Bizimle iletişime geçiniz

Politika

AKP demokrasiyi rafa kaldırdı

AKP kongrelerinde ‘ikinci aday’ krizi yaşanıyor. ‘Tek aday’ prensibi ile hareket ettiğini açıkça ilan eden AKP’de parti genel merkezinin istediği isimler yarışa tek başlarına giriyor. Genel merkezin desteklemediği adaylara ise seçime girme şansı tanınmıyor. Son olay Trabzon’da yaşandı. Başkan adayı Metin Kaya, kongrenin yapılacağı gece gözaltına alındı.

BOLD – AKP’de kongre süreçleri sancılı geçiyor. Son olarak AKP’nin bugün yapacağını açıkladığı 7’inci Trabzon İl Kongresi öncesinde, aday adayı Metin Kaya gözaltına alındı. Kaya, daha önce defalarca adaylık açıklaması yapmak istemiş ancak polis müdahalesi ile açıklama yapması engellenmişti. AKP Trabzon il yönetimine talip olan Kaya’nın eski bir dosyadan dolayı araması olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtildi.

NE İLK NE SON!

Diğer yandan AKP’nin il, ilçe ya da kadın kongrelerinde, parti merkezinin istemediği adayların engellendiği onlarca olay yaşandı. İşte onlardan bazıları:

-12 Şubat 2021: AKP Kocaeli İl Kadın Kolları kongresine Yasemin Özdemir tek aday olarak girdi. Kandıra İlçe Başkanı Erol Ölmez, desteklediği Aynur Emek’in aday olmasına izin verilmeyince tepki olarak kongreye katılmadı.

-10 Şubat 2021: AKP Genel Merkezi, ters düştüğü Diyarbakır Başkanı Serdar Budak’ın 22 Şubat’ta yapılacak kongre öncesinde istifa etmesini istedi. Budak “Yapmış olduğumuz istişareler sonucu aday olmama kararı aldım” diyerek yarışa erkenden veda etti.

-3 Şubat 2021: AKP Muğla İl Kongresinde aday olmak isteyen Elvan Göçer, adaylığı kabul edilmeyince kongre salonu dışında delegelerle birlikte kongreyi protesto ederek tepkisini gösterdi.

-2 Şubat 2021: İstanbul Avcılar ilçe kongresinde aday olmak isteyenlere izin verilmedi. Taraflar arasında yaşanan yumruklu kavga sosyal medyada geniş yer aldı.

-17 Ocak 2021: Aydın İl başkanlığına aday olan Tanju Karaçancı kongreden bir gün önce yarıştan çekildi. Açıklamasında geri adımının sebebini “Başta Sayın Cumhurbaşkanımızın kararları ve vekaleti AK Parti Genel Merkezinin taktirleriyle…” diyerek açıkladı

14 Eylül 2020: AKP Mudurnu 7. Olağan Kongresi’nde mevcut ilçe başkanı Hüseyin Yağın’ın karşısında aday olmak isteyen Sezai Gündoğdu’ya izin verilmedi. Gündoğdu “Hukuk ayaklar altına alındı” dedi.

-4 Ekim 2020: Çanakkale Merkez İlçe kongresine 2 aday başkanlık için müracaat etti. Ancak kongre divanı Şener Akçay’ın adaylık başvurusunu kabul etmedi ve parti merkezinin desteklediği Yıldıray Ölçek tek aday olarak seçime girdi.

-19 Eylül 2020: İzmir’de Selçuk kongresinin ardından Konak kongresi de ertelendi. Selçuk’taki ertelemenin sebebinin ikinci aday krizi olduğu ileri sürüldü. Konak’taki erteleme için ise AKP Konak İlçe Başkanı Sait Başdaş’ın koronavirüse yakalanması gerekçe gösterildi.

-13 Eylül 2020: Muğla Bodrum’da İlçe Başkanı Osman Gökmen’in tek aday olarak girdiği seçimde Divan Heyeti, Mumcular eski Belediye Başkanı Kazım Avcı’nın  listesini eksik verdiği iddiası ile seçime katılmasına izin vermedi.

-19 Mart 2018: İzmir Bayrak’lı da parti merkezinin desteklediği Özgür Hızal’a Cemil Kurkut’un rakip olmasına izin verilmedi. Salonda yaşanan arbedeye çevik kuvvet müdahale etti.

-27 ve 28 Şubat 2018: Ordu il kongresi öncesi Perşembe ve Korgan ilçelerinde de ‘ikinci aday’ krizi yaşandı. Korgan’da Eyüp Karabayrak, Perşembe’de Ülkü Kumral parti merkezinin desteklediği isim ve tek aday olarak seçime girip başkan oldu.

‘İKİNCİ ADAY KRİZİ’ LİSTESİ UZAYIP GİDİYOR

Medyaya yansıyan ve yakın tarihli denebilecek ikinci aday kriziyle ilgili haberlerin listesi uzayıp gidiyor. Bununla birlikte AKP iktidarının neredeyse her döneminde ikinci aday krizi sebebiyle tansiyon zaman zaman yükseldi.

İSTANBUL’DA KÜLÜNK BAYRAK AÇTI

Örneğin Haziran 2009’da AKP İstanbul İl Başkanlığı için Aziz Babuşçu ve Metin Külünk karşı karşıya geldi. Külünk ve taraftarları, kendilerine destek verenlerin salona alınmadığını ileri sürerek kürsüye yürüdü ve bir süre gerginlik yaşandı. Erdoğan konuşmasında üstü kapalı bir şekilde Babuşçu’ya destek verdi ve Babuşçu başkan seçildi.

İSTANBUL ÖRNEĞİ ANKARA KONGRESİNİ ERTELETTİ

Bu olaydan 1 ay sonra yani Temmuz 2009’da parti yönetimi Ankara’da Melih Gökçek’e yakınlığı ile bilinen eski il başkanı Halis Bilge’yle yollarını ayırmak istedi. İstanbul’da yaşananların tekrar etmesini istemeyen Erdoğan’ın “kongreye tek adayla birlik ve beraberlik içinde gidilsin” talimatı ile kongre ertelendi. 19 Temmuz’daki kongrede genel merkezin istediği avukat Murat Alparslan tek aday olarak seçime girip Ankara İl Başkan oldu.

Politika

“128 milyar dolar nerede?” afişi Meclis’te dalgalandı

CHP’nin AKP iktidarını zora sokan “128 milyar dolar nerede?” afişi Meclis’te dalgalandı. CHP’li Mahmut Tanal, söz konusu afişi Meclis’in penceresine astı. Tanal, afişi indirmek için gelen itfaiyeye de küçük bir sürpriz yaptı.

BOLD – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, TBMM’ye “128 milyar dolar nerede?” afişi astı. İtfaiye ekipleri pankartı indirmek için Meclis’e geldi. Pankartı polis ya da itfaiyenin müdahale etmesine izin vermemek için kesen Tanal, itfaiye aracının uzaklaşmasının ardından pankartı yeniden astı.

Tanal, şunları söyledi: “İtfaiye kesip alacaktı. Rahmetli Süleyman Demirel diyordu ki: ‘Ben şapkamı kaptırmam’. Ben de pankartı mı kaptırmam. Onlar gittikten sonra ben bir daha asacağım. İtfaiye gelecek gidecek asacağım. Akşamları toplayacağım. Sabahları da asacağım. Cevap verene kadar. 128 milyar dolar ne zaman bozuldu, hangi kurdan bozuldu, kimler satın aldı, bu para nerede harcandı. Bunları Meclis Başkanı açıklama sözü verirse ben bu pankartı bir daha asmam.”

ODASI HAZİNE’NİN TAM KARŞISINDA

CHP’nin Merkez Bankası rezervlerinin harcanmasıyla ilgili iktidara yönelttiği “128 milyar dolar nerede?” sorusunun yer aldığı afişi Meclis’te dalgalandıran Mahmut Tanal, yaptığı eylem sonrasın Halk TV’ye konuştu. Tanal, ”Bu 128 milyar doları ne yaptılar? Gençler için mi harcadılar? İşsizliği bitirmek için ne yaptılar? Ben bir parlamento üyesiyim. Bu paraya ne olduğunu sormaya hakkım var” diye konuştu.

Odasının Maliye ve Hazine Bakanlığının tam karşısında olduğunu söyleyen Tanal, ”Ben bakanlığa bu paranın akıbetini sordum, bana cevap vermediler” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda çalışan yetkililerin ve bakanın, binaya girerken pankartı görüp, akıbetini açıklamasını umduğunu söyleyen Tanal, ”Vatandaş olarak bunu sormak benim hakkım” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

CHP yönetimi, 128 milyar doların akıbetini sormak için astığı afişler, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ gerekçesiyle toplatılmasına başta CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere tüm il ve ilçe yönetimi tepki göstermişti. Kılıçdaroğlu, Parti Meclis Toplantısını, “128 milyar dolar nerede?” pankartı eşliğinde yapmış, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, pankartın il ve ilçe başkanlıklarına yeniden asılacağını söylemişti. CHP yöneticileri, kampanyayı sosyal medyaya taşıdı. Profil resimlerini ‘128’ yazan görselle değiştiren CHP’liler, 128 milyar doların akıbetini soracaklarını belirtti.

Okumaya devam et

Politika

Aşı yaptırmayanlar için ikna ekibi kuruluyor: Sert tedbirler yolda

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vatandaşları aşı yaptırmaya ikna etmek amacıyla evlere yönelik aşılama ekipleri oluşturacaklarını açıkladı. Tedbirler etkili olmazsa Ramazan’dan sonra daha sertleşeceklerinin sinyalini verdi.

BOLD – Ramazan ayına yönelik iki haftalık kısmi kısıtlama kararlarıyla ilgili konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Haziran sonuna kadar 40 yaş üstü herkesi aşılamayı hedefliyoruz” dedi. Hürriyet’e konuşan Koca, şu anda Sinovac, BioNTech ve Sputnik dahil aşı diplomasisini hızlandırdıklarını belirtti. “Toplumsal bağışıklığı arttırmak amacıyla yerli aşı çalışmalarında da son aşamaya geldik. Alınan tedbirlerle birlikte haziran ayında vaka ve ölüm sayılarında gözle görülür gerileme bekliyoruz” diye konuştu. Koca şöyle devam etti:

  • Şayet tedbirlere rağmen düşüş olmazsa haziranda daha sert tedbirler almak zorunda kalırız.
  • Yerli aşıda faz-3 çalışmalarına geçiyoruz.
  • İki ya da üç hafta sonra bu süreci de bitirmiş olacağız.
  • Eylül ayında da aşılamaya başlarız.
  • Nazal aşıda da en fazla üç haftalık süreç var önümüzde.
  • Sağlık çalışanlarının yüzde 14’ü, 65 yaş üstünün yüzde 23.6’sı halen aşı yaptırmadı.
  • Randevusuna gitmeyenler nedeniyle aşılar çöpe gitmedi.
  • Aşı yaptırmayanların ikna edilmesi ve aşı olmalarını sağlamak için ikna ekibi kuracağız.
  • Aile hekimleri öncülüğünde aşı hakkı olup da aşısını yaptırmayanların evlerine gidilerek, aşı olmaları konusunda tavsiyede bulunacağız, teşvik edeceğiz.
  • Böylece aşılarını yaptırmayanların neden aşı olmadıklarını öğreneceğiz.

Okumaya devam et

Politika

Cumhurbaşkanlığı YİK üyesi Yıldırım Akbulut hayatını kaybetti

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde bir süredir tedavi gören YİK üyesi, TBMM eski başkanı ve eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut 86 yaşında hayatını kaybetti.

BOLD – Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi (YİK), TBMM eski başkanı ve eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut, hayatını kaybetti. 86 yaşındaki Akbulut, bir süredir Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi görüyordu.

Akbulut için AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli başta olmak üzere birçok siyasetçi taziye mesajı paylaştı.

ERDOĞAN’DAN TAZİYE MESAJI

Erdoğan, hayatını kaybeden Akbulut için paylaştığı mesajında: “Eski Başbakan ve TBMM Başkanımız, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi, değerli devlet adamı Yıldırım Akbulut’un vefatı bizleri derinden üzdü. Merhum Yıldırım Bey’e Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve milletimize başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun” ifadelerini kullandı.

YILDIRIM AKBULUT KİMDİR

15 Kasım 1935’te Erzincan’da doğan Yıldırım Akbulut, 1989–1991 yılları arasında Başbakanlık ve Anavatan Partisi Genel Başkanlığı görevi yaptı. Akbulut, 1987–1989 ve 1999–2000 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı görevini üstlendi.

Babası PTT memuru olan Akbulut ilkokulu Eskişehir’de, ortaokulu Samsun’da, liseyi ise Erzican’da okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitiren Akbulut bir süre serbest avukatlık yaptı.

Adalet Partisi Erzincan İl Başkanlığı da yapan Akbulut Mayıs 1983’te Anavatan Partisinin (ANAP) kurucuları arasında yer aldı. Akbulut, 1983 Genel Seçimlerinde ANAP Erzincan milletvekili olarak Meclis’e girdi. 26 Ekim 1984 – 6 Eylül 1987 tarihleri arasında Turgut Özal tarafından kurulan 45. Hükumette İçişleri Bakanı olarak yer aldı. 1987 Genel Seçimlerinde tekrar ANAP Erzincan milletvekili olarak Meclis’e girdi ve 1987 yılında yapılan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı seçiminin üçüncü turunda 431 üyeden 250’sinin oyuyla TBMM Başkanı seçildi ve bu görevini 9 Kasım 1989 tarihine kadar sürdürdü.

Turgut Özal’ın 1989 Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin ardından aynı yıl Akbulut başkanlığında 47. Hükumet kuruldu. 17 Kasım 1989’daki ANAP 1. Olağanüstü Kongresi’nde Turgut Özal’dan boşalan Genel Başkanlık koltuğuna Akbulut oturdu.

4 maaşlı ‘hiç’: İbrahim Kalın kimdir

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0