Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Gelecek hayali kuramayan gençler intihara sürükleniyor

İstanbul’da 25 yaşındaki karı kocanın intiharları Türkiye’de kendine gelecek göremeyen gençlerin intiharlarını yeniden gündeme getirdi. Son aylarda geleceğe yönelik hayal bile kuramadığını belirtip intihar eden gençlerin sayısı arttı.

BOLD – İstanbul Zeytinburnu’nda 25 yaşındaki Demir çifti, 1,5 yaşlarındaki çocuklarını ablasına bırakıp intihar etti. Demir çiftinin ekonomik sıkıntı yaşadıkları, sorunlarına çare bulamadıkları için intiharı seçtiklerini öne sürüldü.

“HAYAL BİLE KURAMIYORUM”

İstanbul Zeytinburnu’nda Elvan – Enver Demir çiftinin intiharları son aylarda artan genç intiharlarını yeniden gündeme getirdi. Pandemi döneminde Kocaeli’nin Darıca ilçesinde Furkan Celep (18) isimli genç, bir araba, bir ev veya herhangi bir şey uğruna yıllarını harcamak istemediğini, iş hayatının kendisine çok yorucu geldiğini ifade edip kayalıklardan atlayarak intihar etti. Çanakkale Gelibolu’da da işsiz kalan fırıncı ustası Abdullah Kiriş(28), hayattan bir beklentisi kalmadığını, hayal bile kuramadığını belirtip sokak ortasında intihar etti.

5 MİLYON GENÇ İŞSİZ

Pandemi döneminde milyonlarca çalışan işini kaybetti, ancak işten atılmanın yasak olması nedeniyle bu resmi rakamlara yansımadı. Bu süreçte iş bulma ümidini kaybedip iş aramayı bırakanların sayısı ise TÜİK’e göre 2 milyona yaklaştı. İşsizlikten en çok etkilenenler ise gençler. TÜİK’e göre 15-34 yaş arasında 2 milyon 429 bin genç işsiz. Ümidini yitiren, yeni başvuru yapmayan ve yalnızca mevsimlik çalışanlar da eklendiğinde gençler arasındaki işsiz sayısı 5 milyona yaklaşıyor.

BORÇLAR İÇİNDEN ÇIKILMAZ HAL ALDI

Pandemi başlangıcından beri Türkiye, diğer ülkelerin aksine halkına yardım yerine borçlandırma yolunu seçti. Salgının başladığı geçen yıl mart, nisan ayında 920 bin, mayısta 699 bin kişi ilk defa ihtiyaç kredisi kullandı. Bu rekor artış bireysel kredi borcu bulunan kişi sayısının bir yılda 2.4 milyon artarak 33.9 milyon kişiye ulaşmasına yol açtı. Bireysel kredi türlerinde en büyük artış hacmi ihtiyaç kredilerinde görüldü. Bankacılık sektörünün kullandırdığı ihtiyaç kredisi hacmi 2020’de yüzde 49 artışla 385 milyar liraya ulaştı. Daha önce kredi kartı ile alışveriş yapabilen çok sayıda halk artık ekmeğini bile mahalle bakkalına yazdırarak alabiliyor.

“SALGINDA SADECE 100 MÜZİSYEN İNTİHAR ETTİ” İDDİASI

2020 yılına ait resmi intihar verileri henüz açıklanmadı. Ancak artan intihar olayları, pandemi döneminde daha da sık gündeme geldi. Sadece sanat dünyasında yüzlerce kişinin intihara teşebbüs ettiği iddiası 2020 yılında günlerce konuşuldu. CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, koronavirüs kısıtlamalarından sonra 100 müzisyenin intihar ettiğini öne sürdü.

AKP DÖNEMİNDE KAYITLARA GİREN İNTİHAR SAYISI ARTTI

AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılından salgın öncesine kadar Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı, kayıtlara giren intihar sayısının her geçen yıl artması dikkat çekti. TÜİK verilerine göre 2002 yılından son intihar verisinin açıklandığı 2019 yılına kadar olan resmi rakamlar şöyle:

2002: 2 bin 301
2003: 2 bin 705
2004: 2 bin 707
2005: 2 bin 763
2006: 2 bin 829
2007: 2 bin 793
2008: 2 bin 816
2009: 2 bin 898
2010: 2 bin 933
2011: 2 bin 677
2012: 3 bin 287
2013: 3 bin 252
2014: 3 bin 169
2015: 3 bin 246
2016: 3 bin 193
2017: 3 bin 168
2018: 3 bin 342
2019: 3 bin 405

ABD’li senatörlerin Biden’a gönderdiği mektuba AKP, CHP, MHP ve İyi Parti yanıt verdi

 

Gündem

AKP’li belediyenin Almanya’ya gönderdiği 43 genç geri dönmedi

Çevre eğitimi almak üzere Almanya’nın Hannover şehrine giden 43 kişi Almanya’da kalmaya karar verdi. Malatya Yeşilyurt Belediyesi’nin projesi kapsamında giden gençlerin neden dönmediğinin araştırılması için müfettiş görevlendirildi.

BOLD – AKP’li Yeşilyurt Belediyesi’nin ‘Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek Projesi’ için yurt dışına gönderdiği 45 kişiden 43’ü geri dönmedi. Sözcü gazetesinden Evren Demirbaş’ın haberine göre, Malatya’da AKP’li Yeşilyurt Belediyesi’nin nisan ayı meclis toplantısında 2020 faaliyet raporu görüşüldü.

CHP’li Meclis Grup Başkanvekili Günnur Tabel, 15-27 Eylül 2020 arasında Malatya Kişisel Gelişim Dünyası Derneği üyelerinin ‘Çevreye Duyarlı Bireyler Yetiştirmek’ projesi kapsamında Almanya’ya gönderildiğini, ancak gönderilen 45 kişiden 43’ünün geri dönmediği açıkladı.

Tabel, “Hizmet pasaportu ve vize alan bu kişilerin neden geri dönmediğine dair tek bir bilgiye sahip değiliz. Dernek yönetimi farklı açıklamalarda bulunuyor, herkes olayın iç yüzünü öğrenmek istiyor. Nedense başkanımız hâlâ susuyor, bu olayın açıklığa kavuşmasını istiyoruz. Bu olaya meclisi kim alet etti, kimler götürüldü, amacı neydi? Bunları öğrenmek hem meclis üyelerinin hem Yeşilyurt halkının hakkıdır.” dedi.

Olayın araştırılması için ise mülkiye başmüfettişi görevlendirildiği öğrenildi.

Okumaya devam et

Gündem

Sedat Peker’in ipini kim, neden, nasıl çekti?

Organize Suç Örgütü lideri Sedat Peker ve adamlarına yönelik operasyonda 63 kişi gözaltına alındı. Erdoğan rejiminin ‘yerli ve milli mafya’sı Sedat Peker’in ipini kim, neden çekti?

BOLD – Gazeteci-yazar Adem Yavuz Arslan Sedat Peker’in evine ve adamlarına yapılan operasyonları Youtube kanalında değerlendiriyor. Sedat Peker’in ipini kim, neden çekti? Alaattin Çakıcı bu işin neresinde? Hükümet içindeki çatlakların bu işte etkisi oldu mu? Süleyman Soylu’nun rolü nedir? Erdoğan rejimi, Peker’in ipi çekerek uluslararası arenada gelmekte olan bir dosyadan mı kurtulmaya çalışıyor?

Sedat Peker’in eşi: Kızımın odasına silahla girdiler özel harekat polisi eğitilmeli

Okumaya devam et

Gündem

Avukatlık yaptırılmayan Viyan, kokain bağımlısı Kürşat’a karşı

BOLD – Ankara Hukuk Fakültesini garsonluk yaparak tamamlayan ama HDP’nin eylemlerine katıldığı için avukatlık yaptırılmayan Viyan Zabel Kınalı ile uyuşturucu kullanırken görüntüleri ortaya çıkan AKP’li Kürşat Ayvatoğlu… İki gencin hikayesi aslında Türkiye’nin hikayesi…

Gazeteci Cevheri Güven Youtube kanalında yorumluyor: “Biri ülkenin en iyi okullarından birini bitirmiş ama başına olmadık işler getirilmiş; diğeri alabildiğine eğitimsiz ve lümpen ama yürü ya kulum olmuş. İkisinin hikayesi, ülkeyi anlamak için eşsiz iki insan hikayesi veriyor bize.”

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0