Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

AKP’nin hayal çöplüğü

Son olarak uzaya çıkma projesini açıklayan 18 yıllık AKP iktidarı halkın karşısına sayısız mega projeyle çıktı. Yerli yolcu uçağı, milli tank, savaş uçağı ve otomobil hayalin ötesine geçemedi. 11 yıl önce duyurulan Erdoğan’ın Çılgın Projesi Kanal İstanbul için 2021’de 1.000 TL ayrıldı.

BOLD – AKP iktidarı 18 yıllık iktidarında büyük heyecan uyandıran projelerle seçmenin karşısına çıktı. Yerli yolcu ve savaş uçakları ile yerli otomobil en çok konuşulan projeler oldu. Ancak aradan geçen zamana karşın hayaller hayata geçirilemedi. Kimi projeler ise çöpe atıldı.

AKP’NİN AYA YOLCULUK PLANI

Açıklanan son büyük proje uzaya gitmek oldu. Detaylar net olarak bilinmiyor. Ancak AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklamasına göre ilk hedef 2023’te aya gitmek. Ardından 2028’de yerli imkanlarla ay yolculuğu yapabilmek. Nihai hedef uzayda egemen güç olabilmek.

Dünyada uzay çalışmalarında ABD ve NASA açık ara önde gözüküyor. NASA, 2024 yılında Mars’a insanlı yolculuk yapılacağını açıkladı. Ay’a iniş amaçlanan Artemis programı için 28 milyar dolara ihtiyaç olduğu açıklandı.

UZAY BÜTÇESİ ELEŞTİRİ KONUSU OLDU

Uzayda söz sahibi olmak isteyen ülkelerin ayırdığı bütçe göz kamaştırıyor. NASA’nın 23 milyar dolar, ESA’nın 6 milyar euro, Rus Uzay Ajansı’nın 1,7 milyar dolar, Alman Uzay Ajansı’nın ise 1,1 milyar dolar bütçesi var. Buna karşın Türkiye Milli Uzay Ajansının bütçesi sadece 5 milyon dolar olarak açıklandı. Bu paranın kaynağı ve bu bütçeyle aya nasıl gidileceği ise henüz bilinmiyor.

TOGG YOLLARA YERLİ VE MİLLİ OLARAK ÇIKABİLECEK Mİ?

AKP, yakın zamanda yerli ve milli araba projesi TOGG ile de büyük umutlar vaat etti. Yerli ve milli olarak tanıtılan TOGG’un fikri mülkiyet hakkı Türkiye’ye ait. Buna karşın aracın tasarımı İtalyanların. Motorun Almanya, bataryanın Çin firması tarafından yapılması planlanıyor. Bununla birlikte fabrikanın montaj hattının Türkiye’de olması bekleniyor. Ancak parçaların nerede üretileceği belirsizliğini koruyor.

Diğer yandan TOGG için Bursa’da fabrikanın temeli atıldı. İnşaattaki son durumdan ise bilgi yok. Buna karşın Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yerli otomobilin 2022 sonunda yollarda olacağını iddia ederek “Bu araçlar 2022’nin sonunda yola çıktığında yerlilik oranı yüzde 51 olacak” dedi.

YERLİ YOLCU UÇAĞI HAVALANAMADI

Daha önce yerli ve milli yolcu uçağı, AKP’nin seçim vaadi olarak gündeme geldi. 2015’te AKP, yolcu uçağı üretimi için imzaları attı. Türkiye’nin 4 yıl içinde ilk yerli yolcu uçaklarına kavuşacağı açıklandı. 2019’a gelindiğinde ortada bir fabrika bile yoktu. Proje sessiz sedasız rafa kaldırıldı.

Buna karşın AKP umutları hep taze tuttu. Yerli savaş uçağının yapılacağı açıklandı. Ancak henüz bir gelişme yok. Yerli helikopter, milli tank gibi projelerin akıbeti de farklı olmadı. Yerli ve milli olarak tanıtımı yapılan ve savunma sanayiinde ön plana çıkan projelerde Türkiye, ithal parçaların montajından öte geçemedi. Yerli motor üretimi de tamamlanamadı.

TEKNOLOJİDE DIŞA BAĞIMLILIK SÜRÜYOR

Türkiye’nin üretip ihraç ettiği İHA, SİHA ve ATAK helikopterlerinde de durum aslında farklı değil. AKP her ne kadar üretim ve satışların reklamını yapsa da motor başta olmak üzere hayati öneme sahip birçok parça hala yabancı ülkelerden tedarik ediliyor.

DOĞALGAZ VE PETROL HABERLERİ HEP PRİM YAPTI

AKP seçmenini heyecanlandıran bir başka gelişme ise doğalgaz bulunduğu iddiası oldu. İlk önce Doğu Akdeniz’de ve Karadaniz’de yapılan sondajların büyük umut vaat ettiği açıklandı. Ardından Karadeniz’de, Türkiye’nin onlarca yıl boyunca enerji ihtiyacını karşılayacak milyarlarca metreküp doğalgaz bulunduğu müjdelendi. Ancak aradan geçen yaklaşık 6 ay içinde üretim ve kullanım noktasında kamuoyuna açıklanan ciddi bir gelişme yaşanmadı.

Pahalı akaryakıtta rekor üzerine rekor kıran AKP iktidarı petrolde de benzer bir politika uyguladı. Petrol bulunduğu haberleri zaman zaman gazetelerde manşete taşındı. AKP’nin iktidar olduğu dönem için medya taraması yapan gazeteci Deniz Zeyrek, 30’un üzerinde ‘petrol bulundu’ haberi gördüğünü yazdı. Ancak ortada hala bir üretim yok.

ÇILGIN PROJEYE 1000 TL BÜTÇE

Erdoğan’ın çılgın proje olarak tanıtımını yaptığı ve her fırsatta en büyük hayali olduğunu söylediği Kanal İstanbul projesinde de AKP hüsran yaşadı. Resmi Gazete’de yayımlanan 2021 Yılı Yatırım Programı’nda Kanal İstanbul Projesi’nin “Bağlantı Yolları, Etüt, Proje ve Yapımı” için sadece ‘bin’ lira bütçe ayrıldı. 11 yıl önce duyurulan proje hala başlamadı.

VATANDAŞIN CEBİNDEN 5’Lİ ÇETE’YE

AKP’nin ‘ödeme garantili proje’leri ise vatandaşı vurdu. Yollar, köprüler, hastaneler ve havalimanları sözleşmelerdeki müşteriyi bulamadı. Ancak olmayan müşterilerin parası hazineden firmalara ödenmeye devam etti. Aslan payını ise kamuoyunda 5’li çete olarak anılan müteahhitlik firmaları aldı.

ENFLASYON YÜZDE 15’E DAYANDI

AKP’nin hayallerine karşın 2021’de halkın gerçekleri oldukça farklı. 2020’yi zamlarla kapatan Türkiye, 2021’e de zamlarla başladı. Rakamları eleştirilen Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bile enflasyonu yüzde 14,97 olarak açıkladı. 2020’nın gıda enflasyonu ise yüzde 21 seviyesinde.

Ekonomik problemler ve zamların ardından özellikle dar gelirli vatandaşın alım gücü daha da düştü. Son dönemlerde özellikle sosyal medyada çok sayıda, çöpten yiyecek toplayan halk görüntüsü paylaşıldı. İktidara yakın Takvim gazetesi market arabasının nasıl daha ucuza doldurulacağını manşetinden haber yaptı.

FATURALAR ÖDENEMEYİNCE ELEKTRİK VE DOĞALGAZ KESİLDİ

Son üç yılda elektrik faturası yüzde 70-80 oranında arttı. Doğalgaza da yılın ilk iki ayında 2 kez zam geldi. Sonuçta geçen yılın ilk 9 ayında 2.6 milyon abonenin elektriği, 600 bin abonenin ise doğalgazı kesildi. 53 bin 840 elektrik abonesi ile 123 bin 657 doğalgaz abonesi hakkında, faturalarını ödeyemediği için yasal işlem başlatıldı.

RAKAMLAR KANDIRIYOR MU?

TÜİK, her ay açıkladığı rakamlarda işsizliği düşürmeyi başardı. Uzmanlara göre TÜİK’in hesaplama yöntemi gerçek işsizlik rakamını yansıtmıyor. Örneğin TÜİK’in Ekim ayı rakamlarına göre işsizlik 391 bin kişi azalarak yüzde 12,7’ye geriledi. Ancak TÜİK’in rakamlarını yorumlayan DİSK’e göre gerçek işsizlik Ekim’de yüzde 27 oldu.

Rakamlara göre iş bulmak bir yana iş bulma umudu bile azaldı. İstatistiklere göre son bir yılda iş bulma ümidini yitirenlerin sayısı 2,3 kat arttı. İŞKUR verilerine göre Türkiye genelinde bir milyon 500 kişi umudu olmadığı için artık iş aramıyorken İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı da son bir yılda yüzde 19,3 azaldı.

EKONOMİ ALARM VERİYOR

AKP’nin çizdiği pembe tabloya rağmen esnaf da adeta kan ağlıyor. İddiaları yalanlayan Erdoğan “Bazı dostlar, diyorlar ki dükkânlar kapanıyor, şirketler kapanıyor. Kapanan falan yok” dese de gerçekler farklı. TOBB verilerine göre, ülke genelinde 2020’de 24 bin 136 ticari işletme kapandı. İstanbul Ticaret Odasının rakamlarına göre İstanbul’da 20 bin işletme, Ankara Ticaret Odasının rakamlarına göre ise Başkentte 15 bin işletme kepenk kapattı.

Pandemiyle birlikte eğitimdeki tablo biraz daha ağırlaştı. Milli Eğitim Bakanlığının rakamlarına göre 7,7 milyon öğrenci tableti ya da bilgisayarı olmadığı için telefonla ders dinliyor. Yine MEB’e göre 12 milyon 459 bin 347 öğrenci EBA’yı aktif olarak kullandı. Ne var ki mevcut 18 milyon 240 bini aşkın öğrenci var. Yani 6 milyona yakın öğrenci EBA’yı hiç kullanmadı.

Gündem

Nerde lan atlar!

TİP Genel Başkanı Erkan Baş’ın Meclis’te çekilen öfkeli bir fotoğrafı, kayıp atlarla ilgili hesap soran bir  paylaşımda kullanılınca sosyal medyada viral oldu.

BOLD – İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB), MHP’li Hatay Dörtyol Belediyesine hibe ettiği ve güvenlik amacıyla çip de taktığı 50 at kayıplara karıştı.

KRT televizyonu muhabiri Çağdaş Ulus, Dörtyol’daki dere kenarlarında kesik at başları bulunduğuna ilişkin canlı yayında bilgi paylaştı.

Olayın ardından partisinden istifa ettiğini açıklayan Belediye Başkanı Fadıl Keskin atların sucuk yapıldığı iddialarını da yalanladı.

KAYMAKAMLIK SORUŞTURUYOR

Keskin açıklamasının devamında: “İnsanların attan sucuk yapmaya ihtiyacı yok. Atları teslim ettiğimiz kişi atları elinden kaçırdı. Kaymakamlık da bunu soruşturuyor” ifadelerini kullandı.

Açıklamalar kamuoyunu tatmin etmedi. Sosyal medyada konuyla ilgili pek çok paylaşım yapıldı. Yapılan paylaşımlarda atların akıbetinin bir an önce ortaya çıkarılması istendi.

Öte yandan sosyal medyada esprili bir paylaşım viral oldu. Milletvekillerinin kavga ettiği bir ana ilişkin çekilen fotoğrafın kullanıldığı paylaşım yüzlerce beğeni aldı. TİP Genel Başkanı Erkan Baş’ın AKP sıralarına yönelik tepkisinin yer aldığı fotoğraf “Nerde lan atlar” notuyla paylaşıldı.

https://mobile.twitter.com/ataegemenc/status/1384457062923472905

Erdoğan bu durumda ne kadar sertleşecek

Okumaya devam et

Gündem

Ünlü ekonomist Özgür Demirtaş AKP’li trole 2 katını teklif etti

Ünlü ekonomist Özgür Demirtaş’tan, kendisini para karşılığı hedef almakla suçladığı AKP’li sosyal medya kullanıcısına “2 katını vereyim susun” teklifi geldi.

BOLD – Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı ekonomist Özgür Demirtaş’ın AKP’li bir sosyal medya kullanıcısına verdiği cevap olay oldu.

Sosyal medyada Bekir Tiryaki adlı AKP’li kullanıcı son paylaşımında ekonomist Özgür Demirtaş’ı hedef aldı. Tiryaki paylaşımında, “Yol, köprü, havalimanı, hastane, adliye sarayları.. Medeniyettir, gelişmişliktir. Bütün bunlara ticari kaygıyla bakan Özgür Demirtaş kafalı profesörler olduğu için bir adım ileri gidememiştik. Erdoğan yaptı! Demirtaş gibilere rağmen yaptı. Tepe tepe kullanıp 7/24 küfrediyorlar” ifadelerini kullandı.

İKİ KATINI VEREYİM SUSUN

Adının paylaşımda geçmesine tepki gösteren Demirtaş ise, “Bekir bey: Bana her gün yalan ve iftira ile saldırmak için ayda ne kadar alıyorsunuz? İki katını vereyim susun” diyerek cevap verdi.

AKP’li hesaba para karşılığı susmasını teklif eden Demirtaş’a takipçilerinden destek yağdı.

https://mobile.twitter.com/BekirTiryakii/status/1384565304299302914

Okumaya devam et

Gündem

Erdoğan bu durumda ne kadar sertleşecek

Ramazan öncesi yeni koronavirüs önlemlerini açıklayan Erdoğan, yeni kısıtlamalar etkili olmazsa ‘çok sert uygulamalara’ başvuracaklarını söyledi. Son toplantıdan bu yana vaka sayılarında patlama yaşandı. Bir çok ilin yoğun bakım ünitelerinde sıkıntılar baş gösterirken, İstanbul ve Ankara’da sağlık hizmetleri durma noktasına geldi. Artık herkes Erdoğan’ın atacağı sert adımları merak ediyor.

BOLD – Ramazan arifesi gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kısıtlama saatinin 2 saat daha uzatıldığını açıkladı. Seyahatler, lokanta ve restoranlarla 65 yaş üzeri vatandaşlar için yapılan yeni düzenlemeleri de aktaran Erdoğan: “İki haftalık dönemde hedeflediğimiz oranda iyileşmeyi temin edemezsek devamında çok daha sert uygulamaların gelmesi kaçınılmaz hale gelecek” dedi.

Kararlara, Erdoğan’ın nakdi destek ve tam kapanma açıklaması bekleyen vatandaşlardan tepki geldi. Sağlık Bakanlığının açıkladığı veriler, bir haftadır önlemlerin hiçbir işe yaramadığını gözler önüne serdi.

BİR GÜNDE 61 BİN YENİ VAKA

Bugün açıklanan verilere göre, son 24 saatte 346 kişinin yaşamını yitirdi, yapılan testler sonucu da 61 bin 28 kişi daha koronavirüse yakalandı.

YOĞUN BAKIMLAR ALARM VERİYOR

Ağır hasta sayıları son bir ay içinde yüzde 100 arttı. Son koronavirüs dalgasının öncekilerine benzemediğini belirten Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel: “Genç hastalar, daha fazla doku tahribiyle geliyor. Virüs silah değiştirdi. Çocuk hastalarımız da artıyor. Yoğun bakımlar alarm veriyor. Lütfen herkes artık bir adım geri dursun, seferberlik varmış gibi kurallara riayet etsin. 15 gündür kırmızı alarm çanları çalıyor. Yoğun bakımlar hastanelerin sigortasıdır, tamamen dolduğu an o sigortayı kaybedersiniz ve sistem kilitlenir” uyarısında bulundu.

ANKARA VE İSTANBUL’DA DURUM VAHİM

Ankara’da koronavirüs yoğun bakımlarının yüzde 100’e yakın dolduğu, koridorlarda hasta bakıldığı öğrenildi. Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yeni yoğun bakım servisi açılırken şehir hastanesi nedeniyle kapatılan Numune Hastanesi yine salgın için devrede.

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın haberine göre, Ankara Şehir Hastanesi’nin 4 olan yoğun bakım servisi sayısı 8’e çıkarılırken Yüksek İhtisas Hastanesi’nin yeniden açılması için girişimlerde bulunuldu.

Bazı hastanelerde ise açılan yoğun bakımlardaki hastaların durumunun imkân olmadığı için merkezi monitörden izlenemediği bu nedenle hemşire ve hekimlerin giriş çıkış yaparak hastaları kontrol ettiği kaydedildi.

HASTANE ARANIYOR

İstanbul’da da, yoğun bakımda doluluk oranı yüzde 70-80 civarında. Normal sevis yataklarının koronavirüs için ayrıldığı, acilde sedyede bekleyenler için başka hastanelerde yer bulunmaya çalışıldığı kaydedildi.

Yeşilköy ve Sancaktepe’ye açılan pandemi hastaneleri tamamen doldu. Kamu hastanelerinde ise doluluk nedeniyle yeni servisler açılmaya çalışıldığı ancak açılan servislerin de hemen dolduğu kaydedildi. Hastaların acillerde bekletildiği belirtildi.

Erdoğan’ın gelecek Kabine Toplantısı sonrası tam kapanma ve ‘çok daha sert uygulamalar’ konusundaki kararı merakla bekleniyor.

Erdoğan’ın pişkinlikleri

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0