Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Tayyip Erdoğan’ın beyaz çay zevki halkın çay keyfini kaçırdı

Halk markette kilosu 30 lira olan siyah çayı almakta güçlük çekerken Erdoğan ailesinin Saray’da içtiği beyaz çay, 5 bin lirayı bulan fiyatıyla vatandaşın keyfini kaçırıyor.

BOLD – Malatya’da “Evimize ekmek götüremiyoruz” diyen vatandaşa “Bu bana çok abartılı geldi. Keyif çayı bu. Bu çayı iç” diyerek vatandaşa 200 gramlık çay veren AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın davranışı tartışmalara neden oldu.

Dünya Çay Komitesi’nin 2018’de hazırladığı ‘Dünya Çay Raporu’ sonuçlarına göre Türkiye, 3.5 kilogram ile bir yılda kişi başı en çok çay tüketen ülke. Ne var ki enflasyondan nasibini alan çay vatandaşın bütçesini zorlamaya başladı. TÜİK verilerine göre siyah çayın kilogram fiyatı 2015’te 18,3 liraydı. Çay fiyatı 2016’da 21,5 TL, 2017’de 24,1 TL, 2018’de 26,9 TL’ye yükseldi.

Resmi rakamlara göre 2019’da fiyatını koruyan siyah çay yapılan market araştırmasına göre şu an 25 lira ile 30 lira arasında değişiyor. Diğer yandan “verikaynagi.com” isimli internet sitesinde paylaşılan istatistiğe göre ise 2009 yılında 11 lira civarında olan çay, 2019 yılının ortasında 28,7 liraya kadar yükseldi.

Erdoğan’ın keyif çayı olarak dağıttığı siyah çayın 1 kilosu marketlerde ortalama 30 lira civarında satılıyor. Erdoğan’ın evine ekmek götüremediğini söyleyen vatandaşa verdiği çayın değeri ise yaklaşık 6 lira.

ESNAFIN RAKAMLARI NE DİYOR?

Hem esnafın hem de vatandaşın çay keyfini kaçıran başka bir konu ise dövizdeki artış. MA’nın haberine göre Van’da çay ocağı bulunan Kenan Narinci, daha önce 15 liraya aldığı çayın fiyatının 40 liraya, 60 liraya aldıkları çayın ise 130 liraya kadar çıktığını söyledi. Yükselen çay fiyatlarından dert yanan Narinci, ‘kaçak çay’ diye tabir edilen ve İran’dan getirilen çayların ise 60 liradan 90 liraya çıktığını belirtti. Çaydan geçimini sağlayan esnaf, şeker ve diğer malzemelerde yaşanan artıştan da şikayetçi. Narinci 15 liraya aldığı 5 kilogram şekeri artık 40 liraya aldığını söyledi.

SARAY’DA SADE HAYAT!

Erdoğan ailesi yıllar önce beyaz çay ile gündeme gelmişti. Saray’ın yapım maliyetinin tartışıldığı dönemde AKP’ye yakın Yeni Şafak gazetesi ilginç bir habere imza attı. Saray’da mütevazı bir hayat yaşandığı ileri sürülen Mart 2015 tarihli özel haber ‘Sade hayat saray mutfağında’ başlığıyla çıktı.

Haberin spotunda Saray’da bir kase çorba ya da bir çeşit yemek yendiği ileri sürülürken “Anadolu’nun geleneksel mutfağından farkı neredeyse yok” deniliyordu. Üzerine de “Evde ayrıca bol bol Rize’nin beyaz çayı içiliyor” diye ekleniyordu.

Erdoğan’ın vatandaşa hediye ettiği siyah çay ile evinde bol bol içtiği belirtilen beyaz çay arasında adeta fiyat uçurumu var. Beyaz çayın kilosu piyasada 5 bin liraya kadar çıkıyor. Alım gücü 5 bin liralık çay içmeye yetmeyenler için ise sadece 20 gramlık paketler halinde sunuluyor.

Diğer yandan Meclis’e sunulan 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi’yle 6 bin 750 liralık zam yapılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın maaşı 88 bin liraya çıktı.

 

Gündem

Resmi rakamlara göre koronavirüs kaynaklı can kayıpları 14 bini geçti

Sağlık Bakanlığının açıkladığı güncel koronavirüs verilerine göre bugün hayatını kaybeden 193 kişiyle birlikte toplam can kaybı 14 bin 129’a ulaştı

BOLD – Sağlık Bakanlığı günlük koronavirüs verilerini saglik.covid19.gov.tr adresinden kamuoyu ile paylaştı. Buna göre son 24 saatte 193 kişi koronavirüsünden hayatını kaybetti. Böylece toplam can kaybı 14 bin 129’a yükseldi.

Bugün yapılan 183 bin 624 test sonucuna göre, semptom gösteren 6 bin 690 kişiyle birlikte toplam 31 bin 923 yeni vaka tespit edildi. Türkiyede toplam hasta sayısı da 513 bin 656 oldu.

Bugün iyileşen 4 bin 821 kişiyle birlikte toplam iyileşen hasta sayısı 414 bin 141’e yükseldi. Toplam hastalarda zatürre oranının yüzde 3.3, toplam ağır hasta sayısının ise 5 bin 502 olduğu açıklandı.

Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 55.7, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 71.7 ve ventilatör doluluk oranı yüzde 40.1 olarak duyuruldu.

KAPALI ORTAMLARDAN UZAK DURUN

Verileri sosyal medya hesabından değerlendiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şu ifadeleri kullandı: “Bugün tespit edilen 6.690 yeni hastamız var. Mevsim şartları nedeniyle kapalı ortamların kullanımı arttı. Artan aktif hasta sayısını azaltmak için kalabalık, kapalı ve yeterince havalandırılmayan ortamlardan uzak durmalıyız.”

Kovid-19 hastası olduğu için hastaneye alınmayan 9 aylık hamile kadın hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Gündem

DSİ döşediği su borusunu 1 ay sonra söktü; Zarar 1 milyon lira

DSİ, Denizli’de yaklaşık 1 ay önce döşediği su borularını, otoyol projesi ile çakıştığını fark edince sökmeye başladı. Plastik boruların yerine metal boruların döşeneceği belirtilirken, zararın 1 milyon lira civarında olduğu ileri sürülüyor.

BOLD – Denizli’nin Pamukkale ilçesi Kocadere Mahallesi’ne Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yaklaşık 1 ay önce döşenen basınçlı su hattı boruları sökülmeye başlandı. Boru hattı DSİ tarafından Bereket Sulama Birliği’nin tarımsal alanda kullanması için döşenmişti. Ancak borular otoyol projesiyle çakıştığı için sökülmeye başlandı.

Evrensel’de yer alan habere göre su hattı projesinde, Kocadere mahallesindeki tarım alanlarında yaz aylarında su ihtiyacının karşılanması için Gökpınar Barajından bölgeye su verilmesi planlandı. Toplam maliyeti 100 milyon TL olan yatırımın ilk etabı olan basınçlı su hattı 37 bin dekarlık tarım alanını kapsıyor. 5 milyon lira olarak hesaplanan basınçlı su hattı projesinin 300 metrelik bölümü Aydın-Denizli otoyolu inşaat alanında kaldı.

Kocadere Mahallesi’nde çalışmalar tamamlanıp, plastik basınçlı su boruları döşendikten sonra planın otoyol ile kesiştiği fark edildi. Boruların otoyol ağırlığını taşıyamayacağı hesaplanarak bir bölümü yerinden sökülmeye başlandı.

Sarıçay bölgesinden Kocadere’ye uzanan sulama hattının kendileri için önemini anlatan üretici ve Pamukkale Belediyesi CHP’li Meclisi Üyesi Serkan Tüğdür, “DSİ ile Kocadere’de toplantı yaptık. Buradan otoban geçeceğini söyledik. Su hattının otobanın altında kalacağını söyledik. Ama gelen adamlar bize ‘öyle bir proje yok’ dediler. Ne yaptıysak inandıramadık. Otobanın temeli atılınca da apar topar boruları kaldırmaya başladılar. Şimdi 300 metrelik alanda boruları 40 metre yer değiştiriyorlar. Şahsi tapulu alanlar için kamulaştırma da yapılmadı. Proje bazı şahıs arazilerinden geçecek. Ama kimsenin rızası alınmadı, kamulaştırma yapılmadı” dedi.

Zararın 1 milyon lira civarında olduğunu ileri süren Tüğdür, “Şimdi var olan boruları söküp metal borular döşeyecekler. Buradaki basınçlı su projesi 20 gün önce tamamlanmıştı. Şimdi oluşan zararın 1 milyon lira olduğu söyleniyor. Bu sulama birliğinin, yani vatandaşın parası.” dedi.

Okumaya devam et

Gündem

Katar bu sefer at spermi aldı

Türkiye’de birçok sektörden dikkat çeken alımlar yapan Katar’ın saf kan Arap atı spermi de aldığı ortaya çıktı. 3 attan 60 doz dondurulmuş sperma alan Katar’ın, karşılığında ne kadar para verdiği henüz açıklanmadı.

BOLD – Medyadan gayrimenkule, bankadan sanayiye varan kadar birçok sektörde Türkiye’den alım yapan Katar’ın devlet üretim merkezlerinden saf kan Arap atı spermi aldığı da ortaya çıktı. Katar son olarak Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk payını alarak gündeme gelmişti.

Katarlılarla yapılan satışlar bu sefer TBMM KİT Komisyonu’nda tartışıldı. Tartışmalar sırasında Katar’a satılan at spermaları gündeme oturdu. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz TİGEM Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece’ye sperma satışlarını sordu ve “İhale yapıldı mı, her bir doz kaça satıldı?” diye sordu. Genel Müdür ise sperma üretilip satıldığını belirtti ancak fiyat açıklamadı.

Yavuzyılmaz, “TİGEM’in sahibi olduğu safkan Arap atlarından Turbo’dan 30 doz, Tamerinoğlu ve Ayabakan’dan 15’er dondurulmuş aygır sperması Katar’a satıldı. Katar adı geçince sormak gerekiyor: Bu konuda ihale yapıldı mı? Yapıldıysa bu ihaleye hangi ülkelerden hangi şirketler girdi, ne fiyat verildi. Spermaları satılan Turbo, 2009’da, Ayabakan ise 2008’de Dünya Arap Atı Organizasyonu’nca yılın en iyi atları seçilmişti” dedi.

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre; TİGEM Genel Müdürü Ayşe Ayşin Işıkgece ise at sperması satışı konusundaki sorulara yazılı cevap vereceğini bildirdi. Malatya’daki boğa sperması üretiminde de TİGEM’in piyasada ilk sırada geldiğini belirten Işıkgece şunları söyledi: “Sadece Türkiye’de değil, yüzde 33 payla ve şu anda elimizdeki 1250 başla dünyada da lideriz. 2019 yılında at varlığımız 1126 iken 2020 yılında 1250 oldu. Gelecek seneki hedefimiz de 1455 olacak. Sahalarda koşan atların yüzde 23’ü TİGEM kökenli ve burada dağıtılan ikramiyelerin yüzde 42’si de yine TİGEM’in atlarından kaynaklanıyor.”

Resmi olarak spermaların ne kadara satıldığı açıklanmazken Yarış Dergisi sitesinde yer alan habere göre ise Turnoil Savunma Danışmanlık ve Lojistik A.Ş., Turbo’dan alınan 30 dozluk spermayı Katar’da bulunan Al Galayel Equine Center’a 1 milyon 500 bin liraya sattı.

Okumaya devam et

Popular