Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Boğaziçi eylemlerinin 100 günü

Dışarıdan rektör atanan Boğaziçi Üniversitesinde başlatılan eylemler 100. gününü doldurdu. Gözaltı, tutuklamalara rağmen öğrenciler ve akademisyenlerin kayyum rektör Melih Bulu’ya yönelik eylemleri sürüyor.

BOLD – AKP’li Melih Bulu’nun kayyum olarak atanmasının ardından 4 Ocak’ta başlayan eylemlerde 100’üncü gün geride kaldı. 600’ü aşkın öğrencinin gözaltına alındığı, 27 öğrenciye ev hapsi verildiği direniş devam ediyor. Direnişlerinden vazgeçmeyen Boğaziçi öğrencilerinin yanı sıra akademisyenler de dün 71. kez rektörlük binasına sırtlarını dönerek destek verdi.

KAYYUM REKTÖR İSTEMEDİĞİ İÇİN ÇENESİ, KOLU KIRILANLAR OLDU

BirGün’den Yaren Çolak’a konuşan Boğaziçi Üniversitesi tarih bölümü öğrencisi Suna Özcan, “100 gündür devam eden direnişimize dönüp baktığımızda gördüğüm; arkadaşlarımız gözaltına alındığı, darp edildiği, işkenceye maruz bırakıldığı ve tüm bunlara rağmen devam eden haklı direniş. Okulumuza sniper yerleştirildi. Ben bunu kişisel olarak aşamıyorum. Okulumuzda kendimizi güvende hissedemediğimiz günler oldu. Kampüse polis girdi. Kayyum rektör istemiyoruz dediği için, Boğaziçi Direnişi’ne destek verdiği için çenesi, kolu, bacağı kırılanlar oldu” dedi.

BAŞ TALEBİMİZ KAYYUM REKTÖR İSTİFA ETSİN

Boğaziçi Direnişi’nin yalnızca kayyuma değil, tüm antidemokratik uygulamalara karşı olduğunun altını çizen Özcan, “Hiç mücadele kültürü olmadığı düşünülen Boğaziçi öğrencisi 100 gündür bir kayyuma değil, her şeye dair söz söylüyor. 100 gündür tekrarladığımız taleplerimiz var. Başta kayyum Melih Bulu olmak üzere tüm kayyumlar derhal istifa etsin. Biz hiçbir üniversitede oranın iradesi dışında akademik özerkliği hiçe sayan bir rektör istemiyoruz. Okul bileşenleriyle rektör seçimi yapılması yönünde bir muradımız var” diye konuştu.

TÜM BASKILARA RAĞMEN DİRENMEYE DEVAM EDİYORUZ

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Emekli Öğretim Üyesi, Doç. Dr. Zeynep Gambetti ise tüm baskılara rağmen Boğaziçi’nin birlik ve beraberliğini koruyarak direnmeye devam ettiğini ifade ederek, “Rektör ataması ve yeni fakülte kurulmasına karşı iki toplu dava açtık; dekan atamasına karşı üçüncü davamız da yolda. 3 aydır hafta içi her gün yılmadan rektörlüğe sırtımızı döndük. Rektörlüğün önerdiği gayri demokratik seçim yöntemini reddederek Fen Bilimleri Enstitüsü seçimlerimizi gerçekleştirdik. Üniversite bileşenleriyle çok daha yakın ve dayanışmacı ilişkiler kurduk. Bu üniversitenin, bileşenlerin iradesi çiğnenerek yönetilemeyeceğini her fırsatta gösterdik” dedi.

BOĞAZİÇİ ÖĞRENCİLERİ TARİH YAZIYOR

Rektör ve yardımcıları istifa edene ve fakülte kurma işlemi geri alınana kadar direnişten vazgeçmeyeceklerinin altını çizen Gambetti, “O kadar haklıyız, o kadar doğru bir yerden direniyoruz ki hem yurtiçinde, hem yurtdışında ilham kaynağı olduk. Başka üniversiteden bir meslektaşımın deyimiyle, ‘Boğaziçi şu anda tarih yazıyor.’ Bu mücadeleyi sadece kendimize ve öğrencilerimize değil, tüm Türkiye’ye borçluyuz” diye konuştu.

Cumhuriyet savcısı kendisini muayene etmeyen doktoru gözaltına aldırdı

Gündem

Alaattin Çakıcı’dan Sedat Peker’e ‘Cici Süleyman’ çıkışı: En İçişleri Bakanı Soylu’dur

Organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı, bugün kaleme aldığı bir mektupta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yüklenen Sedat Peker’e ‘sus’ mesajı verdi.

BOLD – Sedat Peker’in Karadağ’a gidişinin Alaattin Çakıcı’nın tahliyesiyle ilişkilendirilmesi üzerine geçen sene bir video paylaşan Peker, Çakıcı ile anlaşmaları olduğunu belirterek iddiaları yalanladı.

Aynı videoda, Çakıcı’nın dostluğu da düşmanlığı da iyi bildiğini belirten Peker, hakkında yayılan ‘korktu’ iddialarının Çakıcı tarafından ortaya atıldığına ihtimal vermediğini söyledi.

Alaattin Çakıcı, sosyal medya hesabından bugün Peker’i hedef alan bir mektup paylaştı.

Mektubunda sabıkası yüzünden kendisinden muhtar dahi olamayacağını belirten Çakıcı, “Ama devletin bir bireyi olarak herkes kadar ülkemizde ve dünyada ki olayları yorumlama hakkına sahibim. Hep demişim imanımın kıblesi kabedir, mensup olduğum milletimizin yönü devletin bekası ve devamlılığıdır.

DEVLET BAĞIRSAKLARINI TEMİZLEYECEKTİR

Son günlerde Türkiye’nin geçmişine yönelik bazı oluşumlar deşifre edilmektedir. Bunların hepsi devlet arşivinde mevcuttur. Bugün gündeme getirmek Fetö’ye, HDP’ye, CHP’ye Davutoğlu ve Babacan ‘a ve bazı iyi partililerin eline geçmişten kaynaklanan bazı oluşumlarla ilgili silah vermektedir. Devletimiz zamanı geldiği zaman her türlü yasadışı pisliğe bulaşmış olan olanları layık olduğu yere kapatıp, devlet kurumları içerisinde bu tip insanlarla iş birliği yapanlardan dolayı bağırsaklarını temizleyecektir” dedi.

PEKER’E GÖNDERME

Peker’in hedefe koyduğu Soylu’ya övgüler düzen Çakıcı konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Aziz Türk milleti bundan emin olsun. Cumhuriyet tarihi terörle mücadele etmiş en İçişleri Bakanı sayın Soylu ile ilgili bir şeyler söylenmektedir. Sayın Soylu’yu Türkiye tanıyor. Terörle ile ilgili bedenini 5 bin derecedeki ateşin içine atmıştır. İnsan bir şeylerin ortaya dökülmesini istiyorsa lütfen sapla sapanı bir birinden ayırmasını bilmeli.

Yurt içi ve yurtdışında Türküm, Türkmen’im devlet benim için her şeydir diyenlere şunu hatırlatmak isterim, birileri yanlışın içindeyse Türkiye ‘nin bekası söz konusu olduğu bu dönemde görevini ifa edenlere söz söylememesi gerekir. Kişilerin bir birileri ile özel ilişkileri bile olsa mahremde kalmalı kamuoyuna saygılarımla arz ederken muhalefete devlet düşmanlarına şunu hatırlatmak isterim, temcit pilavı gibi sürekli sayın Bahçeli’yi , sayın devlet başkasını mafyayı özel afla çıkardı diye ibare kullanmayın.

AF OLMASA DA ÇIKACAKTIM

Af çıkmasa bile 8 ay sonra tahliye olacaktım. Ama size yolu gösteriyorum. Aftan evvel devam eden mahkemelerim var. Hızlandırın. Onursuz dışarıda özgür kalacaksam, adam gibi hapishaneye dönmeyi tercih ederim. Aziz Türk milletine, sayın devlet başkanımıza , benden dolayı sürekli suçlanan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı değerli ağabeyim Devlet Bahçeli’ye saygılarımla arz ederim.”

Sedat Peker, dün yayınladığı son videosunda, kendisi için ‘pislik mafya’ diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya  yönelik ‘Cici Süleyman, Tertemiz Süleyman, Temiz Sülü’ gibi ifadeler kullanmıştı.

Erdoğan’a ‘helallik’ teklifi

Okumaya devam et

Gündem

AKP İl Başkanı bayramlaşacak diye acil servis esas duruşta

AKP Tokat İl Başkanı Cüneyt Aldemir’in bayram ziyareti için gittiği devlet hastanenin acil servisinde sağlıkçıların hazır kıta bekletildiği ortaya çıktı.

BOLD – AKP Tokat İl Başkanı Cüneyt Aldemir, bayramın ikinci günü sağlıkçılarla bayramlaşmak için Tokat Devlet Hastanesi Acil Servisine gitti.

Sağlıkçılarla bayramlaşan İl Başkanı Aldemir, bayramlaşma fotoğraflarını sosyal medya hesabında, “İl Gençlik Kolları Başkanımız Mesut Aktürk ve yönetim kurulu üyelerimizle beraber salgın sürecinde büyük emek ve gayretle çalışan sağlık ordumuzun nezdinde acil serviste görev yapan arkadaşlarımızla bayramlaştık. Rabbim kolaylıklar versin bayramınız mübarek olsun” notuyla paylaştı.

Aldemir’in paylaştığı fotoğrafta sağlık çalışanlarının hastane dışında tek sıra hazır kıta beklemesi dikkat çekti. Hastane dışında kendisini tek sıra hazır katı bekleyen acil servis çalışanlarıyla bayramlaşan Aldemir daha sonra servisin içine girdi.

Öte yandan, Aldemir’in bayramlaşma için gittiği emniyet ve jandarma görevlilerinin de hazır kıta bekletildiği öğrenildi.

Ama kısa süre sosyal medyada yayılan fotoğraflara vatandaşlar tepki gösterdi.

Okumaya devam et

Gündem

Sedat Peker’in oltasına gelen bakan kim?

Suç örgütü lideri Sedat Peker, Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ve Pelikan grubuyla çarpışırken aniden hedefini değiştirdi ve son videosunda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya döndü. Soylu, tabiri caizse Peker’in oltasına gelen ilk kişi oldu. Gazeteci Cevheri Güven, ilk kez duyacağınız bilgiler ışığında Peker’in dördüncü videosunu analiz etti. BOLD

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0