Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Saray rejimi TBMM’yi bir kez daha ezdi: Muhalefet çaresiz

15 Temmuz’daki Meclis’teki patlamayı her zaman gündeme getirip millet idaresini hatırlatan Saray yönetimi, çıkardığı kararnameler ve son olarak da Meclis’teki yapılan bir oylamayı geçersiz sayarak TBMM’nin işlevsizliğini tescilledi. Muhalefetin TBMM’ye karşı yapılan bu darbeleri eleştirme dışında çaresizce izlemesi ise dikkat çekti.

BOLD – Başkanlık sistemi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni (TBMM) işlevsiz hale getirdi. AKP, muhalefetin oylarıyla reddedilen güvenlik soruşturması teklifini yeniden Genel Kurul’a getirdi. Reddedilen kanun teklifleri, bir yıl içerisinde yeniden TBMM’ye sunulamaz” hükmünü çiğnedi. Muhalefetin oylarıyla reddedilen teklif, AKP ile MHP milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi. Meclis Başkanı Mustafa Şentop muhalefete tehditler savurdu. Meclis İçtüzüğü’ne aykırı oylamaya muhalefet tepki gösterdi.

OYLAMADA TEKLİF REDDEDİLDİ

Önceki gün TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP milletvekillerinin yeterli çoğunluğu bulamaması nedeniyle muhalefet milletvekilleri, kamuya girişte güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılmasına uygulamasına yönelik teklifin reddedilmesini sağladı. Genel Kurul’u yöneten CHP’li TBMM Başkanvekili Haydar Akar el kaldırma yöntemiyle yapılan oylamanın ardından teklifin maddelerine geçilmesinin reddedildiğini duyurdu. Genel Kurul’da yaşanan tartışmalar, Başkanlık kürsüsü arkasındaki bölüme taşındı. TBMM Başkanı Şentop, bu bölüme gelerek usul tartışması yapması için CHP’li Akar’dan Genel Kurul’u yeniden açmasını istedi. Ancak Akar, salona geri dönerek birleşimi kapattı.

1 YILLIK SÜRE BEKLENMEDEN GÖRÜŞMELERE GEÇİLDİ

İçtüzük gereği bir yıl boyunca gündeme gelemeyecek teklif için harekete geçen Şentop, Genel Kurul’da usul tartışması yapılmasına ve teklifin yeniden gündeme alınması için TBMM Başkanlık Divanı’nı olağanüstü toplantıya çağırdı. Toplantıdan usul tartışması yapılması yönünde karar çıkmasını sağladı. Başkanlık Divanı toplantısına ilişkin bir açıklama yapan Şentop, teklifi bir gün önce reddeden Genel Kurul’un yeniden oylama yapacağını söyledi. Böylece, TBMM Genel Kurulu’nda reddedilen bir teklif, bir yıllık süre beklenmeden yeniden görüşüldü ve maddelerine geçilmesi bu kez kabul edildi.

YAŞANANLAR ANAYASA İHLALİ, MUHALEFET AYM’YE GİDİYOR

AKP’nin oyunun kurallarını değiştirmek istediğini kaydeden muhalefet temsilcileri, yaşanan bu durumun Anayasa ihlali olduğunu söyledi ve Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurma kararı aldı. HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, İyi Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu ve CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, konu hakkında Meclis’te art arda açıklamalarda bulundu. CHP’li Özel, “Meclis Başkan, Cumhur İttifakı’nın arzuhalcisi haline dönmüş durumdadır. Meclis’i hiçe sayan bir anlayış, şimdi de Meclis’in işleyişine doğrudan darbe yapmak, kural tanımamaktır” dedi. İyi Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu da “İçtüzük maddeleri yoruma açık değildir. Beğenmediğiniz parlamento kararlarını, milletvekillerinin iradesini yok sayarak değiştirmeye çalışmaktır” dedi.

TEKLİFTEN RAHATSIZ OLAN AKP’LİLER OYLAMAYA KATILMADI İDDİASI

Güvenlik soruşturması teklifi ile ilgili AKP’de milletvekilleri arasında da farklı görüşler olduğu öne sürüldü. AKP’li bazı milletvekilinin, arşiv araştırmasına ve soruşturmayı yapacak kurulda görevli personele itiraz ettiği için kasıtlı olarak oylamaya katılmadığı öne sürüldü.

KAMUDA ÇALIŞACAK KİŞİLERE GÜVENLİK SORUŞTURMASI GELİYOR

Kamuya girişte güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını yasalaştırmak isteyen teklifle, bu soruşturmaların niteliği, kimlere yapılacağı ve kimler tarafından değerlendirileceği belirleniyor. Daha önce Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği teklifin bu haliyle yasalaşması durumunda, kamu kurum ve kuruluşu niteliğinde olmayan ancak ileri teknoloji gerektiren Ar-Ge faaliyetleri, bilişim teknolojileri ve savunma sanayi gibi sektörlerde çalışacak kişiler, söz konusu soruşturma ve araştırmadan geçecek. Güvenlik soruşturması MİT, Emniyet Genel Müdürlüğü ve mahalli mülki amirler tarafından yapılacak.

Deniz Kuvvetleri ve Emniyet personeline operasyon

Politika

Abdullah Gül 2018’de aday olsaydı kazanıyordu

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 2018’deki Cumhurbaşkanlığı seçiminde Abdullah Gül’ün Millet İttifakından aday olması süreciyle ilgili konuştu. Muhalefet liderlerinin Gül’e adaylık teklif ettiğinde kendisinin de masada olduğunu belirten Babacan, “Aday olsaydı kazanıyordu” dedi.

BOLD – Halk TV’de katıldığı programda gazetecilerin sorularını yanıtlayan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan 2018’deki Cumhurbaşkanlığı seçiminde Abdullah Gül’ün ortak adaylığıyla ilgili açıklamalar yaptı.

Babacan, “2018’de ortak aday çıkmadı Türkiye 5 yıl kaybetti. Abdullah Gül’e teklif yapıldığında ben de masadaydım. Aday olsa kazanıyordu” ifadelerini kullandı.

Babacan, Gül’ün adaylığının neden gerçekleşmediğiyle ilgili soru üzerine şunları söyledi: “O dönem muhalefet ancak bir ortak aday çıkarttığında başarılı olabilecekti. Ama olmadı ve 5 yıl kaybetti memleket. Neden olmadı? Diğer siyasi parti liderleri gelip teklif ettiler. İsimler belli. Teklif edenleri topladığınızda eğer ortak adayı olsaydı, rahatlıkla seçimi kazanabilecek bir tablo vardı o dönemde. Bu bizim değerlendirmemiz değil, bağımsız çalışmalarda da var. Ben de o görüşmelerde masadaydım. O gün gelip ‘Siz ortak aday olursanız biz sizi destekleyeceğiz’ diyenler, son güne kadar sözlerinin arkasında dursaydı bu iş olurdu.”

2-3 DAKİKASINI SEYREDİP KAPATTIM

Babacan, suç örgütü lideri Sedat Peker’in videolarıyla ilgili ise, “3 tane video yayımlanmış, ben ilkinin 2-3 dakikası seyredip dayanamadım, kapattım. Ülkem adına üzülüyorum…Burada bir sürü iddia var. Savcılıkların derhal harekete geçip bu iddiaların doğru olup olmadığını araştırması lazım” dedi

‘Cüppeli amiral’ soruşturması: Konuyu unutturalım olayı soğutalım

Okumaya devam et

Politika

Kurumlar sefaleti üç maymunu oynayarak gizlemeye çalışıyor

Resmi verilerle oynayan ve birçoğunu da gizleyen kamu kurumları, vekillerin talep ettikleri bilgilere karşı ise üç maymunu oynuyor. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın 3 kuruma sorduğu asgari ücret altında maaş alan emeklilerle ilgili sorular yanıtsız kaldı.

BOLD – CHP’li Engin Altay’ın emekli aylıklarının tablosu için üç farklı kuruma ilettiği sorular cevapsız kaldı. Kurumlar cevap olarak ilgisiz yanıtlar gönderdi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, emekli aylıklarının tablosunu oluşturmak için soru sorduğu CİMER ve TBMM Dilekçe Komisyonu’nun, topu Çalışma Bakanlığı’na attığını; Çalışma Bakanlığı’nın ise sorularını yanıtsız bıraktığını açıkladı. CHP’li Altay, asgari ücretin altında emekli maaşı alanlar için bir adım atılıp atılmayacağını Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, CİMER ve TBMM Dilekçe Komisyonu’na sordu.

GELEN YAZIDA HİÇBİR BİLGİ YOK

Üç ayrı kurumdan aldığı yanıtları Cumhuriyet’ten Erdem Sevgi’ye değerlendiren Altay, “Emeklilerimizin aylıkları ile ilgili çok basit sorular yönelttim, bunun karşılığında 6 sayfalık yazı geldi ama içinde tek bir bilgi yok. Dilekçe Komisyonu kendi istatistiklerini göndermiş ama benim yanıtlarım yok. CİMER ve Dilekçe Komisyonu topu bakanlığa atıyor ama bakanlık daha duyarsız. Tek cümle ile geçiştiriyor, hiçbir bilgi yok. Elde var sıfır. Tek adam rejiminde soru sorma hakkı var ama sorulara yanıt yok. Tek adam rejimi her alanı çürütüyor” dedi.

PekerLeaks kavgası devletin zirvesini kızıştırdı

Okumaya devam et

Politika

Sedat Peker’in videolarını Ali Babacan ’90’larla açıkladı

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Türkiye’nin 1990’ların karanlığına döndüğünü söyledi. Firari mafya babası Sedat Peker’in videoları üzerinden eski partisi AKP’yi sert şekilde eleştirdi.

BOLD – DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Halk TV’de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye’deki yargı sistemine güvenmediği için yurt dışına firar eden organize suç örgütü elebaşı Sedat Peker’in açıklamalarına dikkat çekti.

Babacan, “Çete, mafya, suç örgütü gibi yapılar devletin zayıfladığı, kamu görevlileriyle bu tür yapılar arasındaki ilişkilerin güçlendiği durumlarda böyle tezahür eder. Şu anda Türkiye’de devlet yapısı ve yönetim sistemi iflas etmiş durumda” dedi. AKP’nin eski kurmayı, “Açıkçası ben o videoları izlemeye dayanamıyorum. İnsanın vicdanını yaralıyor. Türkiye’nin 1990’ların karanlığına döndüğünü gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0