Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Anadolu’nun mucizesini Yozgatlı avcılar vurdu

Anadolu’da nesli tükendiği düşünülürken 22 gün önce Trabzon’da yorgun halde bulunduktan sonra bakımı yapılarak doğaya salınan yakalı toy kuşu, Yozgat’ta ölü bulundu.

BOLD – Türkiye’de en son 2013’te Konya’nın Karapınar ilçesi yakınlarında görülen yakalı toy kuşu, 20 Ekim günü Akçaabat’ta bitkin halde bulundu.

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından kırmızı listeye alınan yakalı toy kuşu, kedilere yem olmaktan kurtarılarak kuş gözlemcileri aracılığıyla Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.

Takip cihazı takılan kuş, tedavisinin ardından 14 gün önce Gümüşhane’de yeniden doğaya salındı.

YOZGAT’TA VURULMUŞ HALDE BULUNDU

Uydu ve radyo frekanslarıyla takip edilen kuşun 4 gün boyunca 600 kilometre uzaklıkta sabit bir noktadan sinyal göndermesi üzerine harekete geçildi. Trabzon’da kuşun bakımını üstlenen doğa fotoğrafçısı Hakan Kahraman, sinyali takip ederek yakalı toy kuşunu Yozgat’ın Sorgun ilçesinde av tüfeğiyle vurulmuş halde ölü olarak buldu.

YENİDEN GÖRÜLMESİ MUCİZEYDİ

Kuşun bakımını üstlenen ve kuşa Lazize ismini takan Kahraman kuşun Türkiye’de yeniden görülmesinin mucize olduğunu söyleyerek şunları kaydetti: “2 gündür sinyal alamıyorduk ve peşine düştük. Dün ne yazık ki avcılar tarafından vurulmuş olarak bulduk. Üzüntümü anlatmaya kelimeler yetmiyor. Bizler bu eşsiz canlıları yaşatmaya çalışırken avcının biri bu güzelliği hiç çekinmeden öldürebiliyor. Ne yazık ki avcının biri bu mucizenin yaşamasına izin vermedi.”

Okumaya devam et
Reklamlar

Gündem

AİHM Atilla Taş’ı haklı buldu: Özgürlük ve güvenlik hakkı ile ifade özgürlüğü ihlal edildi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) şarkıcı Atilla Taş’ın başvurusunu haklı buldu. Cemaat davaları kapsamında 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası alan Taş’ın özgürlük ve güvenlik hakkı ile ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiğine hükmeden AİHM, Türkiye’yi tazminata mahkum etti.

BOLD – Cemaate yönelik davalar kapsamında 14 ay tutuklu kalan şarkıcı Atilla Taş, AİHM’de açtığı davayı kazandı. AİHM Taş’ın başvurusunda hak ihlali kararı vererek Türkiye’yi mahkum etti.

Gazete Duvar’ın haberine göre İfade Özgürlüğü Derneği hukuk ekibi tarafından yapılan başvuruda, AİHM, Atilla Taş’ın başvurusunu kabul etti ve Sözleşme’nin 5 (1) (özgürlük ve güvenlik hakkı) ve 10. (ifade özgürlüğü) maddelerinden ihlal kararı verdi.

TÜRKİYE TAZMİNATA MAHKUM EDİLDİ

Mahkeme, Türkiye’nin Taş’ a 12 bin 275 euro manevi tazminat ve 3 bin 175 euro da mahkeme masrafı ödemesine karar verdi.

AYNI GÜN TAHLİYE VE YENİDEN TUTUKLAMA

15 Temmuz’un ardından 14 ay Silivri Cezaevi’nde kalan Atilla Taş, 15 Nisan 2017 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tahliye edilmiş ancak aynı gün yapılan itiraz üzerine yeniden tutuklanmıştı.

Atilla Taş, 23’ü tutuklu 29 sanığın yargılandığı davada, medya yapılanması içinde olduğu gerekçesi ile ‘örgüt üyeliği’ ve ‘darbeye teşebbüs’ suçlarından açılan dava dosyalarının birleştirilmesinin ardından, 26 Ekim 2017 tarihinde tahliye edilmişti.

Atilla Taş, İstinaf Mahkemesi’nin 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasını onaması üzerine de 9 Kasım 2018’de yeniden tutuklanmıştı. Anayasa Mahkemesi, Taş’ın tahliye edilmesinin ardından yeniden tutuklanması ile ilgili hak ihlali kararı vermişti. İstinaf Mahkemesi kararı duruşma yapılmadan, savcının mütaalası taraflara tebliğ edilmeden verilmişti.

Okumaya devam et

Gündem

AKP’li milletvekilinden hukuk sınavında torpil talimatı

Ceza Hukukçusu Prof. Dr. İzzet Özgenç, bir milletvekilinin danışmanına hukuk fakültesinde yapılan sınavda bir öğrenciye yardım edilmesi için talimat verdiğini ileri sürdü. Özgenç, ismini vermediği milletvekilinin istifa etmesi ya da ettirilmesi gerektiğini vurguladı.

BOLD – Ceza hukukçusu Prof. Dr. İzzet Özgenç, ismini vermediği ve hukukçu olduğunu belirttiği bir milletvekilinin bir öğrenciye hukuk sınavında yardımcı olması için danışmanına talimat verdiğini öne sürdü. Özgenç “İlgili milletvekilinin, bu görevinden istifa etmesi veya etmesinin sağlanması gerekir” dedi.

ERDOĞAN’A YAKIN HUKUKÇUDAN ‘TORPİL’ İDDİASI

İzzet Özgenç, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yakınlığı ile biliniyor. AKP hükumetlerinin 2005 yılından bu yana, terörle mücadele, ceza kanunları, terörün finanse edilmesinin önlenmesini sağlayacak yasalar ve ceza yasalarının yazılmasında en etkili isimlerden biri.

Cumhuriyet’in haberine göre Özgenç bir üniversitenin hukuk fakültesinde yapılan sınavda bir öğrenciyle milletvekili talimatıyla torpil yapıldığını öne sürdü. Sosyal medyadan ifşada bulunan Özgenç  isim vermeden “Hukukçu olan ‘başörtülü’ bir milletvekili, bugün saat 10.30’da çıkacağı uçak yolculuğu sırasında bir hukuk fakültesinde online yapılacak olan İdare Hukuku sınavı sorularının cevaplandırılmasında ismini verdiği bir öğrenciye ‘yardımcı’ olması için danışmanına talimat verdi” ifadesini kullandı.

Özgenç, paylaşımındaki ‘başörtülü’ ifadesi eleştirilere sebep olunca yeni bir açıklama daha yaptı ve “Bu hesap sahibi, malum ‘28 Şubat Süreci’nde basılıp yayımlanan ‘Başörtüsü Yasağının Hukuki Açıdan Değerlendirilmesi’ adlı kitapçığın yazarıdır. Yazar, bugünkü paylaşımıyla, başörtüsünden değil, başörtüsünün kirletilmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirmiştir” ifadelerini kullandı.

Prof. Özgenç, son olarak da “Dünkü sınav olayı ile ilgili temel sorun, öğrencinin bir milletvekiline ulaşarak, gireceği sınavla ilgili “yardım” talebinde bulunma cesareti göstermesidir. Bu cesaretin kaynağı, gayrimeşruluğuna rağmen, vaki talebe milletvekilinin icabet etmesidir. Bu nedenle, ilgili milletvekilinin, bu görevinden istifa etmesi veya etmesinin sağlanması gerekir” çağrısı yaptı.

Okumaya devam et

Gündem

TBMM Başkanı Şentop: Cumhurbaşkanı şüphesiz taraflı birisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, ‘taraflı Cumhurbaşkanı’ eleştirilerini kabul etti. “Yeni sistemde Cumhurbaşkanı taraflıdır, siyasi parti üyesidir” dedi. 

BOLD – Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanın tarafsızlığına ilişkin itiraf gibi bir açıklamada bulundu. Türkiye’de şu an uygulanan sistemin “Başkanlık Sistemi” olduğunu belirten Şentop, sistemde tarafsız cumhurbaşkanı olmadığının altını çizdi.

CUMHURBAŞKANI ŞÜPHESİZ TARAFLI BİRİDİR

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, katıldığı televizyon programında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Sözde Cumhurbaşkanı” sözlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. “Başkanlık Sistemi” uygulandığını ve sistemde tarafsız cumhurbaşkanı olmadığını belirten Şentop, “Cumhurbaşkanı taraflıdır, siyasi parti üyesidir. Bir siyasi parti üyesiyse, bir siyasi partinin genel başkanıysa, yetkilisiyse şüphesiz taraflı birisidir” dedi.

YEMİNDE TARAFSIZ İFADESİ GEÇİYOR

Cumhurbaşkanı yeminindeki “tarafsızlık” vurgusuna işaret eden Şentop, “O yeminde bir tarafsızlık ifadesi geçiyor. Bu ifadeye dayanarak tamamen paradigması bambaşka bir sistemi, sadece yemindeki bir kelimeye dayanarak kurgulamaya çalışmak, diğer bütün anayasa maddelerini, hükümlerini görmezlikten gelmektir” dedi. Şentop, sistemde tarafsız cumhurbaşkanı olmadığını kaydetti.

Sedat Peker Makedonya’dan sınır dışı edildi: Beni Türkiye’ye göndermeyin!

 

Okumaya devam et

Popular