Bizimle iletişime geçiniz

Analiz

Erdoğan 2023 için ‘lütuf’ arıyor

Çoğunluğu Kemalist-ulusalcı 104 emekli amiralin Montrö Boğazlar Antlaşması ve cübbeli amiralle ilgili açıklamalarını darbe girişimine dönüştüren Tayyip Erdoğan, ekonomik krizi gizlemek için harekete geçti. 15 Temmuz’a “Allah’ın lütfu” diyen ve Türk Silahlı Kuvvetlerinde büyük bir tasfiyeye imza atan Erdoğan, kendi ordusunu dizayn ediyor.

BOLD ANALİZ – Montrö Boğazlar Antlaşması ve cübbeli amiral fotoğraflarına tepki gösteren 104 amiralin bildirisini AKP, darbe girişimine dönüştürdü. Erdoğan’ın 17 Aralık soruşturması sürecinde 2013’te iktidarını sürdürmek için ittifak kurduğu ulusalcı-Ergenekoncu askerlerin de bulunduğu 104 amirale yönelik darbeci suçlaması ittifak masasını devirme görüntüsü veriyor.

Peki süreç nasıl başladı? 15 Temmuz kumpasını TSK’da kendilerine alan açmak için birleşen siyasal İslamcı AKP rejimi ile Avrasyacı-ulusalcı askerler neden birbirine girdi?

ERDOĞAN YAPAMAYACAKLARIMIZI YAPIYOR

Her iki kesim de 15 Temmuz kumpasında bizzat rol aldılar. 15 Temmuz’a giden yolun taşlarını beraber döşediler. Cemaati tasfiye adı altında TSK’da binlerce subayı tutuklayıp ihraç ettiler. Hedefleri tasfiye edilen subaylardan boşalan yerlerini doldurmak, kendi ordularını kurmaktı. Her iki taraf, birbirinden nefret eden aşıklara benziyor. Avrasyacı-Ergenkoncu ekip, “İslamcı Erdoğan’ı tepe tepe kullanalım bizim yapamayacaklarımızı yapıyor” diyerek Erdoğan’a 15 Temmuz sonrasında açık destek verdi. Ancak Erdoğan’ın ajandasında onlar ‘köprüyü geçene kadar’ yürüyeceği kişilerden başka bir şey ifade etmiyordu.

YAŞ’TA TASFİYE EDİLDİLER

Erdoğan, 15 Temmuz’u atlattıktan sonra ajandasını açıp hedefini uygulamaya koydu. Yüksek Askeri Şura toplantılarında ulusalcı askerleri emekli etmeye başladı. Yerlerine ise siyasi hedeflerine uygun farklı tarikat ve cemaatlerden askerleri getirdi. İttifak sarsılmaya başlamıştı.

CÜBBELİ AMİRAL İŞARET FİŞEĞİ OLDU

104 amiral bildirisinden günler önce TSK’da bir amiralin bir tarikat merkezine resmi plakalı arabasıyla gidip cübbeli ve takkeli şekilde namaz kıldığını gösteren fotoğraflar internette yayınlanmıştı. Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı olduğu sonradan ortaya çıkan fotoğrafları veryansintv.com isimli ulusalcı bir site yayına vermişti. Bu YAŞ’ta ulusalcı üst düzey askerlerin emekli edilmesiyle başlayan kavganın kamuoyuna yansıyan ilk işaret fişeğiydi. Ulusalcı askerler Erdoğan’ın askerdeki kadrolaşmasına cübbeli amiralin fotoğraflarını servis ederek tepki gösteriyordu.

İRTİCA YERİNE İLTİSAK VE İRTİBAT

Ardından Erdoğan hükumeti  Milli Savunma Bakanlığı Harp Okulları ve Astsubay Yüksekokullarına giriş şartlarında değişiklik yaptı. MSB, okullara girişteki ‘irticai ve bölücü görüşleri benimsememiş’ olma şartı ‘terör örgütleriyle iltisak ve irtibat’ olarak değiştirdi. Ulusalcı askerler, orduda tarikatçı kadrolaşmanın önünü açacağı gerekçesiyle değişikliğe karşı çıkıyorlardı.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDEN MONTRÖ’YE

Ve son olarak Erdoğan, Anayasa’ya göre TBMM’nin yasayla yürürlükten kaldırabileceği İstanbul Sözleşmesinden bir kararla çekildi. Erdoğan daha önce de Anayasayı yok sayan kararlar verdi ancak bu adımı uluslararası bir krize yol açabilirdi. Sosyal medyada isterse Erdoğan’ın Montrö anlaşmasından da çekilebileceği yorumları yapıldı. Bu yorumlara pek kulak asan olmadı ancak TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un “Cumhurbaşkanı ‘Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nden çekildim, Montrö’yü tanımıyorum, feshettim’ diyebilir mi?” sorusuna, “Yapabilir” cevabı vermesi dikkat çekti. Cübbeli amiral fotoğraflarının servis edilmesi ve Şentop’un Montrö çıkışı TSK’daki yarayı kaşımak için yapılmış görüntüsü veriyor. Montrö çıkışı sonrası 104 emekli amiralin bildirisi geldi.

15 TEMMUZ GANİMETİNİ PAYLAŞAMIYORLAR

104 amiralin bildirisi ve sonrasında AKP’nin darbecilik suçlamasıyla başlayan gelişmeler perde gerisinde yaşanan 15 Temmuz’un ardından devlet ganimetini paylaşma kavgasının kamuoyuna yansıyan bir yönü sadece. Özet olarak mesele cübbeli amiral değil. 15 Temmuz’un ardından kazan-kazan ittifakı kuran iki kesimin artık birbirine ihtiyaç duymaması. Ekonomik krizle halk nezdinde oy kaybeden AKP, rejimini sürdürebilmek için can simidi olarak darbe iddiasına sarılıyor. Erdoğan, ulusalcı-Kemalist kadroları TSK’dan tamamen tasfiye edip kendi kadrolarını hakim kılmak istiyor. Ulusalcı-Kemalist kadrolar da buna direniyor. 104 amiralin bildirisi pandemi ve ekonomik krizle iyice itibar ve oy kaybeden Erdoğan için 15 Temmuz’daki ‘Allah’ın lütfu’  anlamına geliyor.

Amiraller Bildirisi: Gözaltılar başladı

Analiz

Gardaşım Azerbaycan neden İsrail’i destekliyor

Kudüs’te Ramazan ayında başlayan gerginlik, İsrail’in kanlı askeri operasyonuna dönüştü. Şu ana kadar 13’ü çocuk 120’den fazla kişinin hayatını kaybettiği saldırılara dünyadan tepki yağarken, İsrail’le diplomasi, enerji ve askeri işbirliği konusunda köklü ilişkileri bulunan Azerbaycan sessizliğini sürdürüyor.

BOLD – Kudüs’te Müslümanlar için kutsal olan Ramazan ayında başlayan gerilim artarak devam ediyor. İsrail ordusunun, Gazze Şeridi’ne yönelik başlattığı ‘Surların Muhafızı’ adlı askeri operasyonda, 10 Mayıs’tan bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı 122’ye, yaralı sayısı 830’a yükseldi.

Son olarak, Gazze’deki ABD merkezli Associated Press ve Katar merkezli Al Jazeera haber kuruluşlarının olduğu bir bina, İsrail’in hava saldırısı sonucu yıkıldı.

Saldırılara dünyanın her yerinden tepki yağarken İsrail’le köklü ilişkileri bulunan Azerbaycan ise sessizliğini koruyor.

İLİŞKİLER NASIL BAŞLADI

SSCB’den ayrılarak 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan’ı ilk tanıyan ülkelerden biri İsrail oldu.

25 Aralık 1991’de Azerbaycan’ı tanıyan İsrail’le diplomatik ilişkiler 7 Nisan 1992’de resmen başladı. 1993’ten beri Bakü’de Büyükelçiliği bulunan İsrail Azerbaycan’ın kanlı bıçaklı olduğu Ermenistan’da ise büyükelçilik açmadı.

Azerbaycan ilk üst düzey ziyareti 2013’te dışişleri bakanı düzeyinde gerçekleştirse de 1998’de Başbakan Netanyahu, 2009’da Cumhurbaşkanı Peres Bakü’yü ziyaret etti.

PETROL-DOĞALGAZ ANLAŞMASI

Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattının devreye girmesiyle 2006’da İsrail, Azerbaycan’ın ikinci en büyük petrol ithalatçısı konumuna geldi. Azerbaycan Devlet Petrol şirketi İsrail’in Asdod petrol bölgesindeki payı yüzde 5.

Ermenistan ile 60 milyon dolar ticaret hacmi olan İsrail’in Azerbaycan ile ticaret cirosu 5 milyar doların üzerinde. 2007, 2009, 2017 ve 2019’da iki ülke arasında farklı konularda yapılmış anlaşmalar da var. Bu arada Azerbaycan havayolu AZAL 93’ten beri Tel Aviv’e haftada iki kez uçuyor.

ASKERİ İŞBİRLİĞİ

Azerbaycan’ın İsrail’den aldığı yıllık askeri ekipmanların değeri 5 milyar dolardan fazla. İsrail savunma şirketi Elbit’in Azerbaycan’da temsilciliği var. 2018’de iki ülke ortak ‘İHA’ yaratma projesine imzaladı.

Öte yandan, Kafkas cumhuriyetleri içinde en fazla Yahudi nüfusu Azerbaycan’da yaşıyor. Azerbaycan’da yaşayan 12 bin Yahudi olduğu biliniyor.

İsrail’de de Azerbaycan’dan göç eden 70 binden fazla Azerbaycan asıllı Yahudi yaşıyor

Azerbaycanlı akademisyen Murad Salmanov, iki ülkenin arasındaki ilişkiyi şöyle özetliyor: “Dünyada Yahudilerin belki de İsrail’den sonra korkmadan ben Yahudiyim dediği ikinci ülke Azerbaycan’dır.”

İstifa krizi gibi olmadı Soylu’ya Bahçeli değil Alaattin Çakıcı kefil oldu

Okumaya devam et

Analiz

İstifa krizi gibi olmadı Soylu’ya Bahçeli değil Alaattin Çakıcı kefil oldu

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddiaları sonrası İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya diğer bir mafya babası Alaattin Çakıcı’nın sahip çıkması dikkat çekti. Pandemi genelgesi sonrası sosyal medyadan istifa eden Soylu’ya açıktan destek veren MHP Genel Başkanı Bahçeli bu kez sessizliğe gömüldü.

BOLD ANALİZ –  Yurtdışında bulunan Sedat Peker, 4. videosunda hakkında ‘mafya pisliği’ diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun verdiği haber üzerine yurtdışına kaçtığını açıklamıştı. Peker, Soylu’ya ‘Süslü Süleyman, Temiz Süleyman, Cici Süleyman’ ifadeleriyle yüklendi.

Soylu’nun Demokrat Partiye kongrelerine girebilmek için kendisinden ve akrabası Reşat Hacı Fazlıoğlu’ndan destek aldığını belirten Peker, “Yav sen değil miydin, DYP’nin başına ulaşmak için, seni kongrelere almıyorlardı, eski arşivlerden çıkarın. Olaylı kongreleri vardı, çok eskiden, yanında kim var bakın, benim arkadaşlarım” ifadelerini kullandı. Soylu’nun bakanlığ sırasında kendisine koruma tahsis ettiğini kaydeden Peker, yurtdışına kaçarken de Soylu’dan bilgi aldığını açıkladı. Peker, Soylu’nun “Sedat Peker’e dosya hazırlıyorlar.’ ‘Ben tehlikeli bir durum olunca haber vereceğim” dediğini anlattı. Peker’in videoda Silivri Emniyet Müdürü Hakan Çalışkan’ın intiharıyla ilgili de İçişleri Bakanını suçlayan ifadeler kullandı. Peker, “Silivri Emniyet müdürü temiz, genç bir arkadaş. Emniyet Müdürü arkadaşları onun neden intihar ettiğini biliyorlar, neden söylemiyorlar? Temiz Süleyman’a da soracağız bunu” dedi.

İddialara sosyal medyadan cevap veren Süleyman Soylu ise, Peker’e “Birilerinin elinde operasyon elemanı olan mafya pisliği” dedi. İddiaları yalanlayan Soylu, Peker’i mahkemeye vereceğini söyledi.

BAHÇELİ BU KEZ SESSİZ KALDI

Sedat Peker’in Mehmet Ağar ve Süleyman Soylu’ya yönelik iddiaları gündemi alt üst ederken, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Başkanı Devlet Bahçeli’nin sessizliği dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıl pandemi genelgesinde yaşanan kaos nedeniyle Süleyman Soylu sosyal medyadan istifa ederken, Erdoğan istifayı kabul etmemiş, Devlet Bahçeli de Twitter’den Soylu’ya sahip çıkmıştı. Bahçeli, “Sayın Süleyman Soylu azimli, inançlı, dirayetli ve mücadeleci kişiliğiyle Türkiye’nin en hassas döneminde üstlendiği bakanlık görevini başarıyla yerine getirmiştir. Bizim temennimiz bu görevine kararlılıkla devamından yanadır” ifadelerini kullanmıştı.

SARAY’DAN CILIZ DESTEK

Bahçeli’nin Sedat Peker’in iddiaları karşısında zor durumda kalan Soylu’ya bu kez destek açıklaması yapmaması dikkat çekti. Saray’dan ise cılız bir açıklama sözcü İbrahim Kalın’dan geldi. Kalın, Twitter’dan Soylu’ya destek vererek, muhalefeti ‘mafyatik bir şahsın hezeyanlarından medet ummakla’ suçladı.

BAHÇELİ YERİNE ÇAKICI SAHİP ÇIKTI

Erdoğan ve Bahçeli’nin sessiz kaldığı iddialar karşısında İçişleri Bakanı Soylu’ya diğer bir organize suç örgütü kurmak suçundan yıllarca hapis yatan Alaattin Çakıcı’dan destek geldi. Yazılı açıklama yapan Çakıcı, “Cumhuriyet tarihi terörle mücadele etmiş en İçişleri Bakanı sayın Soylu ile ilgili bir şeyler söylenmektedir. Sayın Soylu’yu Türkiye tanıyor. Terörle ile ilgili bedenini 5 bin derecedeki ateşin içine atmıştır” sözleriyle Soylu’ya destek oldu.

Alaattin Çakıcı’dan Sedat Peker’e ‘Cici Süleyman’ çıkışı: En İçişleri Bakanı Soylu’dur

Okumaya devam et

Analiz

Sedat Peker’in son videosu Hizmet Hareketine kurulan tuzağı deşifre etti

Hizmet Hareketi’ne yönelik kurulan kumpaslarla ilgili itiraflara bir yenisi daha eklendi. Daha önce AKP’li Şamil Tayyar ve Serkan Kurtuluş’un gündeme getirdiği Fetö Borsası iddiasını bu kez de suç örgütü lideri Sedat Peker doğruladı. Peker, “Yarısını istiyor bizim derinciler” dedi.

BOLD ANALİZ – Hizmet Hareketi mensuplarının mallarına çökülmesiyle ilgili bir itiraf da organize suç örgütü lideri Sedat Peker’den geldi. Peker birçok iş adamının mallarına haksız yere çöküldüğünün belirterek, bununla ilgili tapu kayıtlarının incelenmesinin yeterli olacağının altını çizdi.

SERKAN KURTULUŞ DA AÇIKLAMIŞTI

Arjantin’e kaçan ve AKP’nin birlikte iş yaptığı suç örgütü lideri Serkan Kurtuluş da Türkiye’de devlet-mafya ortaklığının ne kadar güçlü olduğunu anlatmıştı. Kurtuluş, eski Başbakan Binali Yıldırım ve AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da bulunduğu FETÖ Borsası itiraflarında bulunmuştu. Kurtuluş, Rahip Brunson’a suikast, Rus uçağının düşürülmesi, Suriye’de yaşananlarla ilgili anlattıkları sonrasında FBI harekete geçmişti.

AKP’Lİ TAYYAR DA İTİRAF ETTİ

AKP’li Şamil Tayyar da illerde oluşturulan FETÖ borsaları ile ilgili katıldığı bir televizyon kanalında açıklamalar yapmıştı. Tayyar, “Gaziantep’te çok ciddi FETÖ borsası var. Milyon dolarlar dönüyor. Ben bunu söylüyorum. Evet, itirafçı adı altında iş adamlarını serbest bırakıyorlar. Türkiye’nin birçok yerinde var bu. Ben milletvekiliyim her konuşmam suç duyurusudur. Bununla ilgili daha bugün suç duyurusunda bulundum, HSK teftiş kuruluna. Sadece televizyonda konuşmuyorum. HSK ne yapmış? Bir yerde problem var” demişti.

KÜÇÜK VE METİNER DE BORSANIN PARÇALARI

AKP’ye yakın gazeteci Cem Küçük ve AKP’li Mehmet Metiner’in de Kayseri’de oluşturulan Fetö Borsası’nın elemanları olduğu öne sürülmüştü. Gazeteci Mehmet Tahsin, Cem Küçük ve Mehmet Metiner’in iş adamlarına giderek haklarında gizli soruşturma olduğunu söyleyerek korkuttukları, ardından çözme vaadiyle şantajla para kopardıklarını yazmıştı.

YARISINI İSTİYOR BİZİM DERİNCİLER

Sedat Peker, son yayınladığı videoda borsa iddialarını doğruladı. Peker, “Tapu dairelerine bir yazı yazılsın. Bakın tapuların yarısı nerelere gitmiş. Parası olan FETÖ’cülükten yırtıyor, para olmayan cezaevinde. Bu nasıl bir adalet?  Adam ‘FETÖ’den alınırsam hepsi gidecek devlete’ diyor. Yarısını istiyor bizim ‘derin’ciler” demişti.

İngiltere’de 53 parlamenterden Türkiye’yle ilgili mektup: Kaygı duyuyoruz

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0