Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

iPhone 12 için TBMM’ye başvuru: Kutudan kulaklık çıkmıyor

Apple’ın yeni modeli iPhone 12’nin kutusundan şarj aleti ve kulaklığın bulunmaması tüketicilerin şikayetine sebep oldu. iPhone’un Fransa’da satılan ürünlerinde kulaklığın zorunlu tutulduğuna dikkat çeken bir vatandaş, TBMM’ye kulaklığın zorunlu tutulması için dilekçeyle başvurdu.

BOLD – iPhone 12’den kulaklık çıkmaması, şarj aleti ve kulaklığın pahalı olması üzerine bazı vatandaşlar, TBMM’ye dilekçeyle başvuru yaptı. Shiftdelete’nin haberine göre, dünya genelinde iPhone 12’lerin kutusundan sadece USB – Lightning kablo çıkıyor, Ancak Fransa’da satın alınan cihazın kutusundan EarPods, yani kablolu kulaklık da bulunuyor. Bu durumun yasal zorunluluktan kaynaklandığı, Fransa’da satılan telefonlarda kulaklığın zorunlu tutulduğu belirtiliyor. Benzer bir kanunun Türkiye’de de uygulanması gerektiğini düşünen bazı vatandaşlar, toplu bir şekilde TBMM’ye başvuru yapmaya başladı. Bir başvuruda, kulaklık ve benzeri aksesuarların zorunlu tutulmamasının radyasyon maruziyetini azaltacağı belirtilerek, bu yönde  yasal düzenleme yapılması istendi.

KULAKLIK BULUNMAYANLARA CEZAİ İŞLEM VERİLSİN

Başvuruda şunlar kaydedildi: “Fransa Cumhuriyeti’nde 12 Temmuz 2010 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan, 15 Nisan 2011 tarihinde yürürlüğe giren ve ekte bir nüshası bulunan yönetmelik, teknolojik cihazlarda artan radyasyon sebebiyle tüketicinin sağlığı ve güvenliğinin sağlanması amacıyla, tüketicilerin satın almış oldukları cihazlarla beraber kulaklık ve benzeri aksesuarların da verilmesi ve radyasyon maruziyetini azaltan bu ürünlerin kullanılmasının teşvik edilmesi, teşvik edilmemesi veya belirtilen ürünlerin verilmemesi durumunda ise cezai işlem uygulanmasını öngörmektedir. Bu ve buna benzer düzenlemelerin ülkemizde de uygulanması kapsamında gerekli düzenlemelerin yapılmasını arz ederim.”

Danıştay İBB’nin alınmadığı Haydarpaşa ve Sirkeci Gar ihalelerini iptal etti

Gündem

YÖK üniversitelerde nepotizme zorluk getirdi!

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ

Üniversitelerin verdiği ilanların kişiye özel olması ve kadroların eş, dost, akrabalarla doldurulması YÖK’ü harekete geçirdi. YÖK’ün aldığı kararla artık özel ilanla eşi dostu öğretim üyesi yapmak zorlaştı.

BOLD – Üniversitelerde oğlunu, kızını, tanıdığını öğretim üyesi yapmak zorlaştı. YÖK öğretim üyesi ilanlarında, belirli bir adayı tanımlayan özel şartlara yer verilemeyecek, lisansüstü tez veya uzmanlık tezi adı yazılamayacak.

İLANA ARTIK ÖZEL ŞARTLAR YAZILAMAYACAK

Son dönemde peş peşe gelen torpille eş dost partili öğretim üyesi alımlarına bir ölçüde engel getirecek yeni bir düzenleme yapıldı. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından hazırlanan yönetmelikte belirli bir adayı tanımlayan özel şartlar öğretim üyesi alımları ve atama ilanlarında yazılamayacak. İlanda başvuru koşulu olarak adayların tez adlarının bir kısmı veya tamamı yazılamayacak.

KATİP ÇELEBİ’DE 27 KİŞİ AKRABA ÇIKTI

Üniversitelerdeki nepotizmle ilgili son aylarda çıkan örneklerden bazıları ise şöyle: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, okulun yönetim ve akademik kadrosundan 27 kişinin akrabalık bağı ortaya çıktı. Mersin Üniversitesi’nde Rektör Ahmet Çamsarı, yeğeni Sena Karakuş’u Eğitim Fakültesi’ne, Sena Karakuş’un eşi İsmail Karakuş’u Türkçe Öğretimi Arş. Merkezi’ne, diğer yeğeni mühendis Emre İnanç’ı yapı işleri daire başkanlığına atadı.

ÖLÜM İLANI AKRABA OLDUKLARINI ORTAYA DÖKTÜ

Gaziantep Üniversitesi’ndeki akraba atamaları sosyal medyaya yansıyan ölüm ilanı ile ortaya çıktı. İlan şöyle: “Üniversitemiz Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihat Yıldırım’ın kayınpederi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakülte Sekreteri Ayfer Yıldırım’ın babası, Sosyal Bilimler MYO Öğr. Gör. Aykut Direnzici’nin dedesi, Rektörlük Özel Kalem Aysun Şahan’ın dedesi vefat etmiştir.”

ÇOMÜ’NÜN KADROSU AKRABALARDAN OLUŞUYOR

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin de (ÇOMÜ), torpil atamaları ile aile üniversitesine dönüştürüldüğü ortaya çıktı. Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre, Üniversitedeki eş, dost, akraba atamaları sadece akademik personel içinde 250’yi aştı. Kişiye özel ilanlarla kurulan akademik kadroya, idari personel ve işçi kadroları da eklenince ÇOMÜ’deki skandal yüzlerce kişilik bir akrabalık ağına dönüştü.

EŞİNİ ENSTİTÜ SEKRETERİ OLARAK ATADI

Denizli’de 15 Temmuz’dan sonra vekaleten Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan, daha sonra asaleten rektörlük ataması yapılan Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Bereketli İmam Hatip Ortaokulu’nda öğretmen olarak görev yapan eşi Derya Bağ’ı, Pamukkale Üniversitesi İslami İlimler Enstitüsü’ne enstitü sekreteri olarak atamıştı. Bağ, skandalın ardından yeniden rektörlük görevine atanmadı.

EŞİNİ VE OĞLUNU ÖĞRETİM GÖREVLİSİ YAPTI

Batman Express gazetesinde yer alan habere göre Prof. Dr. Aydın Durmuş eşini ve oğlunu üniversiteye öğretim görevlisi olarak aldı. Rektör Durmuş’un oğlu Mehmet Harun Boğaç Barbaros Durmuş Mimarlık Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak görev yapıyor. Rektör Durmuş’un eşi Ayla Durmuş ise Teknoloji Fakültesi’nde öğretim üyeliği yapıyor. Ayla Durmuş, eşi Teknoloji Fakültesi Dekanı’yken burada göreve başladı.

ATAMADIĞI AKRABASI KALMAMIŞ

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Rektörü’nün üç kızı, bir damadı ve yeğeni üniversiteye öğretim üyesi olarak yerleşti. Rektör’ün kızlarından ikisi ve damadı Tıp Fakültesinde tıp fakültesi öğretim üyesi. Kızı Dr. Hanife Baykal Şahin, eşi Dr. Mürsel Şahin öğretim üyesi. Dr. Leyla Baykal Şahin de KTÜ Dermatoloji ana bilimde. Üçüncü kızı Elif Baykal Kablan ise KTÜ Mühendislik Fakültesi Bilgisayar bölümünde. Baykal’ın ablasının oğlu Yusuf Baykal ise Tıp Fakültesi Bilişim Ana Bilimde Dalında görevli.

EŞLERİNİ ÜNİVERSİTEYE ATAMIŞLAR

Gaziantep Üniversitesi’nde yöneticilerinin eşleri öğretim görevlisi olarak aynı üniversitede görev yapıyor. Bunlar arasında Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Melike Özyurt – eşi öğretim görevlisi Serdar Özyurt, Makine Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı Hakan Çandar – eşi öğretim görevlisi Dürdane Çandar, Enstitü Müdürü Ali Çekiç – eşi öğretim görevlisi Neşe Tosun Çekiç, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Mehmet Bardakçı – eşi öğretim görevlisi Gül Senem Bardakçı, Akademisyen Uğur Abakay – eşi öğretim görevlisi Zeliha Abakay, Genel sekreter yardımcısı Burhan Akyılmaz – eşi öğretim görevlisi Öznur Akyılmaz bulunuyor.

8 Mart’ta 4 kadın 4 hikaye

Okumaya devam et

Gündem

Bilal Erdoğan’ın arkadaşı olmak

Bilal Erdoğan, Kartal İmam Hatip Lisesi’nden arkadaşlarına kamuda üst düzey görevler vermeye devam ediyor. Son olarak oğul Erdoğan’ın lise arkadaşı Arda Ermut, Varlık Fonuna genel müdür olarak atandı.

BOLD – Varlık Fonu Genel Müdürlüğü’ne (TVF) Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin eski Başkanı Arda Ermut getirildi. Ermut’un birçok üst düzey kamu görevlisi gibi AKP’li Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Kartal İmam Hatip’ten arkadaşı olması dikkat çekti.

DAHA ÖNCE YÖNETİM KURULU ÜYESİYDİ

Bünyesinde kamu bankaları dahil 20 kamu şirketini bulunduran Türkiye Varlık Fonu’nun Genel Müdürlüğü’ne Arda Ermut getirildi. Zafer Sönmez’in oturduğu koltukta Kasım 2020’de Varlık Fonu yönetim kurulu üyeliği görevinden ayrılan Ermut, 4 ay sonra genel müdür olarak geri dönmüş oldu.

HEP ÜST DÜZEY GÖREVLERDE BULUNDU

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olan Ermut, 2005’te Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinde görev yaptı. 2007’de Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nda uzman yardımcısı olarak çalışmaya başlayan Ermut, 2015’te ise Başkanlığa atandı. Cumhurbaşkanlığı hükumet sistemine geçiş sürecinde Yatırım Ofisinin Cumhurbaşkanlığı bünyesinde konumlandırılması çalışmalarını yürüten Ermut, 2018’de Ofis Başkanlığına getirildi. Ermut görevini geçen yıl yardımcısı Ahmet Burak Dağlıoğlu’na bırakmıştı.

THY’DE BİLAL’İN ARKADAŞI OLMAYANA MÜDÜRLÜK YOK

Rekor zararlar açıklamasına rağmen kamuda en yüksek maaşların verildiği Türk Hava Yolları’nda (THY) müdürlüklerin hepsinin Bilal Erdoğan’ın arkadaşına tahsis edildiği ortaya çıktı. THY’nin, üst ve alt kademe yöneticilerinin 80’e yakınının Bilal Erdoğan’ın da mezunları arasında yer aldığı Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden (AİHL) mezun olan isimlerden oluştuğu belirlendi. Varlık Fonu’na genel müdür olarak atanan Ermut da daha önce THY’nin Yönetim Kurulu üyeleri arasında bulunuyordu.

40 YERDEN ALDIĞI MAAŞ’LA REKOR KIRDI

Bilal Erdoğan’ın Anadolu Ajansı Genel Müdürü Şenol Kazancı, TRT Genel Müdürü İbrahim Eren başta olmak üzere devlet kademelerinde görev alan yüzlerce arkadaşı bulunuyor. Kamuda çalışmak istemeyen çok sayıda arkadaşı ise kamudan aldığı ihalelerle gündeme gelmeye devam ediyor. Bilal Erdoğan’ın arkadaşları arasında en çok dikkat çekenler arasında ise Yahya Üstün bulunuyor. Üstün’ün TMSF bünyesindeki 40 şirketten maaş aldığı ortaya çıktı.

SIRTIMIZI DEVLETE DAYAMA HASTALIĞINA YAKALANMAMALIYIZ

Yöneticisi olduğu vakıfların kamudan büyük yardımlar aldığı ortaya çıkan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, Denizli’de Türkiye Gençlik STK’ları Platformu tarafından düzenlenen ‘Ege Buluşmaları’ toplantısında yaptığı konuşmada “Sırtımızı sadece belediye ve devlete dayayarak iş yapma hastalığına yakalanmamaya çalışmalıyız. Bu bir hastalık haline gelmemeli. Mevzi olarak ihtiyacımız olduğu zaman başı sonu belli bir şekilde elbette yapılabilir” demişti.

Okumaya devam et

Gündem

AKP’nin “Kaldırdık” dediği başörtüsü yasağı yönetmelikte hâlâ var

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın her fırsatta başörtüsü yasağını kaldırdıklarını dile getirse de başörtüsü yasağının okullarda sürdüğü ortaya çıktı. MEB’in kılık kıyafet yönetmeliğine göre ilkokullarda başı açık bulunmak gerekiyor.  

BOLD – İzmir’de geçtiğimiz günlerde başörtülü bir öğrenci okula alınmadı. Buna dayanak olarak da Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmeliği’nin 4. maddesindeki okul öncesi ve ilkokul öğrencilerinin başı açık bulunması maddesi gösterildi.

YÖNETMELİK HALEN YÜRÜRLÜKTE

İzmir’in Bayraklı ilçesindeki Cemil Atlas İlkokulunda bir öğretmen ve okul müdür yardımcısının açığa alınması yeni bir başörtüsü tartışmasına daha yol açtı. Başörtülü bir öğrencinin kapalı bir şekilde okula alınmaması sebebiyle Milli Eğitim Bakanlığı ilkokul öğretmeni ile okul müdür yardımcısını açığa aldı. Açığa alınan öğretmen ve okul yöneticisi, başörtüsü yasağı kararını uygulamasının nedeni olarak halen yürürlükten kaldırılmayan yönetmelik maddesini gösterdi.

“OKUL İÇİNDE BAŞI AÇIK BULUNUR”

Başörtüsü sorununu okullarda çözdüğünü öne süren AKP Hükumeti’nin ‘Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Okul ve Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmeliği’nin 4. maddesi okul öncesi ve ilkokul öğrencilerinin başörtülü bir şekilde okula gitmesine müsaade etmiyor. Yürürlükte bulunan Milli Eğitim Bakanlığının öğrenci kılık kıyafet yönetmeliğinin 4’üncü maddesinin ‘e’ fıkrası, “Öğrenciler okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokullarda okul içinde başı açık bulunur” şeklinde.

YASAK AKP HÜKUMETİ TARAFINDAN GETİRİLDİ

İlkokullarda ve okul öncesi eğitim kurumlarında kız öğrencilerin başörtülü bir şekilde okumasına engel olan kılık kıyafet yönetmeliği AKP Hükumeti tarafından 22/09/2014 tarihinde yapılan değişiklikle yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre okul öncesi eğitim kurumlarında ve ilkokullarda öğrencilerin okul içinde başlarının açık olması gerekiyor.

8 Mart’ta 4 kadın 4 hikaye

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0