Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Ahmet Necdet Sezer gibi: Kapıcının verdiği bilgiyle güvenlik soruşturması

AKP’nin ilk döneminde hükumetin TRT Genel Müdürlüğüne atamak istediği isim, güvenlik soruşturmasında bir kapıcının verdiği bilgiler sonrasında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edildi. AKP, eleştirdiği güvenlik soruşturmasını şimdi kendisi getiriyor.

BOLD – Kamu görevine ilk kez veya yeniden atanacaklar hakkında arşiv araştırması uygulaması, Anayasa Mahkemesinin (AYM) daha önce iki kez verdiği iptal kararına rağmen AKP eliyle yeniden TBMM’ye sunuldu.

KAMUYA ATANACAKLARIN TÜMÜ İÇİN ARŞİV ARAŞTIRMASI İSTENECEK

Kamuya ilk kez atanacaklar için güvenlik soruşturması öngören kanun teklifi Meclis Genel Kurulunda görüşülüyor. AKP’nin hazırladığı teklife göre, güvenlik soruşturmaları nesnel verilere dayanacak. Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli Savunma Bakanlığı ve istihbarat birimlerine girişte güvenlik soruşturması yapılacak. Cezaevi çalışanları ve üst düzey kamu yöneticileri de güvenlik soruşturmasına tabi olacak teklifte, kamuya ilk kez atanacakların tümü için ise arşiv araştırması istenecek.

AYM GÜVENLİK SORUŞTURMASINI İKİ KEZ İPTAL ETTİ

AKP’nin Meclis gündemine getirdiği güvenlik soruşturması uygulamasını Anayasa Mahkemesi daha önce iki kez iptal etmişti. Kamu görevlileri hakkındaki güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasına ilişkin ilk düzenleme, 15 Temmuz sonrasında çıkarılan OHAL KHK’siyle düzenlendi. Ancak Anayasa Mahkemesi güvenlik soruşturmasını “hukuksuz” buldu ve iptal etti. Ancak AKP, 18 Ekim 2018’de TBMM Genel Kurulunda kabul edilen “torba yasa”ya soruşturma kapsamını genişleterek güvenlik soruşturmasını bir kez daha ekledi. CHP’nin başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesi güvenlik soruşturmasını bir kez daha iptal etmişti.

GEÇMİŞTE AKP DE MAĞDUR OLDU

Güvenlik soruşturmasından geçmişte AKP de mağdur oldu. Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in  TRT Genel Müdürlüğü’ne atanması için Çankaya Köşkü’ne kararnamesi gönderilen Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Ruhi Özbilgiç için oturduğu binanın kapıcısı üzerinden istihbarat toplattığı ortaya çıkmıştı. Özbilgiç’in kapıcısı İ.Ç, sivil polislerin kendisine Özbilgiç’in nasıl biri olduğunu, eşinin türbanlı olup olmadığını ve çocuklarının hangi okula gittiğini sorduklarını söyledi. Sezer, topladığı bilgilerden sonra Özbilgiç’in kararnamesini veto etti.

DURMUŞ YILMAZ DA MUHTARA SORULMUŞTU

AKP döneminde Merkez Bankası başkanlığına atanan İyi Parti Milletvekili Durmuş Yılmaz da benzer yöntemle araştırıldığı ortaya çıkt. Yılmaz’ın göreve geldiği dönemde oturduğu Tepealtı Mahallesi Muhtarı Ziya Eliüstü, “Soranlar oldu. Herkesin sevdiği, kimseye zararı olmayan bir Anadolu insanı olduğunu söyledik” dedi. Araştırmanın Yılmaz’a özel yapılmadığını, küçük büyük hangi makama bir memur atanırsa sivil polisin gelip kendilerine sorduğunu belirten Eliüstü, “Tanıyorsak anlatırız, tanımıyorsak anlatmayız ” demişti.

GÜVENLİK ARAŞTIRMASINI ELEŞTİREN ERDOĞAN: BUNLAR AYIPTIR

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, başbakanlığı döneminde Fatih Altaylı’nın “Teke Tek” programında yaptığı açıklamada bürokrasiye yapılan atamalar için “Evine elemanlar göndermek suretiyle, eşinin başı kapalı mı açık mı? Kimler geliyor gidiyor. Bunlar ayıptır. Biz insanın kafasının içindeki ilme mi bakacağız, yoksa evindeki ailevi yaşama mı bakacağız” diyerek eleştirmişti.

Askıda internet: Öğrencilerin internete erişimi için ‘fatura’ kampanyası başlattılar

Politika

Erdoğan bu sefer de böyle ‘helallik’ istedi

Uluslararası kuruluşlara göre, pandemide en etkin desteği veren hükumet olduklarını ileri süren Erdoğan, esnaftan inancı ve kültürü gereği ‘helallik’ istediğinin altını çizdi.

BOLD – Kabine Toplantısı sonrası kameraların karşısına geçen AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni alınan önlemleri anlattı. Erdoğan, konuşmasında pandemi sürecinde yapılan ve yeni yapılacak ekonomik yardımların detayından bahsetti.

YİNE HELALLİK İSTEDİ

Hükumetin pandemi sürecindeki performansını değerlendiren Erdoğan, “Türkiye’nin hem vatandaşına hem de iş dünyasına en ciddi ve etkin destekleri sağlayan ülke olduğu bir hakikattir. Bunu biz söylemiyoruz, uluslararası kuruluşlar ifade ediyor. Tüm bunlara rağmen gönlü buruk kalan vatandaşlarımız varsa onlardan helallik istememiz de inancımızın ve kültürümüzün bir gereğidir” dedi.

4,622 MİLYARLIK DESTEK PAKETİ

Esnaflarımıza yönelik yeni bir destek programı müjdesi açıklayacağını söyleyen Erdoğan: “Bu hibe programıyla işlerine ara vermiş olan esnaflarımıza 2 grup halinde destek olmayı planlıyoruz. Birinci grupta kahvehane kafe, düğün salonları, kantinler kırtasiyeler, internet kafeler, lunaparklar gibi işletmeler yer alıyor. 235 bine ulaşan bu işletmelere bir defaya mahsus 5 bin liralık hibe ödemesi yapılacak” diye konuştu.

2. GRUBA 3’ER BİN LİRA

Erdoğan açıklamalarının devamında: “İkinci grupta ise, kaporta, sıhhı tesisatçılar, müzisyenler, oto yıkamacılar, oyuncak ve kozmetik, camcılar, çilingirler, kalaycılar, tuhafiyeciler yer almaktadır. Bu gruba daha önceki destek ödemelerinden yer alan Lokanta berber taksici minibüsçüler ile pazarcılar da dahildir. Toplamda 1 milyon 150 bini aşkın işletmemizi kapsayan bu gruba bir defaya mahsus 3 bin lira hibe ödemesi vereceğiz. İki ayrı grup halinde 4 milyar 622 milyon liralık kaynağı karşılıksız olarak veriyoruz” ifadelerini kullandı.

Büyük şirketler içinde nefes kredisi adı altında adım atılacağını söyleyen Erdoğan, “Detayları Hazine ve Maliye Bakanlığınca açıklanacak bu programların hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Mehmet Ağar, Sedat Peker’e karşı büyük kozunu oynadı

Okumaya devam et

Politika

Muharrem İnce’nin Memleket Partisi resmen kuruldu

CHP’nin 2018 seçimlerindeki Cumhurbaşkanı adayı eski Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin liderliğindeki Memleket Partisi resmen kuruldu. Partinin Genel Başkanvekili ve Sözcüsü kısa süre önce CHP’den istifa eden Gaye Usluer olurken, CHP’den istifa eden diğer 3 milletvekili de genel başkan yardımcısı yapıldı.

BOLD – Muharrem İnce, partinin kuruluş dilekçesini bugün sabah saatlerinde İçişleri Bakanlığına sundu.

Muharrem İnce’nin liderliğinde resmî kuruluşu gerçekleştirilen Memleket Partisi Kurucular Kurulu üyeleri parti organları seçimi için toplandı. Toplantının ardından yapılan açıklamada Muharrem İnce’nin oy birliği ile genel başkan seçildiği, CHP’den ayrılan Gaye Usluer’in Genel Başkanvekili, Hakkı Akalın’ın ise Genel Sekreterliğe getirildiği belirtildi.

CHP’den istifa eden milletvekilleri Mehmet Ali Çelebi, Hüseyin Avni Aksoy ve Özcan Özel, genel başkan yardımcılığı görevine getirildi. Nurdan Demirbağ ile Serhat Galip de diğer genel başkan yardımcıları oldu.

Memleket Partisinin logosu.

Partide genel başkan danışmanları ise 13 kişiden oluştu. İnce’nin danışmanlığını yapacak isimler şöyle: Yusuf Sel, Alper Karaoğlan, Gürbüz Evren, Bilin Neyaptı, Mehmet Kazancıoğlu, Burak Hasar, İlkay Yıldırım, Ali Tunç Can, Kerem Donat, Mahir Bakan, Özlem Güzey Kocataş, Meryem Şengül Kala ve Ahmet Özalp.

MEMLEKET PARTİSİ MYK ÜYELERİ

Mevlüt Dudu (Genel Sekreter Yardımcısı )
Mert Ünlü (Genel Sekreter Yardımcısı )
Serkan Ufuk Akgün ( Genel Sayman)
Nejat Elaldı ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Ali Rıza Büyükuslu ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
İpek Özkal Sayan ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Serkan İleri ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Çiğdem Bayraktar Ör ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Fatih Pala ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Özgün Öztunç ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Asuman Ali Güven ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Burak Savtur ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)
Süleyman Ergüner ( Merkez Yönetim Kurulu Üyesi)

Cezaevlerinde aşı bilmecesi: 14 günde 4 kişi koronadan öldü

Okumaya devam et

Politika

Muhalefet sorunca Soylu savcılığa başvurdu: Sedat Peker’in iddiaları araştırılsın

Sedat Peker’in Youtube’de yayınladığı iddiaları muhalefetin de gündeme getirmesi üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu avukatı aracılığıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından iddiaları araştırmasını istedi. Soylu, Peker hakkında hakaret ve iftira iddiasıyla suç duyurusunda da bulundu.

BOLD – Süleyman Soylu’nun avukatı tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan başvuruda, Sedat Peker’in açıklamalarının dedikodudan ibaret asılsız iddialar olduğu öne sürüldü.

Organize suç örgütü elebaşı Sedat Peker’in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yla ilgili iddialarında yeni bir gelişme yaşandı. Peker’in iddialarını yazılı açıklamayla yalanlayan İçişleri Bakanı Soylu’nun avukatı bugün Ankara Başsavcılığına başvurarak iddiaların araştırılmasını istedi.

Dilekçede, Sedat Peker ve ve örgüt üyelerine yönelik başlatılan soruşturmadan kısa süre önce polis tarafından operasyon yapıldığı hatırlatıldı. Soylu’nun bilgisi dahilinde yapılan operasyon sonrası Sedat Peker’in algı yapmaya yönelik uydurma videolar yayınladığı savunulan dilekçede “Peker’in videolarıyla Süleyman Soylu ve aile bireylerinin yıpratılması, netice de kolluk kuvvetlerinin moral ve motivasyonunun olumsuz olarak etkilenmesinin amaçlandığı çok açıktır” denildi.

Dilekçede, “Gelinen aşama şüphelinin bu uydurma senaryolara dayalı tüm hakaret ve iftiraları ile ilgili Sayın Başsavcılığınızca kapsamlı araştırma ve soruşturma yapılmasını talep etme zorunluluğu hasıl olmuştur” denildi.

Dilekçede, şunlar kaydedildi: “Söz konusu videoda iddia edilen, DYP Genel Başkanlığı adaylığı sürecinde müvekkilimin kongre salonuna, teşkilat binalarına sokulmadığı, şüphelinin de o süreçte müvekkilime yardım ettiği, şüpheliye korumanın müvekkilim tarafından verildiği, hakkında dosya hazırlandığına dair müvekkilim tarafından şüpheliye haber verildiği, müvekkilimin İstanbul’u kendisinin yönetmediğini, başkaları tarafından yönetildiğini söylediği, şüphelinin yurt dışına kaçışı sürecinde haber aldığı, yurt dışından dönüşüne dair kendisine söz verildiği iddiaların araştırılmasını talep ediyoruz.”

Anne öldü, baba 4 yıldır hapiste, geride ise 2 çocuk kaldı!

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0