Gündem

Emekli amiraller adli kontrol şartıyla serbest

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 104 emekli amiralin bildirisine ilişkin soruşturmasında, tutuklanması için mahkemeye sevk edilen Emekli Tuğamiral Ergun Mengi de dahil olmak üzere 14 emekli amiral adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Emekli amirallere yurt dışına ve il dışına çıkış yasağı getirildi. 

BOLD – Emekli 104 amiralin bildirisine ilişkin soruşturma kapsamında, bildiriyi kaleme aldığı belirtilen emekli Tuğamiral Ergun Mengi ve bildiriyi imzalayan diğer emekli amiraller adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

BİLDİRİYİ YAZAN MENGİ SERBEST BIRAKILDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, emekli 104 amiralin Montrö Bildirisi’ne ilişkin soruşturması kapsamında emniyetteki işlemleri tamamlanan 14 şüpheli, sağlık kontrollerinin ardından adliyeye getirildi. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcılarına ifade veren şüphelilerden emekli Tuğamiral Mengi, “devletin güvenliğine veya Anayasal düzene karşı suç işlemek için anlaşma” suçundan tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edildi. Nöbetçi sulh ceza hakimliğince sorgulanan Mengi, yurt dışına ve il dışına çıkış yasağı adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

YURT DIŞI VE İL DIŞI YASAĞI İLE BIRAKILDILAR

Savcılığın adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdiği şüpheliler Alaettin Sevim, Atilla Kezek, Atilla Kıyat, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç, Mustafa Özbey, Ramazan Cem Gürdeniz, Turgay Erdağ, Türker Ertürk, Ali Sadi Ünsal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Engin Baykal ve Nadir Hakan Eraydın hakkında da hakimlikçe yurt dışına ve il dışına çıkış yasağı adli kontrol şartı uygulandı. Mengi hakkındaki kararla 14 şüphelinin tamamı adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış oldu.

SAVCILIK: KUVVETLİ SUÇ ŞÜPHESİ VAR

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının tutuklamaya sevk yazısında, Ergun Mengi’nin, söz konusu bildiriyi hazırlayıp, taslak metin olarak “ADMEK-2” isimli Whatsapp grubunda yayınladığı ve yapılması istenilen değişiklikleri bildiri metnine ekleyerek metne son halini verdiği belirtilmişti. Sevk yazısında Mengi’nin, Montrö ile ilgili açıklamaların bahane olduğunu açıkça belirttiği, bu şekilde soruşturma konusu bildiriyi hazırladığı ve üzerine atılı suçu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesinin bulunduğu belirtilmişti.

Cumhuriyet savcısı kendisini muayene etmeyen doktoru gözaltına aldırdı

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version