Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Bu kaçıncı ‘özgül ağırlık’ vakası?

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç’ı ‘fitne ateşi yakmaya çalışmak’ ile suçlayınca ikilinin daha önceki tartışmaları bir kez daha gündeme geldi. Kamuoyuna yansıyan birçok tartışmaya rağmen iki isim AKP’nin kuruluşundan beri birlikte çalışmaya devam ediyor.

BOLD – Önce Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hukukta yeni bir reform dönemi başlatıyoruz” sözleriyle çıkış yaptı. Ardından Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi sıfatı taşıyan Bülent Arınç’tan, Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş için tahliye çağrısı geldi. Bu çağrıya ne diyeceği merakla beklenen Erdoğan, Arınç’a adeta zehir zemberek sözlerle yüklendi. Arınç’ı fitne ateşi yakmaya çalışmakla suçladı ve özetle “Arınç’ın ifadeleri şahsi, bizimle ilgisi yok” dedi.

BU GERİLİM İLK DEĞİL

Erdoğan eleştiri dozu oldukça yüksek cümleler kurunca gözler iki isim arasındaki gerilime çevrildi. Ancak bu Erdoğan-Arınç cephesinde yaşanan ilk gerilim değildi.

İki isim arasında kamuoyuna yansıyan ilk gerilim, Eski Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven’in “Dağda ölen teröriste ağlayamıyorsanız insan değilsiniz” sözlerine Arınç‘ın “Konuşmanın içeriğine bakınca takdirle karşılıyorum” diyerek destek çıkmasıyla yaşandı. Erdoğan, “Askerlerimizi öldüren teröristlere ağlamayız. Bu böyle” sözleriyle cevap verdi.

GEZİ’DE DE YOLLARI AYRILDI

Haziran 2013’teki Gezi olayları sırasında Arınç, Hükumet Sözcüsü sıfatıyla açıklama yaparken, polisin müdahalesini sert buldu ve gösteriler için “Mesaj alındı, gereken yapılacak” dedi. Erdoğan ise Gezi olayları boyunca hep tansiyonu yüksek tutan açıklamalar yaptı.

ARINÇ’IN ÖZGÜL AĞIRLIĞI

2013’teki öğrenci evlerine müdahale tartışması ise özgül ağırlık eksenine kilitlendi. AKP’nin Kasım 2013’teki Kızılcahamam kampının ardından Zaman Gazetesi’nde Erdoğan’ın erkekli-kızlı öğrenci evlerinin denetlenmesini istediği haberi yer aldı. Hükumet Sözcüsü Arınç haberlerin ‘asparagas’ olduğunu söyledi. “Başbakan’ın buna benzer bir ifadesi kesinlikle söz konusu değil” dedi. Erdoğan ise bir gün sonraki AKP grup toplantısında “Konuştuğumu inkar etme anlayışına sahip değilim” diyerek haberin doğru olduğunu açıkladı.

Arınç, Erdoğan’a karşı net bir tavır takındı. Rahatsızlığını TRT’nin canlı yayınında “Ben sadece bakan değilim. Aynı zamanda bir özgül ağırlığım var ve bu özgül ağırlığım başkalarından farklıdır” diyerek tepki gösterdi.

ARINÇ’TAN “HÜKUMETİN İŞİNE KARIŞMA” MESAJI

İkili arasındaki gerilim Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildikten sonra da devam etti. 2015 yılında Erdoğan, dönemin Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’yı faiz politikası sebebiyle eleştirip vatanı satmakla suçlayınca, Davutoğlu hükumetinin sözcüsü olan Arınç, “Merkez Bankasını tehdit etmek doğru değildi. Cumhurbaşkanı belki sadece yol göstermekle kalmalı” uyarısında bulundu.

‘O ZAT’ TARTIŞMASI

Erdoğan ile Arınç ilişkisinin gerildiği konulardan biri de çözüm süreci oldu. Erdoğan çözüm süreciyle ilgili izleme heyeti kurulmasını doğru bulmadığını ve bundan haberdar olmadığını söyledi. Çözüm sürecinde Terörle Mücadele Yüksek Kurulu Başkanlığını da yürüten Arınç, Erdoğan’a “Bildiğim kadarıyla Dolmabahçe mülakatından haberi vardı“ dedi. Erdoğan ise Arınç için, “O zat dürüst davranmıyor” ifadesini kullandı.

Politika

CHP’li Ünsal, damat Albayrak’ın yargılanmasını istedi

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu’nun ardından CHP Ankara Milletvekili Servet Ünsal da AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ortaya çıkarılıp yargılanmasını istedi.

BOLD – CHP Ankara Milletvekili Servet Ünsal, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ünsal, ekonomiyi batıran Albayrak’ın ortaya çıkarılıp yargılanması gerektiğini kaydetti.

“EKONOMİYİ BATIRAN DAMAT ORTAYA ÇIKARILMALI”

Türkiye’nin asıl gündeminin açlık, yoksulluk, sefalet, işsizlik, geçim sıkıntısı, faturalar, hacizler, icralar olduğunu dile getiren Ünsal, Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa eden Berat Albayrak’ın ekonomi yönetimine zarar verdiğini ardından da ortalarda görünmediğini ifade etti. Ünsal, “Sihirbaz gibi kendini kaybeden damat, böyle kurtulamaz. Bütçeyi dibe vurduran, ekonomiyi batıran Damat, ortaya çıkarılmalı, sorgulanmalı hatta yargılanmalı” dedi.

HER AKP’Lİ BİR GÜN KULLANILIP ATILACAK

Cumhurbaşkanı danışmanı Hidayet Türkoğlu ile ilgili iddialar hakkında da konuşan CHP’li Ünsal, “Açığı kapatmaya çalışan Saray, paraları kontrolsüz şekilde ülkeye sokun dedi. Ama yurt dışındaki parasını Türkiye’ye getirmeyen Türkoğlu’nun odası boşaltıldı. Unutmayın, her AKP’li bir gün kullanılıp atılacak” dedi.

Cumhurbaşkanlığı araştırmasından çıktı: Türkiye’nin yüzde 80’i tasarruf yapamıyor

Okumaya devam et

Politika

Selçuk Özdağ hastaneden Erdoğan ve Bahçeli’ye meydan okudu

Evinin önünde silahlı sopalı saldırıya uğrayan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, hastanede tedavisi sürerken açıklama yaptı. “Selçuk Özdağ ancak öldürülürse susar” dedi.

BOLD – Selçuk Özdağ, tedavi gördüğü hastaneden telefonla KRT canlı yayınına bağlandı. Kendisine yönelik saldırıyla ilgili detayları aktaran Özdağ, “Sayın Cumhurbaşkanı ve Bahçeli’ye sesleniyorum; korkmuyorum, susmayacağım. O gençlere sesleniyorum, kendinizi kullandırmayın. Selçuk Özdağ ancak öldürülürse susar” ifadelerini kullandı. İşte Özdağ’ın açıklaması:

 • Ben Ülkü Ocakları Başkanlığı’nda yıllarca hizmet ettim. Burası orman kanunlarının olduğu Türkiye olmayacak.
 • Bu devam ederse Türkiye için kötü olur. Bundan sonra farklı şeyler söyleyeceğim.
 • Arkadan saldırdılar, yumruklaştık. Silah doğrulttular. Şoförüm silahla çıkınca korkup kaçtılar.
 • Bunlar Türkiye’de iktidarda kalırsa herkese küfür etmeye devam edecekler.
 • Bahçeli’ye sorular sormuştum, MHP yandaşları bana hakaretlerde bulundular.
 • Bahçeli istediğini söyleyecek; biz sorular sorduğumuz zaman bize sopalarla, silahlarla, saldıracaklar.
 • Bu bir hukuk reformu… Doğru hukuk reformu yapacaklar.
 • Ben buradan bunlara oy verenlere sesleniyorum. Dikişler var, elim kırık. Bunlarla boğuşmaktan. Boğuşmamış olsam, biz silahımızı çekmesek ateş etmesek belki de ölmüştüm.
 • Susmayacağım, korkmayacağım. Gençleri de kimse kullanmasın, gençler kullandırtmayın kendinizi. Ben soru sordum ’17-25 Aralık Bahçeli için ne ifade ediyor?’ dedim.
 • Selçuk Özdağ susmaz, Selçuk Özdağ ancak öldürürlerse susar.
 • Aziz millete sesleniyorum, bunların hukuk reformu bu. Kendilerini eleştirenleri susturmanın yolu silah, sopa, hakaret, küfür…
 • Bunları yapıyorlar. Ben 3 dönem milletvekilliği yaptım. Ben 5 sene ülkü ocaklarında çalıştım, 7 sene idamla yargılandım, Muhsin Yazıcıoğlu’nun yardımcılığını yaptım.
 • Bu saldırı demokrasi ayıbıdır. Türkiye’yi zorbalar ülkesi yapmayacağız. Burası orman kanunlarının geçerli olduğu bir ülke olmayacak.
 • Sayın Cumhurbaşkanı bu failleri bulun.
 • Ben hayatım boyunca hiçbir zaman korkmadım. Kenan Evren’den de korkmadım. Konuşmaya da devam edeceğim. Farklı şeyler de söyleyeceğim.
 • Arabaya biniyordum, bana arkadan saldırdılar.
 • Onlarla boğuşmaya, yumruklaşmaya başladım. Bana hiçbir şey söylemediler.
 • İki kişi bana silah doğrultmuştu. Şoförüme de silah doğrultmuştu. Şoförüm silahla ateş etmeye başlayınca korktular ve çekildiler.
 • Milletimi uyandırmak istiyorum, uyarmak istiyorum. Aziz milletim uyanın.

Okumaya devam et

Politika

Tayyip Erdoğan’dan S-400 açıklaması: Asla kabul edemeyiz

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, S-400 alımı nedeniyle F-35 programından çıkarılan Türkiye’nin söz konusu savaş uçakları için çok ciddi ödemeler yaptığı halde hala uçakları teslim alamadığını söyledi. Erdoğan, “NATO’da birlikte olduğumuz ülkelerin bize yön vermesini asla kabul edemeyiz” dedi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma cuma namazı çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtladı ve Türkiye’nin ABD ile AB ilişkileri konusunda açıklamalar yaptı.

ABD’nin seçilmiş Başkanı Biden’ın görevi devraldıktan sonra S-400 konusunun çözüme kavuşturulacağını umduğunu dile getiren Erdoğan şunları söyledi: “Çok ciddi bir parayı ödediğimiz halde F-35’ler ne yazık ki hala verilmedi. Bu tabii bizim uluslararası diplomaside Amerika’nın bir müttefik ülke olarak bize yaptığı çok ciddi bir yanlıştır. Temenni ederim ki Sayın Biden’ın görevi üstlenmesiyle birlikte görüşmelerimizi yaptıktan sonra, çok daha olumlu adımları atar ve bunları da yoluna koyarız… Biz bir defa kendi savunma noktasındaki adımlarımızı bir yerlerden izin alarak yapamayız. Biz bir NATO ülkesiyiz. NATO ülkesi olarak da NATO’da birlikte olduğumuz ülkelerin bize yön vermesini asla kabul edemeyiz…. Savunma sanayisi konusunda atacağımız adımları hiçbir ülke belirleyemez. Bu tamamıyla bizim alacağımız karara bağlıdır” dedi.

Erdoğan, AB ile ilişkilerle ilgili soruyu yanıtlarken, “Bugüne kadar AB bize verdiği sözleri hiç tutmadı. Şimdi yeni bir sürecin içerisindeyiz” diye konuştu.

Hulusi Akar’dan ABD’ye S-400’ler konusunda diyalog çağrısı

Okumaya devam et

Popular