Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

‘Örgüte yardım’ iddiasıyla hüküm giyenlere denetimli serbestlik yolu

Elazığ 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi, ‘örgüte yardım’ iddiasıyla ceza alan hükümlü Narin Tok’un denetimli serbestlik talebini  “örgütle bağı devam ediyor” diyerek reddeden İnfaz Hakimliğinin kararını kaldırdı. Elazığ 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi, bu suçtan hüküm giyenler için denetimli serbestlik yolunu açtı.

BOLD – Elazığ 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi, Elazığ Ceza İnfaz Hakimliğinin denetimli serbestlik talebini “örgütsel bağı devam ettiği” gerekçesiyle tahliye talebini reddettiği Narin Tok’un tahliyesine karar verdi.

Mahkemelerin, “Örgüt propagandası yapmak”, “örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” suçundan hüküm giyenlerin denetimli serbestlikten yararlanabilecekleri kararının ardından benzer bir karar, “örgüte bilerek isteyerek yardım etmek” suçundan “hüküm” giyenler için de verildi. “Örgüte bilerek isteyerek yardım etmek” iddiasıyla 6 yıl 3 ay ceza alan Elazığ Kadın Kapalı Cezaevinde kalan hükümlü Narin Tok, son bir yılında denetimli serbestlik hakkından yararlanmak için avukatı Sinan Can aracılığıyla Elazığ Ceza İnfaz Hakimliğine başvurdu. Talebe karşılık, Cezaevi Müdürlüğü, Ceza İnfaz Hakimliğine, Tok’un cezaevinde kaldığı sürede “örgüt üyeliğinden hüküm giyenlerin kaldığı koğuşta kaldığını, örgütten ayrılmadığını, örgütün aktif üyesi olduğunu ve tahliye talebinin reddedilmesi” yönünde görüş bildirdi. Ceza İnfaz Hakimliği de Tok’un “iyi halli” olmasına rağmen tahliyesinin reddi kararı verdi.

Hakimlik kararının ardından Tok’un avukatı, karara karşı Elazığ 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulundu. Mahkeme, Tok’un “örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmekten” hüküm giydiğini, suçun niteliği nedeniyle Tok’un “örgüt üyesi olarak” değerlendirilemeyeceği, bundan dolayı da örgütten ayrılıp ayrılamayacağına yönelik bir değerlendirme yapılmasının yerinde olamayacağına hükmetti. Denetimli serbestlikten yararlandırmama kararının hukuki olmadığını belirten mahkeme, itirazı yerinde buldu. Elazığ Ceza İnfaz Hakimliğinin denetimli serbestlik talebinin reddi kararını kaldıran mahkeme, Tok’un denetimli serbestlikten yararlandırılmasına oy birliğiyle karar verdi.

ÖRGÜT ÜYESİ DEĞİL

Mahkeme kararında şunlar kaydedildi: “Hükümlünün infaza konu cezasının silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek suçuna ilişkin olduğu, hükümlünün işlediği suçun niteliği gereği örgüt mensubu olarak kabul edilmesinin mümkün olmadığı, örgütün yönlendirmesi sonucu örgüt adına suçu işlediğine dair de kesinleşen kararda bir tespitin bulunmadığı, örgüt mensubu olmadığı kesinleşen yargı kararı ile kabul edilen bir kişinin mensup olduğu örgütten ayrılıp ayrılmadığı gibi değerlendirme yapılması ve bu dosya açısından hukuki açıdan sonuç doğurması mümkün olmayan bir değerlendirmeye konu yapılmasının yerinde olmadığı anlaşılmakta…”

DENETİMLİ SERBESTLİK HAKKI İÇİN MAHKEMEYE BAŞVURULMALI

Kararı değerlendiren Tok’un avukatı Sinan Can, “İnfaz Hakimlikleri, ‘örgüt propagandası’, ‘örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’, ‘örgüte bilerek isteyerek yardım etmek’ suçundan hüküm giyenlerin, hüküm giydikleri suçun niteliklerine bakmadan örgüt üyesi olarak değerlendiriyorlar. Bundan dolayı bu suçlardan hüküm giyenlerin denetimli serbestlik başvurularını reddediyorlar. Bu kararda, özellikle mahkemenin gerekçesine baktığımızda, kişinin yardım ve yataklık suçundan hüküm giydiğini, örgüt üyeliğinden ya da yöneticiliğinden dolayı bir ceza almadığını dolayısıyla örgütten ayrılıp ayrılmadığını dair bir değerlendirmenin yapılmayacağına kanaat getirmiş. Mahkemenin zaten olması gereken kararı, bu karardır” ifadelerini kullandı. Avukat Can, benzer durumda olan hükümlüleri için kararın emsal olduğunu, denetimli serbestlikten faydalanmak için Ceza İnfaz Hakimliklerine başvurmalarını, reddi durumunda ise Ağır Ceza Mahkemelerine itirazda bulunmalarını istedi.

İki çocuğun panzerle ezilmesine 19 bin TL’lik onay

Gündem

Yalova’da derin provokasyon: Çok sayıda Alevi’nin evi işaretlendi

Yalova’da aralarında Alevi Dedesi Ali İhsan Gültekin’in evinin de bulunduğu 5 Alevi aileye ait evin duvarına çarpı işareti konularak ‘Alevi’ yazıldı.

BOLD – Yalova’da Bağlarbaşı Mahallesi Lokman Sokak’ta bulunan Alevilere ait 5 evin duvarına Alevi yazılarak çarpı işareti konuldu. Provokasyonu fark eden ev sahiplerinin ihbarı üzerine polis soruşturma başlattı.

Ailelerin işaretlemeyi fark etmesinin ardından mahalleye gelen polisler soruşturma başlattı. İşaretlenen evlerden birinin Alevi Dedesi Ali İhsan Gültekin’e ait olduğu öğrenildi.

Konuya ilişkin Pir Haber Ajansı’na konuşan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Yalova Şube Başkanı Fikret Demir, saldırıyı kınadı.

Demir konuşmasında, “Toplumun sinir uçları ile oynanıyor. Alevileri kışkırtan bu ırkçılığa karşıyız. Bu sürecin takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

90’lardan bugüne sadece arabanın markası ve rengi değişti

 

Okumaya devam et

Gündem

Acil servise kumar operasyonu: 5 sağlık çalışanı açığa alındı

Eskişehir’deki bir kamu hastanesinde kumar oynadığı belirlenen aralarında doktor, sağlık memuru, temizlik ve güvenlik görevlilerinin bulunduğu 15 kişiden 5’i açığa alındı.

BOLD – Eskişehir’deki bir kamu hastanesinin acil servisinde çekilen ve sosyal medyada dolaşıma giren bir görüntü soruşturmalık oldu. Görüntülerde aralarında doktorlarında bulunduğu bir grup hastane çalışanının acil serviste iskambil oyunu oynadığı görülüyor.

Görüntülerin viral olmasının ardından Eskişehir Valiliği ve Sağlık İl Müdürlüğü iddialara ilişkin geçen cuma günü soruşturma başlattı.

UYUMADAN ZAMAN GEÇİRMEK İÇİN

Olayla ilgili ifadesi alınan bir personel iddialara dair şunları söyledi: “Acil serviste temizlik personeli olarak görev yapıyorum. 12 saatlik vardiyalarda çalışıyorum. Acil serviste tüm personelin ortak olarak kullandığı ofis odasında gece nöbetlerinde hiç hasta olmayan geç saatlerde dinlenme molasında olan arkadaşların uyumadan zaman geçirmek için iskambil ya da zeka oyunları gibi oyunlar oynarlar. Ben hiçbir iskambil oyunu bilmediğim için bu oyunlara katılmam.”

SORUŞTURMADA BAZI PERSONEL AÇIĞA ALINDI

Hastane personeli 14 kişi hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldığı, görüntülerde iskambil oynayan 5 kişinin inceleme kapsamında açığa alındığı öğrenildi.

Tayyip Erdoğan’ın Bip’ine psikolojik analiz yeteneği eklendi

Okumaya devam et

Gündem

Yüksel Direnişçileri’nden destek çağrısı: İşimizi Geri İstiyoruz!

Ankara Yüksel Caddesi’nde 4 yıldır “İşimizi Geri İstiyoruz” eylemleri yapan ve 11 Ağustos’ta tutuklanan diğer Yüksel Direnişçileri 27 Ocak’ta Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek dava öncesinde insan hakları savunucularından destek istedi.

BOLD – KHK ile işten atıldıktan sonra başta Ankara olmak üzere çeşitli illerde meydanlarda “işimi geri istiyorum” eylemlerini başlatan ve kamuoyunda “Yüksel Direnişçileri” olarak bilinen Acun Karadağ, Mehmet Dersulu, Nazan Bozkurt ve Alev Şahin Çarşamba günü Ankara’da hakim karşısına çıkacak.

“ADALET TALEP EDEN HERKESİN YANINDA OLDULAR”

Ayrı illerde cezaevlerine sevk edilen Yüksel Direnişçileri’nin Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek davası öncesinde sivil toplum örgütleri ve direnişçilerin yakınları kamuoyundan direnişçilere destek çağrısında bulundu. Mehmet Dersulu’nun ablası Zehra Dersulu, “Onlar adalet talep eden herkesin yanında olmaya çalıştılar. Adalet talebinde bulunan herkesi Yüksel Direnişçilerini sahiplenmeye duruşmaya çağırıyoruz.” dedi.

Gözaltında işkenceye, cezaevinde çıplak aramaya ve daha birçok hak ihlaline maruz kalan Yüksel Direnişçileri, beş aydır yazdıkları mektuplarla seslerini kamuoyuna duyurmaya çalıştı. Şimdi ise çarşamba günü görülecek davalarına KHK ile işinden edilenlerin, STK’ların ve hak savunucularının destek olmak için katılmasını bekliyorlar.

Nuriye Gülmen’den mektup var: “Yalnız bırakmayacağınızı biliyorum”

 

Okumaya devam et

Popular