Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Hainler Mezarlığı, Kadir Topbaş ve Gökhan Açıkkollu: ‘Adil bir mahkemede hesap günü’

İşkence gördüğü Vatan Emniyet’te hayatını kaybeden Gökhan Açıkkollu ile 15 Temmuz sonrası Hainler Mezarlığı kurulması talimatı veren ve bugün törenle toprağa verilen Topbaş’ın adı bu mezarlıkta kesişti.

BOLD – KHK’lı öğretmen Gökhan Açıkkollu 15 Temmuz sonrası gözaltına alındığı İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün bodrum katındaki C-3 Nezarethanesinde 5 Ağustos 2016 tarihinde, can çekişerek hayatını kaybetti.

Adli Tıp Uzmanı Şebnem Korur Fincancı imzasını taşıyan rapora göre, Gökhan Açıkkollu işkence ve şeker ilaçlarının verilmemesi gibi bir dizi nedenden dolayı nezarethanede kalp krizi geçirdi.

Ölümünden kısa bir süre sonra Gökhan Açıkkollu’nun suçsuz olduğu ve görevine iade edilmesi gerektiğine ilişkin kararı basına sızdı.

Sadece bu kararı değil, Açıkkollu’nun nezarethane görüntüleri de basına sızdı. Görüntülerde kalp krizi geçiren Açıkkolu’ya nezarethanedekilerin uyarılarına rağmen uzun süre müdahale edilmediği görülüyor.

Ölümünün ardından ailesi işkencecilerden şikayetçi oldu. Ancak savcılık “kovuşturmaya gerek yoktur” kararıyla işkence soruşturmasını kapattı.

VALİ: TOPBAŞ AYRIMCILIK NEDİR BİLMEDİ

Koronavirüse yakalanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski başkanlarından Kadir Topbaş (75) tedavi gördüğü hastanede dün hayatını kaybetti. Topbaş, 16 Kasım 2020 tarihinden bu yana hastanede tedavi görüyordu.

Bugün toprağa verilen Topbaş için ilk tören, 1999-2003 yılları arasında başkanlığını yaptığı Beyoğlu’nda Belediyesi’nde düzenlendi. Topbaş’ın cenazesi daha sonra, İBB’nin Saraçhane’deki yerleşkesinin bahçesinde kurulan çadıra getirildi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya törende yaptığı konuşmada, “Kadir ağabeyimiz o güzel tebessümü ile gönüllerimize her zaman cila çekmiştir. Tebessümü hepimizi kuşatmıştır, ayrımcılık nedir bilmeden hizmet etmiştir” dedi.

Topbaş, Erdoğan’ın da katıldığı cenaze namazının ardından Fatih Camii Haziresi’nde toprağa verildi.

HAİNLER MEZARLIĞI FİKRİ

Topbaş ve Açıkkollu isimlerinin kesiştiği yer ise ‘Hainler Mezarlığı oldu. 15 Temmuz sonrası düzenlenen etkinliklerin birinden kalabalığa seslenen o dönemin İBB Başkanı Topbaş, hayatını kaybeden Cemaat mensupları için İBB Mezarlık Müdürlüğü tarafından Pendik’e yapılan ‘Hainler Mezarlığı’na gömülmeleri fikrini ortaya attı.

AÇIKKOLLU AİLESİNİN MEZARLIK MÜCADELESİ

Yaşadıkları büyük acıyı yüreklerine gömen Açıkkollu ailesi, çocuklarının cenazesinin Topbaş’ın icat ettiği Hainler Mezarlığına gömülmesini engellemek için mücadele etmek zorunda kaldı.

O anları eşi Mümine Açıkkollu şöyle anlattı: “Cenazeyi teslim almak istediğimizde İstanbul’a defnedecekseniz teslim etmeyeceğiz ve hiçbir dini gerekliliği yerine getirmeden ceset torbasıyla Pendik’teki Hainler Mezarlığına defnedeceğiz dediler. Bu duruma itiraz ettim, eşimin ifadesinin bile alınmadığını, suçlu ilan edilemeyeceğini söyledim.”

Adli Tıp’tan cenazeyi almayı başaran aileye, İBB bir tabutu bile çok gördü. Cenaze, ailenin girişimleri sonrası standart dışı bir tabut ile defnedileceği Konya’ya taşındı.

DEĞER MİYDİ KADİR ABİ?

Yazar Veysel Ayhan Tr724’deki ‘Değer miydi Kadir abi’ başlıklı yazısında bugün toprağa verilen Hainler Mezarlığı fikrinin babası Topbaş ve Açıkkolu için şu ifadeleri kullandı: “Gün adil bir mahkemede hesaplaşma günü.”

İşkenceyle öldürülen KHK’lı Gökhan Açıkkollu Belgeseli: Kırık Gözlük

 

Gündem

Nerde lan atlar!

TİP Genel Başkanı Erkan Baş’ın Meclis’te çekilen öfkeli bir fotoğrafı, kayıp atlarla ilgili hesap soran bir  paylaşımda kullanılınca sosyal medyada viral oldu.

BOLD – İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB), MHP’li Hatay Dörtyol Belediyesine hibe ettiği ve güvenlik amacıyla çip de taktığı 50 at kayıplara karıştı.

KRT televizyonu muhabiri Çağdaş Ulus, Dörtyol’daki dere kenarlarında kesik at başları bulunduğuna ilişkin canlı yayında bilgi paylaştı.

Olayın ardından partisinden istifa ettiğini açıklayan Belediye Başkanı Fadıl Keskin atların sucuk yapıldığı iddialarını da yalanladı.

KAYMAKAMLIK SORUŞTURUYOR

Keskin açıklamasının devamında: “İnsanların attan sucuk yapmaya ihtiyacı yok. Atları teslim ettiğimiz kişi atları elinden kaçırdı. Kaymakamlık da bunu soruşturuyor” ifadelerini kullandı.

Açıklamalar kamuoyunu tatmin etmedi. Sosyal medyada konuyla ilgili pek çok paylaşım yapıldı. Yapılan paylaşımlarda atların akıbetinin bir an önce ortaya çıkarılması istendi.

Öte yandan sosyal medyada esprili bir paylaşım viral oldu. Milletvekillerinin kavga ettiği bir ana ilişkin çekilen fotoğrafın kullanıldığı paylaşım yüzlerce beğeni aldı. TİP Genel Başkanı Erkan Baş’ın AKP sıralarına yönelik tepkisinin yer aldığı fotoğraf “Nerde lan atlar” notuyla paylaşıldı.

https://mobile.twitter.com/ataegemenc/status/1384457062923472905

Erdoğan bu durumda ne kadar sertleşecek

Okumaya devam et

Gündem

Ünlü ekonomist Özgür Demirtaş AKP’li trole 2 katını teklif etti

Ünlü ekonomist Özgür Demirtaş’tan, kendisini para karşılığı hedef almakla suçladığı AKP’li sosyal medya kullanıcısına “2 katını vereyim susun” teklifi geldi.

BOLD – Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı ekonomist Özgür Demirtaş’ın AKP’li bir sosyal medya kullanıcısına verdiği cevap olay oldu.

Sosyal medyada Bekir Tiryaki adlı AKP’li kullanıcı son paylaşımında ekonomist Özgür Demirtaş’ı hedef aldı. Tiryaki paylaşımında, “Yol, köprü, havalimanı, hastane, adliye sarayları.. Medeniyettir, gelişmişliktir. Bütün bunlara ticari kaygıyla bakan Özgür Demirtaş kafalı profesörler olduğu için bir adım ileri gidememiştik. Erdoğan yaptı! Demirtaş gibilere rağmen yaptı. Tepe tepe kullanıp 7/24 küfrediyorlar” ifadelerini kullandı.

İKİ KATINI VEREYİM SUSUN

Adının paylaşımda geçmesine tepki gösteren Demirtaş ise, “Bekir bey: Bana her gün yalan ve iftira ile saldırmak için ayda ne kadar alıyorsunuz? İki katını vereyim susun” diyerek cevap verdi.

AKP’li hesaba para karşılığı susmasını teklif eden Demirtaş’a takipçilerinden destek yağdı.

https://mobile.twitter.com/BekirTiryakii/status/1384565304299302914

Okumaya devam et

Gündem

Erdoğan bu durumda ne kadar sertleşecek

Ramazan öncesi yeni koronavirüs önlemlerini açıklayan Erdoğan, yeni kısıtlamalar etkili olmazsa ‘çok sert uygulamalara’ başvuracaklarını söyledi. Son toplantıdan bu yana vaka sayılarında patlama yaşandı. Bir çok ilin yoğun bakım ünitelerinde sıkıntılar baş gösterirken, İstanbul ve Ankara’da sağlık hizmetleri durma noktasına geldi. Artık herkes Erdoğan’ın atacağı sert adımları merak ediyor.

BOLD – Ramazan arifesi gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kısıtlama saatinin 2 saat daha uzatıldığını açıkladı. Seyahatler, lokanta ve restoranlarla 65 yaş üzeri vatandaşlar için yapılan yeni düzenlemeleri de aktaran Erdoğan: “İki haftalık dönemde hedeflediğimiz oranda iyileşmeyi temin edemezsek devamında çok daha sert uygulamaların gelmesi kaçınılmaz hale gelecek” dedi.

Kararlara, Erdoğan’ın nakdi destek ve tam kapanma açıklaması bekleyen vatandaşlardan tepki geldi. Sağlık Bakanlığının açıkladığı veriler, bir haftadır önlemlerin hiçbir işe yaramadığını gözler önüne serdi.

BİR GÜNDE 61 BİN YENİ VAKA

Bugün açıklanan verilere göre, son 24 saatte 346 kişinin yaşamını yitirdi, yapılan testler sonucu da 61 bin 28 kişi daha koronavirüse yakalandı.

YOĞUN BAKIMLAR ALARM VERİYOR

Ağır hasta sayıları son bir ay içinde yüzde 100 arttı. Son koronavirüs dalgasının öncekilerine benzemediğini belirten Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel: “Genç hastalar, daha fazla doku tahribiyle geliyor. Virüs silah değiştirdi. Çocuk hastalarımız da artıyor. Yoğun bakımlar alarm veriyor. Lütfen herkes artık bir adım geri dursun, seferberlik varmış gibi kurallara riayet etsin. 15 gündür kırmızı alarm çanları çalıyor. Yoğun bakımlar hastanelerin sigortasıdır, tamamen dolduğu an o sigortayı kaybedersiniz ve sistem kilitlenir” uyarısında bulundu.

ANKARA VE İSTANBUL’DA DURUM VAHİM

Ankara’da koronavirüs yoğun bakımlarının yüzde 100’e yakın dolduğu, koridorlarda hasta bakıldığı öğrenildi. Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yeni yoğun bakım servisi açılırken şehir hastanesi nedeniyle kapatılan Numune Hastanesi yine salgın için devrede.

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın haberine göre, Ankara Şehir Hastanesi’nin 4 olan yoğun bakım servisi sayısı 8’e çıkarılırken Yüksek İhtisas Hastanesi’nin yeniden açılması için girişimlerde bulunuldu.

Bazı hastanelerde ise açılan yoğun bakımlardaki hastaların durumunun imkân olmadığı için merkezi monitörden izlenemediği bu nedenle hemşire ve hekimlerin giriş çıkış yaparak hastaları kontrol ettiği kaydedildi.

HASTANE ARANIYOR

İstanbul’da da, yoğun bakımda doluluk oranı yüzde 70-80 civarında. Normal sevis yataklarının koronavirüs için ayrıldığı, acilde sedyede bekleyenler için başka hastanelerde yer bulunmaya çalışıldığı kaydedildi.

Yeşilköy ve Sancaktepe’ye açılan pandemi hastaneleri tamamen doldu. Kamu hastanelerinde ise doluluk nedeniyle yeni servisler açılmaya çalışıldığı ancak açılan servislerin de hemen dolduğu kaydedildi. Hastaların acillerde bekletildiği belirtildi.

Erdoğan’ın gelecek Kabine Toplantısı sonrası tam kapanma ve ‘çok daha sert uygulamalar’ konusundaki kararı merakla bekleniyor.

Erdoğan’ın pişkinlikleri

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0