Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Almanya’da Ülkücü Hareket’e yasak geliyor: Erdoğan milliyetçiliğinin bu ülkede yeri yok!

Ülkücü Hareket ya da Bozkurtlar adıyla anılan Türk milliyetçisi grup, Almanya’da tartışmaların odağında yer alıyor. Son olarak CSU Parlamento Grup Başkanı Stefan Müller, Ülkücü Hareketi “Erdoğan milliyetçiliği” olarak nitelendirdi. Grubun kapatılmasına yönelik çağrılar giderek artıyor.

BOLD – Türk Milliyetçileri, 2015 yılından itibaren AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la güçlerini birleştirdi. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Erdoğan iktidarının koalisyon ortağı olurken Ülkücüler ve İslamcıların birlikteliği döneminde Türkiye demokrasisi gerileme yaşadı. Bunun da ötesinde Avrupa Birliği ile ilişkiler hiç olmadığı kadar gerildi.

turkishminute.com‘un aktardığına göre Fransa’nın Ülkücü Hareketi yasaklama kararı almasından sonra Almanya’da da aynı talep her geçen gün artıyor. CSU Partileri ülkücülerin ve radikal camilerin yasaklanmasını istiyor. CSU Parlamento Grup Başkanı Stefan Müller, bu talebi en açıkça dile getiren isimlerden…

Müller, “Erdoğan milliyetçiliği veya İslamcı şiddet. İkisinin de ülkemizde yeri yok. Almanya’da kim nefret tohumları ekiyorsa, hukuk devletinin gücünü hissetmesi gerekiyor. Yasaklama ya da kapatılma yoluyla” diyor

Alman Federal Meclisi Üyesi Sevim Dağdelen de Almanya’nın hızla Fransa’yı örnek alması gerektiğini ve Ülkücü Hareketi yasaklaması gerektiğini söylüyor. Dağdalen’e göre Ülkücüler aşırı milliyetçilikleri nedeniyle toplumun kutuplaşmasına neden oluyor.

Yeşiller ve Sol Parti, Almanya’daki ülkücülerin mevcut dernek ve kuruluşlarının yasaklanması için girişimin iki öncüsü. Girişime Alman hükumetinin koalisyon ortakları da sıcak bakıyor.

İSTİHBARAT TAKİPTE

Alman istihbaratına göre Almanya’da en az 11 bin ülkücü var. Bunlardan bir kısmı dernekler çatısı altında, bir kısmı ise resmi olmayan bir networkla birbirine bağlı.

DW’ye konuşan İktidarın büyük ortağı Hristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) Federal Meclis İçişleri Komisyonu Üyesi Christoph de Vries de Ülkücülerin yasaklanmasının şart olduğu görüşünde.

Ülkücülerin “ultra milliyetçi ideolojisinin insanları aşağılayıcı” olduğunu söyleyen CDU’lu de Vries, Almanya’daki özgür ve demokratik düzen için bir tehdit teşkil ettiğini ifade etti. CDU’lu vekil Christoph Ploß ile birlikte Bozkurtlar’ın yasaklanmasını talep eden de Vries, “Başka dini ve etnik grupları küçük gören faşist ve ırkçı ideolojilerin, Alman veya göçmen kökenli olmasından bağımsız bu ülkede yeri yok” diye konuştu.

Sol Parti İç Politikalar Sözcüsü Ulla Jelpke, ülkücülerin yıllardır “ölümcül bir tehdit” teşkil ettiğini söylüyor ve Ülkücülerin sadece muhalif Türkleri veya Kürtleri değil, Ermeni Soykırımı karar tasarısının Federal Meclis’te kabul edilmesinden sonra Alman milletvekillerini bile hedef aldıklarını belirtiyor. Jelpke, Bozkurtların Türk devleti tarafından düzenli biçimde yurtdışındaki muhalifleri sindirmek için görevlendirildiklerini de iddia ediyor. Jelpke, ülkücülerin MİT tarafından istihbarat amaçlı kullanıldığının Federal Hükümet tarafından tespit edildiğinin de altını çiziyor.

ÜSTÜN TÜRK IRKI PROPAGANDASI

İki büyük ülkücü dernek, Almanya Demokratik Ülkücü Türk Dernekleri Federasyonu (ADÜTDF) ve Avrupa Türk İslam Kültür Birliği (ATİB) Almanya’da faaliyet gösteriyor.

Bunun dışında örgütlü olmayan Ülkücüler var. ATİB’in Kurucu Genel Başkanı ise ilginç bir isim; Papa suikastçisi Mehmet Ali Ağca’ya silah ve suikast için vadedilen 3 milyon markı sağlayan kişi olarak adı MİT raporlarında geçen Musa Serdar Çelebi…

DW’ye göre Alman istihbaratı, örgütlü olmayan Ülkücülerin, internet üzerinden üstün Türk ırkı propagandası yaydığı başta Kürtler, Ermeniler, Yunanlar, Yahudiler ve ABD’lileri düşman gruplar olarak tanımladığı belirtiliyor.

AYM’den 15 Temmuz kararı: Sivillere dokunulmazlık Anayasa’ya uygun

Dünya

Çin 620 kilometre hıza ulaşabilen yeni trenini tanıttı

Çin, henüz deneme aşamasında olan ve 620 kilometre hıza ulaşan yüksek hızlı Maglev trenlerinin gelişmiş bir versiyonu tanıttı. Yeni model, öncekinden 200 kilometre daha hızlı.

BOLD – Çin’in Sichuan eyaletinin Chendu şehrinde görücüye çıkan yeni tip Maglev treninin 3-5 sene içerisinde hizmete gireceği ve önceki versiyonundan yaklaşık 200 kilometre daha hızlı olduğu belirtildi.

Yüksek sıcaklıkta ve mıktanıslı raylarda giden trenin 21 metre uzunluğundaki lokomotifini tanıtan Çinli yetkililer, lansman için 165 metre uzunluğunda bir raylı sistem inşa etti.

İlk kez Çin’in en büyük şehri Şangay’da Pudong Uluslararası Havaalanı ile şehir merkezi arasında inşa edilen Maglev tren hattı 2004 yılında hizmete girmişti. Yaklaşık olarak 420-430 kilometre hıza ulaşan trenleriyle şehir merkezinden havaalanına 4-6 dakika arasında gitmek mümkün.

Çin, 38 bin kilometreyle dünyanın en uzun hızlı tren ray hattına sahip ülkesi konumunda bulunuyor.

Maglev trenleri yüksek hızlarına rağmen kullandığı mıknatıslı sistemlerin çevreye yaydığı radyasyon gerekçesiyle bazı çevreler tarafından sıkça eleştiriliyor.

Çinli Sinovac: Aşının ikinci dozunu geç almak etkiyi artırabilir

Okumaya devam et

Dünya

Tayyip Erdoğan hem içeride hem de dışarıda zorda!

Dışişleri Bakanı Maas’ın Ankara ziyareti sonrasında Türkiye’nin AB ile yeniden yakınlaşma çabalarının arkasında yatan nedenler Alman basınında irdelendi. Yorumlarda Erdoğan’ın hem iç hem de dış politikada zor durumda olduğuna işaret edildi.

BOLD – Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın Pazartesi günü Türkiye’ye yaptığı çalışma ziyareti Alman basınının yorum sütunlarına değerlendirildi.

Almanya’nın önde gelen gazetelerinden Süddeutsche Zeitung (SZ), AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, Türkiye’nin son dönemdeki yalnızlığını ve Ankara’nın dış politikada yeniden ray değiştirmesini yazdı.

Gazete, Erdoğan’ın etrafında dost aramak için yeterli nedeni olduğunu yazdı.

“ERDOĞAN, KORKU SAÇAN BİR NEVİ ŞEYTANİ VARLIĞA DÖNÜŞTÜ”

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2000’lerin başlarında ülkesini hızlıca Avrupa Birliği’ne (AB) sokmak isteyen örnek bir Avrupalı olarak görüldüğünü belirten Süddeutsche Zeitung (SZ) gazetesi haberine şöyle devam etti:

“Ardından korku saçan bir nevi şeytani bir varlığa dönüştü. Ortadoğu’da savaşlar yürütüyor, Hamas ve Müslüman Kardeşler’e sempati gösteriyor, komşuları Yunanistan ve Kıbrıs ile anlaşmazlıkta Doğu Akdeniz’de savaş gemileriyle güç gösterisinde bulunuyor. Kendi ülkesinde giderek daha baskıcı bir iktidar yürütüyor, hukukun üstünlüğü giderek zayıflıyor, Türkiye hatta Avrupa mahkemelerinin bağlayıcı kararlarını görmezden geliyor.”

“EKONOMİK DURUM İÇLER ACISI”

Erdoğan’ın son zamanlarda yeniden Avrupa Birliği’ne yönelmesini değerlendiren gazete Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu şu ifadelerle ortaya koydu:

“Şimdi Ankara’daki adam AB ile yeniden yakınlaşmaya bel bağlamış durumda… Ankara’daki rota değişikliğinde Erdoğan’ın baskı altında olması da rol oynasa gerek. Ekonomik durum içler acısı, stagflasyondan (resesyon ve enflasyon) söz ediliyor. Para rezervleri tükeniyor, yabancı yatırımcı sıkıntısı çekiliyor. Halk artan fiyatlar nedeniyle yakında homurdanmaya başlayabilir. Diğer yandan ABD’de Donald Trump’ın başkanlığı sona eriyor. Halefi Joe Biden ile Erdoğan’ın işi zor olabilir. S-400’ler nedeniyle kararlaştırılan Amerikan yaptırımlarını Biden hızlıca yürürlüğe sokabilir. Biden, Erdoğan’ı Obama dönemindeki başkan yardımcılığı görevinden tanıyor. 2020 başında yaptığı bir açıklamada Erdoğan’ın iktidardan gitmesini istediğini belirtmiş, ancak bunun ‘darbe değil seçimler yoluyla olması gerektiğini’ söylemişti. Tüm bunlar Erdoğan’a etrafında dost aramak için yeterli neden sunuyor.”

Çavuşoğlu ve Maas görüştü: AB ilişkilerinde olumlu atmosfer var

Okumaya devam et

Dünya

NASA’dan Türkiye’ye kuraklık uyarısı: Ülkenin altı kurudu!

NASA, Türkiye’nin yer altı su rezervlerini gösteren bir harita yayınladı. Resmi sitede yer alan bilgiye göre Türkiye’deki yer altı suları ortalama seviyenin altında.

BOLD – Geride bıraktığımız 2020’nin son aylarında Türkiye’de yağış oranları neredeyse her ay ortalamanın altında kaldı.

Yağış oranlarındaki düşüş baraj seviyelerini etkimiş durumda. Son günlerde görülen etkili kar yağışının bu baraj seviyelerini artırması beklense de NASA’nın açıklamasına göre kuraklık sorunu ciddi bir seviyede.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nden (NASA) yeni bir Türkiye paylaşımı geldi. NASA bu defa Türkiye’nin yer altı su rezervlerini gösteren bir harita yayınladı.

Gravity Recovery and Climate Experiment Follow On (GRACE-FO) uydularıyla 11 Ocak 2021 itibarıyla Türkiye’deki yer altı sularının durumu hesaplandı.

Yayınlanan karedeki mavi kısımlar, normalden fazla su olan bölgeleri, kırmızı ve turuncu renkteki kısımlar ise normalden az su olan bölgeleri gösteriyor.

KURAKLIK SON 2 YILIN BİRİKİMİ

Türkiye’deki kuraklık sadece 2020 yılında ortaya çıkmadı. Son 2 yılın birikimi olarak ortaya çıktı.

Kuraklık 2019’dan beri yağışlarda görülen düşüşle birlikte arttı. 2019’un yaz ve sonbahar mevsimlerinde yağışlar neredeyse hiç yoktu. 2020 ise son 5 yılın en kurak yılı olarak geçti.

2020 yılı Temmuz ayından 2021 yılı Ocak ayına kadar neredeyse bütün iller aylık bazda hep ortalamanın altında yağış aldı. Ekim ayından Aralık ayına kadar geçen süredeki yağış miktarı ise 1981-2010 yılı ortalamasının yüzde 48 altında gerçekleşti.

İtalya’daki Etna Yanardağı tekrar lav püskürtmeye başladı

Okumaya devam et

Popular