Bizimle iletişime geçiniz

Analiz

Koronavirüsü kim siyasal malzeme yapıyor?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Bilim Kurulu’nu sert bir dille eleştirdiği grup toplantısı sonrası Bakan Koca ile muhalefet arasında siyasi malzeme polemiği patlak verdi. Bakan Koca ve kurul, Erdoğan ve AKP’nin pandemi kurallarını hiçe saymalarına göz yummakla eleştiriliyor.

BOLD – Grup toplantısında pandemi kurallarını hiçe sayan Erdoğan ve AKP’lilere ses çıkarmayan Bilim Kurulu üyelerine yüklenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu çok sert konuştu.

YÜZ BİN İNSAN ÖLSE UMURLARINDA DEĞİL

Kurula ‘Bilim Kurulu’ denmesini eleştiren Kılıçdaroğlu: “Ne dedikleri, ne söyledikleri belli değil. Nasıl yönetiliyor bu ülke. Orada oturanların hiçbirinin bilimle ilgisi yoktur. Bilim Kurulunun koyduğu kurallara iktidar uymazsa çekileceksin oradan, ‘ben bilim insanıyım’ diyeceksin” dedi.

Kurul üyelerinin koltuklarını düşündüğünü söyleyen Kılıçdaroğlu: “Bu fatura kime çıkıyor? Bunun bir faturası var. Saray ve beslemelerinin durumu çok iyi. 1 yerden değil 5 yerden maaş alıyorlar, avro üzerinden garantili maaşlarını alıyorlar. İstifa etseler bile dünyanın parasını alıyorlar. Vergi de ödemiyorlar, başka kurumlar tarafından ödeniyor. 193 kişi hayatını kaybetmiş. İnsan gece uyumaz ya. Bunların umurunda bile değil. 100 bin kişi de ölse bunların umurlarında değil” dedi.

KURUL SİYASİ RANT MALZEMESİ DEĞİL

Kılıçdaroğlu’nun sözleri Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı rahatsız etti. Koca’dan sakin tarzının dışında bir paylaşım geldi. Koca tepki dolu paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Başından beri salgınla mücadeleyi siyasetten ayırdık. Bilim Kurulumuzun salgın boyunca verdiği emeği görmezden gelerek saldırgan bir üslupla bilim insanlarımıza hakaret edilmesini asla kabul etmeyiz. Bilim Kurulu siyasi rant malzemesi değildir. Saygılı olun” ifadesini kullandı.

İSTANBUL TOPLANTISINA CHP’Lİ BAŞKAN ÇAĞRILMADI

Pandemiyle mücadele Türkiye birçok kez siyasi malzeme oldu. İstanbul’da vaka sayısının Türkiye genelinin yüzde 40’ına ulaştığı geçen Ekim ayında Bilim Kurulu İstanbul yerel yönetimiyle acil bir toplantı düzenledi. İstanbul’daki ulaşım ile ilgili kararların da alındığı toplantıya Bakan Koca’da katılırken, CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu davet edilmedi. Kurul, toplantı acil düzenlendi diyerek kendini savundu.

LEBALEP KONGRELER

Türkiye’nin tepkisini çeken AKP il kongreleri muhalefetin tüm itirazlarına rağmen geniş katılımlı olarak gerçekleştirildi. Kongrelerin yapıldığı illerde vaka patlaması yaşanırken Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konu hakkında konuşmaktan kaçındı.

VAKA SAYILARI DA MALZEME OLDU

Bakan Koca, muhalefetten gelen vaka sayısı uyarılarını da geçen Eylül ayına kadar yalanladı. Koca, daha sonra gerçek vaka sayılarının açıklananın 10 katı olduğunu kabul etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca en son parti propagandasına dönen Emin Saraç’ın cenazesinde verdiği görüntü sonrası özür dilemişti. Her gün kısıtlamalar konusunda uyarılarda bulunan Koca ve Bilim Kurulu üyeleri, Erdoğan ve AKP’nin pandemi kurallarını hiçe saymasına göz yummakla eleştiriliyor.

Koronavirüsle mücadeleyi bir çok konuda siyasal malzeme olarak kullanan AKP’li Bakan Koca’nın son paylaşımına vaka sayılarını hatırlatan sosyal medya kullanıcılarından da tepki geldi.

Çin Ankara Büyükelçiliği Meral Akşener ve Mansur Yavaş’ı tehdit etti

Analiz

AKP’de ‘huzur hakkı’ tepkisi: Onlara var da bize yok mu?

Cumhurbaşkanlığı bürokratları ve eski bakanların ‘huzur hakkı’ maaşları AKP’liler arasında huzursuzluk çıkardı. Teşkilatlar, sadece Cumhurbaşkanı’na yakın isimlerin birden fazla maaş almasına tepki gösteriyor.

BOLD ANALİZ – Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda görevli İbrahim Kalın, Yiğit Bulut, Fahrettin Altun başta olmak üzere danışmanlara ödenen ek maaşlar AKP içinde tartışmaya açıldı. AKP’liler uygulamayı yanlış bulduğu için değil, kendilerine huzur hakkı verilmediği için seslerini yükseltmeye başladı.

ONLARA VAR DA BİZE YOK MU?

Anketlere göre asgari ücretle geçinmeye çalışan vatandaşların onaylamadığı 41 maaş AKP teşkilatlarının bir numaralı gündem maddesi haline geldi. AKP Genel Merkezi’ne ulaşan şifahi şikayetlerde “Biz sokakta pazarda ve kapı kapı dolaşıp oy istiyoruz. Ama birden çok maaşı Ankara’da sıcak koltuklarında oturanlar alıyor” tepkisi yer alıyor. AKP il ve ilçe teşkilatlarındaki görevlilere de ekstra maaşlar verilmesi gerektiği kulaktan kulağa yayılıyor.

TEŞKİLATA YAKINLARINI İŞE ALMA TESELLİSİ

AKP’nin Söğüzözü’ndeki genel merkez odalarında konuşulan ‘pastadan pay alma’ talepleri parti yönetimince yumuşatılıyor. İhale ve işe alımlarda AKP’lilere tanınan sınırsız hakları hatırlatan genel başkan yardımcıları, “Ankara’dakiler birden çok maaş alıyor ama taşradakiler de belediyelerin her türlü ihalesini yakın şirketlere veriyor. İşe alımlarda da akrabalar gözetiliyor” eleştirilere karşı cevap veriyor.

GÖREVDEN ALINANLAR HUZUR HAKKI İÇİN TEŞEKKÜR EDİYOR

Tayyip Erdoğan’ın görevden aldığı bürokratların ve bakanların “Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum” mesajlarının altında huzur hakkı kapma isteği yatıyor. Görevden alınanlar yeni bir yönetim kurulu üyeliği maaşı almak için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ediyor. Bakanlık koltuğuna veda edince Erdoğan’a teşekkür eden eski Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da bunun karşılığını aldı. Selçuk, 39 bin lira maaşlı KARDEMİR yönetim kurulu üyeliğine getirildi.

Okumaya devam et

Analiz

Erdoğan gücü Soylu’ya mı devretti? ‘KHK out’ ‘Genelge in’

24 Haziran seçimleri sonrası Cumhurbaşkanlığı sitemiyle Erdoğan, ortaçağ krallıklarını andıran bir yetki ile yeniden yönetime geldi. Erdoğan’ın Meclis onayı olmadan imzaladığı KHK’lar, adalet ve ekonomideki çöküşün en önemli faktörleri oldu. Erdoğan son günlerde yetkilerini Soylu’nun genelgeler yoluyla kullanmasına izin veriyor.

BOLD – Vatandaş, son aylarda önemli kararların, Erdoğan imzalı gece yarısı kararnameleriyle oldu bittiye getirilmesine alıştırıldı. AKP iktidarı, uluslararası bir sözleşme olan ve Türkiye’nin prestiji sayılan İstanbul Sözleşmesi’nden yine gece yarısı KHK’sıyla ayrıldı. Merkez Bankası yönetiminin sürpriz bir şekilde görevden alınması ve ekonominin ağır bedeller ödenmesine neden olan kararname de gece yarısı paylaşıldı.

AKP’nin muhaliflerin mallarına çökme planı olan KHK da bir gece yarısı imzalanıp Resmi Gazete’de yayınladı.

POLİSE SANSÜR YETKİSİ

Türkiye, son günlerde ise ‘genelgeler’ ülkesi oldu. Pandemi kısıtlamaları gerekçesiyle peş peşe yayınlanan İçişleri Bakanlığı genelgeleri, içki yasağı gibi temel hak ve özgürlüklerle toplumsal olaylardaki polis sansürüne kadar uzandı.

Soylu imzası genelgeler sonrası polis muhaliflere yönelik baskının dozunu arttırdı. 1 Mayıs’ta gazetecinin telefonunu kıran polis, Antalya’da postalla cami bastı.

81 ile gönderilen genelgelerle sokağa çıkma yasağından market alış-verişine, pazaryeri kurulumundan içki ve sigara satışına ani kararlar hızla ve hesapsızca uygulamaya sokuluyor. Soylu’nun Erdoğan’dan devraldığı bu gücün kalıcı mı geçici mi olduğunu zaman gösterecek.

Erdoğan imzalı İnsan Hakları Planı bir haftada ‘çöp’ oldu

Okumaya devam et

Analiz

AKP çizgi film çekiyor vatandaşsa ya dilenmeyi ya da intiharı seçiyor

AKP çizgi filmlerle, halkın hesabını sorduğu kayıp rezerv ve israfı yalanlarken, Muğla’da borcunu ödeyemeyen çiftçi “bu onursuzluğa dayanamam” diyerek canına kıydı. İstanbul’da da ihtiyaç sahibi bir aile, karınlarını doyurmak için sokak sokak ekmek ve yemek dilendi.

BOLD – Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Yaşyer Köyü’nde yaşayan çiftçi ve iki çocuk babası 50 yaşındaki Fahrettin Aktaş, annesi Ayşe Aktaş ile birlikte yaşadığı evin odasında av tüfeği ile intihar etti. Silah sesinin ardından odaya giren anne Ayşe Aktaş, oğlunu kanlar içerisinde yerde buldu.

NOTU YÜREK BURKTU

Olay yerine gelen sağlık ekipleri Aktaş’ın yaşamını yitirdiği tespit etti. Aktaş’ın baş ucunda “Traktörün de olmak üzere borcum çok, traktörümü de satın borçlarımı ödeyin, bu onursuzluğa dayanamam” yazılı bir not bulundu.

EKMEK ALINIR YEMEK ALINIR

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda ise sokakta gezen 2 çocuklu bir aile “Yemek alınır, ekmek alınır” diyerek yardım istedi.

Vatandaşların yemek verdiği aile, sosyal medyayı ayağa kaldırırken ekonominin durumu bir kere daha gözler önüne serildi.

Günün en çok tartışılan konularından biri AKP’nin ‘Yalan Üretim Merkezi’ adlı propaganda çalışması oldu. Videoda Merkez Bankası’nın kayıp 128 milyar dolarlık rezervine ilişkin muhalefet söylemleriyle alay edildi. Muhalefetse, 128 milyar dolar tartışmalarını yeniden alevlendiren çizgi filme tepkili. AKP’nin alay ettiği ülke sorunlarının vatandaşları, geçimsizliğe, yoksulluğa ve intihara sürüklediğine dair paylaşımlar yapılıyor.

Erdoğan gücü Soylu’ya mı devretti? ‘KHK out’ ‘Genelge in’

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0