Connect with us

Dünya

Almanya-Rusya ilişkilerini geren ‘Çeçen komutan’ davası başladı

19 Ağustos 2019’da Çeçen kökenli bir Gürcü’nün Berlin’de öldürülmesiyle ilgili merakla beklenen dava başladı. Savcılık, cinayetin Rus resmi makamlarının talimatıyla işlendiği görüşünde.

BOLD – Geçen yıl Ağustos ayında, Berlin’deki Küçük Tiergarten parkında Çeçen kökenli Selimhan Hangoşvili adlı Gürcistan vatandaşının kafasına kurşun sıkılarak öldürülmesiyle ilgili dava Berlin’de dün büyük güvenlik önlemleri altında başladı.

SANIK, KONUŞMAMA HAKKINI KULLANDI

Alman kamuoyunda cinayetin işlendiği parkın adına istinaden “Tiergarten davası” olarak bilinen dava Almanya-Rusya ilişkilerinin seyri açısından büyük önem arz ediyor. Duruşmada kurşun geçirmez cam bir bölme arkasında oturan sanık, kendisine yöneltilen suçlamalar hakkında konuşmama hakkını kullandı.

“RESMİ TALİMATI YERİNE GETİRDİ”

Başsavcı tarafından hazırlanan iddianamede, hakkında “adam öldürmek ve silah yasalarını ihlal etmek” suçlarından dava açılan Rus vatandaşı 55 yaşındaki Vadim Krasikov‘un, Selimhan Hangoşvili’yi  öldürme emrini doğrudan Rus hükümetinden aldığı savunuluyor. İddianamede Rus istihbaratına işaret edilerek “Rus hükümetinin kurumları, 18 Temmuz 2018 tarihinden önce zanlıya Çeçen kökenli Gürcü vatandaşı Selimhan Hangoşvili’yi ortadan kaldırma talimatı verdi” ifadesi dikkat çekiyor.

İddianamede sanığın, cinayeti işlemeyi para karşılığı kabul ettiği belirtilirken Hangoşvili’nin, Rus istihbarat örgütü Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından terörist olarak arandığı, zanlı Krasikov’un Rus istihbarat servisi FSB’den eğitim aldığı konuyla ilgili bilgiler arasında.

Başsavcılık, öldürülen Selimhan Hangoşvili’nin Çeçenistan’da Rusya’ya karşı savaşan bir milis gücün komutanı olduğunu ve Rusya’ya karşı çarpışmak için Gürcistan’da savaşçıları eğittiğini belirterek Rusya tarafından terörist olarak sınıflandırıldığına dikkat çekti.

Davanın Perşembe günü görülecek ikinci duruşmasında, olay sırasında parkta bulunan iki tanık dinlenecek.

Mahkeme başkanı, dava sürecinde 25 duruşma öngörüldüğünü, kararın 27 Ocak 2021’de açıklanacağını duyurdu.

BERLİN-MOSKOVA İLİŞKİLERİ ZORDA

Davanın sonucu, Rus muhalif Aleksey Navalny olayı nedeniyle zorlu bir dönemden geçen Almanya-Rusya ilişkilerinin geleceği açısından merakla bekleniyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel, cinayet emrinin arkasında Moskova’nın bulunduğunun kanıtlanması durumunda bunun ilişkilere etkilerinin olacağını belirtmişti.

Alman hükümeti, soruşturma sürecinde Rus hükümetini işbirliğine yanaşmamakla suçlamış, cinayetin ardından iki Rus diplomat sınır dışı edilmiş, Rusya da bu adıma iki Alman diplomatı sınır dışı ederek karşılık vermişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Merkel ile düzenlenen bir ortak basın toplantısında, Berlin’de öldürülen kişiyle ilgili olarak “eşkıya” ve “katil” kelimelerini kullanmıştı.

Rusya sesten 8 kat hızlı ‘hipersonik seyir füzesi’ test etti

Dünya

Yunanistan’daki kaderdaşlarını unutmadılar

Time To Help derneği, Almanya’nın Köln ve çevre illerinde Yunanistan’daki mülteciler için yardım kampanyası düzenledi. Dernek gönüllülerinin topladığı yazlık giyim eşyası, ayakkabı, çocuk arabası ve hediyelerinden oluşan malzemeler Atina’ya ulaştırmak üzere yola çıktı.

BOLD – Türkiye’de Erdoğan rejimini baskı ve zulümleri aralıksız devam ediyor. 15 Temmuz sonrası akademisyen, öğretmen, işçi, memur, ev hanımı, çocuk ve yaşlı yüzbinlerce insan yargı eliyle cezaevlerine atılırken, bir o kadar insan da çareyi ölümü göze alarak yurtdışına çıkmakta buldu.

Time to Help ve Almanya’nın Köln kentinde faaliyet gösteren Forum Colonia für kulturelle Vielfalt derneğinin ortaklaşa düzenlediği kampanya ile Yunanistan’daki Türk mültecilere yardım malzemeleri toplandı.

Atina’da yaşayan aileler için hazırlanan yazlık giyim eşyası, ayakkabı, çocuk arabası ve hediyelerinden oluşan malzemeler Köln‘den yola çıktı.

Yetkililer, Yunanistan‘da zor şartlar altında yaşayan aileler için kampanyaya destek veren katılımcılara teşekkür etti.

Ölüm listesi hazırlayan geri adım da atmayan Sevda Noyan’ın davası düşürüldü

Okumaya Devam Et

Dünya

İsveç, NATO’ya üyelik için imzayı attı

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, NATO’ya üyelik başvurusu için gerekli belgeleri imzaladı. İsveç’in ardından Finlandiya’nın da NATO’ya üyelik sürecini başlatması bekleniyor.

BOLD – İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, NATO’ya üyelik başvurusu belgesini imzaladı. Rusya’nın karşı çıktığı üyeliğe NATO üyesi Türkiye de olumsuz bakıyor.

İKİ ÜLKE AYNI ANDA BAŞVURU YAPACAK

Askeri tarafsızlık politikası yürüten İsveç ve Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açması sonrası NATO’ya üye olmak istediklerini açıkladı. İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, NATO üyelik başvurusu için gerekli belgeleri kamera karşısında imzaladı. Finlandiya’nın da imza atmasıyla birlikte, iki ülkenin aynı anda NATO’ya başvuracağı bildirildi.

PUTİN: BÜYÜK BİR HATA OLUR

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olmasına karşı çıkan Rusya ise, NATO’ya üye olma teşebbüsünün dahi cevapsız bırakılmayacağını ifade etti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Finlandiya NATO’ya üye olursa, nükleer füzeleri Finlandiya sınırına götürmek zorunda kalırız” dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise, “Büyük bir hata olur” açıklamasında bulundu.

ERDOĞAN: OLUMLU BAKMIYORUZ

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “İskandinav ülkeleri, terör örgütlerinin yuvası olmuş durumda. PKK’lılar parlamentolara bile girmiş, milletvekili olmuş. İsveç’in ve Finlandiya’nın üyeliğine olumlu bakmıyoruz. Biz bunların üyeliğine evet diyemeyiz” demişti.

 

Ali Babacan: Beraat eden KHK’lıların tüm haklarını iade edeceğiz

Okumaya Devam Et

Dünya

Almanya’da artan siparişler tedarik sıkıntısı nedeniyle birikti

Almanya Ekonomik Araştırma Enstitüsü’nün (Ifo) yaptırdığı ankete göre, Alman firmaları büyük bir sipariş talebi ile karşı karşıya. Ancak talebin yanı sıra, tedarik zincirindeki sıkıntıların da siparişlerin birikmesinde etkili olduğu belirtiliyor.

BOLD – Ifo, Nisan ayında yaptırdığı bir ankete göre, Alman sanayisi büyük bir sipariş talebi ile karşı karşıya. Ankete göre, yeni bir sipariş gelmemesi halinde dahi işletmeler önümüzdeki 4,5 ay boyunca üretime devam edebilecek kadar sipariş almış durumda. Ifo’nun açıklamasında, Ocak ayında yapılan ankette bu sürenin 4,4 ay olduğu belirtildi.

OTOMOTİV SEKTÖRÜ İLK SIRADA

Halihazırdaki siparişlerle en uzun dönemli üretimin güvence altına alındığı sektör ise 7,4 ay ile otomotiv oldu. Otomotivi 6,5 ay ile makine imalatı ve 6,3 ay ile veri işlem ürünleri üreten işletmeler izliyor. Bu sürenin en kısa olduğu sektör ise 1,7 ay ile tekstil.

Uzun dönemli sipariş ortalamasının geçen yıllar göz önünde bulundurulduğunda 2,9 ay olduğuna dikkat çeken Ifo Konjonktür Öngörüleri Bölümü Başkanı Timo Wollmershäuser, “Uzun dönemli siparişlerdeki artış çok az miktarda; bu esasında yeni siparişlerin azaldığına işaret ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

UKRAYNA SAVAŞININ ETKİLERİ

Federal İstatistik Dairesi’nden yapılan açıklamada da, “Siparişlerdeki birikme sadece Alman sanayi ürünlerine olan talep artışını değil, işletmelerin mevcut siparişleri ön ürün ve hammadde eksikliği nedeniyle zamanında tamamlamakta zorlandığının da göstergesi” ifadeleri kullanıldı.

“ÇİN’DEKİ KARANTİNA SEBEBİYLE TEDARİK SIKINTISI VAR”

Ukrayna Savaşı nedeniyle özellikle otomotiv sektörü kablo demeti talebini karşılayamamaktan şikayetçi. Tedarik zincirindeki kırılmaların gelecek aylarda giderilmesi halinde Alman sanayisindeki üretimin de yeniden hız kazanması ve bunun ekonomiyi canlandırması bekleniyor. Ifo Konjonktür Öngörüleri Bölümü Başkanı Timo Wollmershäuser, “Aslında şu anda birçok unsur tedarik sıkıntısına işaret ediyor; özellikle de hammaddelerin yüzde 15’ine yakınını Çin’den temin eden Almanya gibi bir ülke için Çin’deki sıkı karantinanın bir sonucu olarak bunu gözlemliyoruz” diye konuştu.

Çin’in Şanghay kentinde koronovirüs pandemisi nedeniyle uygulanan karantina sebebiyle konteyner gemileri haftalarca limanda bekletilmişti.

https://boldmedya.com/2022/05/16/umit-ozdag-soyluya-sordu-15-temmuzda-yarim-kalan-neydi/

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar