Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Kanser ve şeker hastası iş adamı Ali Kara’yı cezaevine attılar

Hem kanser hem de şeker hastası olan iş adamı Ali Kara, 34 gün önce cezaevine konuldu. Tutuklandığında boğazının sol yanındaki lenf bezleri şiş olan Kara, 42 ay bu halde hapiste yaşayacak.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Cezaevindeki kanser hastalarının sayısı artıyor. 15 yıldır lenfoma tedavisi gören Ali Kara (64), bir ay önce tutuklanıp Rize Kalkandere L Tipi Cezaevine gönderildi. Cemaat soruşturmaları kapsamında 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Kara’nın dosyası Yargıtay tarafından onaylandığı için hapse konuldu. Tutukluluğuna itiraz için Anayasa Mahkemesine 15 gün önce başvuru yapan Ali Kara, cezanın ertelemesi için tedbir kararı da istedi. Aynı zamanda şeker hastası olan ve insülin kullanan Ali Kara’nın taleplerine olumsuz cevap verilirse 42 ay hapiste yaşamak zorunda kalacak.

Kereste ticaretiyle uğraşan Ali Kara’ya Hizmet Hareketi’ne yakın olan şirketlere ortak olduğu gerekçesiyle Mart 2014’te soruşturma açıldı. 15 Temmuz’dan sonra ise anayasal düzeni bozmaktan yargılandı. Bu davadan beraat eden Kara, şirket ortağı olduğu için örgüt üyesi olduğu iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Kara’ya ifadesi alınırken ‘kurban aldın mı, verdin mi, kurban listesi yapmışsın, gazete abonesi yapmışsın’ diye soruldu.

“ŞİŞLİKLERİ İNMEDİ, BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ÇÖKMÜŞ DURUMDA”

Bold Medya’ya konuşan oğlu İzzet A. Kara, “Babamızı almaya geldiklerinde lenf bezleri şişti. Kemoterapi alınca o şişlikler iniyor ama bu kez inmedi.” dedi. Babasının en son kemoterapiyi geçen haziran ayında aldığını ifade eden oğul Kara, “Ocak ayında başladı, 28 günde bir kür aldı. Bu tedavi normalde 3-4 senede bir oluyor. Cezaevinde şartlar itibariyle bu süre kısalabilir. Bağışıklık sistemi çökmüş durumda. 24 kişilik koğuşta kalıyor. Babam çok sabırlıdır. Yaşadığı sıkıntıları dışarı vuran bir insan değil. Orada ne halde bilmiyoruz” ifadelerini kullandı.

Ali Kara’ya 2006’da lenf kanseri teşhisi konuldu. Daha sonra şeker hastalığı ortaya çıktı. Lenf bezleri şişince kemoterapi alan Ali Kara’nın boğazının her iki yanındaki nodüller ilaç etkisini kaybedince bu şekilde şişiyor.

“YEĞENLERİMİN PSİKOLOJİSİ BOZULDU”

Abisiyle birlikte 10 yaşındayken Muş’ta kereste ticaretine başlayan Ali Kara, daha sonra işine Rize’de devam etti. Babasının Rize’nin sevilen, saygın iş insanlarından biri olduğunu belirten İzzet A. Kara onun kahvaltı masasında, torunlarının gözü önünde sanki kaçacakmış gibi götürülmesine çok üzüldüklerini ifade ediyor.

Savcı bey ile görüştükleri ifade eden Kara şöyle devam etti: “Savcıyla konuştuk. Babamızın suçsuz olduğunu biliyoruz ama 11 Kasım çarşamba günü kendisi gidecekti. 10 Kasım salı günü sabah 11’de baskın yapar gibi, sanki kaçıyormuş gibi, kahvaltı masasında, torunlarının gözü önünde aldılar. Sırf medyaya ‘4 firari fetöcüyü yakaladık’ diyebilmek için. Yeğenlerim polis gördüğü zaman ellerini kulaklarına götürüyor, bizi mi alacaklar diye. Çocukların psikolojisi inanılmaz bozuldu.”

Ali Kara, 10 Kasım 2020

LÖSEMİ ATLATMIŞTI

Ali Kara ile birlikte aynı dosyada yargılanan ve aynı gün tutuklanan Rize’nin esnaflarından 55 yaşındaki Musa Serdar’ın da daha önce lösemi atlattığı belirtiliyor. İlik nakli olduktan sonra iyileşen Musa Serdar da 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

CEZAEVLERİNDEKİ BİLİNEN KANSER HASTALARI

Ali Kaya ile birlikte cezaevlerindeki bilinen kanserli hasta sayısı 9 oldu. Testis kanseri Ahmet Karakuş Manisa T Tipi Cezaevinde, tiroid kanseri Abdülaziz Örpek, bağırsak kanseri Ali Osman Ünal ile Ahmet Neşe Kırşehir Cezaevinde, cilt kanseri Ahmet Polat Önel Kandıra Cezaevinde, Lösemi Rıdvan Yıldız Silivri, lösemi Yasin Akaslan Sincan Cezaevinde tutuklu. Adının açıklanmasını istemeyen bir kanser hastası da Antalya L Tipi Cezaevinde bulunuyor.

ALİ KARA’NIN KANSER RAPORLARI

Cezaevinde bir kanserli daha: Yasin Akaslan 9 aydır hapiste

BOLD ÖZEL

4 yıldır tutuklu olan esnaf Kenan Özcan hapiste hayatını kaybetti

Dört gün önce hastaneye kaldırılmasına rağmen ailesine haber verilmeyen esnaf Kenan Özcan önceki gün cezaevinde hayatını kaybetti. Ölüm nedeni ailesine hala söylenmeyen Özcan, 4.5 yıldır tutukluydu.

BOLD ÖZEL – Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında tutuklu olan Kenan Özcan önceki sabah hapiste vefat etti. İzmir Şakran Cezaevinde 4 yıl kaldıktan sonra bu yıl başında Afyonkarahisar Bolvadin Cezaevine sevk edilen Özcan 4 gün önce hastaneye kaldırılmıştı. Hastaneye kaldırıldığında ailesine bilgi verilmeyen Özcan’ın ölüm nedeni de otopsi yapılmasına rağmen açıklanmadı. Özcan’ın kalp krizi nedeniyle ya da beyninde kan pıhtısı oluştuğu için öldüğüne dair farklı görüşler belirtiliyor.

“YAPILAN HAKSIZLIK BİTMİYOR NE YAZIK Kİ”

Özcan’ın vefat haberini Twitter hesabından duyuran yeğeni Ayşe Özcan, “Amcam Kenan Özcan 4 gün önce hastaneye kaldırılmış ama haber verilmedi. Dün sabah vefat haberini aldık. Otopsi yapılmış olmasına rağmen ölüm sebebi de saati de hâlâ net değil. Bu yüzden İzmir’de hastaneler kabul etmiyor. Yapılan haksızlık bitmiyor ne yazık ki. Dualarınıza talibiz.” dedi. 

En son İzmir Tepecik Hastanesi’nin kabul ettiği 66 yaşındaki Özcan’ın cenazesinin bugün defnedileceği öğrenildi.

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Yedi haftalık bebeğini hapiste kaybeden kanser hastası Gülden Aşık yine tutuklandı

Üç ay kaldığı Bandırma M Tipi Cezaevinde 7 haftalık bebeğini kaybeden Gülden Aşık, 15 Eylül’de tutuklandı. Cezaevindeyken ilk biyopsisi yapılan üç çocuk annesi Aşık, iki yıldır tiroid kanseriyle mücadele ediyor.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL 

İki yıl önce Bandırma M Tipi Cezaevinde 7 haftalık bebeğini kaybeden ve tahliye edildikten çok kısa bir süre sonra tiroid kanseri teşhisi konulan Gülden Aşık, 15 Eylül’de Edirne’de yine tutuklandı. Edirne Cezaevine konulan Aşık’ın kanser belirtileri daha önceki tutukluluk sürecinde ortaya çıkmış, ilk biyopsisi tahliye edilmeden 4 gün önce yapılmıştı.

Cezaevinde yaşadığı ağır travmanın etkisi henüz geçmemişken kanser olduğunu öğrenen Aşık, iki yıldır hastane hastane geziyordu. Doktor ameliyat olması gerektiğini söyledi. Ancak ses tellerini kaybedebileceği riskli bir ameliyattı. Aşık’ın tedavi çabaları tutuklanmasıyla birlikte yarım kaldı.

“BENİM YAVRUM KANIM CANIM, ONLAR İÇİN ÇÖPTÜ”

12, 11, 8 yaşlarında üç çocuk sahibi olan ev hanımı Gülden Aşık, Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında 10 Nisan 2019’da Bandırma’da gözaltına alındı. 2 gün sonra tutuklanıp Bandırma M Tipi Cezaevine konuldu. Bylock kullandığı iddiasıyla ve tanık ifadelerine dayanılarak 26 Şubat 2020’de 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Aşık’ın dosyası İstinaf Mahkemesi’nde bulunuyor.

Hapse girdiğinde hamile olduğunu öğrenen Aşık, 1 Haziran 2019’da bebeği 10 haftalıkken düşük yaptı. Ancak otopsi sonucunda bebeğin 7 haftalık 5 günlükken kalbi durduğu ortaya çıktı. Karnında ölü bebekle hapiste 3 hafta yaşayan Gülden Aşık, kürtajdan 1 gün sonra taburcu edilip tekrar hapse gönderildi.

Bebeğini kaybettikten sonra eşine 19 sayfalık bir mektup yazan Aşık, gardiyanların doğmamış çocuğuna çöp muamelesi yaptığını kaleme almıştı. Bold Medya’nın yayınladığı mektupta geçen Aşık’ın “Benim yavrum canım kanım, onlar için çöptü” cümlesi ise akıllara kazınmıştı.

“BEN TERÖRİST DEĞİLİM, ELİMİ KELEPÇELEMEYİN”

Narkozun etkisiyle “Ben terörist değilim, elimi kelepçelemeyin… Bebeğimi öldürdüler” diye sayıklayan Aşık, bir gardiyan ve komutan arasında geçen konuşmayı şöyle yazmıştı: “Komutan nöbeti yeni aldığından ‘bayanın bebeği ölmüş vs’ diye beni soruyor. Memure hanım ‘abi küçük ya daha 7-8 haftalık çöp yani çöp işte…’ gibi bu minvalde cümleler kurdu. Az ileride ben duyuyorum. Benim kaybım başkasının dilinde çöp. İçim yandı, kalbim sızladı, ağlamamak için kendimi zor tuttum. Benim yavrum çöp, kanım canım çöp… Ve aynı memure birkaç dakika sonra hasta bakıcı gelmediği için evde çocuğum beni bekliyor diye isyan etti. Ben de içim boş, kalbim kırık, boynum bükük, yanımda bir çöp poşetinde eşyalarımla öylece oturdum ve yandım.”

10 Haziran 2019’da tahliye edilen Gülden Aşık’a birkaç gün sonra tiroid kanseri teşhisi konuldu. Gülden Aşık cezaevinde maruz kaldığı hak ihlallerini tahliye olduktan sonra Bold Medya‘ya verdiği özel röportajda anlatmıştı.

“Karnımda ölü bebekle cezaevinde 3 hafta yaşadım”

 

Bebeğini kaybeden tutuklu anne: “Benim yavrum, kanım, canım onlar için çöptü”

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Organlarıyla 5 kişinin hayatını kurtaran hakim Nurfer Akgül’e ‘KHK’ sansürü

Beyin kanaması sonucu 2 Eylül’de hayatını kaybeden KHK’lı Yargıtay tetkik hakimi Nurfer Akgül, bağışladığı organlarla 5 kişiye hayat oldu. Akgül’ün ölümünü 1. sayfasından duyuran Hürriyet başta olmak üzere iktidar medyası ve internet siteleri KHK’lı hakim olduğunu yazmadı. “Hukukçu” demekle yetindiler.

BOLD ÖZEL – Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun 15 Kasım 2016’da aldığı kararla Yargıtay tetkik hakimliğinden ihraç edilen Nurfer Akgül 2 Eylül’de geçirdiği beyin kanaması sonucunda 38 yaşında hayatını kaybetti. Üç yıl önce organlarını bağışlayan Akgül’ün kalbi, akciğeri, karaciğeri ve iki böbreği başka insanlara nakledildi.

İHRAÇTAN SONRA İKİ ÜNİVERSİTE OKUDU

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Nurfer Akgül, ihraç olduktan sonra bilişim hukuku alanında master yaptı, çocuk gelişimi okudu, bir süre de avukat olarak çalıştı. Akgül, olay günü, 30 Ağustos 2021’de iki oğlu, bir arkadaşı ve onun çocuklarıyla birlikte Kocaeli’nden Ankara Beypazarı’na tatile gidiyordu.

Mudurnu civarında rahatsızlanan Akgül, aracını yol kenarına çekerek 112’yi aradı. Çekmeseydi araba uçurumdan uçacaktı. Gelen sağlık ekiplerince Bolu İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Akgül’ün beyin kanaması geçirdiği tespit edildi. İki gün sonra Akgül’ün beyin ölümü gerçekleşti.

“BİR GÜN ÖLECEĞİZ, İNSANLAR BİZE DUA EDER”

Akgül ailesi, üç yıl önce organlarını bağışlayan Nurfer Akgül’ün 11 yaşındaki oğlu Adem Eymen’in okulun ilk günü yazdığı otobiyografiyle gündeme geldi. Baba Alper Akgül hem kendisini hem de herkesi çok duygulandıran oğlunun otobiyografisini sosyal medya hesabından paylaştı. Eymen, otobiyografisinde annesinin fren yaparak durması sayesinde araçtaki 5 kişinin ve organlarını bağışlayarak da 5 kişinin daha hayatını kurtararak toplamda 10 kişinin hayatını kurtarıp melek olduğunu yazmıştı.

Eymen’in otobiyografisi iktidar medyasında, internet sitelerinde birinci sayfadan haber oldu. Hürriyet haberi “Ağlattın bizi Eymen” başlığıyla duyurdu. Ancak hiçbiri gazeteci Nurfer Akgül’ün KHK’lı Yargıtay tetkik hakimi olduğunu yazmadı. Nurfen Akgül organlarını bağışladıktan sonra ailesine “Bir gün öleceğiz en azından arkamızda açık bir kapımız olsun, insanlar bize dua ederler.” demişti.

Nurfer Akgül’ün ihraç kararı 17 Kasım 2016’da Resmi Gazete’de yayınlandı.

Okumaya devam et

Popular

Shares