Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Genelkurmay Başkanı bundan sonra çavuşla erbaşla ilgilenecek

AKP’nin Meclis’e getirdiği düzenlemeye göre Genelkurmay Başkanı’nın yetkileri Savunma Bakanına devrediliyor. Bundan sonra Genelkurmay Başkanı sadece uzman çavuş ve erbaşların atamasını yapabilecek.

BOLD – 15 Temmuz’un hemen ardından Türk Silahlı Kuvvetleri’ni (TSK) dizayn etmek için adım atan AKP, uyum yasalarını Meclis gündemine getirdi. Muhalefet partileri Genelkurmay Başkanının tamamen etkisiz hale getirildiğini belirterek düzenlemeye karşı çıkıyor.

15 TEMMUZ TSK’NIN YENİDEN DİZAYNINA GEREKÇE OLDU

15 Temmuz’un ardından Genelkurmay Başkanlığı da Kuvvet Komutanlıkları da ayrı ayrı Milli Savunma Bakanı’na bağlandı ve ona karşı sorumlu kılındı. Genelkurmay Başkanlığı ile Kuvvet Komutanlıklarının teşkilâtı Milli Savunma Bakanlığı kadro ve kuruluşu kapsamına alındı.

CUMHURBAŞKANINA KOŞULSUZ İTAAT

Diğer yandan Cumhurbaşkanının gerekli gördüğünde Genelkurmay Başkanı ile Kuvvet Komutanları ve bağlılarından doğrudan bilgi alıp, bunlara doğrudan emir vermesinin önü açıldı. Cumhurbaşkanı tarafından verilen emrin herhangi bir makamdan onay alınmaksızın derhal yerine getirilmesi öngörüldü.

Bu düzenlemelere karşın “Genelkurmay Başkanı, Cumhurbaşkanı namına Silahlı Kuvvetlerin komutanıdır. Genelkurmay Başkanı savaşta başkomutanlık görevlerini Cumhurbaşkanı namına yerine getirir” maddesi ise değiştirilmedi.

DÜZENLEME MECLİSTE

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yapılan değişikliklerin mevzuata uyumu için AKP’nin verdiği kanun teklifi Mecliste görüşülmeye başlandı. Teklifle Seferberlik ve Savaş Hali Kanunu ile TSK Personel Kanunu’nda bazı değişikliklere de gidiliyor.

TÜM YETKİ VE SORUMLULUKLAR MİLLİ SAVUNMA BAKANINDA

Yeni düzenleme ile Seferberlik ve Savaş Hali Kanunu’nda Genelkurmay Başkanına ait tüm yetki ve sorumluluklar Milli Savunma Bakanına devrediliyor. Örneğin; mevcut düzenlemede seferberlik ve savaş halinde suç işleyen general ve amirallerin yargılanmasına izin verme yetkisi Genelkurmay Başkanı’nda. Teklif yasalaştığında, bu yetki Milli Savunma Bakanı’na geçecek.

Mevcut kanuna göre Türkiye’nin taraf olduğu milletlerarası antlaşmaların gerektirdiği hallerde, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yabancı ülkelere gönderilmesine veya yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunmasına, Genelkurmay Başkanı’nın görüşlerini de dikkate alarak karar verilmesi gerekiyor. Bu maddedeki “Genelkurmay Başkanının görüşlerini de dikkate alarak karar vermek” ifadesinin yerine, “Milli Savunma Bakanı’nın görüşlerini de dikkate alarak karar vermek” hükmü getiriliyor.

Eski düzenlemede seferberlik ve savaş halinin henüz ilan edilmemiş olduğu, ancak savaşı gerektirebilecek bir durumun baş gösterdiği gerginlik ve buhran dönemlerinde, ihtiyaç duyulacak araç, mal ve hizmetlere ilişkin kamu kurum ve kuruluşlarına ait imkanların Genelkurmay Başkanlığının talebi üzerine Türk Silahlı Kuvvetleri harekât kontrolüne verilmesinin sağlanması gerekiyor. Bu yetki de Milli Savunma Bakanına devrediliyor.

Ayrıca “Barış durumundaki olağanüstü hallerde, Milli Savunma Bakanının emri ile önemli kişiler veya görev ve hizmetler için hava ulaştırma araçları tahsis edilebilecek”

GARNİZON KOMUTANINI BİLE BAKAN BELİRLEYECEK

Meclisteki teklifle TSK Personel Kanunu’nda öngörülen bazı değişiklikler de yapılacak. Halen kuvvet komutanlarının teklifi üzerine Genelkurmay Başkanı tarafından belirlenen subay ve astsubay kadroları Milli Savunma Bakanlığı tarafından tespit edilecek. Garnizon komutanlığı görevini hangi kıta komutanının veya kurum amirinin yapacağına Milli Savunma Bakanlığı karar verecek.

Milli Savunma Bakanlığı kadrolarında özel nitelikli olarak gösterilen görevlere atanan sivil memurlar, TSK sosyal tesislerinden, görevlendirildikleri kadro derecesindeki subaylar gibi yararlanacak.

UZMAN ÇAVUŞLARA İYİLEŞTİRME

Düzenlemede uzman çavuşların emeklilik ve özlük haklarında iyileştirmeler öngörülürken, TSK’daki eğitim ve sağlık faaliyetleriyle ilgili çeşitli düzenlemelere yer veriliyor.

MUHALEFETTEN HULUSİ AKAR ELEŞTİRİSİ

Mecliste süren görüşmelerde ise muhalefet milletvekilleri, genelkurmay başkanına ilişkin yasa teklifinin görüşmelerinde TSK’nın Hulusi Akar’a göre dizayn edildiğini söyledi. Astsubay kadrolarını belirleme yetkisinin bile bakanlığa verildiğine dikkat çeken vekiller, “Genelkurmay başkanı sadece uzman çavuş ve erbaşların atamasını yapabilecek. Genelkurmay başkanlarının tarihsel ve hiyerarşik önemi hiçe sayılmıştır” eleştirisinde bulundu.

CHP Milletvekili Özgür Ceylan, “Silahlı Kuvvetleri siyasetin dışında tutmak zorundayız, aksi halde daha çok hata yaparsınız” dedi. CHP’li Murat Bakan ise teklifle Genelkurmay Başkanının etkisizleştirildiğini belirterek, “TSK’nın beyni Genelkurmay Başkanlığı’nı, komuta merkezini, bitirdiniz, Genelkurmay Başkanını basın sözcüsüne dönüştürdünüz. Hulusi Akar’a göre dizayn ettiniz orduyu. Genelkurmay’ın tabiri caizse kapısına kilit vurup atanmış Milli Savunma Bakanına bağladınız” diye konuştu.

TBMM Genel Kurulu’nda önceki gün yapılan görüşmelerde 49 maddelik teklifin ilk 8 maddesi kabul edildi.

Politika

“128 milyar dolar nerede?” afişi Meclis’te dalgalandı

CHP’nin AKP iktidarını zora sokan “128 milyar dolar nerede?” afişi Meclis’te dalgalandı. CHP’li Mahmut Tanal, söz konusu afişi Meclis’in penceresine astı. Tanal, afişi indirmek için gelen itfaiyeye de küçük bir sürpriz yaptı.

BOLD – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, TBMM’ye “128 milyar dolar nerede?” afişi astı. İtfaiye ekipleri pankartı indirmek için Meclis’e geldi. Pankartı polis ya da itfaiyenin müdahale etmesine izin vermemek için kesen Tanal, itfaiye aracının uzaklaşmasının ardından pankartı yeniden astı.

Tanal, şunları söyledi: “İtfaiye kesip alacaktı. Rahmetli Süleyman Demirel diyordu ki: ‘Ben şapkamı kaptırmam’. Ben de pankartı mı kaptırmam. Onlar gittikten sonra ben bir daha asacağım. İtfaiye gelecek gidecek asacağım. Akşamları toplayacağım. Sabahları da asacağım. Cevap verene kadar. 128 milyar dolar ne zaman bozuldu, hangi kurdan bozuldu, kimler satın aldı, bu para nerede harcandı. Bunları Meclis Başkanı açıklama sözü verirse ben bu pankartı bir daha asmam.”

ODASI HAZİNE’NİN TAM KARŞISINDA

CHP’nin Merkez Bankası rezervlerinin harcanmasıyla ilgili iktidara yönelttiği “128 milyar dolar nerede?” sorusunun yer aldığı afişi Meclis’te dalgalandıran Mahmut Tanal, yaptığı eylem sonrasın Halk TV’ye konuştu. Tanal, ”Bu 128 milyar doları ne yaptılar? Gençler için mi harcadılar? İşsizliği bitirmek için ne yaptılar? Ben bir parlamento üyesiyim. Bu paraya ne olduğunu sormaya hakkım var” diye konuştu.

Odasının Maliye ve Hazine Bakanlığının tam karşısında olduğunu söyleyen Tanal, ”Ben bakanlığa bu paranın akıbetini sordum, bana cevap vermediler” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda çalışan yetkililerin ve bakanın, binaya girerken pankartı görüp, akıbetini açıklamasını umduğunu söyleyen Tanal, ”Vatandaş olarak bunu sormak benim hakkım” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

CHP yönetimi, 128 milyar doların akıbetini sormak için astığı afişler, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ gerekçesiyle toplatılmasına başta CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere tüm il ve ilçe yönetimi tepki göstermişti. Kılıçdaroğlu, Parti Meclis Toplantısını, “128 milyar dolar nerede?” pankartı eşliğinde yapmış, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, pankartın il ve ilçe başkanlıklarına yeniden asılacağını söylemişti. CHP yöneticileri, kampanyayı sosyal medyaya taşıdı. Profil resimlerini ‘128’ yazan görselle değiştiren CHP’liler, 128 milyar doların akıbetini soracaklarını belirtti.

Okumaya devam et

Politika

Aşı yaptırmayanlar için ikna ekibi kuruluyor: Sert tedbirler yolda

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vatandaşları aşı yaptırmaya ikna etmek amacıyla evlere yönelik aşılama ekipleri oluşturacaklarını açıkladı. Tedbirler etkili olmazsa Ramazan’dan sonra daha sertleşeceklerinin sinyalini verdi.

BOLD – Ramazan ayına yönelik iki haftalık kısmi kısıtlama kararlarıyla ilgili konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Haziran sonuna kadar 40 yaş üstü herkesi aşılamayı hedefliyoruz” dedi. Hürriyet’e konuşan Koca, şu anda Sinovac, BioNTech ve Sputnik dahil aşı diplomasisini hızlandırdıklarını belirtti. “Toplumsal bağışıklığı arttırmak amacıyla yerli aşı çalışmalarında da son aşamaya geldik. Alınan tedbirlerle birlikte haziran ayında vaka ve ölüm sayılarında gözle görülür gerileme bekliyoruz” diye konuştu. Koca şöyle devam etti:

  • Şayet tedbirlere rağmen düşüş olmazsa haziranda daha sert tedbirler almak zorunda kalırız.
  • Yerli aşıda faz-3 çalışmalarına geçiyoruz.
  • İki ya da üç hafta sonra bu süreci de bitirmiş olacağız.
  • Eylül ayında da aşılamaya başlarız.
  • Nazal aşıda da en fazla üç haftalık süreç var önümüzde.
  • Sağlık çalışanlarının yüzde 14’ü, 65 yaş üstünün yüzde 23.6’sı halen aşı yaptırmadı.
  • Randevusuna gitmeyenler nedeniyle aşılar çöpe gitmedi.
  • Aşı yaptırmayanların ikna edilmesi ve aşı olmalarını sağlamak için ikna ekibi kuracağız.
  • Aile hekimleri öncülüğünde aşı hakkı olup da aşısını yaptırmayanların evlerine gidilerek, aşı olmaları konusunda tavsiyede bulunacağız, teşvik edeceğiz.
  • Böylece aşılarını yaptırmayanların neden aşı olmadıklarını öğreneceğiz.

Okumaya devam et

Politika

Cumhurbaşkanlığı YİK üyesi Yıldırım Akbulut hayatını kaybetti

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde bir süredir tedavi gören YİK üyesi, TBMM eski başkanı ve eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut 86 yaşında hayatını kaybetti.

BOLD – Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi (YİK), TBMM eski başkanı ve eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut, hayatını kaybetti. 86 yaşındaki Akbulut, bir süredir Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi görüyordu.

Akbulut için AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli başta olmak üzere birçok siyasetçi taziye mesajı paylaştı.

ERDOĞAN’DAN TAZİYE MESAJI

Erdoğan, hayatını kaybeden Akbulut için paylaştığı mesajında: “Eski Başbakan ve TBMM Başkanımız, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi, değerli devlet adamı Yıldırım Akbulut’un vefatı bizleri derinden üzdü. Merhum Yıldırım Bey’e Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve milletimize başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun” ifadelerini kullandı.

YILDIRIM AKBULUT KİMDİR

15 Kasım 1935’te Erzincan’da doğan Yıldırım Akbulut, 1989–1991 yılları arasında Başbakanlık ve Anavatan Partisi Genel Başkanlığı görevi yaptı. Akbulut, 1987–1989 ve 1999–2000 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı görevini üstlendi.

Babası PTT memuru olan Akbulut ilkokulu Eskişehir’de, ortaokulu Samsun’da, liseyi ise Erzican’da okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitiren Akbulut bir süre serbest avukatlık yaptı.

Adalet Partisi Erzincan İl Başkanlığı da yapan Akbulut Mayıs 1983’te Anavatan Partisinin (ANAP) kurucuları arasında yer aldı. Akbulut, 1983 Genel Seçimlerinde ANAP Erzincan milletvekili olarak Meclis’e girdi. 26 Ekim 1984 – 6 Eylül 1987 tarihleri arasında Turgut Özal tarafından kurulan 45. Hükumette İçişleri Bakanı olarak yer aldı. 1987 Genel Seçimlerinde tekrar ANAP Erzincan milletvekili olarak Meclis’e girdi ve 1987 yılında yapılan Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı seçiminin üçüncü turunda 431 üyeden 250’sinin oyuyla TBMM Başkanı seçildi ve bu görevini 9 Kasım 1989 tarihine kadar sürdürdü.

Turgut Özal’ın 1989 Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinin ardından aynı yıl Akbulut başkanlığında 47. Hükumet kuruldu. 17 Kasım 1989’daki ANAP 1. Olağanüstü Kongresi’nde Turgut Özal’dan boşalan Genel Başkanlık koltuğuna Akbulut oturdu.

4 maaşlı ‘hiç’: İbrahim Kalın kimdir

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0