Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD ve Rusya’nın Karadeniz savaşı

Rusya, Hazar Denizi’nde bulunan 15 savaş gemisini Karadeniz’e gönderdiğini açıkladı. ABD de 2 savaş gemisini bölgeye doğru yola çıkarmış ve gemilerin Boğazlardan geçişi için Türkiye’den izin istemişti. Bu arada Rusya bir kez daha Ankara’yı Ukrayna’ya İHA-SİHA satışı konusunda uyardı.

BOLD – Donbaz Krizi nedeniyle Ukrayna sınırına asker yığan Rusya, Hazar Filosu’ndaki 15 savaş gemisini de Karadeniz’e gönderiyor. ABD ise 2 savaş gemisini Karadeniz’e göndermek için Montrö sözleşmesi çerçevesinde geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye bildirimde bulundu.

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’ye ve Türkiye’ye sert uyarılar geldi. ABD gemilerini Kırım’dan uzak durmaya çağıran Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ankara’yı da Ukrayna’ya İHA-SİHA satışı konusunda bir kez daha uyardı.

RUSYA’NIN HAZAR FİLOSU KARADENİZ YOLUNDA

Rusya, Hazar Denizi’nde bulunan 15 savaş gemisini Rus askeri güçlerinin denetimleri çerçevesinde Karadeniz’e gönderdiğini duyurdu.

Rusya’nın Güney Askeri Bölgesi’nin basın servisinden yapılan açıklamaya göre, Hazar Denizi’ndeki filoya ait 15 savaş gemisi Karadeniz’e gönderildi. Bunun, Rus askeri güçlerinin denetimleri çerçevesinde gerçekleştiği ifade edildi.

Rusya Savunma Bakanı Sergei Şoygu, 6 Nisan’da Rus askeri güçlerinin savaşa hazırlık durumuna ilişkin denetimlere başladıklarını ve ülkenin çeşitli bölgelerinde poligonlarda taktik tatbikatların yapılacağını duyurmuştu.

Söz konusu eğitim planı kapsamında, nisanda 4 bin 48 askeri tatbikatın yapılacağı belirtilmişti.

ABD SAVAŞ GEMİLERİ YOLDA

ABD’ye ait 2 savaş gemisi de gerginliğin olduğu Ukrayna’ya doğru yola çıkmış ve gemilerin Boğazlardan geçişi için Türkiye’den izin istenmişti.

Söz konusu savaş gemilerinin önümüzdeki günlerde Karadeniz’de olması bekleniyor.

Türkiye geçen hafta, ABD’nin Montrö Sözleşmesi’ne uygun olarak donanmasına ait iki geminin Çanakkale ve İstanbul boğazlarından geçerek Karadeniz’e çıkacağını duyurmuştu. Konuyla ilgili henüz detaylı bir açıklama yapmayan ABD Savunma Bakanlığı ise, savaş gemilerinin ‘rutin faaliyetler’ için Karadeniz’de olacağını bildirdi.

Reuters haber ajansının derlediği verilere göre, ABD’de Joe Biden’ın başkanlık koltuğuna oturmasından bu yana, NATO ülkelerinin Karadeniz’deki askeri varlığında artış yaşandı. Rusya donanmasının Karadeniz filosu Kırım Yarımadası’nda bulunuyor.

RUSYA’DAN ABD’YE: SAVAŞ GEMİLERİNİ KIRIM’DAN UZAK TUT

Bu arada Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Raybkov, salı günü yaptığı açıklamada ABD’den savaş gemilerini Kırım’dan uzak tutması uyarısında bulundu.

Sergei Ryabkov, Karadeniz’e gönderilen ABD gemileri ile ilgili olarak, “Kırım’dan ve Karadeniz kıyılarımızdan uzak dursunlar. Bu onlar için iyi olur” dedi.

Olası istenmeyen bir kazanın muhtemel olduğunu belirten Raybkov, “ABD gemilerinin bizim kıyılarımızda hiçbir işi yok. Bu tamamen provokatif bir eylem. Bizim gücümüzü sınıyor. Başarılı olamayacaklar” ifadelerini kullandı.

DONBAS’TA YAŞAYANLARI KORUYACAĞIZ

Bakan Yardımcısı Ryabkov ayrıca, ülkesinin Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde yaşayan halkı koruyacağını dile getirdi. Söz konusu bölge halihazırda Rusya yanlısı ayrılıkçı güçler tarafından kontrol ediliyor.

Ukrayna-Rusya sınırında yaşanan gerilim, Kiev’den yapılan açıklamaya göre, Rusya’nın sınır bölgesine 40 bin askerden oluşan bir güç yığması nedeniyle oldukça artmış durumda. Washington, Ukrayna ile Rusya arasındaki anlaşmazlıkta Kiev’e destek verdiğini daha önce defalarca resmi ağızlardan dile getirdi.

Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde, bağımsızlığını ilan eden Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile Kiev yönetimi arasında 2014’ten bu yana çatışmalar devam ediyor.

RUSYA, UKRAYNA’DAKİ TÜRK İHA’LARI KONUSUNDA RAHATSIZ

Öte yandan Rusya bir kez daha Türkiye’nin Ukrayna’ya sattığı silahlı veya silahsız insansız hava araçları (SİHA-İHA) konusundaki rahatsızlığını dile getirdi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Raybkov, “Açıkçası, Türk insansız hava araçlarının Donbas’ta bir yerlerde su yüzüne çıktığı düşünüldüğünde sevinecek bir şey yok.” dedi.

Türkiye’nin İHA ve SİHA’ları birçok ülkeye ihraç ettiğini belirten Raybkov, İHA ve SİHA’larda kullanılan parçaların ihracat kontrolleri konusunda sıkıntılar bulunduğunu ve konuyu araştırdıklarını söyledi.

LAVROV DA TÜRKİYE’Yİ UYARMIŞTI

Dün de Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Türkiye’yi Ukrayna’ya silahlı ve silahsız insansız hava araçları (SİHA-İHA) tedarik etmeme konusunda uyarmıştı.

Lavrov, “Tüm ilgili ülkelere, Türkiye de bunlardan biri, mevcut durumu, Kiev rejiminin ebedi militarist açıklamalarını incelemelerini tavsiye ettiğimizi ve bu militarist eğilimleri teşvik etmemeleri konusunda uyardığımızı belirtmek isterim” dedi.

TÜRKİYE’DEN UKRAYNA’YA İHA-SİHA SATIŞI

Ukrayna, Türkiye’den 2019 yılında altı adet Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı ile üç yer kontrol istasyonu satın aldı.

Rus medyasında yer alan bir habere göre ise Türkiye Mart ayında Kiev yönetimine AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ın ürettiği 30 Bayraktar silahlı veya silahsız insansız hava aracı gönderdi.

30 adet Bayraktar TB2 silahlı-silahsız insansız hava aracı, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Katar Hava Kuvvetleri’ne ait 2 adet Boeing C-17A Globemaster III tipi askeri kargo uçağıyla 14 Mart’ta Ukrayna’ya taşındı.

Ukrayna, Türkiye’den toplamda 48 Bayraktar TB2 İHA-SİHA satın almak istediğini açıklamıştı.

NATO’dan Rusya’ya çağrı: Ukrayna sınırındaki askeri yığınağını sonlandır

Dünya

İsrail’de siren sesleri: Demir Kubbe roketleri havada imha etti

İsrail’in güney kesimindeki Aşkelon kentinde Gazze Şeridi’nden atıldığı iddia edilen 2 roketten biri hava savunma sisteminin devreye girmesiyle hava imha edilirken diğeri boş araziye düştü. Halkı saldırıya karşı uyarmak için kentin birçok noktasında siren sesleri yükseldi.

BOLD – Gazze Şeridi’nden İsrail’in güney kesimindeki Aşkelon kentine 2 roket atıldığı iddia edildi. Roket saldırısı sonrası ‘Demi Kubbe’ olarak bilinen hava savunma sistemleri devreye girdi. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) tarafından yapılan açıklamada, Aşkelon kentinde savunma sistemlerinin devreye girdiği doğrulandı. IDF, roketlerden 1’inin boş alana düştüğünü, hava savunma sisteminin ise diğer roketi havada imha ettiğini aktardı. Olayda ölen ya da yaralanan olup olmadığı konusunda henüz bilgi paylaşılmadı.

NELER YAŞANDI

İsrail güçlerinin, dün Kadir Gecesi’nde de teravih namazını kılmak için Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya gelen Filistinlilere gaz, plastik mermi ve ses bombasıyla yaptığı müdahalede 90 Filistinli yaralandı. Filistinliler güvenlik güçlerinin saldırısına taş, şişe ve havai fişeklerle karşılık verdi.

İsrail’in Filistinli sivillere yönelik saldırıları tüm dünyanın tepkisini çekmiş ve kınanmıştı.

Hiç iyi haberlerin gelmediği cezaevindeki mahkumların aileleri endişeli

 

Okumaya devam et

Dünya

Halkın yarısından fazlasını aşılayan İsrail’de vaka sayısı binin altında

Yaklaşık 9,5 milyon nüfuslu İsrail’de koronavirüs salgınında aktif vaka sayısı ilk kez binin altına düştü. Ülkede ağır hasta sayısı geçen hafta yüzün altını gördü.  Sağlık Bakanı başarının arkasında aşılama kampanyası olduğunu açıkladı.

BOLD – Koronavirüs salgını ile mücadelede dünyadaki en başarılı ülkelerden biri olarak gösterilen İsrail’de Sağlık Bakanı Yuli Edelstein tarafından yapılan açıklamada aktif vaka sayısının binin altına indiği belirtildi.

BİR GÜNDE SADECE 17 YENİ VAKA

Geçen hafta ağır Kovid-19 hastalarının sayısının yüzün altına indiğini açıklayan bakan, Ocak ayı sonunda bin 200 ağır Kovid-19 hastası bulunduğunu kaydetti.

Yeni vaka sayılarının da çift haneli rakamlara indiğini söyleyen Bakan Edelstein, bunun nedeninin ülkede yürütülen başarılı aşılama kampanyasının olduğunu belirtti.

İsrail’de son 24 saatte 17 yeni vaka açıklandı. Yapılan 11 bin 500 testin sadece yüzde 0,2’sinin pozitif çıktığı belirtildi.

NÜFUSUN YÜZDE 60’I AŞILANDI

Vaka sayısının düşüşü ile birlikte ülkedeki kısıtlamalar da kaldırıldı. Açık alanlarda maske takma zorunluğu kaldırılan ülkede yakında kapalı alanlarda da maske zorunluluğunun kaldırılabileceği belirtiliyor.

İsrail’de 9.3 milyon nüfusun 5,4 milyonuna ilk doz BioNTech/Pfizer aşısının yapıldığı bildirildi. Bu nüfusun yüzde 60’ına tekabül ediyor. Toplam 5,1 milyon kişiye ikinci doz aşının da uygulandığı kaydediliyor.

AB çocuk ve gençler için 1,8 milyar doz aşı alacak

Okumaya devam et

Dünya

Londra’nın sembol tarihi köprülerinden Tower Bridge’de Ezan-ı Muhammedi yükseldi

İngiltere’nin başkenti Londra’nın sembol tarihi binalarından Tower Bridge köprüsünde Ramazan ayının son cumasında akşam ezanı yükseldi.

BOLD – İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan tarihi Tower Bridge köprüsünde Ramazan ayının son cuma gününde akşam ezanı okundu.

Londra’nın tarihi köprüsü Tower Bridge’de okunan akşam ezanına çok sayıda Müslüman da o anlara tanıklık etti.

Akşam ezanı sonrası dualar edilerek oruçlar açıldı.

Ezanı okuyan Kazi Şafikkur Rahman, bu fırsatın kendisi için çok değerli olduğunu ifade etti.

Geçen yıl Londra’nın finans merkezi Canary Wharf’ta ilk kez ezan okunmuş ve ezan videosu dünya çapında milyonlarca kez izlenmişti.

İsrail güvenlik güçleri, Kadir Gecesi’nde de Filistinlilere müdahale etti

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0