Bizimle iletişime geçiniz

Analiz

Cezaevlerinde onlarca Ahmet Altan özgür kalacağı günü bekliyor

AİHM’in hak ihlali sonrası 4,5 yıldır Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan Ahmet Altan tahliye oldu ancak cezaevlerinde yıllardır tutsak olan 87 gazeteci demir parmaklıkların ardında bulunuyor. Sadece yazılarından ve düşüncesinden dolayı cezaevinde olan gazetecilerden birkaçı: Hidayet Karaca, Mehmet Baransu, Mustafa Ünal, Ali Ünal, Gültekin Avcı, Ayşenur Parıldak, Ahmet Böken ve Sedat Laçiner.

BOLD ANALİZ – Taraf Gazetesi eski Yayın Yönetmeni Ahmet Altan’ın 15 Temmuz’un ardından başlayan 4,5 yıllık tutukluluğu AİHM kararıyla son buldu. Yargıtay 16. Ceza Dairesi, “silahlı terör örgütüne yardım” suçundan 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Ahmet Altan ile 8 yıl 9 ay hapis verilen Nazlı Ilıcak hakkındaki hükmü bozdu. Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan Altan, Yargıtay’ın kararıyla tahliye oldu.

Altan’ın AİHM’in hak ihlali kararıyla yıllar sonra tahliyesi ailesini sevindirdi. Ancak Uluslararası Gazeteciler Federasyonun(IFJ) 2020 verilerine göre Türkiye dünyada en fazla gazetecinin tutuklu bulunduğu ülke konumunda bulunuyor. 15 Temmuz’un ardından 2016’da sadece yazıları ve düşüncesinden dolayı tutuklanan 87 gazeteci ya da medya çalışanı cezaevlerinde özgürlüğünü bekliyor.

İşte o gazetecilerden bazıları:

DİZİ SENARSYOSUNDAN MÜEBBET CEZASI VERİLDİ

KHK’yla kapatılan Samanyolu Medya Grup Başkanı Hidayet Karaca, Tahşiye Davası’nda bir dizi senaryosundaki iki kelime nedeniyle Aralık 2014’te tutuklanarak Silivri Cezaevine konuldu. Yargılandığı bu dosyada örgüt kurmak ve yönetmek suçundan 31,5 yıl hapis cezası verildi. Ankara’da devam eden Hizmet Hareketiyle ilgili Çatı davasında ise iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Karaca, 6,5 yıldır tek kişilik hücrede tutuklu bulunuyor.

Mustafa Ünal

ÜNAL YAZILARINDAN DOLAYI 4,5 YILDIR SİLİVRİ’DE

Kapatılan Zaman Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Ünal, 15 Temmuz’un hemen ardından gözaltına alınarak tutuklandı. Zaman’da yazdığı yazılar suç delili olarak gösterilen Ünal’ın Zaman gazetesinin Ankara temsilciliğini yaptığı gerekçesiyle örgüt üyeliği iddiasıyla 10 yıl  6 ay hapis cezası verildi. Yargıtay, gazeteci Ünal’ın cezasını onadı. Ünal, 4,5 yıldır Silivri Cezaevinde özgürlüğünü bekliyor.

Mehmet Baransu

BARANSU 6 YILDIR TUTUKLU

Kapatılan Taraf Gazetesi muhabiri Mehmet Baransu, Balyoz darbe planıyla ilgili haberleri nedeniyle 3 Mart 2015’te tutuklandı. Mersin’de Rusya’dan getirilen 5 bin ton GDO’lu pirinç haberlerine açılan davada yargılanan Baransu’ya gizliliği ihlal, yasaklanan bilgileri açıklama, silahlı terör örgütüne üye olma suçlarından toplam 19 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Balyoz davasıyla ilgili haberlerinden dolayı açılan davada ise 28 Kasım 2013 tarihinde Taraf Gazetesi’nde yayınlanan “Gülen’i bitirme kararı 2004’te MGK’da alındı” başlıklı haberinden dolayı 4 ayrı suçtan 17 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı. Baransu, 6 yıldır Silivri Cezaevinde tutuklu.

GÜLTEKİN AVCI’NIN 6 YAZISINA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

İran’ın Türkiye’deki casusluk faaliyetlerini deşifre eden 6 köşe yazısı nedeniyle dönemin İstanbul savcısı İrfan Fidan’ın açtığı davada eski savcı ve Bugün Gazetesi yazarı Gültekin Avcı, 20 Eylül 2015’te tutuklandı. 9 Haziran 2016’da ilk duruşmada tahliye edilen Avcı, 25 Eylül 2016’da tekrar tutuklandı. 3 yıl tutuklu kaldıktan sonra 13 Eylül 2019’da tahliye edilip bir gün sonra tutuklanan Avcı’ya cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükumetini ortadan kaldırmaya teşebbüs iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Avcı, İzmir’de tutuklu bulunuyor.

ZAMAN YAZARI ALİ ÜNAL 4,5 YILDIR TUTUKLU

Kapatılan Zaman gazetesinin yazarı ve ilahiyatçı Ali Ünal, 15 Temmuz’un ardından Ağustos 2016’da Uşak’ta tutuklandı. Hakkında darbeye teşebbüs ve örgüt yöneticiliği iddiasıyla dava açılan Ünal’ın Fethullah Gülen ile görüşmesi, kitaplarının çevirisini yapması, yurtdışı seyahatleri ve rüyaları yorumlamada itimat edilen kişi olduğu iddiaları yöneltildi. Uşak’taki davada Ünal’a darbe teşebbüsünden beraat kararı verilirken, örgüt yöneticiliği iddiasıyla 19 yıl 6 yıl hapis cezası verildi. Ali Ünal, halen tutuklu bulunuyor.

BİR TWEET’E 7,5 YIL HAPİS CEZASI

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisiyken Zaman’da muhabirlik yapan Ayşenur Parıldak, 15 Temmuz sonrası başlatılan cadı avında üniversiteye kaydını dondurmak için gittiği sırada polis tarafından gözaltına alındı. 11 Ağustos 2016’da tutuklanan Parıldak hakkında attığı tweetler ve Zaman’da çalışması suç olarak gösterildi. Örgüt üyeliği iddiasıyla yargılandığı davada 2017’te tahliye kararı verilen Parıldak, savcının itirazı üzerine tekrar tutuklandı. 7 yıl 6 ay hapis cezası verilen Ayşenur Parıldak, Sincan Cezaevinde tutuklu bulunuyor.

TRT Haber eski Yayın Yönetmeni Ahmet Böken

TRT HABERİ ZİRVEYE TAŞIYAN İSİMDİ

Görev yaptığı dönemde TRT Haber’i yeniden yapılandıran ve yöneticisi olduğu kanalı zirveye  taşıyan TRT Haber ve Spor Dairesi Başkan Yardımcısı Ahmet Böken, 11 Ağustos 2016’da gözaltına alınarak tutuklandı. Böken, cemaate üyelik iddiasıyla 9 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Böken, halen Akşehir T Tipi Cezaevinde tutuklu bulunuyor.

HABERLERİM BENİM ÇOCUKLARIMDIR

Zaman Gazetesi Cumhurbaşkanlığı ve savunma muhabiri Emre Soncan, 15 Temmuz sonrası medya yapılanması iddiasıyla çok sayıda gazeteciyle birlikte 25 Temmuz 2016’da tutuklandı. Attığı tweetler ve çalıştığı gazete gerekçe gösterilerek 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Soncan hapis cezası kararıyla ilgili sosyal medyadan, “7 yıl 6 ay ceza aldım. Haberlerim, kitaplarım, düşüncelerim benim çocuklarımdır. Çocuklarımı istediler, vermedim” mesajı paylaştı. Soncan, halen Silivri Cezaevinde tutuklu bulunuyor.

Fevzi Yazıcı yaklaşık dört yıldır tutsak

ZAMAN’IN ÖDÜLLÜ YÖNETMENİ SİLİVRİ’DE

Zaman Gazetesinin dünya çapında ödüllü Görsel Yönetmeni Fevzi Yazıcı, Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Zaman Reklam Direktörü Yakup Şimşek’le birlikte tutuklu yargılandı. Yazdığı twitler ile Zaman’ın abone kampanyası reklamında ağlayan bebek konseptli reklam filmi toplantısına katıldığı için suçlanan Yazıcı, darbeye teşebbüs iddiasıyla müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay’ın cezayı bozması üzerine yeniden yargılanan Yazıcı’ya örgüt üyeliği suçundan 11 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Dosyası halen Yargıtay’da bulunan Yazıcı, 6 Ağustos 2016’tan bu yana Silivri Cezaevinde tutuklu bulunuyor. Yazıcı’nın cezaevinde çizdiği resimler ise New York’un St. John’s Üniversitesi galerisinde sergilendi.

AKADEMİSYEN YAZAR LAÇİNER’E 9 YIL 4 AY HAPİS CEZASI

Eski Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü ve yazar Prof. Dr. Sedat Laçiner, 23 Temmuz 2016’da tutuklandı. Örgüt üyeliği iddiasıyla yargılanan Laçiner, 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Pek çok gazetede dış politika ve güncel konularda yazarlık, TRT’de program yapan Laçiner, ileride derecede şeker ve tansiyon hastası olmasına rağmen tahliye edilmedi. Cezaevinde koronavirüse yakalanan Laçiner, 4,5 yıldır Çanakkale E Tipi Cezaevinde tutuklu bulunuyor.

Tutuklu gazetecilerin tam listesine Jailed Journos’un sitesinden ulaşabilirsiniz…

Ahmet Altan hakkında tahliye kararı

Analiz

Sedat Peker halkın genleriyle oynadı: Bu halk bunları yemiyor artık

Muhalefetin yapamadığını yapan Sedat Peker’in AKP-mafya kirli ilişkilerini ortaya döktüğünden beri halk daha fazla sorgulayıcı oldu. HDP’ye yapılan kanlı saldırının altındaki asıl nedeni irdeleyen vatandaşlar, olayın gerçek faillerini ve nedenini yıllar sonra bir mafyanın itiraflarında değil, şimdi öğrenmek istiyor. Resmi açıklamalara bile şüpheli yaklaşan vatandaş, son uyuşturucu operasyonunu da inandırıcı bulmadı. Operasyonu duyuran Bakan Mehmet Muş’u sosyal medyada soru yağmuruna tutan vatandaşlar, Oğuzhan Asiltürk’ün kurultay hamlesinin altındaki çıkar hesaplarını da doğru tahmin etti.

BOLD – Sedat Peker’in yayınlarına başladığı dönemde, AKP Hükumeti muhalefetin çapı kadar eleştirilebilirken şimdi topyekun baskı altında . Peker, gazeteci kisvesi altında her akşam tartışma programında boy gösteren tetikçilerin gerçek yüzlerini, yandaşlaşan yargıdaki çürümüşlüğü, mafyacılık oynayan siyasetçilerin milyar dolarlara varan uyuşturucu, silah kaçakçılığı ve yolsuzluğunu tek tek anlattı.

İktidarın aymazlığına tepki vermemekle eleştirilen fakat Peker’den sonra hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını anlayan halk, resmi açıklamalar dahil her habere temkinli yaklaşıyor.

TİCARET BAKANINLIĞINDAN KOKAİN OPERASYONU

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından Mersin Limanı’nda 1 ton kokain yakalandığını açıkladı. Yakalanan miktarın Türkiye’de bugüne kadar ele geçirilen en fazla kokain miktarı olduğu belirtildi.

Bakan Muş, sosyal medya hesabından, “Ticaret Bakanlığımız Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından Mersin Limanı’nda 1 ton kokain yakalaması yapılmıştır. Bu yakalama, Türkiye’de bugüne kadar yapılmış en büyük çaplı kokain yakalamasıdır. Bu başarılı operasyondan ötürü Gümrük Muhafaza ekiplerimizi tebrik ediyorum” dedi.

PEKER AYDINLATTI

Bakan Muş’un açıklamaları kamuoyunu memnun etmedi. Sedat Peker’in uyuşturucu trafiğine dair verdiği bilgiler kamuoyunun konu hakkında aydınlanmasına neden oldu.

Sedat Peker’i takip edenler Bakan Muş’u sosyal medyada soru yağmuruna tuttu. Muş’un paylaşımına yorum yazan takipçileri ‘Kokain’in sahibi kim’, ‘Adres neresi’, ‘Size güven kalmadı’, ‘Sedat Peker söylemişti’, ‘İmha görüntülerini paylaşın’ ifadeleri kullandı.

HDP’YE SALDIRININ ASIL NEDENİ

HDP İzmir İl binasını basıp, binayı ateşe veren Onur Gencer adlı silahlı saldırgan, rehin aldığı parti üyesi Deniz Poyraz’ı öldürdü. Olayın ardından gözaltına alınan Gencer’in sosyal medya hesabındaki paylaşımları dolaşıma girdi. Paylaşımlar Gencer’in siyasi görüşü hakkında bilgiler veriyor.

Saldırı, 7 Haziran 2015 sonrası Türkiye’yi kaosa götüren süreci hatırlattı. Şanlıurfa’daki provokasyonlarla başlayan süreç, 1 Kasım 2015’te AKP’nin yüzde 50 oy aldığı seçime kadar ülkeyi kan gölüne çevirdi.

Sosyal medyada konuyla ilgi yapılan paylaşımlarda saldırının, erken seçim habercisi olabileceği vurgulandı.

Zaten Sedat Peker de takipçilerini saldırı konusunda sosyal medyada uyardı. Peker paylaşımında provokasyon uyarısında bulunarak, “Kıymetli dostlarım, İzmir HDP il başkanlığına yapılan provokasyon amaçlı saldırının çok daha büyüklerini ne yazık ki önümüzdeki zamanlarda yaşayacağız. Eğer benim tecrübeme ve samimiyetime inanıyorsanız hiçbir şartla sokağa çıkmayın” dedi.

ASİLTÜRK’ÜN KURULTAY ÇIKIŞI

Saadet partisi Yüksek İstişare Kurulu başkanı 87 yaşındaki Oğuzhan Asiltürk, yeni bir heyecan, yeni bir soluk sloganıyla kurultay fitilini dün ateşledi. Erdoğan’la uzun süreden beri görüşen Asiltürk’ün kurultay çıkışı da sosyal medyada oldukça manidar bulundu. Sosyal medya kullanıcıları haklı çıkaran bir gelişme yaşandı bugün.

Jandarma İstihbarat’ın bir ihalesini 10 yıldır kazanan MRD Bilişim, bu yıl da ihaleyi 3,8 milyon dolara aldı ancak İçişleri Bakanlığı tarafından diskalifiye edildi. İhale Asiltürk’ün yeğenine verildiği ortaya çıktı. Asiltürk’ün yeğenine ihale için partisinde kazan kaldırdığı yorumları yapıldı.

Brüksel dönüşü Erdoğan’ı kapıda bekleyen tehlike: ‘Hamdolsun’ pahalıya patlar mı?

 

Okumaya devam et

Analiz

“Vatan, millet, devlet” diyen Cem Küçük’ün Paramount sefası

Cem Küçük

Televizyon ekranlarından AKP’ye muhalif gazetecileri ölümle tehdit eden Cem Küçük’ün Paramount Otel’de bedava kaldığı ortaya çıktı. Milli İstihbarat Teşkilatı’nın sözcüsü gibi davranan Küçük’ün en çok kullandığı kelimeler vatan, millet, devlet.

BOLD ANALİZ – Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in ‘Çakma Mitçi’ dediği Cem Küçük gündeme oturdu. AKP’yi eleştirenlere her fırsatta tehditler savuran Küçük’ün Sezgin Baran Korkmaz’a ait olan ve ‘çökülen’ Paramount Otel’de bedava ağırlandığı ortaya çıktı.

VATAN MİLLET DEYİP, LÜKS OTELDE GECELEMEK

Paramount Otel’de bedava ağırlanan yargı mensupları, gazeteciler ve siyasetçiler ile Cem Küçük’ün ortak bir noktası bulunuyor. Devlet, millet ve vatan edebiyatı yapan bu isimler, geceliği 105 bin TL olan odalarda konaklamaktan çekinmedi. Bu isimlerin Paramount Otel’de neyin karşılığında bedava ağırlandıkları da bilinmiyor.

RASİM OZAN KÜTAHYALI VE VEYİS ATEŞ İLE AYNI

Küçük, gazetecilik mesleğiyle Rasim Ozan Kütahyalı ile tanıştı.  İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olan Küçük, 2012 senesinde Yeni Şafak’ta yazılar yazdı, Habertürk’ten istifa etmek zorunda kalan Veyis Ateş gibi TVNET’de programlar yaptı.

YOLDAŞI TRT 1 ANA HABER SUNUCUSU ERSOY DEDE

Yeni Şafak ve TVNET’den ayrılan Küçük, ardından Star gazetesi ve 24 TV’de siyaset programı yaptı. Küçük, TRT1 Ana Haber sunucusu Ersoy Dede ile yaptığı programlarda toplumun muhalif kesimlerini hedef aldı. Şu anda Türkiye gazetesinde yazarlık yapan Küçük, TGRT ekranlarında da program sunuyor.

Okumaya devam et

Analiz

Tayyip Erdoğan 7 Haziran’ı hatırlattı HDP il binası basıldı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bir hafta önce “7 Haziran seçimlerinin asla unutulmaması gerekiyor” açıklaması yaptı. HDP  İzmir İl Başkanlığı binasına giren O.G isimli şahıs rehin aldığı HDP’li Deniz Poyraz’ı katletti.

BOLD ANALİZ – AKP, 7 Haziran 2015 seçimlerinde tek başına iktidarı kaybetti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, HDP’nin oyu yüzde 13’ü çıkınca çözüm süreci masasını devirdi. 1 Kasım 2015’e kadar Türkiye’nin dört bir yanında asker, polis ve sivil yaşamını yitirdi. Ülke genelinde yaşanan şiddet dalgası sonrası AKP oylarını yüzde 49,7’ye çıkartarak yeniden tek başına iktidar oldu. HDP’nin oyları düştü.

7 HAZİRAN HATIRLATMASINI KİMSE ANLAYAMADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan 9 Haziran 2021 tarihinde TBMM’de yaptığı AKP Grup Toplantısı’nda 7 Haziran hatırlatması yaptı. Erdoğan, “Türkiye 2013’teki Gezi olaylarıyla başlayan karanlık senaryonun ikinci veçhilesiyle 7 Haziran’da karşılaşmıştır. Eski Türkiye özlemlerinin tekrar canlandırılmaya çalışıldığı 7 Haziran 2015 seçimlerinin asla unutulmaması gerekiyor.” dedi. Erdoğan’ın bu sözlerinin ne anlama geldiğini muhalefet partileri ve gazeteciler çözemedi.

HDP BİNASINI ATEŞE VERMEYE ÇALIŞTI

Erdoğan’ın açıklamalarının üzerinden bir hafta geçtiğinde HDP İzmir İl Başkanlığı’na yönelik saldırı olayı yaşandı. Saat 11:05 sıralarında eski sağlık çalışanı O.G. olarak açıklanan saldırgan, Konak’ta İsmet Kaptan Mahallesi Hürriyet Bulvarı üzerinde bulunan HDP İl Binası’na girdi. Camları kıran ve binayı yakmaya çalışan saldırgan, içeride bulunan parti çalışanı Deniz Poyraz’ı rehin aldı. Saldırgan, Poyraz’ı bir süre sonra silahla vurarak katletti.

SALDIRGAN ÇELİK YELEKLE ÇIKARILDI

Olayın duyulması üzerine operasyon düzenleyen polis, saldırgan O.G’yi gözaltına aldı. Saldırgan, çelik yelek giydirilerek binadan çıkarıldı.

HDP: SORUMLUSU İÇİŞLERİ BAKANLIĞI

HDP Genel Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada ise şu bilgiler verildi: “Aylardır partimizin iktidar partisi, İçişleri Bakanlığı tarafından hedef gösterilmesi, provokasyon amacıyla bazı ailelerin örgütlendirilerek il binalarımızın önüne yönlendirilmesi sonucu bu sabah saat 10:30 sıralarında İzmir İl binamıza silahlı saldırı gerçekleştirildi. 35-40 yaşlarında olduğu belirtilen silahlı saldırgan, içeride parti çalışanımız Deniz Poyraz’ın da bulunduğu sırada il binamızı bastı. Çevreye ateş açan ve binayı ateşe veren saldırgana uzun süre müdahale edilmedi. Saldırıda parti çalışanımız Deniz Poyraz yoldaşımız katledildi.”

KOBANİ DAVASINDA PROVOKASYON

HDP, son günlerde HDP’ye yönelik artan provokasyon girişimlerine dikkat çekerek, “Dün Sincan’da görülen Kobanî Kumpas Davasında yapılan provokasyon provası sonucu bugün bu saldırının gerçekleştirilmesinin amacı ve mesajı bellidir. Bu çok tehlikeli provokasyonu gerçekleştirenler, olayın azmettiricileri; partimizi, il örgütlerimizi hedef gösteren iktidardır, provokatörleri yönlendiren İçişleri Bakanlığıdır.” ifadeleri kullandı.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0