Bizimle iletişime geçiniz

Analiz

Erdoğan mikseri çalıştırdı: Millet İttifakı cadı kazanı

Erdoğan’ın gizli-açık gerçekleştirdiği ittifak turları yüzünden Millet İttifakı’na mensup siyasi partilerde sular bir türlü durulmuyor. SP’de gençler eskilere bayrak açarken, CHP’de kopmalar yaşanmaya başladı. İyi Parti’de de işler iyi gitmiyor.

BOLD – Sözcü yazarı deneyimli gazeteci Rahmi Turan, 2019 yılının Kasım ayında 20 yıllık gazeteci dostu Talat Atilla’dan aldığı bir kulis bilgisini köşesine taşıdı.
TimeTürk yazarı Atilla’nın Turan’a anlattıklarına göre, CHP’de etkili bir isim gizlice Saray’a giderek Erdoğan ile gizli bir görüşme gerçekleştirdi.
İddiaya göre, Erdoğan CHP’li O isme görüşme sırasında “Türkiye’nin güvenliği için senin CHP Genel Başkanı olman gerekir. Ben de yardımcı olurum” garantisi bile verdi.
İddialar üzerine CHP’de o isim kim tartışması başladı. Baskılar üzerine Rahmi Turan, kaynağı Talat Atilla’nın kendisine verdiği ismin Muharrem İnce olduğunu açıkladı.

CHP’DEN 3 FİRE

Turan kaynağının kendisini yanılttığını öne sürerek İnce ve Erdoğan’dan özür dilese de bu olaydan aylar sonra Muharrem İnce ‘Memleket Hareketi’ni başlattı. Ve kimsenin beklemediği bir anda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşen CHP’li 3 milletvekili istifa ettiklerini açıkladı. 3 vekilin istifa gerekçelerinin Memleket Hareketi’nin ortaya çıkış felsefesiyle örtüştüğü ileri sürülürken, istifa eden İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy ve Yalova Milletvekili Özcan Özel’in Muharrem İnce’nin öncüsü olduğu Memleket Hareketi’ne ve İnce’nin kuracağı yeni partiye katılacağı iddia edildi.

SAADET PARTİSİ KARIŞTI

Erdoğan’ın kamuoyu önünde görüştüğü Millet İttifakı’na dahil ilk parti ise geçmişte birlikte siyaset yaptığı politikacıların da yönetimde bulunduğu Saadet Partisi (SP) oldu.
Erdoğan bu ziyareti direk SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’yla değil partinin etkili ismi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi Oğuzhan Asiltürk ile geçekleştirdi.
Çok konuşulan görüşme sonrası açıklama yapan Temel Karamollaoğlu, AKP ile şartlı ittifaka yeşil ışık yaktı.

YEĞENİNİN PASSAT’IYLA PAZARLIĞA GİDEN SİYASİ

Daha sonra, eski SP’li AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un aylardır Asiltürk ile ittifak görüşmeleri yaptığı iddia edildi.
Gizli görüşme iddiaları partinin Ali Aktaş gibi genç isimleri rahatsız etti. Aktaş tepkisini “Saadet Partisi, Beştepe Sarayına yeğeninin siyah Passat’ı ile arka kapıdan girerek görüşmek suretiyle iktidarın devamı için pazarlanacak bir parti değildir” diyerek dile getirdi.

İYİ PARTİDE DE İŞLER İYİ DEĞİL

Erdoğan’ın ortağı MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin ‘Evinize dönün’ çağrısının ardından İyi Parti’de işler iyiye gitmiyor. Millet İttifakı ortağı İyi Parti diğer ortaklar gibi biraz karışık.
Kongredeki liste krizinin ardından, partinin İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ da İstanbul İl Başkanı Tuğra Kavuncu’yu yönelik suçlayıcı ifadelerde bulundu. Cemaat mensubu olmakla itham edilen Kavuncu tüm ilçe başkanlarıyla birlikte, Özdağ hakkında suç duyurusunda bulundu. Parti Disiplin Kurulu tarafından partiden atılan Özdağ mahkeme kararıyla geri döndü.
Son olarak Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici ile görüşen Erdoğan’ın Fatih Erbakan’ın başında olduğu Yeniden Refah Partisi ve Demokratik Sol Partisi ile de görüşmesi bekleniyor. Görüşmelerden sonra partilerde meydana gelecek reaksiyon merak konusu.

Anayasa Mahkemesi’ne çantayla giden dolarlar

Analiz

AKP’de başarının sırrı ‘pudra şekeri’

Sedat Peker ikinci videosunda da Ağar ailesini hedef aldı. Bu sefer AKP’yle zirveye hızla tırmanan Tolga Ağar hakkında detaylar veren Peker, Tolga Ağar’ın da Kürşar Ayvatoğlu gibi kokain bağımlısı olduğunu anlattı.

BOLD – Kürşat Ayvatoğlu’nun lüks aracında kokain kullanırken çekilen ve sosyal medyada paylaşılan görüntüleri AKP’de kritik görevlere getirilenlerin sorgulanmasına neden oldu.

Karakoldaki ifadesinde burnuna ‘pudra şekeri’ çektiğini söyleyerek dikkatleri üzerine çeken Ayvatoğlu’nun genç yaştaki ulaştığı kaynağı belirsiz servet, pek çok kesimin tepkisini çekti.

SEDAT PEKER’DEN AĞAR İDDİASI

Bir yıl sonra yayınladığı ilk videosunda Sedat Peker, Mehmet Ağar ve Tolga Ağar’ı hedef almıştı. Bugün yayınladığı 2. videosunda Peker özellikle Tolga Ağar hakkında detaylar verdi. Tolga Ağar’ın kız arkadaşıyla gittiği bir mekanda kokain kullandığını söyleyen Peker, Ağar’ın daha sonra havaya ateş açtığını anlattı. Peker, Tolga Ağar’ın arkasını da yine babası Mehmet Ağar’ın topladığını söyledi.

KAHARMAN CİNAYETİ

Peker’in yayınladığı video, Elazığ’da 28 Mart 2019’da evinde ölü bulunan Kazakistan uyruklu Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi 2’nci sınıf öğrencisi Yeldana Kaharman olayını da yeniden gündeme getirdi.

Kaharman ölmeden önce Tolga Ağar’ın kendisine tecavüz ettiği gerekçesiyle şikayette bulunduğu ortaya çıkmıştı. İddiaların ardından Ağar’la ilgili haberlere erişim engeli getirilmişti.

TOLGA AĞAR’A BÜYÜK VAZİFE

AKP’de hafta başında yapılan bir görevlendirme dikkat çekti. AKP’de Genel Merkez Teşkilat Başkanlığı Marmara Bölge Koordinatörlüğü’ne eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın oğlu AKP Elazığ Milletvekili Zülfü Tolga Ağar atandı. Tolga Ağar, özel hayatı, hakkındaki taciz ve cinayet iddialar ile konuşulan bir isim. Son olarak da Kürşat Ayvatoğlu gibi kokain bağımlısı olduğu iddia ediliyor. AKP’deki kritik görevlendirmeler tartışma konusu oluyor.

Sabah yazarı Barlas: Türkiye’yi yönetmek güçleşiyor

Okumaya devam et

Analiz

AKP’de ‘huzur hakkı’ tepkisi: Onlara var da bize yok mu?

Cumhurbaşkanlığı bürokratları ve eski bakanların ‘huzur hakkı’ maaşları AKP’liler arasında huzursuzluk çıkardı. Teşkilatlar, sadece Cumhurbaşkanı’na yakın isimlerin birden fazla maaş almasına tepki gösteriyor.

BOLD ANALİZ – Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda görevli İbrahim Kalın, Yiğit Bulut, Fahrettin Altun başta olmak üzere danışmanlara ödenen ek maaşlar AKP içinde tartışmaya açıldı. AKP’liler uygulamayı yanlış bulduğu için değil, kendilerine huzur hakkı verilmediği için seslerini yükseltmeye başladı.

ONLARA VAR DA BİZE YOK MU?

Anketlere göre asgari ücretle geçinmeye çalışan vatandaşların onaylamadığı 41 maaş AKP teşkilatlarının bir numaralı gündem maddesi haline geldi. AKP Genel Merkezi’ne ulaşan şifahi şikayetlerde “Biz sokakta pazarda ve kapı kapı dolaşıp oy istiyoruz. Ama birden çok maaşı Ankara’da sıcak koltuklarında oturanlar alıyor” tepkisi yer alıyor. AKP il ve ilçe teşkilatlarındaki görevlilere de ekstra maaşlar verilmesi gerektiği kulaktan kulağa yayılıyor.

TEŞKİLATA YAKINLARINI İŞE ALMA TESELLİSİ

AKP’nin Söğüzözü’ndeki genel merkez odalarında konuşulan ‘pastadan pay alma’ talepleri parti yönetimince yumuşatılıyor. İhale ve işe alımlarda AKP’lilere tanınan sınırsız hakları hatırlatan genel başkan yardımcıları, “Ankara’dakiler birden çok maaş alıyor ama taşradakiler de belediyelerin her türlü ihalesini yakın şirketlere veriyor. İşe alımlarda da akrabalar gözetiliyor” eleştirilere karşı cevap veriyor.

GÖREVDEN ALINANLAR HUZUR HAKKI İÇİN TEŞEKKÜR EDİYOR

Tayyip Erdoğan’ın görevden aldığı bürokratların ve bakanların “Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum” mesajlarının altında huzur hakkı kapma isteği yatıyor. Görevden alınanlar yeni bir yönetim kurulu üyeliği maaşı almak için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ediyor. Bakanlık koltuğuna veda edince Erdoğan’a teşekkür eden eski Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da bunun karşılığını aldı. Selçuk, 39 bin lira maaşlı KARDEMİR yönetim kurulu üyeliğine getirildi.

Okumaya devam et

Analiz

Erdoğan gücü Soylu’ya mı devretti? ‘KHK out’ ‘Genelge in’

24 Haziran seçimleri sonrası Cumhurbaşkanlığı sitemiyle Erdoğan, ortaçağ krallıklarını andıran bir yetki ile yeniden yönetime geldi. Erdoğan’ın Meclis onayı olmadan imzaladığı KHK’lar, adalet ve ekonomideki çöküşün en önemli faktörleri oldu. Erdoğan son günlerde yetkilerini Soylu’nun genelgeler yoluyla kullanmasına izin veriyor.

BOLD – Vatandaş, son aylarda önemli kararların, Erdoğan imzalı gece yarısı kararnameleriyle oldu bittiye getirilmesine alıştırıldı. AKP iktidarı, uluslararası bir sözleşme olan ve Türkiye’nin prestiji sayılan İstanbul Sözleşmesi’nden yine gece yarısı KHK’sıyla ayrıldı. Merkez Bankası yönetiminin sürpriz bir şekilde görevden alınması ve ekonominin ağır bedeller ödenmesine neden olan kararname de gece yarısı paylaşıldı.

AKP’nin muhaliflerin mallarına çökme planı olan KHK da bir gece yarısı imzalanıp Resmi Gazete’de yayınladı.

POLİSE SANSÜR YETKİSİ

Türkiye, son günlerde ise ‘genelgeler’ ülkesi oldu. Pandemi kısıtlamaları gerekçesiyle peş peşe yayınlanan İçişleri Bakanlığı genelgeleri, içki yasağı gibi temel hak ve özgürlüklerle toplumsal olaylardaki polis sansürüne kadar uzandı.

Soylu imzası genelgeler sonrası polis muhaliflere yönelik baskının dozunu arttırdı. 1 Mayıs’ta gazetecinin telefonunu kıran polis, Antalya’da postalla cami bastı.

81 ile gönderilen genelgelerle sokağa çıkma yasağından market alış-verişine, pazaryeri kurulumundan içki ve sigara satışına ani kararlar hızla ve hesapsızca uygulamaya sokuluyor. Soylu’nun Erdoğan’dan devraldığı bu gücün kalıcı mı geçici mi olduğunu zaman gösterecek.

Erdoğan imzalı İnsan Hakları Planı bir haftada ‘çöp’ oldu

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0