Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Azerbaycan’ın 2. büyük kenti Gence’ye füzeli saldırı: 3 sivil ölü 4 yaralı

Azerbaycan’ın Magadiz’i almasının ardından Ermenistan tarafından sivil yerleşim yerlerine yapılan füze saldırısında 3 sivil hayatını kaybetti, 4 kişi de yaralandı.

BOLD- Azerbaycan’ın Bakü’den sonraki en kalabalık şehri, 350 bin nüfuslu tarihi Gence kentine, Ermenistan tarafından füzeyle saldırı düzenlendiği iddia edildi. Saldırıda ilk belirlemelere göre 3 sivil öldü, 4 kişi de yaralandı. Saldırıya Azeri kuvvetleri karşılık verdi.

Kentte başka noktaların hedef alınabileceğini tehlikesine karşı valilik güvenlik toplantısı yaptı. Yapılan incelemelerde füzenin Ermenistan sınırından atıldığı belirlendi. Bölgede insanlar endişeli.

Azerbaycan ordusunun Magadiz’i almasının ardından gerçekleşen saldırılarda Ermeni askerin Gence şehri ile birlikte Ağdam ve Terter köylerini de bombaladığı bildirildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığının açıklamasında, Ermeni askeri grupların, Azerbaycan’daki şehir ve köylere yönelik saldırılarını sürdürdüğü aktarıldı.

Açıklamada, “Ermeni askeri gruplar, Gence şehrini, Karabağ’da ise Fuzuli bölgesini, Ağdam ve Terter köylerini topçu ve roket atışlarıyla bombalıyor. Gence’ye yönelik saldırılar, Ermenistan topraklarından yapılmıştır.” ifadelerine yer verildi.

Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov, Ermenistan saldırılarının kışkırtmaya yönelik ve çatışma bölgesini genişletme amacı güttüğünü söyledi.

Yunanistan’dan masayı devirecek tatbikat hamlesi

Dünya

Esad ve Rus güçlerinin Suriye’nin kuzeyine saldırıları arttı

Beşar Esad rejimi güçleri ve Rusya’nın, Suriye’nin kuzeyinde muhaliflerin kontrolünde bulunan bölgelere saldırıları arttı. Rusya, Suriye’nin kuzeyindeki Cerablus ve Bab’ı balistik füzelerle vururken, Suriye Ordusu  da İdlib’i hedef aldı.

BOLD – Rus Ordusu, Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’ye yakın muhaliflerin kontrolündeki Cerablus ve Bab ilçelerinde iki ayrı noktaya balistik füze saldırısı düzenledi. Saldırıda 4 sivil öldü, yaklaşık 30 sivil yaralandı.

Türkiye sınırındaki Cerablus ilçesinin Hamran bölgesi ile Bab ilçesinin kuzeydoğusundaki Terhin bölgesi, Cuma akşam saatlerinde balistik füzelerle hedef alındı.

PETROL TESİSLERİ HEDEF ALINDI

Hedef alınan noktalarda, ilkel yöntemlerle işletilen petrol rafine tesisleri yer alırken, çok sayıda tankerin yanması sonucu şiddetli patlamalar meydana gelmişti.

Saldırılarda 4 sivil hayatını kaybetti, 27 sivil yaralandı.

Balistik füzelerin Rusya’nın Akdeniz’de konuşlu bulunan savaş gemilerinden fırlatıldığı iddia edildi. Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) da saldırıdan Rusya’yı sorumlu tuttuklarını açıkladı.

Muhaliflerin çatı kuruluşu SMDK’den saldırıya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “Rusya, Halep kırsalını yeni bir saldırıyla hedef alarak, devlet terörü uyguluyor. Hamran ve Terhin’deki saldırılar, tehlikeli bir tırmanışı ve işgalci Rusya’nın uyguladığı devlet terörünü temsil ediyor. Saldırıyı Rusya 3 füzeyle gerçekleştirdi.” ifadesi kullanıldı.

Terhin bölgesi, 9 Şubat’ta da balistik füze saldırısına maruz kalmış, saldırıda 2 sivil ölmüş, 6 sivil de yaralanmıştı.

Ülkenin kuzeyindeki Bab ve Cerablus ilçeleri, Türkiye’nin 2016-2017 yılları arasında düzenlediği Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde yer alıyor.

ESAD REJİMİ İDLİB’İ HEDEF ALDI

Suriye’de Esad rejimi ve destekçisi İran’ın kontrolündeki grupların, İdlib bölgesindeki sivil yerleşimlere cumartesi günü düzenlediği saldırılarda 6 sivil yaralandı.

İdlib’in güneybatısındaki Maarratünnuman ilçesinde konuşlu Esed rejimi ordusuyla İran destekli gruplar,İdlib’in güneyinde M4 kara yolundaki Eriha ilçesine karadan karaya atış yapılan silahlarla saldırı düzenledi.

Saldırıda ikisi ağır toplam 6 sivil yaralandı. Yaralılar çevredeki hastanelere kaldırıldı.

TÜRKİYE’DEN BÖLGEYE SEVKİYAT

Hafta sonun yaşanan saldırıların ardından Türkiye’nin bölgedeki gözlem noktalarına askeri sevkiyat yapıldığı bildirildi.

Bölgedeki kaynaklar, aralarında çok sayıda zırhlı aracın da bulunduğu askeri araçların İdlib’e geçiş yaptığını bildirdi.

Türkiye ve Rusya arasında geçen yıl 5 Mart’ta Moskova’da sağlanan mutabakat çerçevesinde bölgede ateşkes ilan edilmişti.

Ateşkes bugüne kadar büyük ölçüde korundu.

Papa’dan Irak ziyaretinde ‘ortak ata İbrahim’ vurgusu

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da Sol Parti milletvekili Dağdelen’e ‘JİTEM’ imzalı tehdit

Almanya’da  Sol Parti milletvekillerinden Sevim Dağdelen’in Türk aşırı sağcılarından ölüm tehditleri aldığı bildirildi. Partiden yapılan açıklamada, tehditlerin ‘JİTEM’ imzalı olduğu ifade edildi.

BOLD – Almanya Sol Parti (Die Linke), parti milletvekili Sevim Dağdelen’in Türk aşırı sağcılarından ölüm tehditleri aldığını duyurdu. Sol Parti’den Jörg Schindler, Hessen eyaleti yerel seçimlerinde aday olan Sarya Ataç’ın da bu tür tehditler aldığını ifade etti.

Jörg Schindler, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Partimiz ve barışçıl, demokratik yollarla bir arada olma gayretimiz saldırı altında” diye konutu.

Tehditlerin JİTEM adına gönderildiğini beliren Schindler, “Türk hükümeti bu oluşumu en hafif deyişle ‘tolere ediyor’, bu nedenle Alman hükümeti buna en yüksek seviyede gereken karşılığı vermelidir… Yetkililer bu konuda acilen sorumluları araştırmalı, söz konusu kadın yoldaşlarımızı korumalıdır”dedi.

Türkiye’den göç eden bir ailenin çocuğu olarak 1975 yılında Almanya’nın Duisburg kentinde doğan Sevim Dağdelen, 2005 yılından bu yana Federal Meclis’te milletvekilliği görevini sürdürüyor.

JİTEM NEDİR?

JİTEM ya da Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele, İçişleri Bakanlığı’nın onayı olmadan ve Genelkurmay Başkanlığı’ndan görüş alınmadan Jandarma Genel Komutanlığı’nın kendi inisiyatifiyle kurulan ve terörle mücadele kapsamında faaliyet yürüten bir oluşumdur.

JİTEM’in varlığı devlet kurumları tarafından uzun süre doğrulanmamış olsa da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın JİTEM ile ilgili başlattığı soruşturmada devlet, JİTEM’in var olduğunu resmen kabul etmiştir.

Kurumun Güneydoğu’daki pek çok faili meçhul cinayetten sorumlu olduğu gündeme gelmiş, Uluslararası Af Örgütü de bölgede gerçekleştirilen pek çok cinayet ve infazın devlet yetkililerince gerçekleştirildiğini ifade etmişti. Bu faili meçhul cinayeti işleyen devlet yetkililerinin JİTEM mensupları olduğu dile getirilmiştir.

JİTEM’le ilgili 2010’lu yıllarda açılan bütün davalar 15 Temmuz sonrası AKP’ hükumeti tarafından atanan savcılar ve mahkemeler tarafından kapatılmış ya da zaman aşımına uğramışlardır.

ABD dergisi: Biden’dan Erdoğan’a sessiz muamele

Okumaya devam et

Dünya

Papa’dan Irak ziyaretinde ‘ortak ata İbrahim’ vurgusu

Irak’ı ziyaret eden Papa Francesco cumartesi günü Şii lider Ayetullah Ali el Sistani ile görüştü ve Hz. İbrahim’in doğum yeri olduğuna inanılan Ur ovasında Müslümanlarla Hristiyanların katıldığı ‘İbrahim’in çocukları’ adlı bir duaya katıldı.

BOLD – Irak ziyareti, bir Papa’nın bu ülkeye yaptığı ilk, Papa Francesco’nunsa koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle ise 15 aydır yaptığı ilk yurt dışı gezisi. Papa, Irak ziyaretinde sıklıkla, Yahudilik, İslam ve Hristiyanlık için Hz. İbrahim’in bir ortak ‘ata’ figürü teşkil ettiği vurgulanarak ‘hepiniz kardeşsiniz’ mesajı verdi.

Irak ziyareti, hem Papa Francesco’nun 2013’te bu göreve gelmesinden bu yana özel önem verdiği dinler arası ilişkileri güçlendirme çalışmalarının devamı hem de Irak’taki Hristiyanların durumuna dikkat çekme çabası olarak görünüyor.

Şİİ LİDER SİSTANİ İLE GÖRÜŞTÜ

Normalde ziyaretçilerini oturarak karşılayan Ayetullah Eli El Sistani, Papa Francesco’yu kapıda karşıladı. Bu, nadir görülen bir ağırlama olarak görülüyor.

Papa Francesco, cumartesi sabahı Necef kentine giderek Şii lider Ayetullah Ali el Sistani’yi evinde ziyaret etti. 84 yaşındaki Papa Francesco ile 90 yaşındaki Ayetullah El Sistani’nin görüşmesi 45 dakika kadar sürdü.

Yetkililer görüşmenin çok olumlu geçtiğini belirtirken, ‘bir arada yaşama ve diyalog’ mesajları verildi.

Vatikan’dan yapılan açıklamaya göre tarihi görüşmede, Irak’taki farklı dini gruplar arasındaki diyalog çalışmaları da ele alındı. Papa, “Irak’ın, bölgenin ve tüm dünyanın iyiliği için farklı dinler arasında karşılıklı saygı ve diyaloğun beslenmesinin önemini” vurguladı.

Papa Francesco ve Ayetullah Ali El Sistani

Papa ayrıca El Sistani’ye, son yıllarda yaşanan şiddet olayları ve güçlükler sırasında en zayıf durumdakileri, zulme uğrayanları savunduğu için teşekkür etti.

Ayetullah El Sistani görüşme sonrası yayımladığı açıklamada Hristiyanların da tüm Iraklılar gibi güvenlik ve barış içinde yaşaması gerektiğini söyledi. Sistani, dünya çapındaki dini liderlerin, özellikle büyük güçleri savaşa karşı bilgelik ve anlayışa yönlendirmeleri çağrısı yaptı.

90 yaşındaki Şii lider, nadir de olsa yaptığı politik müdahalelerle Irak’ın mevcut durumunu şekillendiren isimlerden biri.

DİNLERARASI BULUŞMADA ‘ORTAK ATA iBRAHİM’ MESAJI

Ur ovasındaki duaya Irak’taki dini grupların temsilcileri katıldı

Ayetullah El Sistani’yi ziyaretinin ardından Papa, Hz. İbrahim’in doğum yeri olduğuna inanılan Zikar (Nasiriye) vilayetindeki Ur ovasında dinler arası buluşmaya katıldı.

Papa’nın Irak ziyaretinde sıklıkla, Yahudilik, İslam ve Hristiyanlık için İbrahim peygamberin bir ortak ‘ata’ figürü teşkil ettiği vurgulanarak ‘hepiniz kardeşsiniz’ mesajı veriliyor.

Ur’da düzenlenen dinler arası buluşmada, Kur’an ve İncil’den bölümler okundu ve ‘İbrahim’in çocukları’ başlıklı bir dua edildi.

Papa Francesco da bu toplantıda yaptığı konuşmada, “Bizler, Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanlar, diğer dinlerden kardeşlerimizle birlikte, babamız İbrahim’i onurlandıralım” dedi.

Papa, “İnancın doğduğu bu yerden, atamız İbrahim’in topraklarından, Tanrı’nın merhametli olduğunu ve tanrıya en büyük küfrün kardeşlerimizden nefret ederek ismine saygısızlık etmek olduğunu teyit edelim” dedi.

Musul’da ‘barbarca yıkılan’ kiliseler, manastırlar ve farklı cemaatlerin ibadet mekanlarının, aralarında Müslümanların da yer aldığı gönüllülerin yardımıyla yeniden inşa edildiğini vurgulayan Papa, “Bugün camileri ve kiliseleri birlikte onaran Hristiyanlar ve Müslümanlar, nefretin kalıntılarından kardeşçe dostluk inşa ediyor” diye konuştu.

“Bu ülkenin üzerinde karanlık terör, savaş ve şiddet bulutları toplandı. Tün etnik ve dini topluluklar bunun çilesini çekti” diyen Papa, özellikle Yezidilerin yaşadıklarına dikkat çekti.

Ur ovasının, Yahudilik, İslam ve Hristiyanlık’ın hürmet ettiği Hz. İbrahim’in doğum yeri olduğuna inanılıyor.

ÜLKEDEKİ HRİSTİYANLARA DESTEK

Papa, Cumartesi günü Necef ve Ur’daki temaslarının ardından ilerleyen saatlerde Bağdat’a döndü ve başkentte Keldanilere ait Mar Yusuf Kilisesi’ndeki ayine katıldı.

Papa’nın burada düzenlediği ayinde Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi ve Iraklılar Koalisyonu lideri Ammar el-Hekim de hazır bulundu.

Papa’nın Irak ziyareti, dinler arası kardeşlik mesajının yanı sıra bu ülkede sayıları hızla azalan Hristiyan cemaatine destek amacı da taşıyor.

Kesin sayılar bilinmese de Vatikan verilerine göre Irak’taki Hristiyan nüfusun 2003’ten bu yana 1-1,4 milyondan 300-400 bine indiği hesaplanıyor.

2003’teki Irak Savaşı’nın ardından IŞİD işgalleri nedeniyle ülkeyi terk etmek zorunda kalan Hristiyanların, son dönemlerde de bazı Şii militan grupların da etkisiyle evlerine geri dönmekte güçlük yaşadığı belirtiliyor.

PAPA ERBİL’DE

Papa Francesco, Pazar günü temaslarını Irak’ın kuzeyinde sürdürecek.

Papa’yı Erbil Havaliamanı’nda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani karşıladı

Papa’yı Erbil Uluslararası Havalimanı’nda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani ve Başbakan Mesrur Barzani resmi törenle karşıladı.

BÖLGEDE IŞİD TEHLİKESİ DEVAM EDİYOR

Papa, Erbil’den helikopterle Musul’a geçti ve Musul’da Hristiyanların çoğunlukta bulunduğu 2014’te IŞİD tarafından yaklaşık iki yıl boyunca işgal edilen Karakuş bölgesini ziyaret edecek.

Onbinlerce Hıristiyan, 2014’te IŞİD’in saldırıları nedeniyle bölgeden kaçmak zorunda kalmıştı.

Bölgenin 2017’de IŞİD’den kurtarılmasından bu yana, yerlerinden edilmiş Hıristiyanlar’ın Kuzey Irak’a yavaş yavaş dönmeye başlaması, tartışmalı bir mesele olmayı sürdürüyor. Az sayıda Hıristiyan aile geri döndü, ancak Vatikan dönenlerin sayısının artmasını umuyor.

Pek çok Hıristiyan aile, Musul’daki evlerinin hala yıkılmış durumda ve oturulamaz olduğunu söyleyerek Kürt bölgesinde yerlerinden edilmiş durumda. Diğerleri de Ninova Ovası ve çevresinde konuşlanmış milislerin varlığından korkuyor.

IŞİD, Kuzey Irak’ta varlığını sürdürüyor ve Irak güvenlik güçlerini hedef alan aktif uyuyan hücreler aracılığıyla saldırılar düzenliyor. Ninova’daki saldırılar geçen yıl azaldı; ancak örgüt yakındaki vilayetler Kerkük ve Diyala’da hala faaliyet gösteriyor.

PAPA PAZARTESİ GÜNÜ IRAK’TAN AYRILACAK

Musul’dan sonra Erbil’e dönecek Papa, Franso Hariri Stadyumu’nda ayin gerçekleştirecek. Kovid-19 kısıtlamaları nedeniyle katılım 10 bin kişiyle sınırlı olacak.

Akşam saatlerinde Bağdat’a geçecek Papa, burada bir gece kaldıktan sonra sabah erken saatlerde havalimanında yapılacak veda töreninin ardından Roma’ya dönecek.

ULUSAL HOŞGÖRÜ VE BİRLİKTE YAŞAMA GÜNÜ

Irak Başbakanı Mustafa El Kazimi, Papa ile Ayetullah El Sistani’nin tarihi görüşmesi ve Ur’daki tarihi dinler arası buluşma şerefine 6 Mart tarihini Irak’ta Ulusal Hoşgörü ve Birlikte Yaşama Günü ilan ettiklerini açıkladı.

ABD’li üst düzey diplomat: Erdoğan ikili oynuyor

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0