Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Time’a göre 2020’nin en iyi 10 albümü

Time dergisi koronavirüs pandemisi sebebiyle birçok müzikal faaliyetin iptal edildiği ve müzisyenlerin zor günlerden geçtiği 2020’nin en iyi 10 albümünü seçti.

BOLD– Time’ın geleneksel olarak her yıl sonunda yaptığı “en iyiler” listelerinden olan en iyi on albümün çoğu salgın öncesi dönemde prodüksiyonu veya aydı yapılan albümler. Dolayısıyla salgının yarattığı psikolojik ortamın müzik dünyasının popüler isimlerini ne yönde etkilediğine daha çok 2021’de şahit olacağız gibi geliyor.

İşte Time’a göre 2020’nin en iyi on albümü…

10. CELIA , TIWA SAVAGE

“Queen of Afrobeats” olarak adlandırılan Nijeryalı şarkıcı-söz yazarı Savage’ın son albümü, bulaşıcı bir canlılık sergiliyor. R&B, rap, Afrobeats ve pop müziği sorunsuz bir şekilde harmanlayabilen Savage’ın sesi adeta tüy kadar hafif.

9. MISS ANTHROPOCENE, GRIMES

Her zaman bir siberpunk yenilikçi olan Grimes, Miss Anthropocene’de tamamen farklı bir evren hayal ediyor, iklim krizinin cisimleştiği distopik bir evren. Günümüz pop müziğinin tartışmalı figürlerinden olan Grimes’ın bu ezoterik yanının müziği ileri taşıdığı ise yadsınamaz bir gerçek.

8.WE’RE NEW AGAIN – A REIMAGINING, MAKAYA MCCRAVEN

Bir caz davulcusu olan McCraven, deneysel siyah müziği, serbest caz ağırlıklı müzikal kolajları bir kakofoniye dönüştürmeden ustalıkla harmanlamasıyla dikkat çekiyor.

7. AGUITA , GABRIEL GARZÓN-MONTANO

Psychedelic tınıları latin müziği başta olmak üzere farklı tınılarla birleştiren Garzón-Montano, başkasının elinde koca bir saçmalığa dönüşebilecek bu kullanımdan şaşırtıcı bir uyum çıkarıyor. Garzón-Montano’nun bu üçüncü albümü, uzmanlığını anlayan ve sınırlarını zorlayan bir sanatçıyı gösteriyor

6. SET MY HEART ON FIRE IMMEDIATELY, PERFUME GENIUS

Set My Heart on Fire Hemen Immedıately, önce nefessiz bırakan sonra belirsiz bir rahatlama veren 13 parçalık bir koşu. Pop ve glam rock gibi farklı ezgilerde salınan albüm “Describe” ve “Nothing At All” gibi şarkıları dinlerken duyduğunuz hissiyatın acı mı yoksa gevşeme mi olduğuna karar vermek ise size kalmış.

5. ETERNAL ATAKE, LIL UZI VERT

Uzi teknik olarak aldığı övgülerden daha becerikli bir rapçi. Bir tür büyü gibi arka arkaya 15 kez söylediği sözler ilk bakışta saçma gibi görülse de derinliğinde çocuksu bir gülümseme sezilebilir.

4. GASLIGHTER , THE CHICKS

14 yıldır albüm çıkarmayan yılın başlarında yayınladığı Dixie’den sonra Gaslighter ile bir kez daha kulakların pasını siliyor. 1989’dan beri birlikte üreten grup, uzun ve genellikle zorlu bir müzikal kariyere sahip. Kadın konusundaki sert ve tavizsiz şarkıları aslında onların şifa bulma yöntemi.

3. FETCH THE BOLT CUTTERS, FIONA APPLE

Get the Bolt Cutters’daki ilk parça “Beni Sevmeni İstiyorum” adını taşısa da Apple, kamuoyunun onayını alma arzusunu çoktan aşmış durumda. Venice’teki evinde, küçük bir güvenilir arkadaş ve iş arkadaşı çemberiyle kaydedilen, ister bir köpeğin havlaması, ister bir el çırpışı ya da bulunan eşyalara çarpan perküsyon çıngırağı olsun, her parçada yerel bir yakınlık ve keşif duygusu var. Apple, güçlenmek ve kendi kaderini tayin etmek için aşk şarkılarından oluşan bir albüm yazmış ve sesini keskinleştirmiş.

2. UNGODLY HOUR, CHLOE X HALLE

Chloe x Halle’nin bu yaz sunduğu her canlı performans tamamen benzersizdi. Son zamanlarda birçok pop yıldızı, akış sayılarını en üst düzeye çıkarmak için gittikçe daha bol albümler yayınlamayı seçerken, Bailey kardeşler, her biri yaratıcı prodüksiyon gelişmeleri ve sonsuz tekrar değerine sahip 13 rakipsiz şarkı hazırlayarak tam tersi bir yol izlediler.

1. FOLKLORE , TAYLOR SWIFT

Folklore tam da günbatımında uzun bir yürüyüşün ardından rüzgârı hissedip anıları tazelerken dinlenecek bir albüm.. Popüler bir figüre dönüşen Taylor Swift’in bu çalışması, country müzik ile çağdaş popun kesişme noktasında yepyeni bir yorum ve duygusal incelikle üretilmiş deneysel bir albüm. Folklore , Swift’in sükunet ve yansımada güzelliği ve pop gücünü bulmasıdır. Kim bilir karantina günleri için umut verici bile olabilir.

Kültür

Muhittin Akgül’den yeni kitap: Hakkı Tutup Kaldırmak

Prof. Dr. Muhittin Akgül’ün Hakkı Tutup Kaldırmak isimli kitabı ABD ve Avrupa’da satışa sunuldu. Takdim yazısını Prof. Dr. Suat Yıldırım’ın kaleme aldığı kitapta hayatlarını hakkı ilan ve ila’ya adamış ve bu uğurda zulme ve haksızlıklara maruz kalmış örnek şahsiyetlerin hayatı anlatılıyor.

BOLD –  Süreyya Yayınları tarafından yayınlanan kitabında Prof. Akgül, insanlık tarihinin başından beri hakkın safında yer alan büyük rehberlerin gayretlerini Kur’ân-ı Kerîm’den örneklerle ortaya koyuyor

Hz. Âdem’in (aleyhisselam) oğlu Hâbil, Hz. Âsiye, Firavun sarayındaki mü’min yetkili, ölümü göze alarak Hz. Musa’ya (aleyhisselam) iman eden sihirbazlar, Hz. İsa’nın (aleyhisselam) havarileri, Habîb-i Neccâr, Ashab-ı Kehf , Ashab-ı Uhdûd’un müthiş işkencelerine ragmen hak yoldan dönmeyenler, Habeşistan kralı Necâşi Ashame anlatılıyor.

Kitaba hakkın zirvedeki temsilcisi son Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (aleyhissalatu vesselam) hakkı ikame için gerçekleştirdiği faaliyetler ile mühür basılıyor. Böylece eser, şimdi yaşayan ve gelecekte yaşayacak olan hak temsilcilerine ve onu temsil eden kutlulara tuttukları yolun, Hak Teâlâ’nın peygamberlerinin yolu olduğunu açıklayarak, onlara manevi bir kuvvet ve gıda veriyor. Şimdi yaşayan ve gelecekte yaşayacak olan Hakk temsilcilerine ve hakkı temsil eden kutlulara, örnek almaları ve hayatlarını benzetmeleri gerekli ideal örnekleri nazara veriyor.

Kitap Amerika’da www.antstores.com, Avrupa’da www.kitapdunyasi.eu mağazalarında satışa sunuldu. Kitabın dijital versiyonu ise 15 Nisan’da Apple ve Google mağazalarından satışa sunulacak.

 

 

Okumaya devam et

Kültür

Bir Fikir ve Aksiyon İnsanı Olarak Fethullah Gülen kitabı yayınlandı

Dr. Yüksel Çayıroğlu’nun kaleme aldığı “Bir Fikir ve Aksiyon İnsanı Olarak Fethullah Gülen” isimli kitap yayınlandı. Süreyya Yayınlarından çıkan kitap Gülen ve Hizmet Hareketi hakkında yazılmış en kapsamlı çalışmalardan biri olma özelliğini taşıyor.

BOLD – Yüksel Çayoroğlu, Bir Fikir ve Aksiyon İnsanı Olarak Fethullah Gülen isimli kitabında Gülen’in hayatına, fikir dünyasına, ilmî şahsiyetine, entelektüel yönüne ve Hizmet hareketine sunduğu katkılara ışık tutuyor.

Çayıroğlu, eserin yazılma maksadının, Hakka ve halka hizmet yolunda oldukça bereketli ve bir o kadar da çileli bir ömür geçiren Gülen’in farklı yönleriyle, özellikle ilmî ve fikrî hayatıyla daha yakından ve doğru bir şekilde tanınmasını sağlamak olduğunu belirtiyor.

Bir Fikir ve Aksiyon İnsanı Olarak Fethullah Gülen' - Tr724
“Bir Fikir ve Aksiyon İnsanı Olarak Fethullah Gülen” Avrupa’da www.kitapdunyasi.eu, ABD’de ANT Stores (www.antstores.com) mağazalarından ve dijital olarak e-kitap kanallarından temin edilebilir.

 

Okumaya devam et

Kültür

Ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu Rasim Öztekin hayatını kaybetti

Kısa süre önce geçirdiği kalp krizi yüzünden hastanede tedavi gören ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu Rasim Öztekin hayatını kaybetti. Öztekin’in ölüm haberi sevenleri, hayranları ve sanatçı dostlarını hüzne boğdu.

BOLD – Ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu 62 yaşındaki Rasim Öztekin dün öğle saatlerinde kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırıldı. Öztekin’e Beykoz Devlet Hastanesi’nde ilk müdahale yapıldı. Ardından da Dr. Siyami Ersek Hastanesi’ne nakledilen Öztekin’in saat 15:30’da acilen ameliyata alındığı açıklandı.

Hastaneden yapılan ilk açıklamada, “Hastamızın geçmişinde de kardiyal sorunlar yaşamış. Hayati tehlikesi var, durumu ciddi. Şu an yoğun bakımda entübe” denildi. Ancak Öztekin tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada: “Dizi, tiyatro ve sinema oyuncusu Rasim Öztekin, geçirdiği kalp rahatsızlığından sonra, Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanemizde yapılan bütün müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Televizyon olan her evde aileden biriydi. Başımız sağ olsun” ifadelerini kullandı.

GÜLE GÜLE BOB MARLEY FARUK

Cem Yılmaz’ın GORA filminde oynadığı karakterle özdeşleşen Rasim Öztekin’in ölüm haberinin ardından ‘Bob Marley Faruk’ paylaşımları sosyal medyada gündem oldu.

KAVUĞU ŞEVKET ÇORUH’A DEVRETTİ

Galatasaray Lisesinin ardından İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulundan mezun olan Rasim Öztekin, amatör tiyatro deneyiminin ardından Ferhan Şensoy’un ‘Orta Oyuncular’ topluluğunda profesyonel tiyatroya adım attı.

2016 yılında Kel Hasan Efendi’nin kavuğu Ferhan Şensoy tarafından kendisine devredildi. Öztekin geçen sene kavuğu Şevket Çoruh’a devretti.

Öztekin, tiyatronun yanı sıra, birçok sinema ve dizi filmlerde de rol aldı. 1992-1995 yılları arasında televizyonlarda şov programları yapan Öztekin, 1994 yılında Gani Müjde ve Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı “2071’de Türkiye” adlı müzikali sahneledi.

Ünlü oyuncu bir dönem TRT’ye program metin yazarlığı ve Akşam gazetesinde de köşe yazarlığı yaptı.

8 Mart’ta 4 kadın 4 hikaye

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0