Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Doktorlardan suçlama: AKP Kovid-19 gerçeğini gizliyor

İstanbul Tabip Odası’ndan AKP’nin Kovid-19 ve griple mücadele politikasına ağır eleştiri geldi. İTO Yönetim Kurulu Üyesi Recep Koç iktidarın salgın karşısındaki durumunu “başarı öyküsü değil skandallar silsilesi” olarak tanımladı.

BOLD – Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gündem Kovid-19 salgını. Hasta ve ölü sayıları artmaya devam ederken açıklanan sayılarla ilgili tartışmalar, AKP’nin salgına karşı uyguladığı mücadele politikasını tartışılır hale getirdi.

“GERÇEKLERİN GİZLENMESİ REHAVETE SEBEP OLDU”

AKP’nin uyguladığı stratejiye doktorlardan ağır bir eleştiri daha geldi. İTO Yönetim Kurulu Üyesi Recep Koç, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı yapılan hatalar için uyardıklarını ancak bir sonuca ulaşamadıklarını belirtti. Gerçeklerin gizlendiğini ve bu sebeple vatandaşların rehavete sürüklendiğini vurgulayan Koç özellikle İstanbul’a dikkat çekti. Koç “Bakan Fahrettin Koca İstanbul’da vaka sayısı ülke genelinin yüzde 40’ına ulaştı vesaire diyor ama elimizde genel bir sayı yok nasıl hesap yapalım? Nisan ayından beri uyarıyoruz, şeffaflığa davet ediyoruz. Hiçbir şeye izin vermeyip açılış törenleri, mitingler yapılırsa vatandaş da rehavete kapılıp aldığı önlemleri gevşetebilir. Vatandaşa gerçekleri anlatalım. Şu an İstanbul’da durum nisan ayından daha kötü, daha vahim. Başarı öyküsü yazacağız diye rakamları kendimize göre algoritma yapmışız” sözleriyle iktidarı eleştirdi.

Son günlerin bir başka tartışmalı konusu da grip aşısı. Ülke genelinde 7,5 milyon 65 yaş üstü, 25 milyon kronik hasta var. 10 milyon doz grip aşısı ihtiyacı olmasına karşın sadece 1 buçuk milyon doz grip aşısı siparişi verilmesini de eleştiren Recep Koç “İngiltere 30 milyon, Almanya 25 milyon, İran bile 7 milyon doz aşı siparişi vermiş. Türkiye’de ise toplamda 3 milyon dozu aşmayan bir sayı var. Ülke 80 milyonluk ülke. Büyük bir sorun var, büyük bir kaos var” dedi.

“AŞI DİLENCİLİĞİ YAPIYORUZ”

İktidarın grip aşısı politikasını da eleştiren Koç, 2011 yılında Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’nün kapatılmasının büyük bir hata olduğunu belirtti. Enstitünün faaliyetlerini sürdürmesi durumunda Türkiye’nin kendi aşısını üretebileceğini belirten Koç, “Şu an ülkemiz dış ülkelerden aşı dilenciliği yapmakta” ifadesini kullandı.

https://boldmedya.com/2020/10/27/salginin-yeni-merkez-ussu-avrupa-ciddi-mudahale-gerekli/

 

Gündem

İşte ilk koronavirüs aşısı vurulacaklar

Fahrettin Koca başkanlığında aşı gündemiyle toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu, yaptığı yazılı açıklamada koronavirüs aşısı olacakları öncelik sırasına göre dört grupta açıkladı.

BOLD – Dünyadan art arda gelen aşı haberlerinin ardından aşıların ülkelere dağıtımı hız kazandı. Son Kabine toplantısı sonrası AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan 50 milyon doz aşı için anlaşmanın imzalandığını duyurdu. Bu akşam da Koronavirüs Bilim Kurulu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında aşı gündemiyle toplandı.

Toplantıda, KOVID-19 aşı çalışmalarına ilişkin Türkiye ve dünyadaki gelişmeler, aşının kimlere yapılacağı ve öncelikli gruplar ele alındı. Toplantıya ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü vatandaşlar ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinlerin aşılanacağının belirtildiği açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

50 YAŞ ÜZERİ KRİTİK İŞLERDE ÇALIŞANLAR

“İkinci aşamada toplumun işleyişi için gerekli sektörlerde ve yüksek riskli ortamlarda bulunan ve kritik işlerde çalışan kişiler ile 50 yaş ve üzeri en az bir kronik hastalığı bulunan kişiler aşılanacaktır.

50 YAŞ ALTI KRONİK HASTALIĞI OLANLAR

Üçüncü aşama, 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunan vatandaşları, genç yetişkinleri, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanları kapsamaktadır.

İLK ÜÇ DIŞINDAKİ HERKES

Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşılanacaktır.

Şu anda teminine en yakın olduğumuz üç aşıdan birisi olan, sözleşme imzaladığımız aşı ile ülkemizde geliştirilen aşılardan ilk klinik çalışmalara ulaşan aşı ‘inaktif’ diye bilinen aşılardır.

Ülkemiz standartlarına uygun bulunduğu takdirde erken kullanım izni verilecek, uygulamaya bu aşamadan sonra geçilecek.”

Toplantı sonrası sosyal medya hesabından alınan kararları duyuran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şu mesajı paylaştı: “Ülke olarak aşılama çalışmalarına önceden hazırlıklı olma gayretindeyiz. Bilim Kurulumuz aşılama stratejisi üzerinde çalışmalarını yürütüyor. Planlamalarımızı yaptık.”

Sağlık Bakanlığı verilerinin elbette doğru olma ihtimali var ama milyarda bir

 

Okumaya devam et

Gündem

Sağlık Bakanlığı verilerinin elbette doğru olma ihtimali var ama milyarda bir

Sağlık Bakanlığının açıkladığı rakamlarda 0’la biten sayıların çok az olduğunu belirten Veri Bilimci Nick Brown bu yüzden Türkiye’de açıklanan verilerin Benford Yasası’na uymadığını söyledi.

BOLD – Veri bilimci Dr. Nick Brown, Sağlık Bakanlığının açıkladığı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) verilerini Daktilo1984’ten Salpi Özgür’e değerlendirdi.

Bakanlığın verilerin doğru sayılar olma ihtimali olduğunu söyleyen Brown: “Ancak, bu ihtimal milyarda bir gibi bir şeye tekabül ediyor. Bu da bana neredeyse imkansız görünüyor” dedi.

Böyle bir şeyin nasıl olabileceğine değinen Brown, son rakamı 0’la biten sayının çok az olduğunu bu yüzden Türkiye’de açıklanan verilerin Benford Yasası’na uymadığını söyledi.

MİLYARDA BİRDEN AZ

Hesaplamalarını aktaran Brown: “Elimizde vaka sayıları, ölüm sayıları, yapılan test sayıları gibi pek çok sayının bulunduğu veri grupları varsa, yani elimizde gerçekten çok fazla miktarda sayı varsa, bunlardan yüzde onunun 0’la, yüzde onunun 1’le, yüzde onunun 2’yle bitmesini ve bu şekilde ilerlemesini bekleriz, çünkü on tane rakam vardır ve son hanelerin rakamlara dağılımının bir miktar farklılıklar içererek yakın olmasını bekleriz. Fakat fark ettim ki, sıfırla biten sayılar neredeyse yok denecek kadar az.

Bu verilerin sıfırla bitmemesinin olasılığını hesaplamak için birkaç test yaptım. Elimizde üç veri grubu var. Bu gruplardan ilkinin böyle sonuçlara sahip olma olasılığı binde bir. İkinci grubun sonuçlarının bu şekilde çıkma olasılığı yüz milyonda bir ve toplamda tüm bu veri gruplarının Sağlık Bakanlığının bizlerle paylaştığı sayılar gibi olması ihtimali ise milyarda birden bile az” ifadelerini kullandı.

Resmi rakamlara göre koronavirüs kaynaklı can kayıpları 14 bini geçti

Okumaya devam et

Gündem

Resmi rakamlara göre koronavirüs kaynaklı can kayıpları 14 bini geçti

Sağlık Bakanlığının açıkladığı güncel koronavirüs verilerine göre bugün hayatını kaybeden 193 kişiyle birlikte toplam can kaybı 14 bin 129’a ulaştı

BOLD – Sağlık Bakanlığı günlük koronavirüs verilerini saglik.covid19.gov.tr adresinden kamuoyu ile paylaştı. Buna göre son 24 saatte 193 kişi koronavirüsünden hayatını kaybetti. Böylece toplam can kaybı 14 bin 129’a yükseldi.

Bugün yapılan 183 bin 624 test sonucuna göre, semptom gösteren 6 bin 690 kişiyle birlikte toplam 31 bin 923 yeni vaka tespit edildi. Türkiyede toplam hasta sayısı da 513 bin 656 oldu.

Bugün iyileşen 4 bin 821 kişiyle birlikte toplam iyileşen hasta sayısı 414 bin 141’e yükseldi. Toplam hastalarda zatürre oranının yüzde 3.3, toplam ağır hasta sayısının ise 5 bin 502 olduğu açıklandı.

Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 55.7, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 71.7 ve ventilatör doluluk oranı yüzde 40.1 olarak duyuruldu.

KAPALI ORTAMLARDAN UZAK DURUN

Verileri sosyal medya hesabından değerlendiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şu ifadeleri kullandı: “Bugün tespit edilen 6.690 yeni hastamız var. Mevsim şartları nedeniyle kapalı ortamların kullanımı arttı. Artan aktif hasta sayısını azaltmak için kalabalık, kapalı ve yeterince havalandırılmayan ortamlardan uzak durmalıyız.”

Kovid-19 hastası olduğu için hastaneye alınmayan 9 aylık hamile kadın hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Popular