Bizimle iletişime geçiniz

Analiz

Merkez Bankasında Bahçeli etkisi: Elif Haykır Hobikoğlu kimdir?

Elif Haykir Hobikoglu

Merkez Bankasında yeni Para Politikası Kurulu Üyesi Prof. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu oldu. Eski MHP Kırşehir Milletvekili Mustafa Haykır’ın kızı Elif Haykır Hobikoğlu’nun nikah şahitliğini MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yapmıştı. Peki Elif Haykır Hobikoğlu kim?

BOLD ANALİZ – Elif Haykır Hobikoğlu’nun Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına (TCMB) girmesinin perde arkasında ‘özel kararname’ yatıyor. Hem devlet üniversitesinde hem TCMB’de görev yapmak mümkün olmadığı için AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçen sene Resmi Gazete’de özel kararname yayınlamıştı. Kişiye özel kararnamenin yayınladığı günün ertesinde Hobikoğlu Banka Meclisi üyeliğine seçilmişti. Kişiye özel kararnamenin MHP lideri Bahçeli’nin talebi üzerine hazırlandığı ve Hobikoğlu’nun Merkez Bankası’na atandığı gündeme gelmişti.

GÜVENLİK BÜROKRASİSİNDEN SONRA SIRA EKONOMİDE

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada Hobikoğlu’nun, 15 Nisan 2021 Perşembe günü yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısına katılacağı bildirildi. Hobikoğlu’nun TCBM’de kritik görevlere getirilmesi emniyet ve askeriyeden sonra MHP’li kadroların ekonomi bürokrasisinde de artacağı şeklinde yorumlandı. Yeni süreçte MHP’nin Merkez Bankası’nın ucuza satılan 128 milyar dolarının akıbeti ve eksi 42 milyar dolara gerileyen rezervleriyle ilgili ne yapacağı da merak ediliyor.

ALMANYA: MHP’LİLER DEVLETTE FARKEDİLİR ŞEKİLDE ARTTI

Hobikoğlu’nun bir yıl geçmeden kritik faiz kararlarının verildiği Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’na getirilmesi MHP Genel Başkanı Bahçeli etkisini yeniden gündeme getirdi. Almanya Başbakanı Merkel hükümeti, Türkiye’de devlet içinde MHP’ye yakın kişilerin görev aldığını net bir şekilde açıklamıştı. “Federal Hükümet, MHP’nin siyasi taleplerinin Türk hükümet üyeleri arasında karşılık bulduğunu ve bu taleplerin düzenli biçimde yasalara girdiğini gözlemlemektedir. İlaveten Federal Hükümet, son yıllarda MHP çevresinden kişilerin devlet yapılarındaki oranının da fark edilir biçimde arttığına dair bilgi sahibidir.” ifadeleri kullanmıştı.

YENİ PARA POLİTİKASI ÜYESİ HOBİKOĞLU KİMDİR?

MHP lideri Devlet Bahçeli, Başbakan Yardımcısı olduğu dönemde Elif Haykır’ın ile Dr. Gültekin Hobikoğlu’nun nikahında gelinin şahitliğini yaptı. Nikah sonrasında evlilik cüzdanını Elif Haykır’a teslim edip bilezik takmıştı.

1977 yılında Ankara’da doğan Elif Haykır Hobikoğlu, eski MHP Kırşehir Milletvekili Mustafa Haykır’ın kızı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Teknoloji ve Sanayi İktisadı Anabilim Dalında görevini yürütmekte olan Hobikoğlu, 18 Mayıs 2020 tarihinden bu yana TCMB Banka Meclisi Üyesi olarak görev yapıyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi olarak başlayan Hobikoğlu, 2003’te İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Ekonomi alanında yüksek lisansını tamamladı.

2009’da İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İktisat Bölümü, İktisat Bilim Dalından Doktora derecesi aldı. 2014’te Makro İktisat Alanında Doçent unvanını aldı ve aynı alanda 2019’da profesör olarak atandı.

Hobikoğlu evli ve üç çocuk annesi.

Okumaya devam et
Reklamlar

Analiz

AKP’de ‘huzur hakkı’ tepkisi: Onlara var da bize yok mu?

Cumhurbaşkanlığı bürokratları ve eski bakanların ‘huzur hakkı’ maaşları AKP’liler arasında huzursuzluk çıkardı. Teşkilatlar, sadece Cumhurbaşkanı’na yakın isimlerin birden fazla maaş almasına tepki gösteriyor.

BOLD ANALİZ – Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda görevli İbrahim Kalın, Yiğit Bulut, Fahrettin Altun başta olmak üzere danışmanlara ödenen ek maaşlar AKP içinde tartışmaya açıldı. AKP’liler uygulamayı yanlış bulduğu için değil, kendilerine huzur hakkı verilmediği için seslerini yükseltmeye başladı.

ONLARA VAR DA BİZE YOK MU?

Anketlere göre asgari ücretle geçinmeye çalışan vatandaşların onaylamadığı 41 maaş AKP teşkilatlarının bir numaralı gündem maddesi haline geldi. AKP Genel Merkezi’ne ulaşan şifahi şikayetlerde “Biz sokakta pazarda ve kapı kapı dolaşıp oy istiyoruz. Ama birden çok maaşı Ankara’da sıcak koltuklarında oturanlar alıyor” tepkisi yer alıyor. AKP il ve ilçe teşkilatlarındaki görevlilere de ekstra maaşlar verilmesi gerektiği kulaktan kulağa yayılıyor.

TEŞKİLATA YAKINLARINI İŞE ALMA TESELLİSİ

AKP’nin Söğüzözü’ndeki genel merkez odalarında konuşulan ‘pastadan pay alma’ talepleri parti yönetimince yumuşatılıyor. İhale ve işe alımlarda AKP’lilere tanınan sınırsız hakları hatırlatan genel başkan yardımcıları, “Ankara’dakiler birden çok maaş alıyor ama taşradakiler de belediyelerin her türlü ihalesini yakın şirketlere veriyor. İşe alımlarda da akrabalar gözetiliyor” eleştirilere karşı cevap veriyor.

GÖREVDEN ALINANLAR HUZUR HAKKI İÇİN TEŞEKKÜR EDİYOR

Tayyip Erdoğan’ın görevden aldığı bürokratların ve bakanların “Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum” mesajlarının altında huzur hakkı kapma isteği yatıyor. Görevden alınanlar yeni bir yönetim kurulu üyeliği maaşı almak için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ediyor. Bakanlık koltuğuna veda edince Erdoğan’a teşekkür eden eski Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da bunun karşılığını aldı. Selçuk, 39 bin lira maaşlı KARDEMİR yönetim kurulu üyeliğine getirildi.

Okumaya devam et

Analiz

Erdoğan gücü Soylu’ya mı devretti? ‘KHK out’ ‘Genelge in’

24 Haziran seçimleri sonrası Cumhurbaşkanlığı sitemiyle Erdoğan, ortaçağ krallıklarını andıran bir yetki ile yeniden yönetime geldi. Erdoğan’ın Meclis onayı olmadan imzaladığı KHK’lar, adalet ve ekonomideki çöküşün en önemli faktörleri oldu. Erdoğan son günlerde yetkilerini Soylu’nun genelgeler yoluyla kullanmasına izin veriyor.

BOLD – Vatandaş, son aylarda önemli kararların, Erdoğan imzalı gece yarısı kararnameleriyle oldu bittiye getirilmesine alıştırıldı. AKP iktidarı, uluslararası bir sözleşme olan ve Türkiye’nin prestiji sayılan İstanbul Sözleşmesi’nden yine gece yarısı KHK’sıyla ayrıldı. Merkez Bankası yönetiminin sürpriz bir şekilde görevden alınması ve ekonominin ağır bedeller ödenmesine neden olan kararname de gece yarısı paylaşıldı.

AKP’nin muhaliflerin mallarına çökme planı olan KHK da bir gece yarısı imzalanıp Resmi Gazete’de yayınladı.

POLİSE SANSÜR YETKİSİ

Türkiye, son günlerde ise ‘genelgeler’ ülkesi oldu. Pandemi kısıtlamaları gerekçesiyle peş peşe yayınlanan İçişleri Bakanlığı genelgeleri, içki yasağı gibi temel hak ve özgürlüklerle toplumsal olaylardaki polis sansürüne kadar uzandı.

Soylu imzası genelgeler sonrası polis muhaliflere yönelik baskının dozunu arttırdı. 1 Mayıs’ta gazetecinin telefonunu kıran polis, Antalya’da postalla cami bastı.

81 ile gönderilen genelgelerle sokağa çıkma yasağından market alış-verişine, pazaryeri kurulumundan içki ve sigara satışına ani kararlar hızla ve hesapsızca uygulamaya sokuluyor. Soylu’nun Erdoğan’dan devraldığı bu gücün kalıcı mı geçici mi olduğunu zaman gösterecek.

Erdoğan imzalı İnsan Hakları Planı bir haftada ‘çöp’ oldu

Okumaya devam et

Analiz

AKP çizgi film çekiyor vatandaşsa ya dilenmeyi ya da intiharı seçiyor

AKP çizgi filmlerle, halkın hesabını sorduğu kayıp rezerv ve israfı yalanlarken, Muğla’da borcunu ödeyemeyen çiftçi “bu onursuzluğa dayanamam” diyerek canına kıydı. İstanbul’da da ihtiyaç sahibi bir aile, karınlarını doyurmak için sokak sokak ekmek ve yemek dilendi.

BOLD – Muğla’nın Milas ilçesine bağlı Yaşyer Köyü’nde yaşayan çiftçi ve iki çocuk babası 50 yaşındaki Fahrettin Aktaş, annesi Ayşe Aktaş ile birlikte yaşadığı evin odasında av tüfeği ile intihar etti. Silah sesinin ardından odaya giren anne Ayşe Aktaş, oğlunu kanlar içerisinde yerde buldu.

NOTU YÜREK BURKTU

Olay yerine gelen sağlık ekipleri Aktaş’ın yaşamını yitirdiği tespit etti. Aktaş’ın baş ucunda “Traktörün de olmak üzere borcum çok, traktörümü de satın borçlarımı ödeyin, bu onursuzluğa dayanamam” yazılı bir not bulundu.

EKMEK ALINIR YEMEK ALINIR

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda ise sokakta gezen 2 çocuklu bir aile “Yemek alınır, ekmek alınır” diyerek yardım istedi.

Vatandaşların yemek verdiği aile, sosyal medyayı ayağa kaldırırken ekonominin durumu bir kere daha gözler önüne serildi.

Günün en çok tartışılan konularından biri AKP’nin ‘Yalan Üretim Merkezi’ adlı propaganda çalışması oldu. Videoda Merkez Bankası’nın kayıp 128 milyar dolarlık rezervine ilişkin muhalefet söylemleriyle alay edildi. Muhalefetse, 128 milyar dolar tartışmalarını yeniden alevlendiren çizgi filme tepkili. AKP’nin alay ettiği ülke sorunlarının vatandaşları, geçimsizliğe, yoksulluğa ve intihara sürüklediğine dair paylaşımlar yapılıyor.

Erdoğan gücü Soylu’ya mı devretti? ‘KHK out’ ‘Genelge in’

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0