Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Yargıtay üyesi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi

Ankara Cumhuriyet Savcılığı görevi de yapan Yargıtay üyesi Nihat Altunok koronavirüs tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Altunok’un cenazesi yarın Ankara Karşıyaka Mezarlığı’na defnedilecek.

BOLD – Yargıtay 4. Ceza Dairesi üyesi Nihat Altunok koronavirüs tedavisi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Altunok’un cenazesi Covid-19 tedbirleriyle yarın saat 14:00’da Karşıyaka Ahmet Efendi Camii’nde kılınacak cenaze namazı sonrası Karşıyaka Mezarlığı’na defnedilecek.

HSK BAŞKANVEKİLİ: ÜZÜNTÜ İLE ÖĞRENDİK

Altunok’un vefat etmesi nedeniyle mesaj yayınlayan HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, “Değerli meslektaşım Yargıtay Üyesi Nihat Altınok’ un vefat haberini üzüntü ile öğrendik. Kendisine Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına sabır dilerim. Mekanı cennet olsun”dedi.

ANKARA CUMHURİYET SAVCILIĞI DA YAPMIŞTI

1988 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Altunok, 1989 yılında ise Ankara Barosu’ndan Avukatlık ruhsatnamesi almıştı. Çeşitli ilçelerde cumhuriyet savcılığı görevinde bulunduktan sonra, 2004-2008 yıllarında Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı, 2008’de Ankara Cumhuriyet Savcılığı görevine getirilmişti. 27 Şubat 2014 tarihinde Türkiye Adalet Akademisi başkan yardımcılığı görevine atanmıştı. Aralık 2014’te ise Yargıtay üyeliğine seçilmişti.

AİHM kararı sonrası tahliye talep eden Selahattin Demirtaş’ın başvurusu reddedildi

Gündem

Bilal Erdoğan’ın arkadaşı olmak

Bilal Erdoğan, Kartal İmam Hatip Lisesi’nden arkadaşlarına kamuda üst düzey görevler vermeye devam ediyor. Son olarak oğul Erdoğan’ın lise arkadaşı Arda Ermut, Varlık Fonuna genel müdür olarak atandı.

BOLD – Varlık Fonu Genel Müdürlüğü’ne (TVF) Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin eski Başkanı Arda Ermut getirildi. Ermut’un birçok üst düzey kamu görevlisi gibi AKP’li Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Kartal İmam Hatip’ten arkadaşı olması dikkat çekti.

DAHA ÖNCE YÖNETİM KURULU ÜYESİYDİ

Bünyesinde kamu bankaları dahil 20 kamu şirketini bulunduran Türkiye Varlık Fonu’nun Genel Müdürlüğü’ne Arda Ermut getirildi. Zafer Sönmez’in oturduğu koltukta Kasım 2020’de Varlık Fonu yönetim kurulu üyeliği görevinden ayrılan Ermut, 4 ay sonra genel müdür olarak geri dönmüş oldu.

HEP ÜST DÜZEY GÖREVLERDE BULUNDU

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olan Ermut, 2005’te Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinde görev yaptı. 2007’de Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nda uzman yardımcısı olarak çalışmaya başlayan Ermut, 2015’te ise Başkanlığa atandı. Cumhurbaşkanlığı hükumet sistemine geçiş sürecinde Yatırım Ofisinin Cumhurbaşkanlığı bünyesinde konumlandırılması çalışmalarını yürüten Ermut, 2018’de Ofis Başkanlığına getirildi. Ermut görevini geçen yıl yardımcısı Ahmet Burak Dağlıoğlu’na bırakmıştı.

THY’DE BİLAL’İN ARKADAŞI OLMAYANA MÜDÜRLÜK YOK

Rekor zararlar açıklamasına rağmen kamuda en yüksek maaşların verildiği Türk Hava Yolları’nda (THY) müdürlüklerin hepsinin Bilal Erdoğan’ın arkadaşına tahsis edildiği ortaya çıktı. THY’nin, üst ve alt kademe yöneticilerinin 80’e yakınının Bilal Erdoğan’ın da mezunları arasında yer aldığı Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden (AİHL) mezun olan isimlerden oluştuğu belirlendi. Varlık Fonu’na genel müdür olarak atanan Ermut da daha önce THY’nin Yönetim Kurulu üyeleri arasında bulunuyordu.

40 YERDEN ALDIĞI MAAŞ’LA REKOR KIRDI

Bilal Erdoğan’ın Anadolu Ajansı Genel Müdürü Şenol Kazancı, TRT Genel Müdürü İbrahim Eren başta olmak üzere devlet kademelerinde görev alan yüzlerce arkadaşı bulunuyor. Kamuda çalışmak istemeyen çok sayıda arkadaşı ise kamudan aldığı ihalelerle gündeme gelmeye devam ediyor. Bilal Erdoğan’ın arkadaşları arasında en çok dikkat çekenler arasında ise Yahya Üstün bulunuyor. Üstün’ün TMSF bünyesindeki 40 şirketten maaş aldığı ortaya çıktı.

SIRTIMIZI DEVLETE DAYAMA HASTALIĞINA YAKALANMAMALIYIZ

Yöneticisi olduğu vakıfların kamudan büyük yardımlar aldığı ortaya çıkan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, Denizli’de Türkiye Gençlik STK’ları Platformu tarafından düzenlenen ‘Ege Buluşmaları’ toplantısında yaptığı konuşmada “Sırtımızı sadece belediye ve devlete dayayarak iş yapma hastalığına yakalanmamaya çalışmalıyız. Bu bir hastalık haline gelmemeli. Mevzi olarak ihtiyacımız olduğu zaman başı sonu belli bir şekilde elbette yapılabilir” demişti.

Okumaya devam et

Gündem

Feminist Gece Yürüyüşü: Susmuyor, korkmuyor, itaat etmiyoruz

‘Feminist Gece Yürüyüşü’ için Taksim’de toplanan kadınlar, son günlerde artan taciz ve şiddet olaylarını slogan atıp halay çekerek protesto etti.

BOLD – 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kadınlar, İstiklal Caddesi’nde düzenlenen “Feminist Gece Yürüyüşü” için bir araya geldi. İstanbul Valiliği yürüyüş öncesi saat 14.00 itibariyle Taksim’e çıkan tüm yolları ve metronun Taksim durağını kapattı.

Yürüyüşte kararlı olan kadınlar, valiliğin uygulamalarına rağmen ara yollardan Taksim’e çıktı. Akşam saatlerine doğru Sıraselviler’de toplanan kadınlar, “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa. Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz. Tesadüf değil erkek şiddeti” sloganları eşliğinde yürümeye başladı.

Kadınlar katledilen kadınların isimleri okuyarak “burada” diye haykırdı. Kadınlar ara ara polis barikatını yönelik “Aç, aç” diye slogan attı.

EŞİT VE ÖZGÜR BİR ÜLKE İSTİYORUZ

Eylemde toplanan kadınlar adına basın açıklaması okundu. Açıklamada “Cinsiyetçi ve aşağılayıcı muameleye, nefrete, homofobik ve transfobik saldırılara, toplumsal cinsiyetten korkan, “LGBT yoktur” diyenlere karşı feminist isyan her yerde! Patriyarkaya, kapitalizme, ırkçılığa, dini baskılara karşı feminist isyan gelecekte; barışı, demokrasiyi, eşit ve özgür bir ülkeyi istiyoruz!” denildi.

Açıklamanın ardından kadınlar yoğun güvenlik önlemleri altında Karaköy’e yürüyüşe geçti. Eylemi tamamlayan kadınlar daha sonra dağıldı.

8 Mart’ta 4 kadın 4 hikaye

 

Okumaya devam et

Gündem

Gazetecilere sokak saldırıları bitmek bilmiyor: Levent Gültekin’i yerde tekmelediler

2019 yılından bu yana muhalif gazetecilere yönelik artan sokak saldırılarının son kurbanı gazeteci Levent Gültekin oldu. Kalabalık bir grubun saldırısına uğrayarak yerde tekmelenen Gültekin, canlı yayına çıkarak yaşadıklarını anlattı.

BOLD – Bakırköy’deki Halk Tv binasına doğru yürüyen akademisyen gazeteci Levent Gültekin saldırıya uğradı. Kalabalık bir grup tarafından tekme ve yumruklarla darp edilen Gültekin, vücudunun ve yüzünün çeşitli yerlerinden aldığı darbelerle yaralandı.

Katılacağı programı iptal etmeyen ve yaşadıklarını anlatan Gültekin: “Son açıklamamdan sonra sosyal medyadan çok tehdit aldım. İktidar ortağı partinin genel başkan yardımcıları sosyal medyadan tehdit, küfür, hakaret ediyorlar. Benden önce çok sayıda gazeteci, siyasetçi saldırıya uğradığı için tedirginliği vardı” dedi.

EŞKİYALIKTIR

Kendisini takip eden 15-20 kişilik bir grubun saldırısına maruz kaldığını söyleyen Gültekin şunları kaydetti: “Muhtemelen bu kişiler kendilerine delikanlı diye dolaşıyorlardır. Bir kişiye 25 kişi saldırmak ancak eşkıyalıktır. Kendilerine yakışacak en hafif tabir eşkıyalıktır. Hakaret etmedim, küfür etmedim, yaptıklarının yanlış olduğunu, izledikleri siyasetin yanlış olduğunu söyledim. 25 kişinin aynı anda tek bir kişiye saldırması yiğitlik değil korkaklıktır. Umut ediyorum ki aynaya baktıklarında bu utancı hep hissederler.”

KİMLİK SİYASETİ YAPILDI

Devletin bu tür saldırıları izlediğini söyleyen Gültekin: “Bu ülkenin 80 milyonun kimliği siyasetin malzemesi yapıldı. Yapılmadı ? Yalan mı söylüyorum? Toplumun yüzde 100’ünün değeri olabilecek bir değer, terim, siyasette ayrıştırıcı bir argüman haline getirilmedi mi? Türkeş’in buradan eleştirdim, yanlış yaptı dedim. Milliyetçilik yaparak ülkede siyaseti zehirledi. MHP’lilere şunu soruyorum: Doğru yaptıysanız ülke niye bu halde? Kim ülkeyi bu hale getirdi? Niye çocuklarımız birbirini öldürüyor?” diye sordu.

YENİÇAĞ YAZARINA SALDIRI

2019 yılından bu yana sokakta muhalif gazetecilere yönelik saldırılar arttı. Canlı yayında iktidarın yolsuzluklarını eleştiren Yeniçağ yazarı gazeteci Yavuz Selim Demirağ, evinin önünde kalabalık bir grubun saldırısına uğradı. Demirağ aldığı darbelerle hastanelik oldu. Aynı yıl gazeteciler Sabahattin Önkibar, Ahmet Takan ve Murat İde de yaptıkları haberler yüzünden saldırıya uğradı. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, 2019 yılında 34 basın çalışanının saldırıya uğradığını açıkladı.

17 GAZETECİYE SALDIRI

2020 yılında da toplan 17 basın çalışanı haberleri ve paylaşımları nedeniyle darp edildi ya da tehdit edildi.

2021 yılı da gazetecilere uğurlu gelmedi. Yılın ilk 15 gününde 5 gazeteci saldırıya maruz kaldı. O gazetecilerden biri de sokak ortasında darp edilen Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu’ydu.

Anadolu Ajansı çalışanlarının ‘Stop Erdogan’ zorbalığı FBI’lık oldu

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0