Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Geçim derdi 2021 ekonomisine de damgasını vuracak

2020’yi krizde geçiren Türkiye ekonomisini yeni yılda da zor günler bekliyor. Açlık sınırının altında kalan maaşlara karşın, temel tüketim maddelerine her gün yeni zamlar geliyor. Hal böyle olunca 2021’de ekonominin başlıca gündeminin geçim derdi olması bekleniyor.

BOLD – Türkiye ekonomisi oldukça sıkıntılı bir yılı geride bıraktı. Krizin ana sebebi Kovid-19 olarak gösterilse de yeni yılda da ekonomik problemlerin büyüyerek devam etmesi bekleniyor.

Kronos’tan Yaşar Kara’nın analiz haberinde verdiği resmi rakamlara göre 4 milyonun üzerindeki işsiz sayısı, gıda fiyatlarına her gün gelen zamlar, Merkez Bankası’nın eksiye düşen rezervleri yeni yılda da gündemi meşgul edecek. Peki 2021 yılında Türkiye ekonomisinin önündeki zorluklar neler? Yeni yılda Türkiye ekonomisinin gündeminde neler var?

İşte Yaşar Kara’nın analiz haberi:

Türkiye ekonomisinin 2021 yılında ana gündem maddesi geçim derdi olacak. Açlık sınırının altındaki maaşlara karşılık, pazar ve marketteki fiyatlara gelen günlük zamlar vatandaşı zorlayacak. Yüzde 17’lik faizle beli bükülen esnaf ile icra sebebiyle tarla ve traktörünü satan çiftçilere yenileri eklenecek.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabul edilen 2021 bütçesi rekor açık hedefiyle hazırlandı. Bütçe giderleri 1 trilyon 346 milyar lira, faiz hariç giderler 1 trilyon 166 milyar lira, bütçe gelirleri 1 trilyon 101 milyar lira olarak belirlendi. Vergi gelirleri 922,7 milyar lira, bütçe açığı 245 milyar lira olarak öngörüldü. Muhalefet partileri “2021 Saray’ın israf bütçesi. Kovid-19 salgınında vatandaşa ve esnafa destek yok.” eleştirisinde bulundu.

MERKEZ BANKASI’NIN EKSİ 55 MİLYAR DOLARA DÜŞEN REZERVİ

Merkez Bankası’ndan ucuz dolar satışı yapılmasıyla eksi 55 milyar dolara düşen rezervleri 2021 yılında da Türkiye gündemini meşgul edecek. Eski Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın “35 sene Merkez Bankası’nda çalıştım. Hiçbir zaman rezervler eksiye düşmedi. Merkez Bankası’nın dolarlarını ucuza satanlar yargılanmalı” çağrısına Türkiye yargısının cevabı ortaya çıkacak.

DOLAR VE EURO’DA YENİ REKORLAR GELECEK Mİ?

2020 yılında yatırımcısına kazandıran döviz araçlarının yeni yıldaki seyri de Türkiye ekonomisindeki bütün aktörleri yakından ilgilendiriyor. Bu sene içinde 1 dolar 8,50 TL, Euro ise 10 TL’yi aşarak rekorlar kırarken, 31 Aralık 2020 itibariyle dolar 7,36, Euro 9,03 seviyesinde bulunuyor. Faiz artışı sebebiyle frenleyen dolar ve Euro’nun ABD ve Avrupa Birliği ile ilişkilerin yumuşamaması halinde yeniden yükselmesine kesin gözüyle bakılıyor. 2020’de 850 TL’ye çıkan çeyrek altın fiyatları yeni yılda düğün yapacakları da zorlayacak.

FAİZ YÜZDE 20’YE ULAŞACAK MI?

Döviz kurlarındaki artış sebebiyle Naci Ağbal’ın başkan olarak atandığı Merkez Bankası’nın faiz politikası 2021’e de damga vuracak. İki ayda yüzde 10,25’ten yüzde 17’ye çıkarılan faiz ile Türkiye dünyanın en yüksek faizine sahip Avrupa ülkesi oldu. Haiti’yi de geride bırakan Türkiye’nin önünde Güney Amerika ülkeleri ve İran bulunuyor. Faiz artışının 2021 yılında da devam etmesi halinde gıdadan temizliğe, pazardan markete bütün fiyatlara zam gelecek. TÜİK’in yüzde 14,03 olarak açıkladığı enflasyonun tek hanelere düşmesi hedefleniyor.

GERÇEK İŞSİZ SAYISI 10 MİLYONA DAYANDI

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 4 milyon 194 bin kişi olarak açıkladığı işsiz sayısı gerçek anlamda 10 milyona dayandı. Koronavirüs sebebiyle işten çıkarmaların yasaklandığı Türkiye’de, işten çıkarmaların başlamasıyla 2021 yılında işsizlik yeni rekorlar kıracak.

ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA MAAŞ ALAN 8 MİLYON EMEKLİ

2021 yılında memur ve emekli maaş zamları belirlenecek. 13 milyona yakın emeklinin 7 milyon 900 bini 2 bin 825 TL olan asgari ücretin altında maaş alıyor. Muhalefet en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çıkarılmasını istiyor. AKP hükümetinin 2021 gündeminde emekli aylıklarının asgari ücret seviyesine çıkarılması bulunmuyor. Prim gün sayısını doldurduğu halde yaşı bekleyen emeklilikte yaşa takılanlar da gündeme gelmeye devam edecek.

İCRALIK ÇİFTÇİLER, TAKİPTEKİ KREDİ BORÇLARI

Ekonominin bu ana gündem maddelerinin yanı sıra, icralık çiftçiler, takipteki kredi ve kredi kartı borçları, vergi zamları, trafik para cezaları, açlık sınırının altındaki milyonlarca aile, patronlara yapılan vergi kıyakları, AKP’ye yakın iş adamlarına verilen ihaleler medyanın haber listesinde olacak.

Ekonomi

Hakan Atilla Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’nü bıraktı

Halkbank davası nedeniyle 28 ay hapis yatan Hakan Atilla, ABD ile Türkiye arasındaki gerilimi gidermek için Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü görevinden istifa etti.

BOLD – Hakan Atilla, Borsa İstanbul A.Ş’deki genel müdürlük görevinden istifa etti. Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada şöyle denildi: “Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Sn. Mehmet Hakan Atilla’nın kendi isteğiyle 08.03.2021 tarihinden itibaren Genel Müdürlük görevinden istifa etmesi nedeniyle, 08.03.2021 tarihli Yönetim Kurulu kararı ile istifası kabul edilmiştir. Borsamız kararı, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığına bildirilmiştir.”

ABD’de Halkbank davası sebebiyle 28 ay hapis yattıktan sonra Türkiye’ye döndüğünde Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’ne getirilen Hakan Atilla’nın bu ay sonunda istifa edeceği iddia edilmişti. Hakan Atilla, iddiaya ilişkin yaptığı ilk açıklamada izne ayrıldığını doğruladı. “İddialara cevap vermek anlamlı değil o yönde bir karar alırsam borsa resmî bilgilendirme yapar elbette” dedi.

Financial Times gazetesinden Ayla Jean Yackley imzalı haberde, Atilla’nın istifa iddiası, “Türkiye ile ABD arasındaki anlaşmazlığı gidermek için sembolik bir jest olabilir” şeklinde yorumlanmıştı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Vatandaş fırından bayat ekmek, marketten çürük sebze meyve topluyor

Malatyalı bir fırıncı ziyarete gelen siyasilere işlerin kötü gidişini anlatırken, vatandaşın sıcak ekmek almaya gücü kalmadığını, kendisinin de artık marketteki çürük meyve sebzeye yöneldiğini söyledi.

BOLD – CHP’li Veli Ağbaba’nın Malatya’da ziyaret ettiği bir fırıncı günde ekmek satışlarının 300-400 ekmeğe düştüğünü söyleyerek isyan etti.

İnsanların bayat ekmeğe yöneldiklerini söyleyen fırıncı esnafı, çalışmasına rağmen kendisinin de marketlerdeki taze meyve ve sebzeyi alamadığı anlattı.

Doğalgaz ve elektrik faturalarının belini büktüğünü söyleyen esnaf çocuklarına çikolata bile alamadığını dile getirdi.

İşte kadın kanıyla yazılan AKP tarihi

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Babacan TÜİK’e Algıları Ayarlama Enstitüsü ismi verdi

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Türkiye İstatistik Kurumu’nun büyüme rakamlarını gerçekçi bulmadı. Babacan, TÜİK’e ‘Algıları Ayarlama Enstitüsü’ ismi verdi.

BOLD – Partisinin 1. Milas İlçe Kongresi’nde konuşan Babacan, 13 yıl bakanlık yaptığı AKP hükumetini eleştirdi. Babacan, “Algıları Ayarlama Enstitüsü diyor ki, Türkiye ekonomisi büyüdü. G-20 ülkeleri arasında Çin’den sonra ikinci ülke olduk büyümede. Algıları Ayarlama Enstitüsü’nün yeni oyuncağı da bu. Diyorlar ki geçen yıl 1,8 büyüdük. Milli gelir arttı diyorlar. Milli gelir enflasyondan fazla arttı diyorlar.” dedi.

Türkiye’de geçen yıl çalışan sayısının 2019 yılına göre 3 milyon azaldığına işaret eden Babacan, “Ülkede çalışan sayısı azalıyor, çalışanların çalışma saatleri de azalıyor, buna rağmen ekonomi büyüyor. Bu büyümeye akıl erdiren varsa bir bana anlatsın.” diye konuştu.

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0