Bizimle iletişime geçiniz

Politika

EBA’yı heba ettiler: 6 milyona yakın öğrenci kullanamadı

Milli Eğitim Bakanlığı, EBA ile 6 milyon öğrencinin eğitimini heba etti. Bakanlığın istatistiklerine göre öğrencilerin yüzde 9’u EBA’ya girerken tablet, yüzde 29’u bilgisayar kullanıyor. Öğrencilerin yüzde 62’si ise dersleri küçük cep telefonu ekranından takip edebiliyor.

BOLD – CHP Milletvekili Onursal Adıgüzel, uzaktan eğitimde yaşanan sorunları gündeme taşıdı. Adıgüzel, 6 milyona yakın öğrencinin Eğitim Bilişim Ağı EBA’yı kullanamadığını vurguladı. Adıgüzel, şu bilgileri paylaştı:

“Mart 2020-Ocak 2021 tarihlerini kapsayan dönemde, 8,5 milyonu aşkın öğrenci derslere cep telefonundan katıldı. Bilgisayar veya tablet ile EBA’ya giriş yapanların oranı ise yüzde 38’de kaldı. İnterneti ya da cihazı olmadığı için EBA’ya hiç giriş yapamayan 6 milyona yakın öğrencinin varlığı bir tarafa, EBA’ya giriş yapabilen öğrencilerin de yüzde 62’si de küçük cep telefonu ekranından derslerini takip etti” dedi. Adıgüzel, “Aynı hanedeki 3-4 öğrencinin bir cep telefonunu paylaşmak zorunda olduğu bir ortamda, öğrenciler küçücük bir ekrandan, sınırlı mobil internet ile eğitimden ne kadar verim alabilmiştir” diye sordu. Adıgüzel şu ifadeleri kullandı:

İKTİDAR FATURAYI YOKSULLARA KESTİ
 • Bu süreç bize şunu öğretti. Evinde bilgisayarı, tableti, sabit interneti olan çocuklar bir adım öne geçerken, fatura yoksul, dar gelirli ailelerin çocuklarına kesildi.
 • Türkiye’de bilgisayar sahiplik oranı yüzde 44’e gerilemiş durumda.
 • MEB’in verilerine göre de bilgisayarla EBA’ya giriş yapan öğrencilerin oranı yalnızca yüzde 29.
 • Öğrencilerin çoğunluğu 10 inç ve altında bir bilişim ürünü ile derslere katılmaya çalışmış.
 • Oysa boyut itibariyle küçük olan cep telefonu ekranına uzun süre bakmak gelişim çağındaki çocuklar için göz ve duruş bozukluklarına yol açabileceği gibi cep telefonu kullanımı derslere etkin katılım, odaklanma gibi konularda da yetersiz bir eğitim aracıdır.
 • Bu somut sorun ve verilere rağmen, bugüne kadar yalnızca 500 bin tablet dağıtılmış.
 • 6 milyon öğrencinin eğitime erişemediği, erişenlerin de yüzde 60’ından fazlasının uygun bir cihaza sahip olmadığı düşünüldüğünde dağıtılan bu tablet miktarı yeterli olmaktan çok uzaktır.
 • Biz her öğrenciye ve öğretmene ücretsiz internet çağrısı yaparken iktidar zam müjdeliyor. MEB’in verilerinden de anlaşılacağı üzere eğitim telefona ve internete bel bağlamış durumdayken, vatandaş ucuz, hızlı ve ücretsiz internet müjdesi beklerken özel iletişim vergisine yüzde 33,3’lük zam geldi.
 • İnternete erişemeyen milyonlarca öğrenciye ücretsiz internet götürmesi gerekenler, zam getirdi.
 • Türkiye’de okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde toplam 18 milyon 241 bin 881 öğrenci bulunuyor. Örgün eğitim kurumlarında görev yapan öğretmen sayısı ise 1 milyon 117 bin 686.
 • Pandeminin ilk ortaya çıktığı 2020 Mart ayında, 30-40 bin kişinin erişimi sağlanan EBA’nın, Haziran ayında 300-400 binlere ve Eylül ayında ise ancak 1 milyon canlı kapasiteye ulaştı. EBA’da günlük yaklaşık ders kapasitesi son olarak 3 milyon olarak açıklandı.
 • 21 Eylül 2020 – 22 Ocak 2021 tarihleri arasında EBA’yı kullanan öğrenci sayısı 12 milyon 459 bin, EBA’yı kullanan öğretmen sayısı ise 962 bin olarak açıklandı. Türkiye’de okul öncesi eğitim, ilköğretim ve ortaöğretim düzeyinde toplam 18 milyon 241 bin öğrenci olduğu düşünüldüğünde, bu dönemde 6 milyona yakın öğrenci EBA’yı kullanamadı.
 • 23 Mart 2020 – 22 Ocak 2021 tarihlerini kapsayan daha geniş dönemde ise 13 milyon 793 bin öğrencinin EBA’yı kullandığı belirtilmektedir. Ancak bu öğrencilerin kaçının online eğitime düzenli olarak, öğrenme ortamına uygun fiziki koşullarda devam ettiğine yönelik bir veri paylaşılmadı.
 • 23 Mart 2020 – 22 Ocak 2021 tarihleri arasında öğrencilerin yüzde 62’si EBA’ya giriş için cep telefonu kullanırken, bilgisayarla EBA’ya giriş yapan öğrencilerin oranı yüzde 29, tablet kullananların oranı ise yüzde 9’da kaldı. Yani 8,5 milyonu aşkın öğrenci derslere küçük cep telefonu ekranından katılmaya çalıştı.

Politika

“128 milyar dolar nerede?” afişi Meclis’te dalgalandı

CHP’nin AKP iktidarını zora sokan “128 milyar dolar nerede?” afişi Meclis’te dalgalandı. CHP’li Mahmut Tanal, söz konusu afişi Meclis’in penceresine astı. Tanal, afişi indirmek için gelen itfaiyeye de küçük bir sürpriz yaptı.

BOLD – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, TBMM’ye “128 milyar dolar nerede?” afişi astı. İtfaiye ekipleri pankartı indirmek için Meclis’e geldi. Pankartı polis ya da itfaiyenin müdahale etmesine izin vermemek için kesen Tanal, itfaiye aracının uzaklaşmasının ardından pankartı yeniden astı.

Tanal, şunları söyledi: “İtfaiye kesip alacaktı. Rahmetli Süleyman Demirel diyordu ki: ‘Ben şapkamı kaptırmam’. Ben de pankartı mı kaptırmam. Onlar gittikten sonra ben bir daha asacağım. İtfaiye gelecek gidecek asacağım. Akşamları toplayacağım. Sabahları da asacağım. Cevap verene kadar. 128 milyar dolar ne zaman bozuldu, hangi kurdan bozuldu, kimler satın aldı, bu para nerede harcandı. Bunları Meclis Başkanı açıklama sözü verirse ben bu pankartı bir daha asmam.”

ODASI HAZİNE’NİN TAM KARŞISINDA

CHP’nin Merkez Bankası rezervlerinin harcanmasıyla ilgili iktidara yönelttiği “128 milyar dolar nerede?” sorusunun yer aldığı afişi Meclis’te dalgalandıran Mahmut Tanal, yaptığı eylem sonrasın Halk TV’ye konuştu. Tanal, ”Bu 128 milyar doları ne yaptılar? Gençler için mi harcadılar? İşsizliği bitirmek için ne yaptılar? Ben bir parlamento üyesiyim. Bu paraya ne olduğunu sormaya hakkım var” diye konuştu.

Odasının Maliye ve Hazine Bakanlığının tam karşısında olduğunu söyleyen Tanal, ”Ben bakanlığa bu paranın akıbetini sordum, bana cevap vermediler” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda çalışan yetkililerin ve bakanın, binaya girerken pankartı görüp, akıbetini açıklamasını umduğunu söyleyen Tanal, ”Vatandaş olarak bunu sormak benim hakkım” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

CHP yönetimi, 128 milyar doların akıbetini sormak için astığı afişler, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ gerekçesiyle toplatılmasına başta CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere tüm il ve ilçe yönetimi tepki göstermişti. Kılıçdaroğlu, Parti Meclis Toplantısını, “128 milyar dolar nerede?” pankartı eşliğinde yapmış, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, pankartın il ve ilçe başkanlıklarına yeniden asılacağını söylemişti. CHP yöneticileri, kampanyayı sosyal medyaya taşıdı. Profil resimlerini ‘128’ yazan görselle değiştiren CHP’liler, 128 milyar doların akıbetini soracaklarını belirtti.

Okumaya devam et

Politika

Aşı yaptırmayanlar için ikna ekibi kuruluyor: Sert tedbirler yolda

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vatandaşları aşı yaptırmaya ikna etmek amacıyla evlere yönelik aşılama ekipleri oluşturacaklarını açıkladı. Tedbirler etkili olmazsa Ramazan’dan sonra daha sertleşeceklerinin sinyalini verdi.

BOLD – Ramazan ayına yönelik iki haftalık kısmi kısıtlama kararlarıyla ilgili konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Haziran sonuna kadar 40 yaş üstü herkesi aşılamayı hedefliyoruz” dedi. Hürriyet’e konuşan Koca, şu anda Sinovac, BioNTech ve Sputnik dahil aşı diplomasisini hızlandırdıklarını belirtti. “Toplumsal bağışıklığı arttırmak amacıyla yerli aşı çalışmalarında da son aşamaya geldik. Alınan tedbirlerle birlikte haziran ayında vaka ve ölüm sayılarında gözle görülür gerileme bekliyoruz” diye konuştu. Koca şöyle devam etti:

 • Şayet tedbirlere rağmen düşüş olmazsa haziranda daha sert tedbirler almak zorunda kalırız.
 • Yerli aşıda faz-3 çalışmalarına geçiyoruz.
 • İki ya da üç hafta sonra bu süreci de bitirmiş olacağız.
 • Eylül ayında da aşılamaya başlarız.
 • Nazal aşıda da en fazla üç haftalık süreç var önümüzde.
 • Sağlık çalışanlarının yüzde 14’ü, 65 yaş üstünün yüzde 23.6’sı halen aşı yaptırmadı.
 • Randevusuna gitmeyenler nedeniyle aşılar çöpe gitmedi.
 • Aşı yaptırmayanların ikna edilmesi ve aşı olmalarını sağlamak için ikna ekibi kuracağız.
 • Aile hekimleri öncülüğünde aşı hakkı olup da aşısını yaptırmayanların evlerine gidilerek, aşı olmaları konusunda tavsiyede bulunacağız, teşvik edeceğiz.
 • Böylece aşılarını yaptırmayanların neden aşı olmadıklarını öğreneceğiz.

Okumaya devam et

Politika

Cumhurbaşkanlığı YİK üyesi Yıldırım Akbulut hayatını kaybetti

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde bir süredir tedavi gören YİK üyesi, TBMM eski başkanı ve eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut 86 yaşında hayatını kaybetti.

BOLD – Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi (YİK), TBMM eski başkanı ve eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut, hayatını kaybetti. 86 yaşındaki Akbulut, bir süredir Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi görüyordu.

Akbulut için AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli başta olmak üzere birçok siyasetçi taziye mesajı paylaştı.

ERDOĞAN’DAN TAZİYE MESAJI

Erdoğan, hayatını kaybeden Akbulut için paylaştığı mesajında: “Eski Başbakan ve TBMM Başkanımız, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi, değerli devlet adamı Yıldırım Akbulut’un vefatı bizleri derinden üzdü. Merhum Yıldırım Bey’e Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve milletimize başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun” ifadelerini kullandı.

YILDIRIM AKBULUT KİMDİR

15 Kasım 1935’te Erzincan’da doğan Yıldırım Akbulut, 1989–1991 yılları arasında Başbakanlık ve Anavatan Partisi Genel Başkanlığı görevi yaptı. Akbulut, 1987–1989 ve 1999–2000 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı görevini üstlendi.

Babası PTT memuru olan Akbulut ilkokulu Eskişehir’de, ortaokulu Samsun’da, liseyi ise Erzican’da okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitiren Akbulut bir süre serbest avukatlık yaptı.

Adalet Partisi Erzincan İl Başkanlığı da yapan Akbulut Mayıs 1983’te Anavatan Partisinin (ANAP) kurucuları arasında yer aldı. Akbulut, 1983 Genel Seçimlerinde ANAP Erzincan milletvekili olarak Meclis’e girdi. 26 Ekim 1984 – 6 Eylül 1987 tarihleri arasında Turgut Özal tarafından kurulan 45. Hükumette İçişleri Bakanı olarak yer aldı. 1987 Genel Seçimlerinde tekrar ANAP Erzincan milletvekili olarak Meclis’e girdi ve 1987 yılında yapılan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı seçiminin üçüncü turunda 431 üyeden 250’sinin oyuyla TBMM Başkanı seçildi ve bu görevini 9 Kasım 1989 tarihine kadar sürdürdü.

Turgut Özal’ın 1989 Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin ardından aynı yıl Akbulut başkanlığında 47. Hükumet kuruldu. 17 Kasım 1989’daki ANAP 1. Olağanüstü Kongresi’nde Turgut Özal’dan boşalan Genel Başkanlık koltuğuna Akbulut oturdu.

4 maaşlı ‘hiç’: İbrahim Kalın kimdir

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0