Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

2021’in en çok beklenen yeni dizileri

Kâbus gibi geçen 2020’yi geride bırakan diziseverler gözlerini yeni yıla dikti. 2021’in en çok merak edilen dizilerini şöyle bir hatırlatalım dedik.

BOLD– 2021’de beklenen diziler arasında komediden aksiyona birçok farklı seçenek mevcut. Her sezon olduğu gibi onlarca dizi start alacak… Bazıları kolaylıkla yeni sezon onayı alırken kimileri final bile yapamayacak.

Dijital platformlar son birkaç yılda olduğu gibi bu yıl da dizileriyle dikkat çekiyor. Marvel’in Disney+ çatısı altında dikkat çeken atağının yanı sıra Netflix, Amazon Prime ve Apple TV+ da yeni yapımlarıyla öne çıkıyor.

İşte 2021’in en çok merak edilen sıfır kilometre dizileri…

ZACK SNYDER’S JUSTICE LEAGUE

Hemen belirtelim bu aslında bir dizi değil Justice League filminin Zack Snyder versiyoru… Ne var ki usta yönetmenin kurgusunu bir anda değil her biri birer saatlik 4 bölüm halinde izleyeceğiz. Sinema versiyonundan daha karanlık yani aslında DC evrenine daha uygun bir Justice League bizi bekliyor. İlk bölümün Ocak 2021’de yayınlanması bekleniyor.

THE LORD OF THE RINGS

Amazon Prime’ın çekimlerini tamamladığı Yüzüklerin Efendisi dizisi televizyon tarihinin en pahalı yapımı olarak şimdiden büyük bir beklenti uyandırmış durumda. Orta Dünya’nın ikinci çağında yani Güç Yüzüğü’nün yeniden ortaya çıkışından yüzyıllar önce geçecek olan dizinin 2021’in sonlarına doğru yayınlanması bekleniyor.

HAWKEYE

Hawkeye karakterini yine Jeremy Renner’ın oynadığı dizide tanıdık Marvel karakterlerinin yanı sıra genç kuşak Avengerslar da göreceğiz. Önümüzdeki aylarda Black Widow solo filminde izleyeceğimiz Florence Pugh’un yanı sıra Hailee Steinfeld, Vera Farmiga ve Tony Dalton da dizinin kadrosunda.

LOKI

Thor’un kötü kardeşi Loki rolünde yine Tom Hiddleston’un yer alacağı dizi, Endgame’de Loki’nin Teseract’ı çaldıktan sonra düştüğü alternatif evrende yaşadıkları anlatılacak. 6 bölümlük mini dizinin Mayıs 2021’de ekranda olması bekleniyor.

RESIDENT EVIL: INFINITE DARKNESS

Popüler oyundan uyarlanıp Milla Jovovich’in rol aldığı 6 filmle yeni bir kurgusal evrene dönüşen Resident Evil şimdi de Netflix’te animasyon bir dizi ile devam ediyor.

WHAT IF…?

Disney+’ta yayınlanacak animasyon dizi, Marvel Sinematik Evreni filmlerinde ele alınan filmlerin farklı olaylarla nasıl sonuçlanabileceğini konu alacak. Starlord, Captain America gibi bilinen Marvel karakterlerinin olacağı What If…?, 24 Mart’ta ekranlara geliyor.

CALL ME KAT

İngiliz dizisi Miranda’dan uyarlanan “Call Me Kat” ailesinin onun düğünü için ayırdığı parayla bir kedi kafe açan Kat’in komik hikâyesi. Dizi, 3 Ocak’ta Fox’ta seyirci ile buluşacak.

INVINCIBLE

The Walking Dead’in yazarları tarafından kaleme alınan dizi, bir süper kahramanın oğlu olan Mark Grayson’ın 17 yaşına geldiğinde ortaya çıkmaya başlayan kendi süper yetenekleriyle başa çıkma serüvenini anlatıyor. Amazon Prime’da yayınlanacak dizi için henüz net bir tarih duyurulmadı.

THE GILDED AGE

1880’ler New York’unda “Yaldızlı Çağ” adı verilen zamanda geçecek olan The Gilded Age, dönemin zenginlerinin aile hayatını konu alacak. Dizide Cynthia Nixon ve Christine Baranski de rol alıyor. Dizinin 2021 sonbaharında HBO ekranlarında olması bekleniyor.

 FOUNDATION

Isaac Asımov’un kült bilim kurgu serisi “Vakıf”tan uyarlanan dizi, uzak bir gelecekte Galaktik İmparatorluk çökerken medeniyeti yeniden inşa etmeye çalışan insanların öyküsünü anlatıyor. Amazon Prime tarafından hazırlanan dizi 2021’in en iddialı yapımlarından.

Kültür

Bergüzar Korel ve Halit Ergenç İngiltere’ye yerleşti

Ünlü oyuncular Bergüzar Korel ve Halit Ergenç’in Londra’dan ev aldıkları ve orada yaşayacakları iddia edildi. Çift, film çekimleri olduğu zaman ise Türkiye’ye dönecek.

BOLD – Bergüzar Korel ve Halit Ergenç’in Türkiye’den taşınma kararı aldığı iddia edildi. Ali Ergenç, Han Ergenç ve Leyla Ergenç adında üç çocuğu bulunan çift, bir süredir ekranda yer almıyordu. Son olarak ‘Babil’ dizisinde yer alan Ergenç, daha sonra pandemi nedeniyle setlere ara verdi.

Korel, son günlerde sosyal medya platformu Instagram’dan sık sık Londra’da çektirdiği fotoğrafları paylaşıyordu. Ünlü çiftin, Londra’dan bir ev satın aldığı öğrenildi. İkilinin projeleri olmadığı dönemde üç çocuğuyla birlikte Londra’da yaşayacağı iddia edildi.

İkili, set olduğu zaman İstanbul’a gelip, kamera karşısına geçecek.

Canlı yayında A Haber’e bunu söyledi: Sen yalansın abi

Okumaya devam et

Kültür

Diyanet TV’nin Mehmet Akif dizisi çalıntı çıktı

Gazeteci Nedim Hazar’ın 2009 yılında hazırladığı “Safahat’tan Öyküler” isimli projenin Diyanet TV için çekildiği ortaya çıktı. Gazeteci Hazar, kendisinden izin alınmadan projesinin çekilmesine tepki gösterdi.

BOLD – Gazeteci Nedim Hazar, 28 bölümlük Ramazan ayında yayınlanmak üzere sunduğu “Safahattan Öyküler” adlı projenin kendisinden izinsiz Diyanet TV için çekildiği ortaya çıktı. 28 bölüm yerine Hazar’ın hazırladığı ilk 13 bölümün çekilmesi ise dikkat çekti.

HIRSIZLIK HER KADEMENİZE İŞLEMİŞ

Sosyal medya hesabında Sebilürreşad Dergisi Genel Yayın Yönetmeni, Gazeteci Fatih Bayhan’ın 20 Ocak tarihli paylaşımını alıntılayan Hazar, “Bunu yeni gördüm. 7 yıl önceki çalışmamı çalıp, utanmadan, sıkılmadan “Çalışmamız” diyebilecek kadar cesur bir arkadaşmış. Hırsızlık her kademenize işlemiş” dedi.

13 BÖLÜM HAZIRLANDIĞI İÇİN 13 BÖLÜM ÇEKİLMİŞ

Daha sonra projesinin 7 yıl önce değil 2009 yılında hazırladığı ile ilgili paylaşım yapan Hazar, “O kadar kabız hırsızlar ki, o dönem proje teklifleri 13 bölüm hazırlandığı için sadece 13 çekebilmişler. Oysa proje 28 bölümlük Ramazan ayı projesiydi. Allahınızdan bulun!” diye tepki gösterdi.

DİYANET TV’DE GÖSTERİLDİ

Mehmet Akif Ersoy’un eseri Safahat’tan uyarlanan hikayeler, Hazar’ın hazırladığı şekilde 13 bölüm olarak TRT Diyanet için çekildi. Dizi, İstiklal Marşı’nın kabülünün 100. yılı olan geçen Mart ayında “Safahat’tan Öyküler” ismiyle Diyanet TV ekranlarında yayınlandı. Sebilürreşad Dergisi Genel Yayın yönetmeni Fatih Bayhan’ın projeyi sahiplenip, “3 yıllık bir emeğin ürünüdür. Sıkı bir senaryo dönemi geçirdik” demesi dikkat çekti.

 

Feyzioğlu’nun seçim müziği de Erdoğan’ınki gibi çalıntı çıktı

 

Okumaya devam et

Kültür

Cezaevinde yazdığı Hayat Hanım en iyi yabancı roman ödülünü kazandı

Ahmet Altan, cezaevinde yazdığı “Hayat Hanım” romanıyla, Fransa’nın önemli ödüllerinden “Femina 2021 – En İyi Yabancı Roman” ödülünü kazandı. Bu ödülü kazanan ilk Türk yazar olan Altan, aldığı ödülü cezaevindeki siyasi tutuklu Kürt ve Türk kadınlara armağan etti.

BOLD – Edebiyat ödülü Femina, Fransa’nın başkenti Paris’teki Carnavalet Müzesi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Silivri Cezaevi’nde kaldığı 5 yıllık sürede “Dünyayı Bir Daha Göremeyeceğim” ve “Hayat Hanım” adlı iki kitap yazan Ahmet Altan, Fransızca’da “Madame Hayat” adıyla basılan romanıyla en iyi yabancı roman ödülüne layık görüldü.

Türkiye’de basılmayan ‘Hayat Hanım’ın ödül kazandığı geceye hakkındaki yurtdışı yasağı yüzünden gidemeyen Altan’ı, kitabı basan Acte Sud Yayınları’nın Türkiye Sorumlusu Timour Muhiddin temsil etti.

HAPİSTEKİ TÜRK VE KÜRT KADINLARA ARMAĞAN ETTİ

Törende Muhiddin tarafından okunan mesajında Altan, “Edebiyat mucizedir ve edebiyatın yarattıkları tanrının yarattıklarından uzun yaşar. Tanrı’nın yarattığı hiçbir insan Truvalı Hector kadar, Hamlet kadar, Goriot Baba kadar, Faust kadar, Anna Karenina kadar, Kaptan Ahap kadar, Küçük Prens kadar uzun yaşayamaz. Üstelik edebiyatın yarattıkları, onları yaratanlardan daha güçlü, daha etkileyici ve daha kalıcıdır…. Hayat hanım bir hapishane avlusunda ortaya çıktı ama bugün Paris’te dolaşıyor. Özgür ve neşeli… Bu sevinci paylaşmak istediğim birileri var. Hukuk kendilerini unutsa bile, edebiyatın onları unutmadığını söyleyebilmek için bu ödülü siyasi nedenlerle haksızca kapatılan Türk ve Kürt kadınlarına armağan etmek istiyorum” sözlerini paylaştı.

VOA’nın haberine göre, Paris’te yaşayan Türk yazar Nedim Gürsel, ödülün açıklanmasının ardından, “Ahmet Altan’ı yürekten kutluyorum. Cezaevinden yazdığı ve kendi dilinde basılmayan bu kitabıyla ödül aldı. Femina Ödülü önemli bir ödül. Ben henüz romanı okumadım ama merak etmediğim için değil. Türkçe yazılmış bir romanı Türkçe okumak isterim. Duydum ki Kasım ayında Türkiye’de basılacakmış. Ben de o zaman Türkçesi’ni alıp Ahmet Altan’ın yazdığı dilde okuyacağım” dedi.

Ödül verilecek eserlerin, tamamına yakını kadınlardan oluşan bir jüri tarafından seçildiği için Femina olarak adlandırılan ödül bu sene, gazeteci ve yayıncı Clara Dupont-Monod’nun özürlü bir çocuğun aile ve yakınları arasındaki zorlu yaşamını anlattığı “S’adapter” adlı romana verildi.

Gazeteciler tutsak meslektaşları için Frankfurt’ta yürüdü

Okumaya devam et

Popular

Shares