak Korkmaz’ın iade talebi bu mahkemeden farklı olarak başka bir üst mahkeme tarafından değerlendirilecek.

Uluslararası yargılama usulüne göre mahkeme, ABD ve Türkiye’den gönderilecek dava dosyalarını inceledikten sonra Korkmaz’ın iki ülkeden birine iade kararı verecek.

Korkmaz ile ilgili ABD’de 2 ayrı dava bulunuyor. Bunlar birinde Korkmaz için 225 yıl, diğerinden de 25 yıl olmak üzere her 2 davada Korkmaz için istenen en fazla ceza 250 yıl.

Türkiye’de Korkmaz için istenen toplam ceza ise 10 yıl.

AB Ankara’ya yine sopa gösterdi: Kapalı Maraş meselesinde ‘yaptırım’ tehdidi

Okumaya devam et

Dünya

Mülteciler ölüyor dünya seyrediyor

Birleşmiş Milletler, bu yıl içinde Akdeniz’de hayatını kaybeden göçmen sayısının 970’e yükseldiğini açıkladı. Ülkelerini terk etmek zorunda kalanların çıktığı tehlikeli yolculukta ölenlerin sayısına Akdeniz, Ege ve Meriç sularında kaybolup cesedi bulunamayanlar dahil edilmiyor.

BOLD – Türkiye’de Afgan ve Suriyeli göçmenler üzerinden yaşanan tartışma alevleniyor. Muhalefet, mültecileri ülkelerine geri gönderme açıklamaları yapıyor. AKP iktidarı ise göçmenlerin ucuz iş gücü olarak çalıştırılmasını savunuyor. Avrupa Birliği de göçmenlerin Türkiye’de tutulması için AKP Hükumetine 3 milyar Euro para aktarıyor.

Mültecilerin insanlık dramını görmezden gelen dünya ülkelerini terk etmek zorunda kalanların yollarda ölmesini de izliyor. BM’ye bağlı Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Akdeniz’den Avrupa’ya sığınmacı taşıyan tekne ve botların batması sonucu sadece bu yıl içinde en az 970 kişi hayatını kaybettiğini açıkladı.

DAHA İYİ GÖÇ YÖNETİMİ ŞART

IOM’in verilerine göre, Akdeniz rotası üzerinden geçişlerde bu yıl, hem durdurulan tekne ve botların sayısında hem de Avrupa’ya ulaşan sığınmacıların sayısında artış kaydedildi. Daha iyi göç yönetimi uygulamalarının yanı sıra, Avrupa Birliği (AB) üyesi devletlerden daha fazla dayanışma beklendiğini söyleyen IOM Sözcüsü Paul Dillon, ancak bu şekilde göçmen krizine “güvenli ve insani bir yaklaşım getirilebileceğini” ifade etti.

İtalya’ya gitmeye çalışan 200’den fazla Afgan göçmen yakalandı

Okumaya devam et

Dünya

İtalya’ya gitmeye çalışan 200’den fazla Afgan göçmen yakalandı

Ege Denizi’nde tekneyle İtalya’ya gitmeye çalışan çoğu Afgan 231 sığınmacı Türk Sahil Güvenlik ekipleri tarafından durduruldu. Operasyonda botu kullanan iki Türk vatandaşı da gözaltına alındı.

BOLD – Ege Denizi’nde 200’den fazla Afgan sığınmacının olduğu tekne Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından durduruldu ve teknede bulunanlar gözaltına alındı.

Sahil Güvenlik’ten yapılan açıklamada teknenin İtalya’ya gitmeye çalıştığı ve teknede bulunan 231 sığınmacının çoğunun Afgan vatandaşı olduğu belirtildi. Diğer sığınmacıların Suriye, İran, Eritre ve Pakistan uyruklu olduğu kaydedildi.

Tekneyi kullanan iki Türk vatandaşının da gözaltına alınanlar arasında olduğu ifade edildi.

Sığınmacıların Çanakkale’nin Ayvacık ilçesindeki Yabancılar Geri Gönderme Merkezi’ne götürüldüğü öğrenildi.

Türkiye, son haftalarda Afganistan’da artan şiddet sonrasında yeni bir göçmen akınıyla karşı karşıya.

Bu arada Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Türkiye-İran sınır güvenliğinin sağlanması, yasa dışı geçişler ile kaçakçılık faaliyetlerinin önlenmesi ve teröristlerin sızmasının engellenmesi amacıyla 295 kilometrelik sınır hattının tamamına duvar örüleceğini açıkladı.

Mültecilere suyu çok gören Bolu Belediye Başkanı Özcan’a soruşturma

Okumaya devam et

Popular

Shares