Connect with us

Kültür

2021’de sinema endüstrisini neler bekliyor?

Koronavirüs sinema sektörünü derinden etkiledi. Ertelenen vizyonlar, iptal edilen projeler ve dijital platformların yükselmesi sinema için yeni bir dönemin habercisi olabilir.

BOLD– Sinemanın kâbus yılı 2020 geride kaldı. 2021 için ise farklı senaryolar söz konusu. Salon gelirlerinde ciddi azalma, dijital platformların pazar payının daha da büyümesi, stüdyo iflasları, VOD, DVD veya Blu-Ray versiyonlarının daha erken satışa sunulması konuşulan seçenekler arasında.

HASILATLARDA BÜYÜK DÜŞÜŞ

Pandemik salgının damga vurduğu 2020, film endüstrisinde ağır kan kaybına neden oldu. 2021 için umutlanmadan önce ise geride bıraktığımız sezonun ciddi tablosunu değerlendirmek lazım. Yaşanan en önemli kayıp hiç şüphesiz sinema salonlarından elde edilen hasılatta görülen muazzam düşüş oldu. Öyle ki ABD’de 2020’nin tüm hasılatı bir önceki yılın birincisi Avengers Endgame’den daha az.

Birçok izleyicinin artık filmleri evinde izlemeyi tercih ettiği düşünüldüğünde hasılat düşüşünde toparlanma için 2021’e bel bağlamak da pek mümkün görünmüyor, en azından ABD ve Kanada pazarı için durum böyle. Öte yandan Çin başta olmak üzere diğer ülkeler yeni bir gelir havuzu haline gelebilir.

DİJİTAL PLATFORMLARIN YÜKSELİŞİ

Netflix büyük yükselişini yaşadığında ve onu diğerleri takip ettiğinde bu yeni izleme alışkanlığı sinema sanatı açısından soru işaretleri doğursa da kimse yedinci sanatın geleceği hakkında şüpheye düşmemişti. Yine filmler salonlarda gösterilecek yine insanlar sinemaya gidecekti. Ne var ki koronavirüs tüm öngörüleri geçersiz kıldı.

Salgın dijital platformlara müthiş bir ivme kazandırdı. Artık yüksek bütçeli yapımlar da ilk gösterimlerini dijitalde yapabiliyor. Bu gelişme herhangi bir filmin VOD, DVD veya Blu-Ray versiyonlarının satışa çıkma zamanına dair yerleşik alışkanlıkların da değişebileceği anlamına geliyor. Bu sürenin standardının yaklaşık 30 güne düşmesi beklentiler arasında.

Yaklaşık 100 yıllık geçmişi olan MGM iflas etti.

ŞİRKET İFLASLARI

1924’ten beri faaliyet gösteren MGM’in iflas etmesi 2020’nin önemli olaylarından biriydi. Pandeminin etkisinin devam edeceği düşünüldüğünde başka şirketlerin de iflas bayrağını çekmesi hiç de sürpriz olmaz. Bu da pazardaki aktörlerin daha da azalması ve sektörün sadece büyüklerin söz sahibi olabileceği bir yapıya bürünmesi anlamına geliyor. Üç beş büyük stüdyonun hegemonyası altına girecek bir sektörde oyuncuların ve sinema emekçilerinin durumunun ne olacağı da ayrı problem olarak öne çıkıyor.

Okumaya Devam Et
Advertisement

Kültür

Masumlar Apartmanı’nın çekildiği apartman satışa çıktı: Bülent Ersoy da talip

Birçok dizi ile filmin çekimlerinde kullanılan ve son olarak Masumlar Apartmanı’nın çekildiği Beyoğlu’ndaki ‘Temel Apartman’ 108 milyon liraya satışa çıkarıldı. Sanatçı Bülent Ersoy’un binaya talip olduğu öne sürüldü.

BOLD – İki hafta sonra final yapacak olan Masumlar Apartmanı’nın çekimlerinin tamamlandığı bina için 7 milyon dolar yani 108 milyon TL isteniyor.

Posta gazetesinden Suna Akyıldız’ın haberine göre, Bülent Ersoy binanın satışa çıkarıldığını duyunca harekete geçti. Dizinin hayranı olan Ersoy, ünlenen binayı satın almak için de görüşmelere başladı.

TRT’de yayınlanan Masumlar Apartmanı dizisinin başrollerinde oynayan Ezgi Mola ve Birkan Sokullu.

2. ABDÜLHAMİT ZAMANINDA

100 yıl önce Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamid tarafından İstanbul’a getirtilen İtalyan müzisyenlerin konaklaması amacıyla yapılan binada İtalyan mimar ve mühendislerin emeği var.

İtalya’dan getirtilen inşaat malzemeleri kullanılan 7 katlı binanın 190’ar metrekarelik 12 dairesi var. Temel Apartman aynı zamanda İstanbul’da ilk kez asansör ve kalorifer kullanılan bina.

 

Ankara’da ByLock operasyonu: 11 kişiye gözaltı

Okumaya Devam Et

Gündem

AKP’li belediye ‘Kürtçe Dil Bayramı’nda bunu yaptı: “Faşistiz ama itiraf edemiyoruz”

Kürtçe Dil Bayramı olan 15 Mayıs’ta AKP’li Derince Belediyesi, Kürt müziğinin güçlü sesi sanatçı Aynur Doğan’ın 20 Mayıs’ta düzenlenmesi planlanan konserini iptal ettiğini açıkladı. Gerekçeyi inandırıcı bulmayan siyasiler karara tepki gösterdi.

BOLD – Bugün 15 Mayıs Kürtçe Dil Bayramı. Bu özel günde birçok kentte açıklama, panel, buluşma, yarışma ve yürüyüş düzenlendi. Eylem ve etkinliklerde, Kürtçenin resmi ve eğitim dili olması gibi talepler öne çıktı.

İstanbul’un Esenyurt ilçesinde düzenlenen yürüyüş sonrası konuşan Kürt Araştırmaları Derneği Eş Başkanı Remziye Alparslan, 15 Mayıs’ın bayram olmasının yanı sıra hak arama günü olduğunu belirtti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) anadil hakkına dair kararlarını hatırlatan Alparslan, Kürtlerin yaklaşık yüz yıldır anadilleri için mücadele verdiğine dikkat çekti.

AKP’Lİ BELEDİYEDEN KONSER İPTALİ

Öte yandan AKP’li Derince Belediyesi Sanatçı Aynur Doğan’ın 20 Mayıs’ta düzenlenmesi planlanan konserini iptal etti.

Derince Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “İnceleme sonucunda uygun olmadığı tespit edilmiş olup, etkinlik belediyemiz tarafından iptal edilmiştir” denildi.

SİYASİLERDEN KARARA TEPKİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla yaşananlara tepki gösterdi.

Müzik yasağını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “AKP belediyesinde Kürtçe müzik yasak” dedi. İktidarı işaret eden Kılıçdaroğlu, “Eğlenmeyi yasaklayan bir anayasa değişikliği getirsinler, yakışır onlara” ifadelerini kullandı.

“Geceye Dar Hejiroke iyi gider…” diyen Kılıçdaroğlu, “Özgür doğduk, özgür öleceğiz bu vatanda. Bunu kafana sok AKP” şeklinde konuştu.

KISACA “FAŞİSTİZ” DEMİŞLER

Kürt sanatçının konserini 15 Mayıs’ta iptal edilmesine tepki gösteren TİP Milletvekili Ahmet Şık da “AKP’li Derince Belediyesi, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı Gününde ilçe sınırları içinde yapılacak konserde Kürtçe müziğin en güçlü seslerinden Aynur Doğan’ın sahne almasını engellemiş. Kısaca “Faşistiz ama itiraf edemiyoruz” demişler” diye yazdı.

Niinistö’nün kafası karışık Türklerin net: Erdoğan’ın “U” dönüşüne herkes hazır

Okumaya Devam Et

Kültür

“Nerdesin Mübarek” gün sayıyor

Bir kazayla hayatı değişen senarist Ahmet üzerinden, Türkiye’nin 2015 yılından sonra yaşadığı değişimi anlatan “Nerdesin Mübarek” yakında Raindrops Tv’de başlıyor.

BOLD – İlginç hikayesi, dikkat çeken kadrosuyla “Nerdesin Mübarek” adlı dizi Raindrops Tv’de başlıyor.

Dizinin senaryosu şöyle, yapımcı Ahmet yeni filmi Selam 3’ün hazırlıklarını sürdürürken bir kaza geçirir. Uzun süre komada kalan genç adam, 3 yıl sonra uyandığında ise büyük bir şok yaşar. Artık hiçbir şey eskisi gibi değildir.

Senarist Ahmet üzerinden Türkiye’nin 2015 yılından sonra yaşadığı savrulmayı anlatan dizi yakında izleyiciyle buluşuyor.

Erdoğan ailesinin yeni tutkusu

 

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar