Bizimle iletişime geçiniz

Politika

AKP’nin A Takımındaki ‘Patavatsızlar ve Kaybedenler Kulübü’

Kuruluşunun ardından 7.si, pandemi yüzünden tepkilerin gölgesinde gerçekleştirilen AKP Kongresi tamamlandı. Tek aday Erdoğan yeniden Genel Başkanlığa seçilirken, parti yönetimi de belli oldu. MYK’da Erdoğan, seçim hezimeti yaşayanlarla  kirli ittifaklarını canlı yayınlarda anlatanları ödüllendirdi.

BOLD – AKP’nin 7. Olağan Büyük Kongresi bugün Ankara’da gerçekleştirildi. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın tek aday olduğu kongrede, partinin MKYK ve MYK yönetimlerinde de yer alan isimler de dikkat çekti. Erdoğan, adete yerel seçimleri kaybedenleri ödüllendirdi. Erdoğan, parti adına televizyonlara çıkan ve yaptıkları açıklamalarla kamuoyunun tepkisini çeken 2 ismi de unutmadı. AKP’nin iktidarını sürdürebilmek için Cemaat ve ABD’yle ortak hareket ettiğini açıklayan 2 isim de kadroya girdi.

YEREL SEÇİM HEZİMETİNİN MİMARLARI KADRODA

Kurulduğu günden bu yana her seçimde Ankara ve İstanbul’u açık ara farkla kazanan AKP, son yerel seçimde bu iki şehirde hezimet yaşadı.

Odatv’de yer alan bilgiye göre, AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı, son Başbakan Binali Yıldırım, hem Mart hem de tekrar edilen Haziran ayındaki seçimlerde Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu karşısında seçimi kaybetti. İstanbul seçimlerinde AKP Seçim İşlerinden Sorumlu AKP Genel Başkanı Ali İhsan Yavuz ve dönemin AKP İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak da, İstanbul’da kaybedenler arasına girdi. Üç isim de AKP’nin yeni MKYK’sında görev aldı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için ise AKP ve MHP’nin adayı Mehmet Özhaseki idi. Ancak Ankara’da da seçimi Mansur Yavaş kazandı. 2019’da seçimi kaybeden Mehmet Özhaseki ve yine kaybeden AKP Ankara İl Başkan Yardımcısı Cem Şahin de MKYK listesinde yer alan isimler arasında.

2019 Mart seçimlerinde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için de AKP’nin adayı olan Menderes Türel, seçimlerde CHP’nin adayı Muhittin Böcek’e kaybetmişti. Antalya’da seçimi kaybeden Menderes Türel de AKP’nin MKYK’sın da yer buldu.

Yine 2019 Mart seçimlerinde Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı CHP’li Yılmaz Büyükerşen’e kaybeden Burhan Sakallı da, AKP MKYK’sında yerini aldı.

2019 Mart seçimlerinde Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı CHP’li Osman Gürün’e kaybeden AKP’li Mehmet Nil Hıdır da yine MKYK’ya girdi.

PATAVATSIZLAR DA KADRODA

AKP’li eski vekili Abdurrahman Kurt ve Emre Cemil Ayvalı da dikkat çeken isimlerden. Bu iki ismin ortak özelliği ise canlı yayınlarda yaptıkları açıklamalar. AKP’li iki isim, parti ve Erdoğan’ın iktidarı sürdürebilmek adına bulaştığı illegal işleri itiraf etti. Kurt’un itirafı şöyle: “Askeri vesayeti bitirmek için AKP olarak Cemaat ve ABD ile ortak çalıştık.”

AKP MYK’ya seçilen diğer isim Emre Cemil Ayvalı da “Darbeci Kemalist gelenekle Fetö’yü birbirine kırdırmak suretiyle yol almak mecburiyetinde kaldık” itirafında bulundu. Aynı programda konuk olan hukukçu Salim Şen de Ayvalı’nın sözlerini illegal işlerin itirafı olduğunu söyledi.

AKP’NİN YÖNETİM KADROSU

AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin belirlenmesinin ardından parti yönetimi de belli oldu. İşte o isimler:

Binali Yıldırım, Genel Başkan Vekili
Numan Kurtulmuş, Genel Başkan Vekili
Ömer Çelik, Parti Sözcüsü
Erkan Kandemir, Teşkilat Başkanı
Fatih Şahin, Genel Sekreter
Hayati Yazıcı, Siyasi Hukuki İşler
Ali İhsan Yavuz, Seçim işleri
Hamza Dağ, Tanıtım ve Medya
Efkan Ala, Dış İlişkiler
Jülide Sarıeroğlu, Sosyal politikalar
Özlem Zengin, Sivil toplum Halkla ilişkiler
Mehmet Özhaseki, Yerel yönetimler
Nurettin Canikli, Ekonomi işleri
Vedat Demiröz, Mali ve İdari İşler
Mustafa Şen, Arge
Leyla Şahin Usta, İnsan Hakları
Ömer İleri, Bilgi ve İletişim
Çiğdem Karaarslan, Çevre şehir kültür

TBMM Grup Başkanvekilleri:

Mahir Ünal
Mustafa Elitaş
Bülent Turan
Muhammed Emin Akbaşoğlu
Cahit Özkan

Dağda tek başına hayvan otlatan teyze ve lebalep AKP kongreleri

Analiz

Saray’a bağlı yargıdan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de şikayetçi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Yargıyı yargıya bırakacak bir hukuk kültürü oluşturmamız gerekiyor” dedi. Cumhuriyetin 100’üncü yılında yeni yüzyıla daha adil bir Türkiye, daha adil bir dünya anlamında önemli neticeleri hep birlikte gerçekleştireceklerini savundu.

BOLD ANALİZ – Bursa’da Adalet Bölge Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Yargıyı yargıya bırakacak bir hukuk kültürünü medyasıyla, siyasetiyle, akademi ve sivil toplum kuruluşlarıyla hep beraber oluşturmamız gerekiyor” dedi.

2023’E KADAR GERÇEKLEŞTİRMEK İSTİYORUZ

Bakan Gül, Bursa’da Adalet Bölge Değerlendirme Toplantısı’nda konuştu. İnsan Hakları Eylem Planı ile “özgür birey, güçlü toplum, daha demokratik bir Türkiye” hedeflerinin olduğunu belirten Gül, “Tüm bunları 2023’e kadar gerçekleştirme irademiz var. İnanıyoruz ki Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında yeni yüzyıla daha adil bir Türkiye, daha adil bir dünya anlamında önemli neticeleri hep birlikte gerçekleştireceğiz” dedi.

YARGIYI YARGIYA BIRAKACAK BİR KÜLTÜR OLUŞTURMALIYIZ

Yargının ancak delille karar vereceğini belirten Bakan Gül, yargı mensuplarının hedefe konulmasını eleştirdi. Yargının işini yapması için yargıya bırakılması gerektiğini belirten Gül, “Yargısız infaza herkes için karşı çıktığımız gibi yargının da yargısız infazını asla kabul etmiyoruz. Yargıyı yargıya bırakacak bir hukuk kültürünü medyasıyla, siyasetiyle, akademi ve sivil toplum kuruluşlarıyla hep beraber oluşturmamız gerekmektedir”

HAKİM KARAR ALMADAN SARAY’I ARADI

Bakan Gül, yargının yargıya bırakılması gerektiğini belirtirken, yakın dönemde mahkemelerin karar almadan Saray’la görüştüğü de medyaya yansıdı. Gazeteci Müyesser Yıldız, 15 Temmuz yargılamaları sırasında açık unutulan mikrofondan iki üye hakimin geciken Mahkeme Başkanı için, “Başkan Cumhurbaşkanı danışmanıyla görüşüyor” ifadelerini kullandığını köşesine taşıdı. Ayrıca AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yaptığı konuşmalarda başta Selahattin Demirtaş olmak üzere gazeteci Deniz Yücel, ABD uyruklu rahip Andrew Craig Brunson, iş insanı Osman Kavala’nın tutukluluklarının sürmesi için yargıya talimat vermişti. Erdoğan, yüksek yargı mensuplarıyla çay toplaması, Yargıtay başkanının Erdoğan’ın önünde düğmesiz cübbesini iliklemeye çalışması tepki çekmişti.

 

Öğretmen Mehmet Alp TEM’deki işkenceyi anlattı: Kafama silah dayayıp ‘yaşamak istiyorsan kabul edeceksin’ dediler

Okumaya devam et

Analiz

Erdoğan online zirveye çıkarma yaptı: Maliyeti 10 milyon lirayı geçecek

Online yapılacak BM Genel Kurulu için ABD’ye giden AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı daha önce ABD’ye giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu karşıladı. Erdoğan’ın bu ziyareti için milletin cebinden milyonlarca lira çıkacak.

BOLD ANALİZ – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılmak için kalabalık bir heyetle ABD’ye gitti. Erdoğan’ı havalimanında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu karşıladı.

KALABALIK BİR HEYETLE GİTTİ

Erdoğan, New York’taki BM 76. Genel Kurulu’na katılmak üzere “TC-TRK” uçağıyla ABD’ye gitti. Erdoğan’ı, John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı’nda (JFK) Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan ile diğer yetkililer karşıladı. Erdoğan’ın yanında eşi Emine Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, iş insanları ve gazetecilerden oluşan kalabalık bir heyet bulunuyor.

LİDERLER ONLİNE OLARAK KATILACAK

Koronavirüs salgını nedeniyle zirve geçen yıl olduğu gibi bu yıl da online olarak yapılacak. Zirvenin online olarak yapılacak olması nedeniyle liderler ABD’ye çağrılmadı. Online zirveye Erdoğan’ın kalabalık heyetle gitmesi, “Erdoğan Amerika’ya var olan bir problemi çözmeye mi gidiyor?” algısına yol açtı. Bu nedenle yabancı yatırımcıların Türkiye’den çıkması nedeniyle dolar 6.40 lira seviyelerinden 6.70 seviyelerinin üzerine çıktı.

DAVETSİZ ZİYARETİN MİLLETE MALİYETİ 10 MİLYON LİRAYI GEÇECEK

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın davet edilmemesine karşın kalabalık bir heyetle ABD’ye yaptığı ziyaretin faturası 10 milyon lirayı bulacak. Sadece uçağın benzin ve iniş, kalkış, uçağın gecelemesi, bakımı, temizliği, merdiveni, kılavuzluk hizmeti gibi masraflarına yaklaşık 500 bin dolar ödenecek. Konaklayacakları süit oda, yeme içme, kiralık araç ve diğer harcamaları da millet karşılayacak. Bunların hepsinin maliyetinin 10 milyon lirayı geçmesi bekleniyor.

Türkiye’de işkencenin raporu açıklanıyor: Hukukçular ve hak savunucuları İsviçre’de toplandı

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan kalabalıklara hasret: Boş miting alanları anketleri doğruluyor

Mart ayı ve öncesinde partisinin kongrelerinde büyük kalabalıklara hitap eden AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, son haftalarda bazı illerde yaptığı mitinglerde alanlarını dolduramadı. Boş miting alanları son anketlerde oyları erimeye devam AKP’nin durumunu doğruluyor. 

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın mitinglerinde artık eski kalabalıklar yok. AKP’li belediyelerden getirilen belediye işçileri ve civar yerleşim merkezlerinden taşınan AKP üyeleriyle bile miting alanları doldurulamıyor.

MİTİNG ALANI YİNE BOŞ KALDI

Erdoğan’ın Mersin’de dün katıldığı toplu açılış töreninde miting alanının belli bölümlerinin dolmadığı görüldü. AKP’li Akdeniz Belediyesi’nin temizlik işçilerinin iş kıyafetleri ile birlikte alanda olduğu dikkat çekerken, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen ise Silifke Belediyesi araçlarıyla miting alanına yapılan taşımalara dikkat çekerek, “Mersin’de miting alanını doldurmaya devletin araçları yetmedi. Ford ve Volkswagen fabrikası gelse dahi yetmez artık size. Gidiyorsunuz” dedi.

KAHRAMANMARAŞ’TA DA MEYDAN BOŞ KALDI

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta AKP’nin en çok oy aldığı illerin başında gelen Kahramanmaraş’ta yaptığı mitingde de meydanı dolduramadı. Erdoğan’ın son seçimde yüzde 58 oy aldığı şehirde yapılan mitingine katılım oldukça azdı. CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç da sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğraflarda katılımın yoğun olmamasıyla ilgili, “Tayyip Erdoğan’ın Kahramanmaraş mitinginin gerçek fotoğrafları bunlar. Televizyonların kamera oyunlarıyla kalabalık gösteremeye çalıştığına aldanmayın. Gerçek bu” ifadelerine yer verdi.

 

Tenkil Müzesi Buluşması canlı yayını başladı

Okumaya devam et

Popular

Shares