Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Erdoğan’a isyan: Çocuğumu benden aldın bari cezasını ver

Gezi eylemleri sırasında polisin attığı gaz fişeği sonucu hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ölümüyle ilgili polislerin yargılandığı dava, duruşma savcının koronavirüse yakalandığı gerekçesiyle 29 Ocak 2021’e ertelendi. Davanın ertelenmesine tepki gösteren Anne Gülsüm Elvan, “7 yıldır adalet istiyorum. Recep Tayyip Erdoğan çocuğumu benden aldın bari cezasını ver” dedi.

BOLD – Gezi eylemleri sırasında polisin attığı gaz fişeği sonucu hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ölümüyle ilgili şüpheli polislerin yargılandığı davanın 18’inci duruşması bugün Çağlayan Adliyesi’nde başladı.

Duruşma öncesi Berkin Elvan’ın ailesi ve avukatları adliye önünde açıklama yaptı. Açıklamaya, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da katıldı.

Berkin Elvan’ı vurulması olayıyla ilgili hiçbir tutuklunun bulunmadığı davada bugün savcının esas hakkında mütalaasını açıklaması bekleniyordu. Ancak mahkeme heyeti duruşmanın ertelendiğini duyurdu. Mahkemenin eski başkanının Yargıtay üyeliğine atanmasının ardından yerine gelen yeni başkan, duruşma savcısının Kovid-19’a yakalanması dolayısıyla yerine nöbetçi savcının bakacağını belirtti. Yeni savcının bu aşamada mütalaa veremeyeceğini belirtmesi üzerine duruşmanın 29 Ocak 2021 tarihine ertelendiği belirtildi.

ÇOCUĞUMU BENDEN ALDIN BARİ CEZASINI VER

Duruşma sonrası adliye önünde açıklama yapan Berkin Elvan’ın babası annesi Gülsüm Elvan, “7 yıldır beklediğim adalet bir türlü gelmedi. Yargılansın. Recep Tayyip Erdoğan çocuğumu benden aldın bari cezasını ver. Yeter artık ben adalet istiyorum” dedi.

7 YILDIR AİLEM İŞKENCE GÖRÜYOR

Baba Sami Elvan ise, davada sadece bir kişinin yargılandığını, dönemim içişleri bakanının, emniyet müdürünün ve valinin de yargılanması gerektiğini söyledi. Sami Elvan, şöyle konuştu: “Berkin vurulalı tam 7 sene oldu. 7 senedir benim ailem bir işkence, bir acı yaşadı. Yani olmayacak ne varsa başımıza geldi. Bizim yaşadığımız her dakika Berkin aklımızda. Sokağa çıktığımızda biri bize Berkin ile ilgili bir şey soracak mı diye endişe ile bakıyoruz. Biz böyle tanınmak istemiyoruz. Hiç kimse böyle tanınmak istemez. Ama devlet bizi aldı başka boyutlara götürdü. İnanın bunun tarifini yapamıyorum. 7 yıldır benim ailem işkence görüyor. Acı çekiyoruz ve acımız dinmiyor. Tek bir talebimiz var tek bir isteğimiz var bizim gibi acı çeken bir aile daha olmasını istemiyoruz. Tek isteğimiz adil yargılama. Suçluların adalet önünde ifade vermeleri, yargılanmaları ve hak ettiklerini bulmaları. Bu davanın emsal bir dava olması için ben, eşim ve çocuklarımla birlikte bütün mücadelemizi veriyoruz ama bugün sadece 1 kişi yargılanıyor o kişi bir tetikçi biz istiyoruz ki bunun emrini veren içişleri bakanı, emniyet müdürü, vali bunların hepsinin parmağı var. Bunların da çıkıp hesap vermesi gerekiyor.’’

AKP’li vekilden Servet Turgut savunması: Niye o işkence yapılan adamı yerde öldürmüyor

Gündem

Sabah yazarı Barlas: Türkiye’yi yönetmek güçleşiyor

Sıkı bir Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan destekçisi olan Sabah gazetesi yazarı Mehmet Barlas, İçişleri Bakanlığı genelgeleriyle Türkiye’nin yönetilmesine tepki gösterdi. Barlas, “Türkiye’yi yönetmek güçleşiyor.” dedi.

BOLD – ‘Artık markete pazara İçişleri Bakanlığı yön veriyor’ başlıklı yazısında Barlas, “Eski Türkiye’de pazarda ve markette nelerin satılacağını esnaf belirlerdi. İçişleri Bakanlığı, asayiş ve güvenlik gibi sorunlarla ilgilenirdi. Ama artık nerede neyin satılıp neyin satın alınacağına İçişleri Bakanlığı karar veriyor.” ifadeleri kullandı.

ESKİDEN BÖYLE DEĞİLDİ

İçişleri Bakanlığı’nın eskiden “Sadece meyve ve sebze satılacak” diye pazarcıların işine karışmadığını hatırlatan Barlas, “Hele marketlerin raflarındaki ürünlerden hangilerinin satılacağına karışmak kimsenin aklına gelmezdi. Baksanıza…” vurgusu yaptı.

Okumaya devam et

Gündem

Cengiz Holding İkizdere’yi Kanlımezra’ya dönüştürecek

Rize İkizdere’de Saray’a yakın firmalardan Cengiz Holding tarafından açılmak istenen taş ocağına tepkiler sürüyor. İkizdere’ye taş ocağı açılması halinde bölge Kanlımezra’nın akıbetini yaşayacak.

BOLD – Rize’nin İkizdere ilçesinde açılmak istenen taş ocağı, akıllara Rize-Artvin Havalimanı inşaatında kullanılmak amacıyla tahrip edilen ormanlık alan Kanlımezra’yı akıllara getirdi.

YÖRE HALKI DİRENİYOR

İkizdere’de, Cengiz Holding tarafından Rize sahilinde yürütülen İyidere Lojistik Limanı inşaatında kullanılmak üzere açılmak istenen taş ocağı için yol yapım çalışmaları başlatıldı. Taş ocağı inşaatına karşı çıkan yöre halkı direnişini sürdürüyor.

HAVALİMANI İNŞAATI İÇİN DOĞA KATLEDİLDİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca 1000 hektarlık alanda, Türkiye’nin deniz dolgusuna inşa edilecek ikinci havalimanı olarak tanıtılan Rize-Artvin Havalimanı projesi de yine Cengiz Holding’e ait. Havalimanı projesi için 3 kilometre uzaklıktaki Kanlımezra ve 7 kilometre uzaklıktaki Tektaş Taş Ocakları’ndan kamyonlarla taşınan taşlar, bağlantı yolu ile denize dökülüyor.

GERİYE AĞAÇSIZ BİR DAĞ KALDI

Denizin doldurulmasında kullanılmak üzere 7 kilometre mesafede bulunan, taş ocağı yapılması planlanan yerlerden Subaşı’da halk ocak yapımına karşı çıkarak eylem yaptı. Defalarca gözaltına alınan köylüler taş ocağı projelerine dava açarken, Subaşı’na üç kilometre uzaklıktaki Kanlımezra’da taş ocağı faaliyete geçti. Dört yılın sonunda ise bir dağın iki yamacı ortadan kalktı.

HER TARAF TOZ TOPRAK

Sözcü’den İsmail Saymaz’a konuşan Sol Parti Parti Meclisi (PM) üyesi Alper Taş, “Köyde her taraf toz toprak. Her gün patlatma sesinden ötürü gürültü var. 24 saat durmaksızın damperli kamyonlar gelip gidiyor. Bütün hayatımızı etkiliyor. Esas etki toz. İkizdere’de de olacak olan aynısıdır. Orada da alanı büyütmeye çalışacaklar” dedi.

Milli Eğitim’in ‘Hayalindeki Çin’

Okumaya devam et

Gündem

Sağlık Bakanlığı başka Fahrettin Koca başka konuşuyor

Uluslar arası örgütlerden gelen tepkiler sonrasında salgınla ilgili verileri güncellemek zorunda kalan Sağlık Bakanlığının verileri yine kafa karıştırdı. Fahrettin Koca’nın paylaştığı tablodaki verilerin, bakanlığın haftalık vaka haritasıyla uyumlu olmaması dikkat çekti.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün paylaştığı ve vaka sayısının en çok azaldığı kentleri gösteren tablodaki verilerin, bakanlığın haftalık vaka haritasıyla uyumlu olmaması dikkat çekti.

KENTLERİN HAFTALIK VAKA TABLOLARI FARKLI ÇIKTI

Koca, 24-30 Nisan haftasında vaka sayısı en çok azalan 10 kente dair tabloyu dün Twitter hesabından paylaştı. Tabloda, vaka 399,78’lik azalışla İzmir’in 439,11 vakaya gerilediği belirtildi. Bu nedenle İzmir’in vaka sayısının en çok azalan kent olduğu söylendi. Ancak Anadolu Ajansı’nın dünkü haberinde 17-23 Nisan haftasına göre en çok azalış görülen kentin Çanakkale olduğu belirtildi. Doğrulama platformu Malumatfuruş da tablodaki 10 kentin Zonguldak hariç dokuzunun, haftalık vaka tablosunda farklı görüldüğünü bildirdi.

ÇANAKKALE YERİNE İZMİR YAZILDI

Sağlık Bakanlığı’nın verileri incelendiğinde, İzmir’in bir haftada 335,09’dan 223,34’e gerilediği, diğer deyişle 111,75’lik azalma görüldüğü anlaşılıyor. Çanakkale’de ise vaka sayısı 838,89’dan 439,11’e düştü. Aradaki fark 399,78. Buna karşın yukarıdaki tabloda Çanakkale yerine İzmir yazıldığı görüldü.

İLLERİN VERİLERİ Mİ KARIŞTI?

Sakarya tabloda 532,02 haritada 300,77; Adana tabloda 388,44 haritada 106,70; Kırşehir tabloda 345,95 haritada 257,75; Kars tabloda 489,89 haritada 293,41; Tokat tabloda 352,83 haritada 313,45; Batman tabloda 437,65 haritada 120,91; Nevşehir tabloda 213,43 haritada 327,58; Manisa ise tabloda 498,70 haritada 223,63 görülüyor. Bakanlığın haritaları kaynak alınırsa, Sakarya’nın verisi İstanbul’a, Adana’nın verisi Giresun’a, Kırşehir’in verisi Yalova’ya, Kars’ın verisi Tekirdağ’a, Tokat’ın verisi Bayburt’a, Batman’ın verisi Kastamonu’ya, Nevşehir’in verisi Sinop’a, Manisa’nın verisi ise Kırklareli’ne ait.

Kolombiya’da ordu ve polis katliam yaptı: Ölü sayısı 100’ün üzerinde

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0