Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Biontech ve Pfizer aşısının yaygın kullanımına ilk onay İngiltere’den

İngiltere, BioNTech/Pfizer tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısının kullanımına onay verdi. Böylece İngiltere, geliştirilen bir Kovid-19 aşısına onay veren ilk Batılı ülke oldu.

BOLD – İngiltere’de ilaç ve tedavilere onay veren denetleyici kuruluş İlaç ve Sağlık Bakımı Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA) BioNTech/Pfizer aşısının acil kullanımına onay verdiğini duyurdu.

İngiltere bu aşıdan 40 milyon doz sipariş vermişti ve 10 milyon dozun yıl sonuna dek hazır olması bekleniyor.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock da, (aşılama) programın gelecek haftadan itibaren başlayacağını söyledi.

Aşılama konusunda önceliğin Kovid-19’u ağır geçirme riski olan kişilere, yaşlılara ve bakım evlerinde kalanlara verileceğini söyleyen Hancock, aşının 21 gün arayla yapılacak iki doz şeklinde uygulanacağını da belirtti.

Hancock, İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri (NHS) çalışanlarının da öncelik listesinde üst sıralarda olduğunu kaydetti.

ABD menşeli ilaç şirketi Pfizer’ın CEO’su Albert Bourla, Londra’nın kararını “tarihi bir an” olarak nitelendirdi.

Pfizer ile Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech, koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirmekte olduğu aşının onayı için ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ile İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA) başta olmak üzere Avustralya, Kanada ve Japonya’da yetkili kurumlara başvuruda bulunmuştu.

Yine BioNTech/ Pfizer, Avrupa İlaç Ajansına (EMA) koşullu piyasa onayı verilmesi başvurusu yapmıştı.

Biontech ve Pfizer koronavirüs aşısı için AB’de kullanım iznine başvurdu

Dünya

Koronavirüsün damga vurduğu 2020’de büyüyen tek ekonomi Çin

Çin ekonomisinin 2020’de yüzde 2,3 oranında büyüdüğü ve GSYİH’nın ilk kez 15.4 trilyon dolar sınırını aştığı açıklandı. Büyüme hızının 2021’de de devam etmesi bekleniyor.

BOLD – Çin ekonomisi 2020 yılında koronavirüs salgınına rağmen yüzde 2,3’lük büyüme kaydederek geçen yıl büyüyen tek ekonomi oldu. Çin İstatistik Dairesinden yapılan açıklamaya göre geçen yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,9 büyüyen ekonomi, dördüncü çeyrekte ise daha da hız kazanarak yüzde 6,5’lik büyüme oranına ulaştı.

İstatistik Dairesi, Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’nın (GSYİH) 101 trilyon 600 milyar yuan (15,65 trilyon ABD doları) ile ilk kez 100 trilyon yuan sınırını aştığını duyurdu.

dünyanın ABD’den sonra ikinci büyük ekonomisi olan Çin, böylelikle eldeki mevcut verilere göre 2020’de daralma yaşamayan tek büyük ekonomi oldu. Ekonomik büyüme oranlarında Çin’in koronavirüs salgınını yaz aylarında büyük ölçüde kontrol altına almasının etkili olduğu belirtiliyor.

Çin’in ekonomik büyümesinde aylardır güçlü bir görünüm sunan dış ticaret rakamları da önemli rol oynadı.

İktisatçılar Çin ekonomisindeki büyümenin bu yıl da devam etmesini bekliyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) Çin ekonomisi için 2021’de yüzde 7,9’luk büyüme öngörüyor.

İngiltere: Çin’in Uygurlara yönelik insan hakları ihlalleri soykırım sınırına yaklaşıyor

Okumaya devam et

Dünya

Dünyada ilk kez bir hastaya kol ve omuz nakli yapıldı

Fransa’nın Lyon kentinde dünyada ilk kez bir hastaya başarılı bir şekilde iki kol ve iki omuz nakli gerçekleştirildi.

BOLD – Fransa’nın Lyon kentindeki Edouard-Herriot Hastanesi’nde 13 Ocak’ta gerçekleşen nakil ameliyatı yaklaşık 15 saat sürdü. Kol ve omuz nakli gerçekleşen ve İzlandalı olduğu belirtilen 48 yaşındaki hastanın durumunun iyi olduğu aktarıldı.

26 yaşındayken yüksek gerilim hattında elektrik akımına kapılan hastanın iki kolunun da kesilmek zorunda kaldığı belirtildi. Dünyada daha önce kol nakli yapılmasına rağmen, kol ve omuz nakli birlikte ilk kez Lyon’da gerçekleştirildiği bildirildi.

Aşı olduktan sonra 33 kişinin öldüğü Norveç, Pfizer/BioNTech aşısının güvenli olduğunu açıkladı

Okumaya devam et

Dünya

Heiko Maas’tan Doğu Akdeniz krizine ilişkin açıklama: Tekrar ateşle oynanmaması gerekir

Alman Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Ankara ziyareti öncesi Doğu Akdeniz’de Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan krize ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye ve Yunanistan’a seslenen Maas, “Tekrar ateşle oynanmaması gerekir” dedi.

BOLD – Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye ziyareti öncesinde yaptığı açıklamada, Ankara ile Atina arasında Doğu Akdeniz’de yaşanan krize atıfta bulunarak, “Ateşle oynanan oyunun tekrarlanmaması gerektiğini” söyledi.

Almanya dışişleri bakanı, Türk-Avrupa ilişkilerinde çalkantılı bir yılın ardından Türk mevkidaşıyla Ankara’da bir araya geliyor.

Çavuşoğlu ile görüşmesi öncesinde konuşan Bakan, Türk yetkililerin Yunanistan ile görüşmelere tekrar başlamasının “önemli bir ilk adım” olduğunu, araştırma gemisi Barbaros Hayreddin Paşa’nın geri çekilmesinin de “Ankara’dan olumlu bir sinyal” olarak algılandığını belirtti.

“Son haftalardaki olumlu ivme, kaybedilen güveni geri kazanmak ve çözüm odaklı bir diyalog için temel oluşturmak için sürdürülmelidir” diyen Maas ayrıca, “Bu yüzden mevkidaşım Mevlüt Çavuşoğlu’nu son haftalardaki yapıcı seyrini kararlılıkla sürdürmeye teşvik etmek için Ankara’ya gidiyorum” ifadelerini kullandı.

Bakan son olarak, “Bir NATO ortağı olarak Türkiye, müzakerelerdeki zor anlaşmazlıkları bile çözmek, uluslararası hukuku gözetmek ve bölgede barışı tehlikeye atmamak gibi açık bir yükümlülüğe sahiptir” dedi.

Türkiye ve Yunanistan arasında 2016 yılında ara verilen istikşafi görüşmelerin 25 Ocak’ta İstanbul’da yeniden başlaması kararlaştırılmıştı. Ayrıca bugün Brüksel’de NATO karargahında Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri ‘ayrıştırma usulleri’ konusunu görüşmek üzere yeniden bir araya geldi.

Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasında görüşmeler Brüksel’de başlıyor

Okumaya devam et

Popular