Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

EPP Grup Başkanı Manfred Weber: Erdoğan’a ne gibi vaatlerde bulunulduğunu halen bilmiyoruz

Avrupa Parlamentosu siyasi parti grupları, AB Komisyonu ile AB Konseyi’ne Ankara’da yaşanan ‘koltuk krizi’ni geride bırakıp bir daha olmaması için önlem alınması çağrısında bulunurken, diğer yandan Türkiye-AB ilişkilerine dair kaygılarını paylaştı. EPP) Grup Başkanı Weber, Erdoğan’a ne gibi vaatlerde bulunulduğunu halen bilmediklerini kaydetti.

BOLD – AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Türkiye ziyaretine ilişkin ayrıntıları aktarmak ve protokol krizine açıklık getirmek için parlamentodaki siyasi grupların başkanlarıyla bir araya geldi.

“ERDOĞAN’A NE GİBİ VAATLERDE BULUNULDU?”

AP’deki en büyük grubu oluşturan Avrupa Halk Partisi’nin (EPP) Grup Başkanı Manfred Weber, “Ankara’daki toplantının kabul edilemez görüntülerinin yanı sıra, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ne gibi vaatlerde bulunulduğunu halen bilmiyoruz” diye konuştu.

Weber, Türk ordusunun Doğu Akdeniz’deki tutumunda yapıcı bir değişme olmadığı takdirde, gümrük veya vize muafiyeti gibi konularda Türkiye’ye imtiyaz vermeye hazır olmadıklarını ifade etti.

“KOLTUK KRİZİ BİR KEZ DAHA YAŞANMASIN”

Grup başkanları, von der Leyen ve Michel’den 6 Nisan’da Ankara’da yaşanan olaya benzer bir krizin yaşanmaması için alınacak önlemlerle ilgili genel kurula bir tasarı sunmasını istedi.

Tasarının 26-29 Nisan’daki ‘AB-Türkiye’ başlıklı oturumda hazır edilmesi talep edildi. AP üyeleri ayrıca, iki lidere, farklı açıklamalardan kaçınıp uluslararası arenada bir ağızdan konuşmalarını istedi.

Weber, bu hususta AB’nin dünya çapındaki temsilinde iki liderden ortak tutum sergilemelerini beklediklerini belirtti.

Michel’in siyasi grup başkanlarıyla konuşmasında, pişmanlık duygusunu bir kez daha yinelediği ve AB kurumları arasındaki birlik ve beraberliğe vurgu yaptığı bildirildi.

Ursula von der Leyen ise bir kadın olarak söz konusu ‘koltuk krizi’nden duyduğu utancı dile getirdi.

ANKARA’DA NE OLMUŞTU

AB’nin iki önemli kurumu olan Konsey ve Komisyon Başkanları, 6 Nisan’da Ankara’da AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etmiş ancak görüşmede Charles Michel’e, Erdoğan’ın yanında yer verilirken von der Leyen, kanepede oturmuştu.

Görüşme sırasında uygulanan protokol düzeninde Ursula von der Leyen’e Erdoğan’ın yanında yer gösterilmemesi eleştirilmişti.

Yaşanan krizle ilgili çok sayıda Avrupalı siyasi ve sosyal medya kullanıcısı Charles Michel’e tepki göstermiş ve centilmenlik hatırlatmasında bulunmuştu.

Ayrıca Avrupa basınında çıkan haberlerde göreve gelmelerinden beri Michel ile von der Leyen arasında çekişme olduğu, Saray’da Leyen’e koltuk ayrılmamasında Michel’in protokol ekibinin de etkili olduğu ortaya çıkmıştı.

Yunan Dışişleri Bakanı Dendias çalışma ziyareti için Türkiye’de

 

Dünya

Mevlüt Çavuşoğlu: Turistin görebileceği herkesi aşılayacağız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman mevkidaşı Heiko Maas’la yaptığı toplantıda, Türkiye’deki Koronavirüs aşılama süreciyle ilgili konuştu. “Tüm turizm çalışanlarını, turistin görebileceği herkesi mayıs sonuna kadar aşılayacağız” dedi.

BOLD – Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Alman mevkidaşı Heiko Maas’la Almanya’da düzenlediği ortak basın toplantısında Türkiye’deki Kovid-19 aşılama süreciyle ilgili açıklama yaptı.

Turizm sezonuna güvenli girebilmek ve vatandaşların güvenliği için bazı tedbirler aldıklarını söyleyen Çavuşoğlu,  “Halkımızın yüzde 26sından fazlası aşılandı. Güvenli turizm programına ilave tedbirler getirdik. Aşılama konusunda özellikle turizm bölgelerine ağırlık verdiğimiz gibi tüm turizm çalışanlarını, turistin görebileceği herkesi mayıs sonuna kadar aşılayacağız” ifadesini kullandı.

İşkence mağdurlarından Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko hakkında Almanya’da suç duyurusu

Okumaya devam et

Dünya

İşkence mağdurlarından Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko hakkında Almanya’da suç duyurusu

Belarus’ta işkence mağduru 10 kişiyi savunan Berlinli avukatlar, Karlsruhe’deki Almanya Federal Başsavcılığına Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko ve güvenlik görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Avukatlar, Belarus’taki yetkililerin karıştığı 100’de fazla belgelenmiş işkence vakasına dair kayıtların ellerinde olduğunu belirtti.

BOLD – 10 Belarus vatandaşı, Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukaşenko ve hükumetin güvenlik görevlileri hakkında işkenceye uğradıkları iddiasıyla Almanya Federal Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Alman Tagesspiegel’in haberine göre avukatlar Mark Lupschitz, Onur Özata, Roland Krause ve Benedikt Lux, on kurban tarafından görevlendirildiklerini belirtti.

İŞKENCE TEHDİT VE HAKARET

Beyaz Rusya’daki yetkililer tarafından 100’den fazla belgelenmiş işkence vakasına dair kanıtlar bulunduğu kaydeden avukatlar yaptıkları açıklamada, “Tüm müvekkiller gözaltında ve tutukluluk sürecinde işkence ve kötü muameleler gördüklerini bildiriyorlar. Bu süre zarfında, birkaç gün boyunca fiziksel olarak istismara uğramış, küçük düşürülmüş, tehdit edilmiş, hakarete uğramış ve başka türlü bozulmuş hücre veya kamyonetlere kapatıldılar” dedi.

FEDERAL BAŞSAVCILIK YARGILAMALI

Belaruslu mağdurların avukatı Onur Özata ise, şunları söyledi: “Müvekkillerimiz ciddi sağlık sorunlarından mustariptir. Uluslararası hukuk ilkesi, eylem başka bir ülkede gerçekleşmişse ve hem failler hem de mağdurlar Alman vatandaşı değilse, belirli suçların da kovuşturulabileceğini öngörüyor. Federal Başsavcılığın Belarus’ta işlenen bu uluslararası suçları kendi yetkilerine uygun olarak uluslararası hukuk ilkesine göre yargılamasını bekliyoruz.”

İŞKENCEYE KARIŞAN SURİYELİYE CEZA VERİLDİ

Almanya’da Koblenz Eyalet Yüksek Mahkemesi, Suriye Devleti’nin de taraf olarak gösterildiği cinayet ve işkence davasında tutuklulara işkence yaptığı gerekçesiyle Almanya’da yargılanan Suriye vatandaşı Eyad A. adlı sanığa 4 yıl 6 ay hapis cezası vermişti.

Yargıçlar, Almanya’da mülteci olarak bulunan Eyad A’nın insanlığa karşı bir suça ortak olduğuna karar vermişti. Yüksek Mahkemeye (OLG) göre Eyad A. “Arap Baharı” sırasında göstericileri bir işkence hapishanesine götürmeye yardım etmekle suçlanmıştı. Aynı davada yargılanan diğer sanık hakkındaki kararın ise sonbaharda verilmesi bekleniyor.

LUKAŞENKO’YA KARŞI KİTLESEL EYLEMLER YAPILDI

Belarus’ta 9 Ağustos 2020’de yapılan devlet başkanlığı seçimlerini Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko’nun yüzde 80’den fazla oy alarak kazandığı ilan edilmişti. Muhalefet, 1994’ten beri iktidarda olan Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’yu seçimlere hile karıştırmakla suçlamıştı.

Seçim sonuçlarının ardından ülkede kitlesel protestolar yaşanan ülkede muhalefet, sürgündeki Svetlana Tichanovskaya’yı seçimlerin galibi olarak görüyor.

Ülkedeki protestolar sırasında binlerce kişi tutuklanırken, özellikle başkent Minsk’te çıkan çatışmalarda yüzlerce kişi yaralandı. Muhalefetin çok sayıda üyesi ise Litvanya, Polonya ve Almanya’ya kaçtı. Avrupa Birliği, 9 Ağustos’ta yapılan seçim sonuçlarını tanımıyor.

Kolombiya’da ordu ve polis katliam yaptı: Ölü sayısı 100’ün üzerinde

Okumaya devam et

Dünya

Kolombiya’da ordu ve polis katliam yaptı: Ölü sayısı 100’ün üzerinde

Kolombiya’da ordu ve polis ‘vergi reformu’ nedeniyle başlayan protestolarda sokağa dökülen halka ağır silahlarla ateş açtı. 100’ün üzerinde kişinin öldüğü aktarıldı.

BOLD – Güney Amerika ülkesi Kolombiya’da 28 Nisan’da başlayan grev ve protestoların ardından hükumet vergi reformunu geri çekse de ordu ve polis katliam yaptı. Dün 17 kişinin öldüğü ülkede ordu, artan vergi ve yoksulluğa karşı sokağa çıkan halka ağır silahlarla ateş açtı. 100’ün üzerinde Kolombiyalının öldüğü bildirildi.

Kolombiyalılar, ordu güçlerinin helikopterlerden taradığı sokaklarda yaşanan can pazarını sosyal medyadan yayınladıkları videolarla duyurmaya çalışıyor. Katliam Twitter’da #SOSColombiaNosEstanMatando etiketiyle dünya gündeminde ilk sırada yer aldı.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0