Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Sokağa çıkma yasağı ile restoran ve eğlence mekanlarının kapanması gündemde

Bilim Kurulu toplantısı sonrası yapılan açıklamada, insan hareketliliği ve kapalı mekanlarda bulunmanın salgının yayılma etkisine vurgu yapılması, yasakların geri geleceği beklentisi doğurdu.

BOLD – Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında toplandı. Toplantısı sonrasında yapılan açıklamada, insan hareketliliği ve kapalı mekanlarda bulunmanın salgının yayılma etkisine vurgu yapıldı.

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı yazılı açıklama şöyle: “Dünya 11 aydır yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele ediyor. Salgın, küresel ölçekte yayılmaya ve can almaya devam ediyor. Bugün itibariyle dünya genelinde 55 milyon vaka tespit edildi, 1 milyon 400 bine yakın can kaybı yaşandı.

Bu süreçte hiçbir ülkenin bu virüsten bağışık kalması mümkün olmadı. Ülkemizde Mart-Mayıs ayları arasında yaşanan ilk dalganın ardından vaka sayılarını kontrol altına almayı başardık. Ancak son aylarda, tüm dünyadakine benzer bir seyirle, vaka ve ölüm sayılarında önemli artışlara şahit oluyoruz. Bugün birçok ülke kapanma tedbirleri dahil toplumsal hareketleri kısıtlamalarına yeniden başvurmaya başladı.

Son dönemde sürekli dile getirdiğimiz üzere, tüm Türkiye’de genel bir artış eğilimi mevcut. Ancak İstanbul başta olmak üzere ülkemizin genelinde daha ciddi seyrediyor. Bir çok ilimizdeki artış, sağlık kuruluşlarımız üzerindeki baskının da artmasına sebep oluyor. Bilim Kurulunda artış hızının yüksek seyrettiği illerimizin üzerinde özel olarak durduk.

Hastane kapasitelerimize, sağlık çalışanlarımızın koşullarına, uyguladığımız tedavi protokollerine, dünyadaki yeni tedavi seçeneklerine, aşı ve ilaç çalışmalarına yönelik detaylı değerlendirmelerimizi yaptık.

Kış aylarının gelişi nedeniyle insanlar daha yoğun kapalı alanlarda bulunuyor. Vaka artışında birincil etkenin insan hareketliliği ve toplu mekanlarda bulunma olduğuna dikkat çekilerek alınması gereken kısıtlayıcı tedbirler tüm detaylarıyla masaya yatırıldı. Hastalığın yayılmasını önleyici somut tedbirlerin hayata geçirilmesinin tavsiye edilmesi yönünde karar alındı.

Salgınla mücadelede yalnızca kamu kurumlarının çabası yeterli olmaz. Yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, medyamızın, kanaat önderlerinin ve birer birer her vatandaşımızın sağduyusuna ve katkısına ihtiyacımız var. Unutmayalım, koronavirüs alacağımız tedbirlerden güçlü değildir.”

KARARI HÜKUMET VERECEK

Öte yandan Gazeteci Candaş Tolga Işık, Bilim Kurulu’nun bugünkü bazı tavsiyelerini sosyal medya hesabından takipçileriyle paylaştı.

Işık’ın paylaşımları şöyle: “Bilim Kurulu’nun bugünkü toplantıdaki tavsiyelerinin bazıları: *Eğlence mekanları ve kıraathanelerin tamamen kapatılması

*Restoranların tamamen paket servise geçmesi

*Okulların tatilinin uzatılması

*Bazı şehirlerde kısmi sokağa çıkma yasağı

Kararı yarın hükümet verecek!

Yarın Bakanlar Kurulu’nun değerlendireceği önerilerle ilgili 2 detay var: 1)Restoranların tamamen paket servise geçmesi ya da HES koduyla sınırlı müşteri alması

2)Uzun sokağa çıkma yasakları öncesi/sonrası yığılmaya neden olduğu için bazı yerlerde sınırlı sokağa çıkma yasağı”

PERŞEMBE GÜNÜ ERDOĞAN AÇIKLAYACAK

Tele 1’de Tuncay Mollaveisoğlu’nun konuğu olan deneyimli gazeteci Uğur Dündar da koronavirüs kısıtlamalarının geleceği tarihe ilişkin aldığı duyumları aktardı. Yakında bazı kapanmaların gelebileceğini söyleyen Dündar: “Hatta sokağa çıkma kısıtlamalarına gidilebileceği, alınması gereken ve alınacak olan önlemlerin de Perşembe günü Erdoğan tarafından açıklanacağına dair bana bazı bilgiler ulaştı. Örneğin restoran ve kafelerin kapanması gibi bazı önlemler ya da bir dizi önlemin konuşulduğu ifade ediliyor” dedi.

Ali Babacan AKP’yi işkenceyi geri getirmekle suçladı

Gündem

AİHM Atilla Taş’ı haklı buldu: Özgürlük ve güvenlik hakkı ile ifade özgürlüğü ihlal edildi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) şarkıcı Atilla Taş’ın başvurusunu haklı buldu. Cemaat davaları kapsamında 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası alan Taş’ın özgürlük ve güvenlik hakkı ile ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiğine hükmeden AİHM, Türkiye’yi tazminata mahkum etti.

BOLD – Cemaate yönelik davalar kapsamında 14 ay tutuklu kalan şarkıcı Atilla Taş, AİHM’de açtığı davayı kazandı. AİHM Taş’ın başvurusunda hak ihlali kararı vererek Türkiye’yi mahkum etti.

Gazete Duvar’ın haberine göre İfade Özgürlüğü Derneği hukuk ekibi tarafından yapılan başvuruda, AİHM, Atilla Taş’ın başvurusunu kabul etti ve Sözleşme’nin 5 (1) (özgürlük ve güvenlik hakkı) ve 10. (ifade özgürlüğü) maddelerinden ihlal kararı verdi.

TÜRKİYE TAZMİNATA MAHKUM EDİLDİ

Mahkeme, Türkiye’nin Taş’ a 12 bin 275 euro manevi tazminat ve 3 bin 175 euro da mahkeme masrafı ödemesine karar verdi.

AYNI GÜN TAHLİYE VE YENİDEN TUTUKLAMA

15 Temmuz’un ardından 14 ay Silivri Cezaevi’nde kalan Atilla Taş, 15 Nisan 2017 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tahliye edilmiş ancak aynı gün yapılan itiraz üzerine yeniden tutuklanmıştı.

Atilla Taş, 23’ü tutuklu 29 sanığın yargılandığı davada, medya yapılanması içinde olduğu gerekçesi ile ‘örgüt üyeliği’ ve ‘darbeye teşebbüs’ suçlarından açılan dava dosyalarının birleştirilmesinin ardından, 26 Ekim 2017 tarihinde tahliye edilmişti.

Atilla Taş, İstinaf Mahkemesi’nin 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasını onaması üzerine de 9 Kasım 2018’de yeniden tutuklanmıştı. Anayasa Mahkemesi, Taş’ın tahliye edilmesinin ardından yeniden tutuklanması ile ilgili hak ihlali kararı vermişti. İstinaf Mahkemesi kararı duruşma yapılmadan, savcının mütaalası taraflara tebliğ edilmeden verilmişti.

Okumaya devam et

Gündem

AKP’li milletvekilinden hukuk sınavında torpil talimatı

Ceza Hukukçusu Prof. Dr. İzzet Özgenç, bir milletvekilinin danışmanına hukuk fakültesinde yapılan sınavda bir öğrenciye yardım edilmesi için talimat verdiğini ileri sürdü. Özgenç, ismini vermediği milletvekilinin istifa etmesi ya da ettirilmesi gerektiğini vurguladı.

BOLD – Ceza hukukçusu Prof. Dr. İzzet Özgenç, ismini vermediği ve hukukçu olduğunu belirttiği bir milletvekilinin bir öğrenciye hukuk sınavında yardımcı olması için danışmanına talimat verdiğini öne sürdü. Özgenç “İlgili milletvekilinin, bu görevinden istifa etmesi veya etmesinin sağlanması gerekir” dedi.

ERDOĞAN’A YAKIN HUKUKÇUDAN ‘TORPİL’ İDDİASI

İzzet Özgenç, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yakınlığı ile biliniyor. AKP hükumetlerinin 2005 yılından bu yana, terörle mücadele, ceza kanunları, terörün finanse edilmesinin önlenmesini sağlayacak yasalar ve ceza yasalarının yazılmasında en etkili isimlerden biri.

Cumhuriyet’in haberine göre Özgenç bir üniversitenin hukuk fakültesinde yapılan sınavda bir öğrenciyle milletvekili talimatıyla torpil yapıldığını öne sürdü. Sosyal medyadan ifşada bulunan Özgenç  isim vermeden “Hukukçu olan ‘başörtülü’ bir milletvekili, bugün saat 10.30’da çıkacağı uçak yolculuğu sırasında bir hukuk fakültesinde online yapılacak olan İdare Hukuku sınavı sorularının cevaplandırılmasında ismini verdiği bir öğrenciye ‘yardımcı’ olması için danışmanına talimat verdi” ifadesini kullandı.

Özgenç, paylaşımındaki ‘başörtülü’ ifadesi eleştirilere sebep olunca yeni bir açıklama daha yaptı ve “Bu hesap sahibi, malum ‘28 Şubat Süreci’nde basılıp yayımlanan ‘Başörtüsü Yasağının Hukuki Açıdan Değerlendirilmesi’ adlı kitapçığın yazarıdır. Yazar, bugünkü paylaşımıyla, başörtüsünden değil, başörtüsünün kirletilmesinden duyduğu rahatsızlığı dile getirmiştir” ifadelerini kullandı.

Prof. Özgenç, son olarak da “Dünkü sınav olayı ile ilgili temel sorun, öğrencinin bir milletvekiline ulaşarak, gireceği sınavla ilgili “yardım” talebinde bulunma cesareti göstermesidir. Bu cesaretin kaynağı, gayrimeşruluğuna rağmen, vaki talebe milletvekilinin icabet etmesidir. Bu nedenle, ilgili milletvekilinin, bu görevinden istifa etmesi veya etmesinin sağlanması gerekir” çağrısı yaptı.

Okumaya devam et

Gündem

TBMM Başkanı Şentop: Cumhurbaşkanı şüphesiz taraflı birisi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, ‘taraflı Cumhurbaşkanı’ eleştirilerini kabul etti. “Yeni sistemde Cumhurbaşkanı taraflıdır, siyasi parti üyesidir” dedi. 

BOLD – Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanın tarafsızlığına ilişkin itiraf gibi bir açıklamada bulundu. Türkiye’de şu an uygulanan sistemin “Başkanlık Sistemi” olduğunu belirten Şentop, sistemde tarafsız cumhurbaşkanı olmadığının altını çizdi.

CUMHURBAŞKANI ŞÜPHESİZ TARAFLI BİRİDİR

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, katıldığı televizyon programında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Sözde Cumhurbaşkanı” sözlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. “Başkanlık Sistemi” uygulandığını ve sistemde tarafsız cumhurbaşkanı olmadığını belirten Şentop, “Cumhurbaşkanı taraflıdır, siyasi parti üyesidir. Bir siyasi parti üyesiyse, bir siyasi partinin genel başkanıysa, yetkilisiyse şüphesiz taraflı birisidir” dedi.

YEMİNDE TARAFSIZ İFADESİ GEÇİYOR

Cumhurbaşkanı yeminindeki “tarafsızlık” vurgusuna işaret eden Şentop, “O yeminde bir tarafsızlık ifadesi geçiyor. Bu ifadeye dayanarak tamamen paradigması bambaşka bir sistemi, sadece yemindeki bir kelimeye dayanarak kurgulamaya çalışmak, diğer bütün anayasa maddelerini, hükümlerini görmezlikten gelmektir” dedi. Şentop, sistemde tarafsız cumhurbaşkanı olmadığını kaydetti.

Sedat Peker Makedonya’dan sınır dışı edildi: Beni Türkiye’ye göndermeyin!

 

Okumaya devam et

Popular