Dünya

Japonya Hükumeti Fukuşima’nın 1.23 milyon tonluk radyoaktif atığını okyanusa dökecek

Çevreciler ve bölge ülkelerinin tepkilerini hiçe sayan Japonya Hükumeti, Fukuşima Dai-içi nükleer santralindeki atık suyu denize boşaltmaya karar verdi. Nükleer santralde, 2011’deki faciada hasar gören reaktörleri soğutup radyoaktivite emisyonlarını önlemek için su kullanılmıştı.

BOLD – Japonya Başbakanı Suga Yoşihide, yıllardır biriken ve bir milyon tonu aşan atık suyun ne yapılacağına ilişkin resmi karanını açıkladı. Japon Başbakan, süreci devam eden nükleer santralin devreden çıkarılması ile santraldeki işlenmiş atık suyun salıverilmesi arasındaki bağlantıya değindi. “Fukuşima Dai-içi tesisinin devreden çıkarılması konusunda işlenmiş suyun bertaraf edilmesi kaçınılmaz bir mesele. Hasarı önlemek için geniş ölçüde ve sağlam adımlarla güvenlik standartları sağlanarak plan uygulanacaktır” dedi. Euronews’te yer alan habere göre suyun denize boşaltılmasına karar verdiklerini açıklayan Suga, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) ve diğer üçüncü taraf kuruluşların, planın şeffaflıkla yürütüldüğünün gözlemlenmesi için sürece dahil olacağını belirtti.

6 YILDIR İNCELENİYORDU

Suga, “6 yıldan fazladır uzmanların incelemesi sonucunda, suyun okyanusa salıverilmesi planının gerçekçi olduğuna karar verildi ve bu şekilde politika oluşturuldu. Bu değerlendirme aynı zamanda UAEA’nın bilimsel ilkelerine dayanıyor” diye konuştu. Boşaltım konusunda kamuoyundaki eleştirilere yönelik Suga, şöyle devam etti: “Fukuşima bölgesi, afetin zarar verdiği alanlar ile balıkçılık endüstrisinin, hasara yönelik endişelerini dikkat alıyoruz. Hükümet birimleri bu endişelerin giderilmesi için bütüncül olarak çalışacak. Halkın anlayışını talep ediyoruz.”

Eylül 2020’de, bin 44 tankta depolanan atık su 1,23 milyon tona ulaşmıştı.

KARARI KINADILAR

Bölge sakinleri, balıkçılık sektöründen isimler ve çevre dernekleri, atık suyun okyanusa karışmasıyla oluşabilecek kirliliğe dikkat çekerek hükumetin kararını kınadı. Tokyo yönetimine karşı çıkanlar, söz konusu planın Fukuşima’nın imajını daha da zedeleyip yerel ekonomiye darbe vuracağını da söylüyor. Japonya’da olduğu kadar Güney Kore’de de atık suyun denize boşaltılmasına karşı çıkanlar sık sık eylem düzenliyor. Hükumetin kararını açıklamasının ardından Tokyo’da Başbakanlık Ofisi önünde toplanan bir kalabalık, attıkları sloganlarla atık suyla ilgili planları protesto etti.

BOŞALTMA İŞLEMİ 2 YIL SÜRECEK

Reaktörleri soğutma işlevi gören saf su içinde oluşan radyoaktif maddeler, Gelişmiş Sıvı İşleme Sistemi (ALPS) sayesinde trityum materyali haricinde ayrışıyor. Plana göre trityum elementi içeren su, litre başına 1500 bekerel seviyesinde sulandırılarak seyreltilecek. Böylelikle, tesis işleticisi Tokyo Electric Power (TEPCO) günden güne artış gösteren suyu periyotlar halinde denize boşaltabilecek. TEPCO santralde muhafaza edilen suyun salıverilmemesi halinde, tesisin depolama tank kapasitesini en geç 2022 sonbaharında dolduracağını tahmin ediyor. Suyun denize boşaltma sürecinin 2 yıl süreceği tahmin ediliyor.

FUKUŞİMA’DA NE OLDU?

Japonya’da 11 Mart 2011’de meydana gelen 9 büyüklüğündeki deprem ve sonrasında oluşan tsunami, Fukuşima Nükleer Santrali’nde radyoaktif sızıntıya neden olmuştu. Olayda, santraldeki dört nükleer reaktöründen üçü zarar görmüş, çevrede yaşayan on binlerce kişi sızıntı sonrası evlerini terk etmek zorunda kalmıştı. Felaketin ardından çok sayıda ülke Japonya’dan tarım ve deniz ürünü ithal edilmesine, insan sağlığı güvenliği endişesi ile sınırlama getirmişti.

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya

Exit mobile version