Bizimle iletişime geçiniz

Videohaber

Babacan’ın gözleri doldu: Kız kardeşim başörtüsü sebebiyle 3 kez ODTÜ’den uzaklaştırıldı

Deva Partisi’nin 1. Olağan Kongresinde konuşan Ali Babacan, 28 Şubat sürecinde yaşanan insan hakları ihlallerini anlattı. Kız kardeşinin o süreçte başörtüsü sebebiyle 3 sefer ODTÜ’den uzaklaştırıldığını açıklarken göz yaşlarına zor hakim olan Babacan, konuşmasına kısa bir süre ara verdi.

BOLD – Deva Partisi, 1. Olağan Kongresi’ni Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştirdi. “Türkiye’nin DEVA’sı hazır” sloganıyla yapılan kongreye sadece parti yöneticileri ve delegeler katıldı. Kürsüye çıkan genel başkan Ali Babacan 28 Şubat sürecinde yaşanan insan hakkı ihlallerini kendi kız kardeşi üzerinden anlattı. Babacan, kardeşinin başörtüsü sebebiyle ODTÜ’den 3 sefer uzaklaştırma aldığını açıklarken gözleri doldu. Sesi titreyen ve konuşmakta zorlanan Deva Partisi lideri, konuşmasına kısa bir süre ara vermek zorunda kaldı. “Geçmişte ezilenler, başkalarını ezmeye başladı. Ezilmenin ne demek olduğunu ezilen bilir. Ezilmenin ne olduğunu bilen başkasını ezmez.” diyerek AKP’ye yüklendi. Hazine’nin borcunun son iki yılda ikiye katlandığını belirterek iktidarı eleştiren Babacan “Yazık günah değil mi? Bu kadar mı kıymetli bu koltuk? Beka beka diyorlar. Bir kişinin bekası bu.” ifadelerini kullandı.

Videohaber

8 Mart’ta 4 kadın 4 hikaye

Türkiye’de bir 8 Mart Dünya Kadınlar Günü daha işkencelerin, çıplak aramaların ve kötü muamelelerin gölgesinde geçti. 4 kadın, Türkiye’de kadın olmanın zorluklarını anlattı.

BOLD – Almanya merkezli Human Rights Defenders (HRD), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Türkiye’nin fotoğrafını çekti. Manzara içler acısı…

Kadına yönelik şiddetin sembolü ‘kezzap atma’ saldırısının bir benzeri, Ankara TEM Şube’de gözaltındaki kadınlara uygulandı. Esra Yurt, gözaltında kaldığı 5 gün içinde Ankara TEM’de hem fiziksel hem psikolojik işkenceye maruz kaldı. Yurt, asitle yapılan işkencenin fiziksel ve psikolojik etkilerini uzun zaman üzerinden atamadı. İşkence sonrası ortaya çıkan “huzursuz bacak” sendromu nedeniyle bir yıl gece gündüz uyuyamadı.

Havva Çiftçiler, 15 Temmuz 2016’dan sonra kadın olarak Türkiye’de başına geleceklerden korkma ve strese dayalı görme engeli yaşıyor.

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevinde 10 ay tutuklu kalan Birgül Koçal, 4 kez çıplak aramaya maruz kaldı. Önce eşi, sonra kendisi tutuklanan, çıplak aramalardan geçen Birgül Koçal, iki senedir de 7 yaşındaki oğlu Nail için mücadele ediyor.

28 yaşındaki Betül Aygün iki aylık evliyken tutuklandı. 3 yıl 4 ay kaldığı cezaevinde kansere yakalandı.

TÜRKİYE’NİN UTANÇ KARNESİ

Cinsiyet Eşitsizliği Raporu’nda Türkiye, 153 ülke arasında 120. sırada yer alıyor. Kadınlar için yaşam kalitesi sıralamasında 114. sırada olan Türkiye’de 16 bin 35 kadın siyasi nedenlerden yargılanıyor. 2020 yılında Türkiye’de 300 kadın öldürüldü ve 136 kadın siyasi cadı avı sürecinde hayatını kaybetti.

Okumaya devam et

Videohaber

‘Türkiye’de kadın olmak!’

8 Mart’a özel Bold Medya’nın yayınladığı ‘Türkiye’de kadın olmak’ başlıklı video ülkede kadınların, evlatları için adalet isterken yada insan hakları ihlallerini ortaya çıkarırken nasıl terörist yaftası yediğini gözler önüne serdi.

BOLD – 8 Mart 1857 günü ABD’nin New York kentinde daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başlayan, 40 bin dokuma işçisine polisin saldırmasıyla tam bir trajedi yaşandı.

İşçilerin kendilerini kilitlediği fabrikada çıkan yangında çoğu kadın 129 işçi can verdi. Bu tür acı olayların yaşanmaması için, her yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanıyor.

150 yıldır kadın hakları konusunda, özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde fazla mesafe alınamadı. Bu ülkelerde hak arayışı, özgürlük mücadelesi tutuklanmak anlamına da geliyor.

Bold Medya’nın hazırladığı ‘Türkiye’de kadın olmak’ başlıklı video, evlatları için adalet isterken defalarca gözaltına alınan anne Melek Çetinkaya’yı, insan hakları savunuculuğu yaptığı için terör yaftası yiyen avukat Eren Keskin’i ve daha nice kadının yaşadıklarını gözler önüne serdi.

AA çalışanlarının ‘Stop Erdogan’ zorbalığı FBI’lik oldu

Okumaya devam et

Videohaber

Cihat Yaycı da Fetöcü çıktı

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı’yken Tayyip Erdoğan tarafından Mayıs 2020’de yayımlanan karar ile Genelkurmay Başkanlığı emrine atandıktan sonra istifa eden Tümamiral Cihat Yaycı da Fetöcü çıktı.

BOLD – Cihat Yaycı son dönemin en popüler isimlerinden birisi. Televizon programlarında yaptığı açıklamalarla sürekli manşetlerde. 15 Temmuz akşamı Erdoğan’ın yanında olup ona sufle verecek kadar yakın. TSK’da yapılan tasfiyelerde imzası var ve ‘Fetömetre’ denen soykırım pratiğinin mimarı.

Gazeteci Adem Yavuz Arslan, Cihat Yaycı’nın bilinmeyen hikayesini anlatıyor ve Fetömetre kriterlerini kendisine uyguluyor. İşte sonuç:

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0