Bizimle iletişime geçiniz

Analiz

Damat ayarlı Kabine revizyonu

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, damat Berat Albayrak’ı yeniden siyasete dahil etmek için Kabine’de değişikliğe gidecek. Erken seçimi de dikkate alan revizyonla Cumhurbaşkanı yardımcısı sayısının üçe çıkarılacağı ve bakanların yarısının değişeceği konuşuluyor.

BOLD ANALİZ – AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AKP Kongresi’nden sonra Kabine değişikliğine gideceğini açıkladı. Bu açıklamanın ardından Ankara’da dolaşan ‘Kabine toto’ listeleri de çoğaldı. Erdoğan’ın hangi liste üzerinde son kararını vereceği bilinmiyor. Ancak bütün listeler damat Berat Albayrak’ın geri dönüşü üzerine şekilleniyor.

ALBAYRAK MKYK’DA MI KABİNE’DE Mİ?

‘At izi it izine karıştı’ diyerek istifa eden Berat Albayrak ile ilgili kulislerde üç ayrı senaryo dolaşıyor. Dolar 8,50 lira ile tarihi zirve yapınca 8 Kasım 2020 tarihinde istifa eden Albayrak’ın, AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu’na gireceği belirtiliyor. Partinin A Takımına dahil edilmesi halinde Albayrak’a genel başkan yardımcılığı koltuğu da verilecek. Kayınpederinin başkanlık ettiği Kabine’lerde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı yapan Albayrak’ın yeni Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde ilk koltuğunu geri alacağı kaydediliyor. Zayıf ihtimal gibi gözükse de üçüncü senaryo Albayrak’ın ekonomi bakanlıklarının bağlı olduğu Cumhurbaşkanlığı Yardımcısı olacağı. Son kararı kayınpederi Erdoğan verecek.

SOYLU, ÇAVUŞOĞLU VE AKAR’IN KOLTUKLARI SAĞLAM

Kabinede yer almalarına kesin gözüyle bakılan iki isim ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar. Bu iki ismin mevcut koltuklarını koruyacakları, değiştirilse bile iç ve dış güvenlikten sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı görevlerine getirilecekleri kulislere yansıyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da görevini sürdüreceği kabine totolarda yer alıyor.

ADALET, SAĞLIK VE MİLLİ EĞİTİMDE DEĞİŞİM VAR MI?

Has Parti’den AKP’ye geçtikten kısa süre sonra Genel Sekreter olan Abdülhamit Gül’ün Adalet Bakanlığı’ndaki görevini sürdüreceği ifade ediliyor. Ancak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un koltuklarının sallantıda olduğu sıklıkla gündeme getiriliyor. Sebep olarak ise Bakan Koca’nın koronavirüs salgınında yaptığı açıklamaların ‘lebalep AKP kongrelerine’ vatandaş tepkisini arttırdığı vurgulanıyor. Selçuk’un sınav tarihleriyle ilgili açıklamalarının da öğrencilerin tepkisini topladığı aktarılıyor.

EKONOMİ YÖNETİMİ SİL BAŞTAN

Berat Albayrak’ın istifasıyla bakanlık koltuğuna oturan Lütfi Elvan’ın gideceğini söyleyen de var yerinde kalacağını düşünende. Ancak ekonomi yönetimiyle ilgili önceki AKP dönemlerinde olduğu gibi daha parçalı bir yapı üzerinde duruluyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, ihracat ve ithalatın bağlı olduğu Ekonomi Bakanlığı modeline benzer yeri bir sisteme geçileceği kaydediliyor. Bütün bu bakanlıkların üzerinde ise Cumhurbaşkanlığı Yardımcısı’nın koordinatör olacağı aktarılıyor.

DİĞER BAKANLARIN ÇOĞU GİDİCİ

İcracı bakanlıklar haricinde kalan diğer isimlerin çoğunun değişeceği vurgulanıyor. Daha çok siyasetin içinden gelen isimlerin bakanlık görevine getirileceği kaydediliyor. Bazı bakanların isimlerinin bilinme oranının binde 1’lerde bile olmadığına dair raporlar alan Erdoğan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet M. Kasapoğlu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un değişeceği kaydediliyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun göreve yeni gelmesi sebebiyle, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da Erdoğan’ın sır küplerinden olması nedeniyle koltuğunu koruyacağı aktarılıyor.

BAHÇELİ’NİN OLURU

Kabine totolara girmek için Ankara’da kulis yapan AKP’lilerin sayısı artıyor. Özlem Zengin, Numan Kurtulmuş, Mahir Ünal, Efkan Ala’nın kırmızı plaka bekleyen isimler arasında olduğu kaydediliyor. Ancak Erdoğan’ın MHP Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin tepkisini çekecek isimlerden uzak durduğu belirtiliyor. Yeni Kabine’nin erken seçim odaklı milliyetçi muhafazakar isimlerden oluşacağı Başkent koridorlarında sıklıkla konuşuluyor.

BİNALİ YILDIRIM

İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerini Ekrem İmamoğlu’na karşı kaybeden eski Başbakan ve eski Meclis Başkanı Binali Yıldırım’ın Cumhurbaşkanlığı Yardımcısı olacağı kaydediliyor.

Analiz

Çetesi için piyadesini satan başkomutan

Brüksel’e 1915 Olaylarını ‘Soykırım’ olarak tanımlayan Joe Biden’dan hesap sormaya gittiğini söyleyen Erdoğan, 5’li çetesinin rantı için Mehmetçiği Afganistan bataklığa sokma projesiyle döndü.

BOLD – İkinci Dünya Savaşı sonrası Batı Almanya, Japonya ve Güney Kore’nin göz alıcı ekonomik başarısı, dünyada ekonomik bir mucize olarak tanımlanıyor. ABD’nin başını çektiği müttefikler karşısında ağır yenilgi alan Almanya ve Japonya savaşta yerle bir oldu. Savaş sonrası ABD ile stratejik ilişkiler içerisine giren bu iki ülke, bugün refah ve ekonomik büyüklük bakımından ilk 5 arasında. 1950’lerde patlak veren Kore Savaşı sonrası ikiye bölünen ülkenin güney kısmında kalan Güney Kore de Kuzey’in tersine Batı bloğuyla birlikte hareket etmeyi tercih etti.

YENİ DÜNYA DÜZENİ

Ekonomisi, nominal olarak dünyanın 11. büyük ve satın alma gücü paritesi bakımından 13. büyük ekonomi olan Güney Kore ayrıca Asya’nın en büyük 4. ekonomisi haline geldi.

Kore Savaşı’nda ABD ile birlikte hareket eden ve cepheye koşan Türkiye de savaşlar sonrası kutuplaşan dünyada bu ülkeler gibi ABD’nin desteğiyle Batı bloğunda yer aldı.

TÜRKİYE’NİN SON 10 YILI KARANLIK

Son 60 yılın ilk 50 yılında Türkiye büyük yol kat etti. Aday ülke konumunda olduğu Avrupa Birliği (AB) ile kurumsal anlamda güçlü bağları bulunan NATO üyesi Türkiye, Avrupa Konseyi ve Avrupa Güvenlik İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) da kurucu üyelerinden. Birleşmiş Milletler kurucu üyelerinden olan Türkiye, Avrupa’daki sosyal, ekonomi, yargı ile ilgili bir çok kuruluşunda üyesi durumunda.

Diğerlerinin aksine Batı ile yol yürümek isteyen Türkiye ekonomide dahil bir çok alanda hak ettiği yere gelemedi. Batı’nın olumlu kurucu değerlerini, aydınlanmayı, akıl ve bilimin üstünlüğünü, insan hakları, gerçek demokrasi ve hukuk devletini kavramlarını içşelleştiremeyen Türkiye, son F 35 projesinde olduğu gibi yılların yatırımını bir hamlede çöpe attı.

Özellikle son 10 yılda insan hakları ve demokrasiden uzaklaşan Türkiye Avrupa için doğu sınırını bekleyen karakol olmaktan öteye gidemedi.

Hafta başında gerçekleştirilen NATO Zirvesi Türkiye’nin Batı’daki yerinin anlaşılması açısından önemli. Zirvenin öne çıkan konuları arasında NATO güçlerinin çekilmesi sonrası Afganistan’ın başkenti Kabil’deki havalimanının güvenliği vardı.

NATO TOPLANTISINDA RANT PAZARLIĞI

Bu konu, Erdoğan ile Biden arasındaki görüşmede de ele alındı. Erdoğan, NATO güçlerinin çekilmesinin ardından Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın güvenliğini üstlenmeye devam etme teklifinde bulundu. Erdoğan’ın tek isteği vardı, havalimanının işletmesinin de verilmesi. Erdoğan, Afganistan’daki zorlu görevi alarak, hem müttefiklerine şirin görünmek hem de çetesini beslemek istiyor. Mehmetçik ise bizzat başkomutan tarafından Sudan, Suriye ve Libya’da olduğu gibi pazarlık konusu yapılıyor.

Paramountmetre…

 

Okumaya devam et

Analiz

Biden’la görüşen Erdoğan’dan yeni ‘ittifak’ hamleleri

ABD Başkanı Biden ile görüşmenin olumlu geçmesinin ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni ittifaklar için harekete geçtiğini gösteren gelişmeler yaşanıyor. Cumhur İttifakı ortağı MHP’li isimlere yönelik operasyonlar yapılırken, tutuklu bulunan HDP’li başkanlar serbest bırakıldı. Saadet Partisi’nde ise Oğuzhan Asiltürk merkezli muhalefet AKP ile ittifak için harekete geçti.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dış politikada iyi geçen ABD Başkanı Joe Biden görüşmesinin ardından yönünü iç politikaya çevirdi. Cumhur İttifakı’nın mevcut ortağı MHP ile yolları ayırmayı planlayan AKP’nin hedefinde ise HDP ve SP ile ittifak bulunuyor.

MHP MİLLETVEKİLİ ADAYI GÖZALTINA ALINDI

Daha önce suça karışan MHP’liler gözaltına alınmazken, Biden görüşmesi sonrası işler değişti. Van’ın Erciş ilçesinde “Kısa Çalışma Ödeneği”ni paravan şirketler üstünden sigortalı gösterdikleri kişilere ödeme yapılmasını sağlayan isimlere yönelik yapılan operasyonda MHP’nin 27’nci dönem milletvekilli adayı Şahin Yağar’ın da bulunması dikkat çekti. Mezopotamya Ajansında yer alan habere göre, Yağar’ın da aralarında olduğu kişilerin salgın süresince işverenler tarafından ücretsiz izne ayrılan çalışanların mağdur olmalarını önlemek amacıyla verilen ‘Nakdi Ücret Desteği’ ödemesini gerçek hak sahipleri yerine, anlaşmalı oldukları 10 şirket bünyesinde sigortalı gösterdikleri ve ücretsiz izne ayırarak ‘Nakdi Ücret Desteği’ ödemelerinden faydalandırdıkları yaklaşık 2 bin 600 kişi üzerinden kamuyu yaklaşık 10 milyon TL zarara uğrattıkları öne sürüldü.

“SOYLU’NUN DA ÜZERİ ÇİZİLDİ” İDDİASI

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in yayınladığı videolarla hedefe koyduğu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile ilgili uzun süre sessiz kalmasının ardından MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin sahip çıkması üzerine Soylu’ya destek veren Erdoğan’ın Biden görüşmesi sonrası Soylu’yu gözden çıkardığı öne sürüldü. Soylu ile ilgili birçok kişiden ve MİT’ten brifing alan Erdoğan’ın partinin yetkili kurulları ile görüşmesinin ardından yakın süreçte gerçekleşmesi beklenen kabine değişikliğinde Soylu’yu görevden alacağı iddia edildi. Daha önce Soylu’nun adı Cumhurbaşkanlığı yardımcılığı için geçiyordu. Peker’in iddiaları sonrasında bu görevlendirmenin de rafa kaldırıldığı iddia ediliyor.

TUTUKLU HDP’LİLER SERBEST BIRAKILDI

Kobani davasında yargılanan HDP’liler sürpriz bir şekilde serbest bırakıldı. Dün Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde davada eski Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen ile dönemin milletvekili olmayan HDP MYK üyelerinden Can Memiş, Berfin Özge Köse ve Kanada’daki Carleton Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Cihan Erdal’ın yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartları ile tahliyesine karar verildi.

SP’DE MUHALEFET İTTİFAK İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Daha önce AKP’li Cumhurbaşkanı ile birkaç kez görüşme gerçekleştiren SP Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, AKP ile ittifak için harekete geçti. Asiltürk, partiyi büyük kongreye götürmek için 53 maddelik bir açıklama yaptı. Asiltürk açıklamasında, halen CHP ve İyi Parti ile birlikte Millet İttifakı içerisinde bulunan SP’yi Cumhur İttifakı’nın yanında yer alması gerektiğine ilişkin mesajlar verdi. Açıklamasında  “Güçlü bir Saadet Partisi teşkilâtı oluşturmak ve gençleri, Millî Görüşe kazandırmak için, benim gözetimimde, geniş istişarelerle bir liste hazırlanacak ve kongre başkanlığına sunulacak” ifadelerini kullanan Asiltürk, ayrıca “İnşaallah, önümüzdeki kongrede alacağımız kararlarla, Saadet Partimiz, kuruluşundaki değerleri savunur hâle gelir” diyerek partide yeni yönetim hedefini açıkladı.

 

Paramountmetre…

Okumaya devam et

Analiz

Gerçek suçluları yakalamayan Hakan Fidan ve Süleyman Soylu’nun gücü öğretmenlere yetiyor

Vatandaşı Çiftlikbank ve Thodex ile dolandıran Mehmet Aydın ve Faruk Fatih Özer ile kara para aklamakla suçlanan Sezgin Baran Korkmaz’ı yakalayamayan MİT’in yurt dışındaki öğretmenleri kaçırmakla övünmesi tepki çekiyor. Suç örgütü lideri Sedat Peker’in, bu üç ismin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yardımıyla kaçtıklarını iddiası da ortada duruyor.

BOLD ANALİZ – Dolandırıcılar ellerini kollarını sallayarak yurt dışında geziyor. Hakan Fidan’ın başında olduğu MİT ise dünyanın dört bir yanında Hizmet Hareketi mensubu öğretmenleri kaçırıyor. Bu tablo, “Türkiye’de vatandaşların milyonlarca dolarına el koyan dolandırıcılar parayla siyasetçi, bürokrat ve gazetecileri satın aldığı için MİT ve Emniyet adım atmıyor. Hakan Fidan ve Süleyman Soylu’nun gücü gariban öğretmenlere yetiyor” şeklinde yorumlanıyor.

 KIRMIZI BÜLTENE RAĞMEN OPERASYON YOK

Tosuncuk adıyla bilinen Mehmet Aydın, açılışına AKP’li isimlerin katıldığı Çiftlik Bank’tan topladığı 1 milyar dolarla yurtdışına kaçtı. Çiftlik Bank’ın kurucusu Mehmet Aydın, Brezilya ve Uruguay’da süper lüks teknelerde kadınlarla fotoğraflar çektiriyor. Binlerce kişiyi mağdur eden Aydın’ın Amerika kıtasından Avrupa’ya seyahat ettiği de belirtiliyor. Sedat Peker, Aydın’ın Belarus’ta olduğunu kayıtlara geçirdi.

THODEX VURGUNUN PARASINI SOYLU ALDI İDDİASI

Kripto para yatırımcılarının 2 milyar dolarını alarak yurt dışına kaçan Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer de yakalanamıyor. 21 Nisan 2021 tarihinde yurt dışına kaçan Özer ile alakalı TRT’nin yaptığı “Yakalandı Türkiye’ye getiriliyor” haberlerinin altı boş çıktı. Suç örgütü lideri Sedat Peker, Thodex’in sahibi Özer’in yurt dışına kaçmasına İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yardım ettiğini iddia etti. Peker, “Anadolu Adliyesi’ndeki sana bağlı savcılar ve İstanbuldaki istihbarattan sorumlu il emniyet müdür yardımcısıyla Thodex operasyonunu nasıl yönlendirdiğinizi, yeğenin ve oğlun vasıtasıyla bu şahısla irtibat kurup yurt dışında bu paranın büyük kısmını nasıl aldığınızı da anlatacağım” ifadeleri kullandı.

SEZGİN BARAN KORKMAZ’A DA DOKUNMUYORLAR

Hakkında kara para aklama suçundan dava açılan SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz da yurt dışına kaçtı. Sedat Peker, Korkmaz’ın kaçışına da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yardımcı olduğunu iddia etti. 5 Aralık 2020’de yurt dışına çıkan Korkmaz, “Pazartesi Türkiye’ye döneceğim” dese de 6 aydır geri dönmedi.

AKP’LİLERLE AYNI KAREDELER

Genç yaşta milyar dolarlarla oynayan bu isimlerin ortak özelliği önemli isimlerle aynı fotoğraf karesine girmeleri. Çiftlik Bank sahibi Mehmet Aydın, Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer’in AKP’li bakanlar ve bürokratlarla fotoğrafları bulunuyor. SBK Holding sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ın ise AKP lideri Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bakanlarla çektirdiği fotoğraflar yer alıyor.

SİYASETÇİ, BÜROKRAT VE GAZETECİYİ KAFESLEMİŞLER

Milyon dolarlarla rüşvet ve maaş dağıtan ve yurt dışına kaçan bu isimlerin siyasetçi, bürokrat, yargı mensubu, gazetecileri kafeslediği ortaya çıktı. İddiaların merkezindeki Paramount otelde Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir’i, Ankara Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Esat Toklu’yu gazeteciler Veyis Ateş, Sevilay Yılman, Rasim Ozan Kütahyalı, Tahir Sarıkaya gibi isimleri bedavaya ağırlayarak iktidar ve onun kontrolündeki medyayla ilişkilerini sürdürdükleri ortaya çıktı.

GÜVENLİK BÜROKRASİSİ KILINI KIPIRDATMIYOR

Kirli ilişkilerin Ankara’da uzandığı koridorlar o kadar derin ki vatandaşı dolandıran isimlerin yakalanmasına ilişkin güvenlik bürokrasisi kılını kıpırdatmıyor. Türkiye’nin yurtdışındaki operasyonlarından tek sorumlu olan Hakan Fidan’ın başında olduğu Milli İstihbarat Teşkilatı ise Kenya ve Kırgızistan’dan öğretmen kaçırmakla övünüyor.

Paramountmetre…

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0