Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Trump Cumhuriyetçileri de bıktırdı: Kabul et artık

ABD’nin Pennsylvania eyaletinde de seçim sonucuna itirazı reddedilen Donald Trump’a, Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyeleri ve senatörlerden ‘seçim sürecine saygı duy’ çağrısı geldi.

BOLD – Pennsylvania eyaletinde Cumhuriyetçi aday Donald Trump’a 80 bin oy fark atan Joe Biden’ın kazandığının açıklanmasının önünde engel kalmadı. Yargıç Matthew Brann, Trump ekibinin iddialarını ‘dayanaksız’ olarak nitelendirdi.

Brann, Trump’ın açtığı davadaki tezlerle, “Bu iddia, Frankenstein’ın canavarı gibi, rastgele bir şekilde bir araya getirilmiş” diyerek dalga geçti.

İDDİALARINI SÜRDÜRÜYOR

Yenilgiyi henüz kabul etmeyen Trump, kanıt göstermeden seçime hile karıştığı iddialarını gündeme getirmeye devam ediyor.

Yarıştan hala ümidini kesmeyen Trump, bazı eyaletlerde henüz sonuçların kesinleşmediğini belirterek gelecek sonuçların başkanlık için fazlasıyla yeterli olacağını ileri sürdü. Trump, Joe Biden’in kabine çalışmalarına da tepki gösterdi.

Trump’ın yenilgiyi kabul etmemesi, bazı eyaletlerde açtığı davalar ve eyaletlerin sonuçları onaylamalarını engelleme çabaları nedeniyle resmi geçiş süreci henüz başlamış değil.

ULUSAL GÜVENLİK VE KORONAVİRÜSLE MÜCADELE TEHLİKEDE

Biden ve ekibi 20 Ocak’ta göreve başlamak için çalışmalarını yürütüyor ancak Trump yönetimi kaynak ve bilgi sağlamayı reddediyor.

Ayrıca resmi geçiş süreci başlamadığı için Biden’ın ekibinde yer alacak isimler için güvenlik soruşturması da yapılamıyor.

Uzmanlar Trump yönetiminin resmi geçiş sürecini başlatmamasının ulusal güvenliğe ve koronavirüsüyle mücadelesine olumsuz etkisi olacağını belirtiyor.

TAVIRLARINDAN CUMHURİYETÇİLER DE RAHATSIZ

Öte yandan, Pennsylvania kararı sonrası Trump’a yenilgiyi kabul etmesi yönünde Cumhuriyetçiler’in baskısı artıyor.

Cumhuriyetçi Senatör Pat Toomey, kararın Trump’ın Pennsylvania’da yasal bir zafer kazanmasını imkansız hale getirdiğini belirtti ve Trump’a yenilgiyi kabul etmesi çağrısı yaptı.

Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi üyesi Liz Cheney de mahkemede başarı sağlamaması durumunda Trump’a seçim sürecine saygı göstermesi çağrısında bulundu.

Trump’ın daha önce de itiraz başvurusu yaptığı Georgia, Michigan ve Arizona eyaletlerinde mahkeme aleyhinde karar verdi.

Dünya

Facebook Türkiye’ye temsilci atayacak: İlkelerimize aykırılık istenirse geri çekeriz

Facebook, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdi. Şirketten yapılan açıklamada “İlkelerimize aykırılık istenirse temsilcimizi geri çekeceğiz” denildi.

BOLD – Facebook, Türkiye’ye temsilci atama sürecini başlatmaya karar verdiklerini açıkladı. Sosyal medya devinden yapılan açıklamada, “Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik” denildi.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ VE İNSAN HAKLARI VURGUSU

Facebook’tan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

  • Aldığımız karar, Facebook Topluluk Standartları’nı ya da devlet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme süreçlerini değiştirmiyor.
  • Dolayısıyla, bu ilkelere uygun olmayacak bir şekilde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz.
  • Devletten gelecek talepleri, bu ilkelerimizin yanı sıra Küresel Ağ Girişimi (Global Network Initiative) üyeliğimizin getirdiği sorumluluklarımız doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler’in İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri’ne uygun şekilde incelemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz.
  • Ayrıca kısıtladığımız içeriklerin detaylarını mevcut şeffaflık süreçlerimize uygun bir şekilde paylaşmayı sürdüreceğiz.
  • Türkiye’de yaşayan insanların ifade özgürlüğünün ve diğer insan haklarının korunmasına dair bağlılığımızın değişmeyeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız.

İngiltere: Çin’in Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri soykırım sınırına yaklaşıyor

Okumaya devam et

Dünya

Koronavirüsün damga vurduğu 2020’de büyüyen tek ekonomi Çin

Çin ekonomisinin 2020’de yüzde 2,3 oranında büyüdüğü ve GSYİH’nın ilk kez 15.4 trilyon dolar sınırını aştığı açıklandı. Büyüme hızının 2021’de de devam etmesi bekleniyor.

BOLD – Çin ekonomisi 2020 yılında koronavirüs salgınına rağmen yüzde 2,3’lük büyüme kaydederek geçen yıl büyüyen tek ekonomi oldu. Çin İstatistik Dairesinden yapılan açıklamaya göre geçen yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,9 büyüyen ekonomi, dördüncü çeyrekte ise daha da hız kazanarak yüzde 6,5’lik büyüme oranına ulaştı.

İstatistik Dairesi, Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’nın (GSYİH) 101 trilyon 600 milyar yuan (15,65 trilyon ABD doları) ile ilk kez 100 trilyon yuan sınırını aştığını duyurdu.

dünyanın ABD’den sonra ikinci büyük ekonomisi olan Çin, böylelikle eldeki mevcut verilere göre 2020’de daralma yaşamayan tek büyük ekonomi oldu. Ekonomik büyüme oranlarında Çin’in koronavirüs salgınını yaz aylarında büyük ölçüde kontrol altına almasının etkili olduğu belirtiliyor.

Çin’in ekonomik büyümesinde aylardır güçlü bir görünüm sunan dış ticaret rakamları da önemli rol oynadı.

İktisatçılar Çin ekonomisindeki büyümenin bu yıl da devam etmesini bekliyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) Çin ekonomisi için 2021’de yüzde 7,9’luk büyüme öngörüyor.

İngiltere: Çin’in Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri soykırım sınırına yaklaşıyor

Okumaya devam et

Dünya

Dünyada ilk kez bir hastaya kol ve omuz nakli yapıldı

Fransa’nın Lyon kentinde dünyada ilk kez bir hastaya başarılı bir şekilde iki kol ve iki omuz nakli gerçekleştirildi.

BOLD – Fransa’nın Lyon kentindeki Edouard-Herriot Hastanesi’nde 13 Ocak’ta gerçekleşen nakil ameliyatı yaklaşık 15 saat sürdü. Kol ve omuz nakli gerçekleşen ve İzlandalı olduğu belirtilen 48 yaşındaki hastanın durumunun iyi olduğu aktarıldı.

26 yaşındayken yüksek gerilim hattında elektrik akımına kapılan hastanın iki kolunun da kesilmek zorunda kaldığı belirtildi. Dünyada daha önce kol nakli yapılmasına rağmen, kol ve omuz nakli birlikte ilk kez Lyon’da gerçekleştirildiği bildirildi.

Aşı olduktan sonra 33 kişinin öldüğü Norveç, Pfizer/BioNTech aşısının güvenli olduğunu açıkladı

Okumaya devam et

Popular