Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Virüs alarmı: Avrupa eve kapanıyor

Koronavirüs salgını nedeniyle Avrupa’da önlemler sıkılaşıyor. Almanya, Fransa, Hollanda ve İngiltere’de sokağa çıkma yasakları geliyor. İrlanda yardım talep etti. Alınan önlemler ise eleştiriliyor.

BOLD – Son günlerde enfeksiyon sayılarının artmasıyla beraber birçok ülke önlemleri sıkılaştırmaya başladı. İngiltere yeni 3 seviyeli sisteme geçiyor. Hangi düzeyde önlem alınacağına ise yerel yönetimler karar veriyor. Yeni önlemler alınmasının sebebi vaka sayılarının marttaki düzeye yaklaşıyor olması. İngiltere’nin birçok yerini ve Londra’yı içine alan bölgede geçerli olan 1. düzeyde en fazla 6 kişi bir araya gelebiliyor. Bar ve lokantalar ise saat 22’de kapanmak zorunda. Yoğun nüfuslu sanayi bölgelerini kapsayan kuzey ve orta İngiltere’de ise 2. düzey önlemler alınacak. Bu düzeyde özel ziyaretler yasak olacak. 3. düzey ise Liverpool şehrinde geçerli. Alkol satışı tamamen yasak ve iki farklı haneden kişilerin ne içeride ne dışarıda bir araya gelmeleri yasak. Geçen hafta İngiltere’de her 100 bin kişiden 834’ünün koronalı olduğu kayıtlara geçti.

İRLANDA BAŞBAKANI YARDIM TALEP ETTİ

Korona salgını başladığından bu yana 5 milyonluk İrlanda’da 300 bin kişi işsiz kaldığını bildirdi. Enfeksiyon sayıları ise en fazla Dublin ve Kuzey İrlanda sınırı bölgelerinde geçerli. İrlanda’da geçen hafta vaka sayısı 100 bin kişide 350 iken Kuzey İrlanda’da bu rakam 834. İrlanda Başbakanı Martin İngiltere Başbakanı Johnson’dan Kuzey İrlanda’da da önlemleri artırabilmek için yardım talebinde bulundu.

HOLLANDA 2 HAFTA KARANTİNADA

Geçen salı 7 bin 300 yeni vaka sayısı ile karşı karşıya olan Hollanda’nın en çok etkilenen şehirleri Amsterdam ve Rotterdam. Başbakan Rutte’nin Salı akşamı televizyondan duyurduğu “akıllı karantina“ iki hafta boyunca devam edecek. Okullar ve dükkanlar açık kalacak ancak restoranlar kapanacak. Takım sporları yasaklanacak, 4 kişiden fazla toplanmak yasaklanacak. Ayrıca ev ziyaretine sadece 3 kişiye kadar izin veriliyor. Saat 8’den sonra alkol satışı yasaklanacak ve 13 yaştan itibaren herkes maske takmak zorunda. Saat 22’den itibaren sokağa çıkma yasağı geçerli olacak. Ancak Hollanda yönetimi ekonomik kaygılar sebebiyle karantina konusunda endişeli.

FRANSA ZOR DURUMDA

Fransız Hükumeti’nin kriz yönetimi ve pandemiyi durdurma çalışmalarına sert eleştiriler yöneltiliyor. Şimdiye kadar kararlarını merkezi veren Fransız Hükumeti artık yerel durumlara ayak uydurmaya çalışacak. Kararlar valiler tarafından verilecek. Fransız Sağlık Sistemi’nin ikinci dalgayı kaldıramayacağından korkuluyor: Günde 26 bin kişinin test sonuçları pozitif çıkıyor. En çok etkilenen şehirler arasında Paris, Marsilya, Lille, Lyon ve Toulouse var. Ayrıca çıkartılan Korona Takip Uygulaması “StopCovid” 2.6 milyon kişi tarafından indirilip 1 milyon kişi tarafından silindi. Başbakan Castex, kendisinin bile programı indirmediğini belirtip daha iyi bir program sözü verdi.

BELÇİKADA ÜNİVERSİTEDE KORONA KABUSU

Belçika’nın başkenti Brüksel’in güneyinde yer alan Ottignies-Louvain-la-Neuve şehrindeki UC Louvain Üniversitesi’nde 600 üniversite öğrencisi koronavirüse yakalandı. Üniversite yönetimi, gerekli önlemlerin alındığını ancak öğrencilerin okul dışında enfeksiyon kaptıklarını savundu.

ALMANYA’DA ALINAN ÖNLEMLERE DOKTORLARDAN ELEŞTİRİ

Almanya nisan ayından beri ilk defa günde 5 binin üzerinde vaka ile karşı karşıya. Ayrıca ölümcül vaka sayısı 13’den 40’a yükseldi. Alman sağlık kurumu Robert Koch Enstitüsü, enfeksiyon sayısının artışında hızlanma olduğunu ifade etti. R değeri ise 1.18’e çıktı. En çok etkilenen eyalet Kuzey-Ren Vestfalya ve en çok vaka Berlin-Neukölln’de görülüyor. Sokağa çıkma yasağı, seyahat yasağı ve alınan önlemlerde birlik olmaması eleştiriliyor. Ayrıca Federal Doktorlar Odası Başkanı, seyahat yasaklarının kaldırılmasını talep ediyor. Bu yasakları zararlı ve gereksiz bulduğunu ifade ediyor.

İSVİÇRE’DE HASTA SAYISI ARTIYOR

Aynı gün içerisinde 2 bin 823 yeni vaka bildirilen İsviçre’de komşu ülke Lichtenstein ile beraber toplam vaka sayısı 68 bini geçti. Ölü vaka sayısı ise 1816’ya yükseldi.

Dünya

Dünyayı ikiye bölen Maduro ne zaman bırakacağını açıkladı

ABD ve müttefiklerine karşı Rusya, İran, Meksika, Çin, Türkiye, Endonezya, Küba’nın desteklediği alan Venezuela lideri Maduro, pazar günkü seçimleri kaybederse başkanlığı bırakacağını açıkladı.

BOLD – Ekonomik krizin ardından iç karışıklığın yaşandığı Venezüella’da muhalefetin kontrolündeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, 23 Ocakta kendisini ‘geçici devlet başkanı’ ilan etti. Guaido, başta ABD olmak üzere birçok Latin Amerika ve Batı ülkesinin desteğini aldı. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise olayı darbe girişimi olarak niteleyerek, ABD ile diplomatik ilişkilerin kesti.

Maduro, Rusya, Belarus, İran, Meksika, Çin, Türkiye, Küba, Nikaragua, Endonezya gibi diğer birçok ülkenin desteğini aldı. Dünya, Venezuela Devlet Başkanı Maduro üzerinden resmen kutuplara ayrıldı.

MUHALEFET KAZANIRSA BIRAKIRIM

Devlet televizyonundan Venezuela halkına seslenen Maduro, muhalefetin önümüzdeki 6 Aralık Pazar günü yapılması planlanan parlamento seçimlerini kazanması halinde istifa etmeye hazır olduğunu belirtti.

Trump üç çocuğu, damadı ve avukatı için önleyici af peşinde

 

Okumaya devam et

Dünya

Trump üç çocuğu, damadı ve avukatı için önleyici af peşinde

Amerika Birleşik Devletleri’nde 3 Kasım’da yapılan başkanlık seçimlerini kaybeden Başkan Donald Trump’ın danışmanlarıyla görüşerek 3 çocuğu, damadı ve kişisel avukatı Rudy Guilani için görev süresi sona ermeden ‘önleyici af’ çıkarma konusunu görüştüğü ileri sürüldü. Trump ise haberleri yalanladı.

BOLD – Konu hakkında bilgi sahibi iki kaynak, Trump’ın, seçilmiş Başkan Joe Biden’ın göreve gelmesinin ardından Adalet Bakanlığı nezdinde 3 çocuğu (Donald Trump Jr., Eric Trump ve Ivanka Trump) ile Ivanka’nın eşi ve aynı zamanda Beyaz Saray Danışmanı, damadı Jared Kushner’den intikam almak isteyebileceğini ve bundan endişe duyduğunu söylediğini aktardı.

Donald Trump Jr.

En büyük oğlu Donald Trump Jr., 2016’daki kampanya sırasında babasının rakibi Demokrat aday Hillary Clinton hakkında ‘zarar verici bilgiler’ sunma iddiası ve ‘Ruslarla olan temasları’ nedeniyle özel Danışman Robert Mueller tarafından soruşturuluyordu, ancak kendisine herhangi bir suçlama yöneltilmedi.

Donald Trump’ın kızı Ivanka Trump ve damadı Jared Kushner

Başkan Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner’in de güvenlik izni almak için yabancılarla (Ruslar) temasları hakkında federal yetkililere yanlış bilgi verdiği ortaya çıkmıştı.

Bu arada Manhattan bölge savcısının Trump Organizasyonu’na yönelik soruşturması, vergi indirimlerini de içerecek şekilde genişletilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump ve oğlu Eric Trump

Soruşturma sırasında milyonlarca dolarlık danışmanlık ücreti ortaya çıkmış ve bazı yetkililer, bu duruma Ivanka Trump’ın dahil olduğunu belirtmişti.

ABD medyası, Trump’ın son 10 yılda sadece 2 yıl 750’şer dolar vergi ödediğini ortaya koymuştu.

EYALET VE YEREL SUÇLARA KARŞI KORUMA SAĞLAMIYOR

New York Times’ın haberine göre, Başkan Donald Trump her ne kadar önleyici af çıkarsa da söz konusu af, eyalet veya yerel suçlara karşı koruma sağlamıyor.

Diğer yandan Başkan Donald Trump’ın azil sürecinde Kongre’de ifade veren ABD’nin Avrupa Birliği (AB) elçisi Gordon Sondland, Trump’ın rakibi Joe Biden’a yönelik Ukrayna’da soruşturma açılması için yapılan baskının Başkan Trump’ın direktifi doğrultusunda icra edildiğini söylemişti.

ABD Başkanı Donald Trump ve avukatı Rudy Giuliani

Ayrıca elçi Sondland, Beyaz Saray’ın Ukrayna ile yürütülecek ilişkilerin Trump’ın şahsi avukatı Rudi Giuliani’nin öncülüğünde olmasını istediği ifadesi de haberlerde yer almıştı.

Ancak Giuliani, Manhattan federal savcıları tarafından Ukrayna’daki iş anlaşmaları ve Amerikan Büyükelçisinin görevden alınmasındaki rolü nedeniyle soruşturma altında bulunuyor.

TRUMP, HABERLERİ YALANLADI

ABD Başkanı Donald Trump ise af konusunda araştırma yaptığı haberlerini yalanladı.

Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Af araştırması yalan haber” dedi.

ABD Adalet Bakanı Barr, Trump’la ters düştü: Seçim sonucunu etkileyecek bir hile bulamadık

Okumaya devam et

Dünya

AİHM Dağlık Karabağ konusunda Türkiye aleyhine verdiği ihtiyati tedbir kararını kaldırdı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Ermenistan’ın talebi üzerine Türkiye aleyhine verdiği ihtiyati tedbir kararını kaldırdı.

BOLD – AİHM’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Ermenistan, 4 Ekim’de Dağlık Karabağ konusunda Türkiye’ye karşı ihtiyati tedbir uygulanması konusunda AİHM’ye başvurdu.

Mahkeme, 6 Ekim’de Dağlık Karabağ’daki çatışmaya doğrudan veya dolaylı müdahil olan taraflara, sivillerin haklarının ihlal edilmemesi yönünde çağrıda bulunarak Türkiye’ye karşı ihtiyati tedbir kararı aldı.

Bunun üzerine Türkiye, 9 Kasım’da Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya tarafından imzalanan ateşkes anlaşmasına atıfta bulunarak aleyhine verilen ihtiyati tedbir kararının kaldırılması için mahkemeye başvurdu.

AİHM, 1 Aralık’ta Türkiye’nin verdiği bilgiyi göz önünde bulundurarak kararı tekrar değerlendirdi ve ihtiyati tedbir kararını kaldırdı.

Dağlık Karabağ’da kurulacak Türk-Rus Ortak Merkezi’nin görev esaslarına ilişkin mutabakat imzalandı

Okumaya devam et

Popular