Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

“Halkbank ABD’de davanın kapatılması karşılığında ufak bir ceza ve hatasını kabul edecekti…”

ABD’nin ünlü gazetelerinden The New York Times, ABD’de yürütülen Halkbank soruşturması ve davasına ilişkin geniş bir haber yayınladı. Haberde AKP hükumetinin davanın açılmasını önlemek için gösterdiği bütün gayretler ortaya konuluyor. 

BOLD – New York Times gazetesinde konu hakkında direkt bilgi sahibi kişilerin ifadeleri doğrultusunda yayımlanan habere göre AKP hükumeti ile Trump yönetimi Halkbank konusunda anlaştı.

Anlaşma kapsamında Halkbank’a ufak bir ceza verilecek ve banka bazı yanlışlar yaptığını kabul edecekti. Bunun karşılığında Halkbank’a ve AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ailesi ve partisinden isimlere karşı ABD’de ceza davası açılmayacaktı.

ABD Adalet Bakanlığı, Trump yönetimi ve AKP hükumetinin üzerinde uzlaşmaya vardığı anlaşmayı Halkbank soruşturmasını yürüten New York Güney Bölgesi (Manhattan) Başsavcılığına sunmuş.

Ancak New York Güney Bölgesi Başsavcısı Geoffrey S. Berman, Adalet Bakanı William Barr ile yaptığı görüşmede bu anlaşma teklifini reddetmiş.

Berman teklifi, kabul edilemez ve etik dışı bulduğunu belirtmiş. Berman’ın Adalet Bakanlığı’nın anlaşma teklifini reddetmesi daha sonra görevden alınmasına neden olmuş.

ANLAŞMA TÜRK TARAFINA “ANAHTAR BİR TAVİZ” VERİYORDU

New York Güney Bölgesi Başsavcısı Geoffrey S. Berman 2019 yılı Haziran ayında Washington’da Adalet Bakanı William P. Barr ve yardımcıları ile bir araya geliyor. Görüşmede gündem Halkbank soruşturması…

New York Times, görüşme öncesinde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ailesini ve partisindeki önemli isimleri de kapsayan soruşturmanın kapatılması için ABD Başkanı Donald Trump’a aylarca baskı yapıyor.

Gazeteye göre ABD Adalet Bakanı William Barr’ın yaptığı teklif Başsavcı Barman’ı şaşırtıyor. Barr’ın sunduğu “anlaşma teklifi” Erdoğan’a “anahtar bir taviz” veriyordu.

Adalet Bakanı Barr, Başsavcı’yı anlaşmayı onaylaması için bastırıyor.

SÜLEYMAN ASLAN VE ZAFER ÇAĞLAYAN HAKKINDA DOSYALAR HAZIR

Teklife göre Halkbank bir ceza ödeyerek hakkında dava açılmaktan ve bir karar verilmesinden kurtulacak ancak bazı yanlışlar yapıldığını da kabul edecekti. Ayrıca Adalet Bakanlığı İran’a yaptırımları delmekle suçlanan banka yetkilileri ve Erdoğan’la işbirliği içindeki Türk yetkililer hakkındaki  soruşturmaları sonlandıracaktı.

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı kaynaklarına göre o dönemde Halkbank eski Genel Müdür Süleyman Aslan ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan hakkında savcılık dosyaları hazırdı.

Başsavcı Berman, Adalet Bakanı’nın sunduğu anlaşma teklifini kabul etmedi.

TEKLİF KABUL EDİLEMEZ VE ETİK DIŞI

Berman’ın Adalet Bakanı Barr’a “Güney Bölgesi’nde biz işleri böyle yapmıyoruz” dediği, böyle bir anlaşmayı kabul etmeyeceğini ve kendi ofisinin böyle bir anlaşmanın parçası olmayacağını ifade ettiği kaydedildi.

Berman, kişilere cezai soruşturma açılmayacağı garantisini de kabul edilemez ve etik dışı bir tutum olarak yorumladı.

Berman’a bağlı savcılar, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili anahtar kişilerin soruşturmasını sürdürüyordu. Ayrıca İran’a yönelik yaptırımların delinmesi Tahran’ın nükleer programının finanse edilmesine yardım etmişti.

Görüşme hakkında bilgi sahibi kişiler New York Times’a Berman’ın görüşmede Adalet Bakanlığı temsilcilerine “Bu tamamen yanlış” dediğini aktardı. Ve ekledi: “Onlardan bir şey almadığınız sürece kişilere dokunulmazlık veremezsiniz.” 

ADALET BAKANLIĞI, DEFALARCA MANHATTAN BAŞSAVCILIĞI İLE GÖRÜŞTÜ

New York Times, Haziran 2019’daki görüşmenin Adalet Bakanlığı yetkililerinin Halkbank soruşturmasını durdurmaya yönelik yaptıkları tek görüşme olmadığını belirtti.

Altı ay önce Adalet Bakanı Vekili Matthew G. Whitaker’ın da Başsavcı Berman’ın Halkbank’a ceza davası açma teklifini reddettiği belirtildi. Bu görüşmeden önce AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kasım-Aralık 2018 tarihlerinde defalarca ABD Başkanı Trump’a Halkbank sorununu çözme konusunda baskı yaptığı belirtildi.

HALKBANK’A DAVA AÇILDI, KİŞİLERE YÖNELİK DOSYALAR BEKLEMEDE

Ancak Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna operasyon başlatması sonrası Washington’da dengeler bir anda değişti.

ABD Başkanı Donald Trump, Erdoğan’a telefon görüşmesinde operasyon için “yeşil ışık” yaktı. Ancak Amerikan kamuoyundan gelen tepkiler, kendi partisi Cumhuriyetçiler ve Demokratlardan gelen baskılar sonrası Erdoğan’a zehir zemberek bir mektup yazdı.

15 Ekim’de Adalet Bakanlığı Halkbank’a dava açılmasına yeşil ışık yaktı. Halkbank aleyhinde aylardır bekletilen savcılık iddianamesi Federal Mahkeme’ye gönderildi.

Ancak sadece bankaya dava açıldı. Konu ile ilgili isimlere karşı bir dava açılmadı. Kişilere yönelik dosyalar yine beklemede bırakıldı.

Başsavcı Barman’ın Adalet Bakanlığı’nın tekliflerini yerine getirmediği isteksizliğinin daha sonra Haziran 2020’de görevinden alınmasında etkili olduğu belirtiliyor.

ABD’den Türkiye’ye S-400’ler için ‘yaptırımlar masada’ uyarısı

Dünya

Hizmet Hareketi gönüllülerine hakaret ve saldırıya ‘ağır ceza’

Belçika’da Hizmet Hareketi gönüllülerini hedef alan saldırganlardan 3’ü para cezası alırken 14 kişi hakkında Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılıyor.

BOLD – Belçika’da AKP rejimini nefret söyleminin neden olduğu şiddet olaylarıyla ilgili önemli bir dava görüldü. 15 Temmuz sonrasında Belçika’da Hizmet Hareketi gönüllülerini ve Fedactio ile De Gouden Meridiaan isimli dernekleri hedef alan şüpheliler yargılandı.

Hizmet Hareketi’ne mensup insanlara sözlü ve fiili saldırıda bulunan AKP yandaşı bazı Türk vatandaşları, Gent’teki Islah Mahkemesi tarafından suçlu bulundu.

Dava konularından biri, Facebook’taki bazı hesaplardan Gülen Hareketi’ne mensup insanlara yönelik aktif bir şekilde nefret ve şiddetin körüklenmesiydi. Söz konusu davada 14 kişi bu tür Facebook mesajlarından ve paylaşımlarından dolayı yargılandı. Facebook’taki sayısız mesaj nedeniyle, birçok AKP yandaşı gerçek hayatta da Belçika’daki Gülen Hareketi’ne mensup insanlara saldırmaya hakkı olduğunu savundu. Bu saldırıların bir kısmı da yine bu davada ele alındı.

1.600 AVRO PARA CEZASI

Hürü Örnek ve Sultan Yıldırım isimli saldırganlar, Gent’teki Fedactio binalarını tahrip etti. Söz konusu binalara Gülen Hareketi mensuplarını aşağılayan ve onları terörist olmakla suçlayan duvar yazıları yazıldı. Ahmet Başoğlu adlı bir başka saldırgan da daha sonra söz konusu binaların pencerelerini kırdığı için yargılandı.

Mahkeme, 16 Kasım 2020 tarihinde kararını verdi. Hürü Örnek ve Sultan Yıldırım, 1.200’er euro para cezalarına çarptırıldı. Ahmet Başoğlu ise 6 ay ertelemeli hapis ve 1.600 euroluk para cezası aldı.

Islah Mahkemesi, Facebook paylaşımları sebebiyle yargılanan 14 kişiyle ilgili de görevsizlik kararı verdi ve şahısların Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanması gerektiğine hükmetti.

Ağır Ceza Mahkemeleri, en ciddi cezai suçlar için ayrılmış ve bir halk jürisinden oluşuyor. Nefret suçu işledikleri belirtilen 14 kişiyle ilgili jürili Ağır Ceza Mahkemesinde yeni bir dava süreci başlayacak.

Okumaya devam et

Dünya

Alman der Spiegel: Uydu görüntüleri Roselina-A’nın silah kaçakçılığına işaret ediyor

Alman der Spiegel dergisi, Alman askerlerinin aradığı Rosaline-A’dan uzun süredir kuşkulanıldığı, uydu görüntülerinin geminin Libya’ya silah sevkiyatında kullanıldığına işaret ettiğini iddia etti.

BOLD – Der Spiegel dergisi, İrini misyonunda görevli analistlerin geminin daha önce de Libya’nın Mısrata limanında zırhlı askeri araçları boşalttığını uydu görüntüleriyle tespit ettiğini öne sürdü.

Spiegel’in haberinde güvenlik kameralarından elde edilen görüntülere göre, Rosaline-A’nın Kasım ayında demirlediği Ambarlı Limanı’nda da gemiye şüpheli malların yüklendiği iddia edildi. Bunun üzerine de, Libya’ya silah ambargosunu denetlemeyi hedefleyen İrini misyonu komutanlarının gemiyi kontrol etme kararı aldığı belirtildi.

GEMİDEKİ 150 KONTEYNERDEN ÇOK AZI KONTROL EDİLDİ

Haberde, İrini misyonu bünyesindeki Alman fırkateyni Hamburg’da görevli askerlerin geçen Pazar günü Bingazi açıklarında gemiyi durdurarak, arama yapmaya başladığı, ancak Türkiye’nin tepkisi üzerine operasyona son verildiği hatırlatıldı. Alman askerlerin gemide bulunan yaklaşık 150 konteynerden çok azını kontrol edebildiği ve kontrol edilen konteynerlerde silah bulunmadığı belirtildi.

TÜRKİYE’NİN SERT TEPKİSİ ŞÜPHELERİ ARTTIRDI

Spiegel, Türkiye’nin gösterdiği sert tepkinin Avrupa Birliği (AB) diplomatları tarafından gemide yasa dışı mallar bulunduğu yönündeki şüphenin doğru olduğunun bir göstergesi olarak değerlendirildiğini yazdı. Spiegel’in güvenlik çevrelerinden edindiği bilgilere göre, AB’nin İrini misyonunun uzun zamandır Rosaline-A’yı takip ettiği, geminin sadece bu yıl sekiz kez Türkiye’den Libya’ya gittiği belirtildi.

GEMİ UZUN SÜREDİR TAKİP EDİLİYOR

Alman haber ajansı DPA da AB’nin gizli bir raporuna dayandırdığı haberinde, geminin Libya’ya yasa dışı silah sevkiyatı yaptığından uzun süredir kuşkulanıldığını iddia etti. Haberde, geminin geçen Pazar günü Alman askerleri tarafından aranmasından önce Birleşmiş Milletlerin silah ambargosu uzmanlarının gemiye ilişkin özel bir rapor hazırladığı belirtildi.

AB’nin Mart ayı sonunda kabul ettiği İrini misyonu, Libya’da yasa dışı yollardan silah sevkiyatının yanı sıra petrol ve akaryakıt kaçakçılığını engellemeyi hedefliyor.

Akdeniz’de Alman askerlerinden silah yüklü Türk gemisine baskın

Türkiye’nin Libya’ya silah gönderdiğine ilişkin görüntüler BBC’de: Türkiye’nin hayalet gemileri

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da naylon poşet yasağı Federal Meclis’ten geçti

Almanya’da market ve mağazalarda naylon poşet sunumuna yasak getiren yasa Federal Meclis’ten geçti. Ülkede naylon poşetler 2016’dan beri parayla satılıyordu.

BOLD – Almanya’da süpermarketlerde naylon poşetlere yasak getiren yasa Federal Meclis’te kabul edildi. Yasaya göre süpermarketler 2022 yılından itibaren, kasalarda verilen 15 ila 50 mikrometre kalınlığındaki standart poşetleri tamamen kaldırmak zorunda olacak.

Çok kullanımlık dayanıklı kalın torbalarla sebze-meyve reyonlarında sunulan ince poşetler yasak kapsamının dışında tutuldu.

Yasak öncesindeki geçiş süreci ise sektörden gelen talepler nedeniyle başlangıçta planlanan altı ay yerine 12 aya uzatıldı.

PLASTİK TÜKETİMİNİN SADECE YÜZDE 1’İ

Uluslararası çevre kuruluşu WWF, naylon poşetlerin Almanya’daki plastik tüketiminin sadece yüzde 1’ini oluşturduğuna işaret ederek yasağın sadece sembolik anlam taşıdığını belirtti.

Almanya’da hükümetle Alman Ticaret Birliği arasında 2016 yılında varılan anlaşmayla market ve mağazalarda naylon poşetlerin ücretlendirilmesi karara bağlanmış, pek çok süpermarket zinciri naylon poşetleri kaldırarak yerine dayanıklı plastik çanta veya bez çantalar sunmaya başlamıştı.

Rus uzmanlardan korona aşısı uyarısı: Garanti yok, her yıl vurulmalı

Okumaya devam et

Popular