Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Asgari ücretin de asgarisi uygulanıyor: Maaşlar 2 bin TL’yi bulmuyor

Ankara’nın önemli sanayi merkezlerinden OSTİM’de çalışan genç işçilere asgari ücret bile verilmiyor. Emekçiler, haftanın 7 günü patron için çalışıyor.

BOLD – OSTİM’de genç işçiler, çalışma ve yaşam koşullarından yakındı. Ücretlerin 2 bin TL’yi bulmadığı belirten işçiler, düşük ücret ve uzun çalışma saatleri nedeniyle sosyal hayatlarının da kalmadığından yakındı.

PATRONLAR UCUZ ÜCRET ÖNERİYOR

Evrensel’den Uğur Düzgün’e konuşan ve yaklaşık üç yıldır OSTİM’de çalışan bir işçi, “Pandemi döneminde tüm patronlar ne kadar iş alırsam o kadar iyi gözüyle bakıyor. Tekrar iş gelsin diye, daha ucuz ücret çekiyor ya da bizi daha fazla çalıştırıp işi erken teslim ediyor. Ben haftada 5 gün çalışıyordum, şimdi 7 gün geldiğim oluyor. Sosyal hayat dediğin şey kalmadı zaten. Robot gibi sabah geliyoruz, akşam dönüyoruz. Sen işçisin işte! Ne hakkın var desen; ben dönüp bir şey diyemem. Bunlardan habersiziz” diyor.

MAAŞLAR YATIYORSA HERKES YETERLİ DİYOR

Asgari ücretten düşük ücret alsa da gelen zamla birlikte ücretlerine de bir yansıma olduğunu belirten genç bir işçi, “Asgari ücrete zam benim maaşıma yansıdı. 1500’den 1950’ye yükseldi maaşım. Ama şimdi nereye gidersen git, bugün aldığın bir hafta sonra daha pahalı. Zaten bu dönemler maaşlar tam yatıyorsa herkes yeter diyor. Çünkü iş az oldu mu hemen işçiye ayak yapıyorlar” diyor.

YATMAK DIŞINDA HAYATIM BURADA GEÇİYOR

Uzaktan eğitime geçildiğinden beri OSTİM’de çalıştığını söyleyen liseli bir genç de derslere bir kez bile girmediğini, okulda yapılan sınavların ardından, tekrar gelip işbaşı yaptığını belirtti. Liseli genç, “Çıraklık öğrencileri ve meslek liselileri çalıştırıyorlarsa, bil ki verdiği paranın karşılığını fazlasıyla alacak. Atölyelerde işler az olsa da bizim tempomuz çok yorucu. Genellikle akşamları mesaiye kalıyoruz. Mesai ücretleri çok düşük, büyük işletmelere göre. Eve gidip, yatağa girip, sabaha tekrar buradayım. Yatmak dışında hayatım burada geçiyor” dedi.

SIRASIYLA KORONA OLUYORUZ

İşe gidip gelirken çok zorlandığını söyleyen bir genç de “Keçiören’de oturuyorum, en az iki saatim yolda gidiyor. Korsan taksi ile gidip geliyoruz. İçerideki insan sayısını ne sen sor ne ben söyleyeyim. O kadar insan tıklım tıkış taksinin içindeyiz. Ben yeni bir virüs bile yaratabiliriz diye düşünüyorum bu durumda. Devir teslim töreni ya da düşenin yerini sağ kalan alır gibi, sürekli korona çıkıyor atölyeden. Sonrasında sayı azaldı sana daha çok iş düşüyor ya da sen de korona oluyorsun” dedi.

Sağlık emekçilerine Başkent’te VIP koronalı dayatması

Ekonomi

Araç geçmeyen Osmangazi Köprüsü için dakikada üç asgari ücret ödeniyor

Tam kapanma nedeniyle sokağa çıkma yasağının uygulandığı Türkiye’de dolarla verilen garantiler ise uygulanmaya devam ediyor. Bir saatte 1.666 aracın geçmesi için garanti verilen Osmangazi Köprüsü’ne geçmeyen araçlar için bayramda her dakika 9 bin 500 TL ödeniyor.

BOLD – Tam kapanmada geçilmeyen köprü ve otoyollara geçiş garantisi kapsamında Hazine tarafından milyonlarca liralık ödeme yapılacak. Sadece Osmangazi Köprüsü için vatandaşın cebinden dakikada üç asgari ücretten daha fazla para çıkacak.

GÜNLÜK ÖDEME 18.7 MİLYON LİRA

Ramazan Bayramı’nda salgın dolayısıyla alınan kısıtlamalardan dolayı köprü ve otoyollar boş kaldı. Mücbir sebebe karşın yap-işlet-devret (YİD) modeliyle işletilen otoyol ve köprüler için Hazine milyonlarca liralık garanti ödemesi yapacak. Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim köprülerine her saat 88 bin 750 dolar, günlük 17 milyon 700 bin lira garanti ödemesi yapılacak.

ARAÇ BAŞINA 35 DOLAR ÖDEME

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, bayram döneminde YİD kapsamında yapılacak ödemelerde en yüksek payı Osmangazi ve Yavuz Sultan Selim köprülerinin alacağına dikkat çekerek, “Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne günlük 135 bin araç geçiş garantisi ve garanti ödemesi olarak da araç başına ‘3 dolar artı KDV’ verilecek. Osmangazi Köprüsü için de günlük 40 bin araç geçiş garantisi kapsamında‘35 dolar artı KDV’ ödeme yapılacak. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne dakikada 330 dolar, saat başına 19 bin 750 dolar, günde 474 bin dolar garanti veriliyor” dedi.

KÖPRÜ DURDUĞU YERDE PARA BASIYOR

Akın, Osmangazi Köprüsü’ne verilen garanti kapsamında bir saat içerisinde 1.666 aracın geçmesi gerektiğini belirterek, “Buna göre dakikada 28 aracın geçmesi gerekiyor. Başka bir deyişle dakikada 1.156 dolar (9 bin 500 TL), saat başına 69 bin 384 dolar, bir günde ise 1 milyon 665 bin dolar garanti veriliyor. Güncel döviz kuruna göre 13 milyon 780 bin lira” ifadelerini kullandı.

“BOŞ KÖPRÜLERE DESTEK VERİLMESİN” TALEBİ

Tam kapanma döneminde bugüne kadar kullanılmayan yol ve köprüler için yandaşlara ballı, kaymaklı garantilerin tam gaz ödeneceğini kaydeden Akın, “Vatandaşa hiçbir destek vermeden ve garip yasaklarla mağdur ettiğiniz yeter, hiç olmazsa bayramda boş kalacak otoyol ve köprüler için kamudan garanti ödemesi yapılmasın. Vatandaşa destek vermediniz, bir de onun parasını boş köprülere ve yollara harcamayın” diye konuştu.

Gazze Şeridi’ne kara operasyonu

Okumaya devam et

Ekonomi

Dolar Albayrak seviyesini geçti 

Ramazan bayramı sebebiyle piyasaların kapalı olduğu gün dolar ve euro eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dönemindeki seviyeyi geçti. Dolar 8,50 liraya ulaşırken euro 10,26 liraya yükseldi.

BOLD – Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak ekonominin başındayken 8,48 liraya ulaşan dolar, rekor tazeledi. Piyasaların kapalı olduğu gün dolar 8,50 lirayı geride bıraktı. Euro ise tarihi seviyeye çıkarak 10,26 lirayı geçti.

ABD ENFLASYONUNUN ETKİSİ

ABD’de enflasyonun yüzde 4,2 ile 13 yılın zirvesine çıkması Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybını hızlandırdı. Piyasaların kapalı olması Borsa İstanbul’daki kaybı yavaşlattı. Analistler, pazartesi günü piyasalar açıldığında Borsa İstanbul’da ciddi kayıplar yaşanacağını tahmin etti.

Damat Berat Albayrak’ın sosyal medya üzerinden istifası öncesinde Merkez Bankasına göre dolar 8,48 lira, euro ise 10 lira seviyesindeydi.

6 Kasım 2020 dolar ve euro

ALTINININ GRAMI 500 LİRA SINIRINDA

Dolardaki yükselişe paralel olarak altının gramı da 498 liraya fırladı. Uluslar arası piyasalarda ons fiyatı 1.840 dolardan 1.825 dolara gerilemesine rağmen doların 8,26 liradan 8,50 liraya yükselmesi sarı metali de yükseltti. 500 TL’nin geçilmesi durumunda altının 550 liraya doğru yol alacağı tahmin ediliyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

“Filistin yansa da İsrail ile ticaret hep tıkırında”

İsrail’in Gazze’ye saldırıları Türkiye ile İsrail arasındaki ticareti yeniden gündeme getirdi. Davos krizi, Mavi Marmara saldırısı sonrası olduğu gibi Kovid-19 salgınında da Türkiye’nin İsrail ile ticareti hep arttı.

BOLD –  Evrensel gazetesi yazarı Bülent Falakaoğlu “Filistin yansa da ticaret hep sağlam: İsrail ile ekonomi hep tıkırında” başlıklı yazısında önemli bir  gerçeği gözler önüne serdi.

İSRAİL İLE TİCARET 4,5 MİLYAR DOLARIN ALTINA HİÇ DÜŞMEDİ

Falakoğlu, “En net biçimde ilişkilerde politik ve diplomatik krizlerin hiç eksik olmadığı 2009-2016 döneminde görüldü. Türkiye ile İsrail arasındaki son 10 yıldaki ticaret verileri dış ticaret hacminin 4.5 milyar doların altına hiç düşmediğini ortaya koyuyor” dedi.

PANDEMİDE 6,5 MİLYAR DOLARA FIRLADI

Kovid-19 salgınında küresel ekonomik krize rağmen Türkiye-İsrail ticaret hacminin 6.5 milyar dolar civarına yükseldiğine işaret eden Falakoğlu, “İthalat, ihracat rekorları kırılır oldu. Ticaret hacminin bugün 6 milyar doları aşması… İsrail’in en çok mal ve hizmet sattığı sekizinci ülkenin Türkiye olması… Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı dokuzuncu ülkenin İsrail olması…” bilgisi verdi.

O İŞGALLERİN ÇİMENTOSUNU KARMAK

Türkiye burjuvazisinin İsrail ile ticaretten fazlasıyla kârlı çıktığını aktaran Falakoğlu, “Türkiye’nin İsrail’e sattığı (ihracat)… İsrail’den aldığının (ithalat) iki katı. Küsuratsız haliyle 4 milyar dolarlık satışa karşılık 2 miyar dolarlık alış. Türkiye hükümeti bu tatlı ticaretin hep koruyucusu, kollayıcısı! Pandemide bile ticaret de koruyuculuk da aynen sürüyor. ‘İsrailli iş insanları koronavirüs sürecinde Türkiye’ye yöneldi’ diye… Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-İsrail İş Konseyi Başkanı İbrahim Sinan Ak övünüyor.  İsrail, Türkiye’ye kimyasal ürünler, plastik ve yakıt satıyor. Kâra bakıldı da… Kimse de İsrail’in işgal ettiği yerlerde ‘İnşaatlar satılan demir ve çimento ile karıldı’ demedi” değerlendirmesi yaptı.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0