Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Pakistan BM kurallarını ihlal etti, uluslararası koruma altındaki gizli bilgileri Türkiye’ye verdi

Pakistan, Birleşmiş Milletler (BM) kurallarını açık bir şekilde ihlal ederek BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) İslamabad bürosuna koruma statüsü için başvuran ve gizli kalması gereken Türk vatandaşları hakkında gizli bilgileri yasadışı bir şekilde Türkiye’ye ilettiği ortaya çıktı.

BOLD – Türk Dışişleri Bakanlığı diplomatlarının hazırladığı ve bir kopyası Nordic Monitor tarafından ele geçirilen gizli bilgi notuna göre, Pakistanlı yetkililer, Gülen hareketine mensup Türkleri teslim etmek için Ankara ile gizlice anlaştı.

Pakistan hükumeti, Türkiye’ye getirildiklerinde işkence, ölüm ve kötü muamele riski altında bulunan, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) İslamabad bürosuna koruma statüsü için başvuran ve gizli kalması gereken Türk vatandaşları ile ilgili bilgileri BM kurallarını hiçe sayarak Türkiye’ye teslim etti. 

Notta, “BMMYK Pakistan ofisine mülteci statüsü için başvuran 334 FETÖ üyesi ve ailelerinin bir listesi Pakistan makamları tarafından sağlanmıştır” denildiği görülüyor. 

“KESİNLİKLE GİZLİ KALMASI GEREKEN BİLGİLER”

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, mülteci statüsü için başvuranlar hakkında katı bir gizlilik gerektiriyor. BMMYK web sitesinde yayınlanan yönergelere göre, tüm BMMYK personeli, sığınmacılar ve mültecilerden veya bunlarla ilgili olarak alınan bilgilerin gizliliğini sağlamakla yükümlü tutuluyor. Bir bireyin BMMYK’ye kaydolmuş veya onunla iletişim halinde olduğu gerçeği de dahil olmak üzere bu bilgiler gizli tutuluyor.

Birleşmiş Milletler’e bağlı Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin yönergeleri ayrıca kuruluşun başvuru sahibiyle ilgili  menşe ülkeyle iletişime geçmeyeceğini veya herhangi bir bilgiyi paylaşmayacağını açıkça belirtmektedir.

BMMYK PAKİSTAN HÜKUMETİNE BİLGİ VERDİ

Dışişleri Bakanlığı’nın gizli bilgi notundan, BMMYK İslamabad ofisinin gizli bilgileri Pakistan hükümetine aktardığı ve Pakistan hükumetinin de listeyi Türk Büyükelçiliğine teslim ettiği açıkça görülüyor.

Bilgi notuna göre, Pakistan hükümeti üzerindeki baskı, 2013 yılındaki 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmalarının ardından 2014 yılında artmaya başladığı görülüyor.

NAVAZ ŞERİF-ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ

Nota göre, 2016 yılı Eylül ayında BM Genel Kurulu çalışmaları sırasında New York’ta AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile dönemin Pakistan Başbakanı Nevaz Şerif arasında bir anlaşma sağlandığı ifade ediliyor. Bu anlaşmaya göre Şerif, Gülen hareketi tarafından ülkede yeni okul açılmasına ilişkin başvuruları kabul etmeyeceğine dair söz vermiş. Dönemin Pakistan Başbakanı Navaz Şerif ayrıca, Hizmet hareketi ile bağlantılı PakTurk okullarının dört yönetim kurulu üyesinin görevden alındığını ve yerlerine sadık kişilerin getirildiğini ifade etmiş.

“OKULLAR ÇOK POPÜLER OLDUĞU İÇİN AŞAMALI PLAN DEVREYE SOKULMUŞ”

Notta yer alan bilgilere göre, Pakistan hükümeti Türk Büyükelçiliğine, Pakistan’da Hizmet Hareketi’ne bağlı okullar çok popüler olduğundan, okulları aşamalı olarak devralmak ve Türkiye’ye vermek istediğini iletmiş. O dönemde Pakistan’da Hizmet Hareketi’ne ait okullarda kayıtlı 11.000 öğrenci bulunduğu, 1.200 Pakistanlı ve 134 Türk personel istihdam edildiği ifade ediliyor.

Gizli bilgi notuna göre, Pakistan hükumeti tarafından hazırlanan plan, Türk öğretmenlerin oturum izinlerini yenilememek, onları Pakistan’ı terk etmeye zorlamak için resmi ve gayri resmi taktikler kullanmak, geri dönmek isteyenlerin dönüşlerini engellemek ve sığınma başvurularını reddetmeyi içeriyor.

O dönemde Hizmet hareketine mensup 44 kişi ülkeyi terk etmiş. Bazıları ise Pakistan mahkemelerinde hukuki yoldan mücadele etmeye çalışmış ve hükumetin keyfi kararlarına itiraz etmiş.

TÜRK TARAFINA ÖZEL GÖRÜŞMELERDE GÜVENCE VERİLMİŞ

Ancak notta yer alan bilgilere göre, Pakistanlı yetkililer Türk tarafına özel görüşmelerde, yasal prosedürleri devam eden kişilerle ilgili mahkemelerden ne sonuç çıkarsa çıksın Türkiye’ye sınır dışı edilecekleri (deport) konusunda güvence vermişler.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, 11 Temmuz 2016’da Gülen Hareketi’ne karşı eylemleri koordine etmek için kurumlar arası bir toplantı düzenlemiş. Toplantı sonucunda İslamabad Ankara’ya 92 Hizmet Hareketi mensubunun ülkeden ayrıldığını, 266’sının ise ülkede kaldığını bildirmiş.

345 KİŞİ KORUMA STATÜSÜ İÇİN BAŞVURDU

14 Kasım 2016’da Pakistan İçişleri Bakanlığı’nın Türk öğretmenlerin üç gün içinde ülkeyi terk etmesini isteyen duyurusu sonrası 81 aile (toplam 345 kişi), BMMYK İslamabad ofisine keyfi sınır dışı edilmekten korumak ve Pakistan’daki yasal statülerini korumak için 24 Kasım 2016’da koruma statüsü başvurusunda bulunmuş.

Bu başvuru, BMMYK nezdindeki başvurularının incelenmesine kadar bu kişilere Pakistan’da bir yıla kadar yasal ikamet izni sağlıyordu. Bu sürenin daha fazla uzatılma imkanı da bulunuyordu.

İSLAMABAD, ANKARA’YA BAŞVURU LİSTESİNİ VERDİ

Pakistanlı yetkililer, BMMYK’ye koruma statüsü başvurusunda bulunan 334 Gülen Hareketi mensubunun isimlerini Türkiye Büyükelçiliğine verdi. Bunun yanı sıra, Pakistan’dan ayrılan 110 kişilik ayrı bir listeyi de Ankara’ya teslim etti.

Bu 110 kişilik listede, BMMYK’ya başvuran ve yasal prosedürleri devam eden 63 Gülen Hareketi mensubunun da ismi bulunuyordu.

Pakistan ayrıca, uluslararası yükümlülüklerini hiçe sayarak BMMYK’ye koruma statüsü başvurusunda bulunan herkesin bir yıllık gözden geçirme süresi dolmadan sınır dışı edileceğini Ankara’ya iletmiş.

SÜRELERİN UZATILMAYACAĞI GARANTİSİ

2017 yılında Türkiye’nin İslamabad Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, Pakistan hükumetine Türk tarafının beklentilerinin karşılanmadığını dönemin Pakistan başbakanı Şahid Hakan Abbasi ile Pakistan Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Uluslararası Örgütler Dairesi Başkanı Aslam Han ile yaptığı görüşmelerde iletmiş.

Girgin, BMMYK’nin Gülen hareketinden başvuranlar için koruma statüsünü uzatması ihtimaline karşı Pakistan’ı uyarmış. Han, Türk büyükelçisine BMMYK’ye herhangi bir uzatma verilmeyeceğine dair güvence vermiş.

TEHDİTLER SONUÇ VERDİ

Mesut Kaçmaz ve ailesi

Sonunda, Türkiye’nin Pakistan’a yönelik tehditleri sonuç veriyor. 27 Eylül 2017’de Pakistan Terörle Mücadele Dairesi’nden (CTD) sivil polis memurları, PakTurk okullarının eski müdürü Mesut Kaçmaz ile eşi Meral ile o sırada 17 ve 15 yaşındaki iki kızını Lahor’daki apartmanına gece geç saatlerde düzenlenen baskınla yakalıyor. Kaçmaz ve ailesi, Lahor’daki Fortress Stadyumu ve bir askeri üssün yakınında tutulmaya başlanıyor.

BMMYK’nın koruması altında olduğuna dair yasal sığınmacı belgelerine ve Lahor Yüksek Mahkemesi’nin (LHC) Pakistan hükümetini hukuki süreç boyunca sınır dışı etmesini yasaklayan kararına rağmen, Kaçmaz ve ailesi hukuka aykırı bir şekilde 14 Ekim 2017 tarihinde Türk istihbarat yetkililerine teslim edildi.

KÖTÜ MUAMELE, İŞKENCE, TEHDİT…

Türkiye’de mahkeme kayıtlarına yansıyan belgelere göre, Mesut Kaçmaz’a karısı ve iki kızı önünde Türk görevlileri tarafından uçakta başlayan dayak ve tacizler İstanbul’da artarak devam etti. Kaçmaz ve eşine, kendilerini suçlayacak hazır ifadeler imzalatılmaya çalışıldı. Aksi takdirde kızlarının ölümüyle tehdit edildi.

Türkiye sınır dışında muhaliflere baskıda Çin’den sonra ikinci ülke

Analiz

S-400’ün faturası kabarıyor: ABD, Yunanistan’a 1200 zırhlı araç hibe edecek

Türkiye’nin Rusya’ya yaklaşması ve bu ülkeden S-400 alımının Türkiye’ye faturası gittikçe ağırlaşıyor. Türkiye’ye silah alımlarında büyük zorluklar çıkarmaya başlayan ABD, Ege ve Balkanlar’da Yunanistan’ı stratejik ortak ve üs konumuna getirmeye başladı. Washington, ayrıca Atina’ya yaklaşık 1 milyar dolar değerinde bin 200 adet zırhlı araç hibe edecek.

BOLD ANALİZ – 2. Dünya Savaşı’nın sona ermesinden beri Ege’de denge siyaseti izleyen ABD, bu siyaseti son yıllarda terk etmeye başladı. Bu kararında Türkiye’nin Rusya’ya yaklaşarak bu ülkeden S-400 alımı ve NATO içerisinde ‘yaramaz çocuk’ konumuna gelmesi de etkili.

ABD Ordusu, başta Dedeağaç olmak üzere Türkiye’nin ‘burnunun dibinde’ denilebilecek Batı Trakya’daki askeri havaalanlarını ve limanları ‘stratejik askeri üs’ olarak kullanmaya başladı. ABD, Girit’teki Suda Deniz Üssü’ne de büyük önem veriyor.

NATO’nun dev askeri tatbikatı ‘Defender Europe 2021’ için bahar aylarında Dedeağaç’a yüzlerce tank ve binlerce askeri araç getiren ABD Ordusu, bu kez de ‘Atlantic Resolve’ operasyonu için Dedeağaç’a yine binlerce askeri araç, tank ve helikopter yığdı. ABD, kullandığı hava ve deniz üslerinin modernizasyonuna da milyonlarca dolar yatırım yapıyor.

Ayrıca Atina’ya 1 milyar dolar değerinde 1 200 adet M1117 zırhlı araç hibe eden ABD, Yunan Ordusu ile askeri tatbikatları da son zamanlarda iyice sıklaştırdı.

‘DEFENDER EUROPE 2021’ TATBİKATI

NATO’nun, ABD, Balkan ülkeleri ve Doğu Avrupa ülkelerinin katılımıyla Baltık ülkelerinde gerçekleştirdiği ‘Defender Europe 2021’ tatbikatı bahar ve yaz aylarında icra edildi. ABD, tatbikat kapsamında bölgeye son yıllarda yaptığı en büyük yığınağını gerçekleştirdi.

Tatbikat kapsamında Batı Trakya’daki Dedeağaç’a ABD ordusuna ait 110 adet Black Hawk genel maksat helikopteri, 25 adet Apache tipi saldırı helikopteri, 10 adet Chinook ağır nakliye helikopteri ve 400’ü tank bin 800’den fazla askeri araç getirildi.

Tatbikat, doğrudan ABD’den Avrupa’ya konuşlandırılan 20 bin asker ile 1995 yılından beri ABD merkezli kuvvetlerin Avrupa’ya en büyük konuşlandırılması olarak tanımlandı.

Dedeağaç Limanına gelen Amerikan ordusuna ait birlikler, Yunan ordusuyla da ortak askeri tatbikatlar gerçekleştirdi.

‘ATLANTİC RESOLVE’ OPERASYONU

Moskova’ya bağlı güçlerin 2014’te Ukrayna’nın Donbas bölgesini işgal etmesinin ardından, ABD, NATO’nun doğu kanadını güçlendirmek ve caydırıcılığını arttırmak için bölgeye ek askeri birlikler gönderildi. ABD askeri birlikleri rotasyon kapsamında bölgeye konuşlandırılıyor; stratejik intikal ve lojistik faaliyetleri icra ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde dev Amerikan kargo gemisi ARC Independence yüzlerce askeri aracı ve helikopteri Dedeağaç Limanı’na getirdi.

Ancak 2020 yılına kadar Baltık üzerinden yapılan faaliyetler son dönemde Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesinde, Türkiye’nin Edirne sınırına 40 kilometre mesafedeki Dedeağaç’ta yoğunlaşmaya başladı.

Rotasyona tabi tutulan ve Doğu Avrupa ile Balkanlar’da görev yapacak Amerikan askeri birlikleri, ABD’den Dedeağaç Limanı’na ve buradan da ilgili ülkelere gönderiliyor. Bu yıl rotasyona tabi tutulan birlik sayısının geçtiğimiz yıllardan daha fazla olduğu; toplamda 120 helikopter ile aralarında tank, zırhlı araç ve obüslerin de bulunduğu yaklaşık 1 000 askeri aracın 20 Aralık’a kadar Dedeağaç Limanı’na geleceği açıklandı.

ERDOĞAN DEDEAĞAÇ İÇİN ‘CİDDİ MANADA RAHATSIZ EDİCİ’ DEDİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G-20 Zirvesi dönüşü yaptığı açıklamada 30 Ekim’de Roma’da ABD Başkanı Joe Biden’la yaptığı görüşmede ABD’nin Yunanistan’ın Dedeağaç Limanı’nı kullanarak yaptığı askeri sevkiyat konusunu gündeme getirdiğini belirtmiş, “Dedik ki; bu Dedeağaç olayı nedir? Burada böyle bir üssün kurulması bizi, halkımızı ciddi manada rahatsız ediyor” ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan, 11 Kasım’da konuyla ilgili bir soru üzerine ise “Aslında sadece Dedeağaç bir üs değil, Yunanistan’ın kendisi şu anda ABD’nin bir üssü durumuna gelmiştir.” diye konuşmuştu.

Erdoğan’ın “Ciddi manada rahatsız edici” açıklamasına karşın Milli Savunma Bakanlığı (MSB) geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Büyük bir yığınaklanma söz konusu değil, endişe edilecek bir durum yok” mesajı vermişti.

ABD, YUNAN ORDUSUNA 1 200 ZIRHLI ARAÇ HİBE ETTİ

ABD, Yunanistan’la imzaladığı askeri işbirliği anlaşması kapsamında Atina’ya 1 200 adet M1117 zırhlı askeri güvenlik aracı hibe etme kararı aldı. Zırhlı araçların ilk 44 adedi geçtiğimiz günlerde Yunanistan’a ulaştı.

Yunan Ordusu’na teslim edilen 44 adet M1117 askeri güvenlik aracının devir teslim törenine Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos ve ABD’nin Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt da katıldı.

Zırhlı araçların 400 adedinin tesliminin gelecek yıl Şubat ayında tamamlanacağı belirtildi. ABD’nin Atina’ya teslim edeceği toplam 1 200 adet zırhlı aracın değerinin 9700 milyon dolar olduğu belirtildi.

Zırhlı araçların savaş alanlarında kullanılmamış ve mükemmel durumda oldukları, ABD’deki depolarda tutulan ihtiyaç fazlası askeri araçlar olduğu belirtildi.

 

1999 yılında kullanıma giren M1117 zırhlı güvenlik araçları ABD Ordusu tarafından da halen kullanılıyor.

Yüzde 60 eğimli arazide yol alabilen ve 1,5 metrelik engelleri aşabilen zırhlı araçların Ege’deki adalar için ideal olduğu ve Yunan Ordusu’nun harekat kabiliyetini ciddi biçimde artırabileceği belirtiliyor.

ABD-YUNANİSTAN ASKERİ YAKINLAŞMASI

ABD ve Yunanistan, 2019 yılı ekim ayında Savunma İşbirliği Anlaşması’nı genişleterek stratejik savunma ve güvenlik iş birliği alanlarında çalışma kararı almıştı. İki ülke arasındaki işbirliği anlaşması 2020 yılı Ocak ayında Yunanistan Parlamentosu’nda kabul edildi.

Bu anlaşmanın kritik noktalarından birisi, Batı Trakya’daki Dedeağaç şehrinde bulunan askeri üssün ABD’ye tahsis edilmesiydi. Türkiye sınırına yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki Dedeağaç Limanı’nın, Amerikan güçleri tarafından kullanılması kapsamında, limanı 2010 yılından bu yana engelleyen batık bir mavnanın çıkarılması için ABD 2,3 milyon dolar mali yardım taahhüdünde bulunmuştu.

ABD ve Yunanistan tarafından gerçekleştirilen ortak tatbikatlar da son zamanlarda iyice artı

Ayrıca Yunanistan, bu anlaşma ile Larissa, Stefanovikio ve Dedeağaç’taki askeri üs ve tesislerin ABD ve NATO ile daha geniş kapsamlı şekilde kullanımına izin verdi.

ABD, bu kapsamda Larissa Hava Üssü’ne 33,5 milyon dolar yatırım yapacak. İki büyük hangar ve destek binaları inşa edilecek. Böylece üs ABD’nin Avrupa’da değişik görevler için askeri uçaklar bulundurduğu kalıcı ve önemli bir hava üssü konumuna gelecek.

Anlaşma çerçevesinde Girit adasının Suda Körfezi’nde yer alan Amerikan deniz üssündeki altyapı ve diğer imkanların ortak kullanımı da karara bağlandı.

Ayrıca Washington, Larissa’daki (Yenişehir) hava üssüne 14 milyon dolar, Marathi adasındaki üsse ise 6 milyon euro yatırım yapmayı kabul etti.

TRAKYA’DA KONUŞLU TSK’NIN TANK SAYISINDAN FAZLA

Pusula Güvenlik Araştırmaları Topluluğu (PUGAT) yazarı Ömer Dinç de ABD’nin sınırımıza yalnızca 40 kilometre uzaklıkta bulunan Dedeağaç bölgesine yaptığı yığınağın ‘neredeyse Yunan ordusunun envanterinde bulunan miktardaki kadar askeri malzeme’ içeridiğini belirtti.

Dinç, şöyle devam etti: “Mesela yakın zamanda 400 tank getirdiler. Konuyla ilgili olarak basında yer alan haberlerin devamında, bir kısmının diğer üslere kaydırıldığı yazılsa da sayı belirtilmiyor. 400 tank, herhalde Trakya’da konuşlu bulunan TSK’ya ait tank sayısından hem daha fazla hem de daha modern. 400 tankla kalmadılar aynı zamanda taarruz helikopterleri ve diğer zırhlı araçları da Dedeağaç’a getirdiler. Bu gelenlerin envanterini yayınlamayacaklar, ama bunların içerisinde nehir geçiş harekâtında kullanılan araçların olmadığını düşünmek hata olur. Zira Yunanistan’ın her bir yanı nehir! Mesela, Türkiye ile doğal sınırı oluşturan Meriç Nehri.”

Dinç, gelen askeri malzemeden daha önemlisinin de iki ülkenin gerçekleştirdiği ortak tatbikatlar olduğunu belirtti: “Ne kadar silah, araç ve gereç getirdikleri bir nebze önemli olsa da ondan daha önemlisi Yunanistan ile müşterek gerçekleştirilen tatbikatların sıklığı. Son bir yılda, NATO şemsiyesi altında o kadar çok tatbikat yaptılar ki, “Yahu yeter, yorulmadınız mı?” diye sorası geliyor insanın. Tatbikat; ortak veya en koordineli bir şekilde hareket edebilmek için yapılır, ama şimdiye kadar yaptıklarına bakılırsa, neredeyse “yekvücut” oldular.”

Yunan askerleri, AB için çalışan tercümanı dövdükten sonra Türk tarafına bıraktı

Okumaya devam et

Dünya

Merkel, askeri törenle uğurlandı: Veda için seçtiği ‘punk’ şarkı şaşırttı

Almanya Başbakanı Angela Merkel için Perşembe akşamı geleneksel askeri veda töreni düzenlendi. 16 yıl Almanya Başbakanlığı yapan Merkel’in tören için seçtiği müzik eserleri şaşırttı. Seçtiği şarkılardaki sözler ‘Merkel ne mesaj vermek istiyor?’ sorusunu akıllara getirdi.

BOLD – Almanya’da 26 Eylül’de yapılan seçimlerin ardından 16 yıllık Başbakanlık görevini yeni koalisyon hükümeti kurulana dek sürdürecek olan Merkel için perşembe akşamı başkent Berlin’de Alman ordusu Bundeswehr tarafından geleneksel uğurlama seramonisi gerçekleştirildi.

Almanca “Grosser Zapfenstreich” olarak adlandırılan seramoni, ülkenin en yüksek derecedeki askeri töreni anlamına geliyor. Alman ordusu bu töreni görevine veda eden Cumhurbaşkanları, Başbakanlar ve Savunma Bakanları için düzenliyor. Törende ellerinde meşaleler taşıyan üniformalı, savaş miğferli askerler, komandolar ve özel hareket birlikleri adeta bir saat hassasiyetinde işleyen koreografi eşliğinde gösteri gerçekleştiriyor.

BİR İLAHİ, İKİ ŞARKI SEÇTİ

Geçmişi 16’ncı yüzyıla dayanan askeri uğurlama töreninin bir özelliği de uğurlanacak olan devlet görevlisinin seramoni sırasında askeri bando tarafından çalınacak müzik eserlerini önceden belirleyebilmesi.

Angela Merkel’in seramonide çalınmasını istediği “istek parçalar” da bu bağlamda askeri yetkililere iletildi. Ancak Başbakanın istek parçalarının neler olduğu duyanların yüzlerinde bir tebessüm oluşturdu.

67 yaşındaki siyasetçi bir ilahi ve 2 de şarkı seçti. 16 yıl boyunca başbakanlık görevini yürüten deneyimli siyasetçinin seçtiği şarkılar ise dikkat çekti.

TATMİN OLAMIYORUM, HALA KAZANMAK İSTİYORUM

Merkel ekümenik bir ilahi olan “Großer Gott, wir loben Dich” (Büyük Tanrı, seni övüyoruz) adlı eserin yanı sıra, 2002’de vefat eden ünlü şarkıcı ve aktrist Hildegard Knef‘ten de “Für mich solls rote Rosen regnen” (Benim için kırmızı güller yağsın) parçasının çalınmasını istedi.

Başbakan, Knef’in “16 yaşında, sessizce dedim ki / istiyorum, her şeyi ya da hiçbir şeyi” dizeleriyle başlayan şarkıyla kendi yaşamına göndermede mi bulunmak istedi?

Merkel yaşamında elde ettiği birçok başarının ardından 16 yıl boyunca Almanya’nın en güçlü kadını olmayı başardı. Ülkenin ilk kadın başbakanıydı, tüm dünyada saygı ve takdir gördü.

Ve o şarkı şöyle devam ediyor:

“Tatmin olamıyorum

Hala kazanmak istiyorum

Ya her şeyi, ya hiçbir şeyi.

Benim için kırmızı güller yağmalı

Yeni mucizelerle karşılaşmalıyım

Eski halimden uzaklaşıp, yenilenmeliyim.

Beklenenden fazlasına ulaşmalıyım.

İstiyorum, istiyorum.”

Angela Merkel siyasetten emekli olacak. Ancak seçtiği şarkının satırları arasına bakılırsa, 67 yaşındaki deneyimli siyasetçinin henüz arzu ve hayalleri bitmiş değil.

KLASİK MÜZİK HAYRANI MERKEL, PUNK MÜZİĞİ SEÇTİ

Angela Merkel’in seçtiği diğer şarkı da oldukça fazla mesajlar içeriyor. Merkel, Alman punk müzik şarkıcısı Nina Hagen’in “Du hast den Farbfilm vergessen” (Renkli filmi unuttun) şarkısını tercih etti.

Kendi deyimiyle “genelde klasik müzik seven” Merkel bir müzik tutkunu olarak biliniyor.

Merkel gibi bir Doğu Almanyalı olan Nina Hagen, şarkısında sosyalist Doğu Almanya’ya gönderme yaparak, “Artık kimse bize inanmayacak, burası ne kadar güzeldi, haha, haha” diyor.

Nina Hagen de Angela Merkel gibi Doğu Almanya kökenli. Hagen’in 1974’te seslendirdiği bu şarkı da Merkel’in gençlik yıllarına damgasını vurmuş olmalı. O dönemde Doğu Almanya vatandaşlarının neredeyse yarısı bu şarkıyı ezbere bilirdi.

Şarkının şu dizesi ise, “Burada ne kadar güzel olduğuna kimse inanmıyor, ha ha” oldukça dikkat çekici.

30 yıl önce Angela Merkel, o zamanlar Kadın ve Gençlik Bakanı olarak bir televizyon programında Nina Hagen ile karşılaşmıştı.

Programda Merkel ile Hagen, uyuşturucu bağımlılığı üzerine tartışmış, bunun üzerine Hagen Merkel’e “Sizin yalanlarınızdan, ikiyüzlülüğünüzden bıktım” diye çıkışmıştı. Anlaşılan Angela Merkel onu affetmiş.

MERKEL’DEN YENİ HÜKUMETE TAVSİYELER

Angela Merkel törende yaptığı kısa konuşmada, yeni Alman hükümetine ve başbakanı Olaf Scholz’a başarılar diledi.

“Eğer mutsuzluğa, kıskançlığa ve umutsuzluğa kapılmazsak geleceği iyi yapabileceğimize yürekten inanıyorum.” dEDİ.

IMF Başkanı uyardı: Bazı ülkelerde ekonomik çöküş görebiliriz

Okumaya devam et

Dünya

IMF Başkanı uyardı: Bazı ülkelerde ekonomik çöküş görebiliriz

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Georgieva, birçok ülkenin gelecek yıl korkunç bir krizle karşı karşıya kalacağını ve bazı ekonomilerin çökebileceği uyarısında bulundu.

BOLD – Uluslararası Para Fonu IMF’den ülke ekonomileri ile ilgili ürküten uyarı geldi. IMF Başkanı Kristalina Georgieva, birçok ülke ekonomisinin gelecek yıl batabileceği uyarısında bulundu.

BAZI ÜLKELERDE EKONOMİK ÇÖKÜŞ GÖRÜLEBİLİR

Düşük gelirli ülkelerin yaklaşık yüzde 60’ının yüksek risk altında veya borç sıkıntısı içinde olduğuna dikkat çeken Georgieva, “G20 kreditörleri, borç yeniden yapılandırmalarını hızlandırmayı kabul etmedikçe bazı ülkelerde ekonomik çöküş görebiliriz” dedi. Georgieva, G20’deki gelişmiş ekonomileri borç kurtarma girişimlerini genişletmeye ve iyileştirmeye çağırdı.

BATACAK ÜLKELERİN İSİMLERİN AÇIKLAMADI

Hangi ülkelerin krizle karşı karşıya olduğunu belirtmeyen Georgieva, sadece düşük gelirli ülkelerden söz etti. G20’deki gelişmiş ekonomiler, ‘yardım’ programını geçen yıl, yoksul ülkeleri borç ödeme sorunlarıyla karşı karşıya bırakan salgının ortasında açıkladı. G20, DSSI’nin süresini iki kez uzattı, ancak IMF ve Dünya Bankası, kreditörleri artan borç yüküne yardımcı olmak için daha fazlasını yapmaya çağırıyor. Program kapsamında yardım için uygun 73 ülke bulunuyor.

ÜLKELERİN BORÇ YÜKLERİ ARTTI

Dünya Bankası, yoksul ülkelerdeki borç yüklerinin 2020’de yüzde 12 artarak 860 milyar dolara yükseldiğini tahmin ediyor. Şu ana kadar yalnızca Çad, Etiyopya ve Zambiya borç erteleme programına başvurdu ancak onlar da “önemli gecikmelerle” karşı karşıya kaldı.

TÜRKİYE’NİN DE DURUMU PARLAK DEĞİL

Ekonomik olarak kriz yaşayan Türkiye’de değiştirilen Hazine ve Maliye Bakanları ile Merkez Bankaları Başkanları bu soruna çözüm olmadı. Son aylarda hızla artan dolar kuru AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları sonrası 14.05 lira ile rekor tazelerken, Merkez Bankası’ndan rezervleri kalmayan ve 450 milyar dolar borcu bulunan Türkiye’nin uluslararası risk priminin göstergesi olan 5 yıllık CDS’leri ise 525/535 baz puan ile Kasım 2020’den bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

AKP’de ‘Arap Baharı’: Muhalefet fazla iyimser!

Okumaya devam et

Popular

Shares